ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Rugăminte poze pentru Wikipedia

In jos 
AutorMesaj
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Rugăminte poze pentru Wikipedia Empty
MesajSubiect: Rugăminte poze pentru Wikipedia   Rugăminte poze pentru Wikipedia EmptyDum 20 Iun 2010, 18:53

Salut,

Printre alte ocupații, sunt și administrator la Wikipedia Română. Poate unii dintre voi au avut experiențe pozitive, alții experiențe negative cu acest proiect, însă sunt sigur că toți ați auzit de el Smile Indiferent de calitatea articolelor (mulți au de comentat aici), cert e că Wikipedia oferă un bun punct de plecare pentru a afla informații despre un subiect. Pentru imagini, există un loc centralizat pentru Wikipediile în toate limbile, numit Commons. Acolo sunt acceptate doar imagini sub licențe libere (adică oricine le poate folosi în orice scop, inclusiv comercial).

Mă gândeam că ar putea fi util să existe poze cu fiecare avion al companiilor românești și aș avea nevoie de ajutorul vostru. Pozele nu trebuie să fie la nivelul siturilor de specialitate, dar ar fi util ca o parte cât mai mare din avion să fie vizibilă. Mai jos am făcut o listă cu avioanele de care știam și pentru care ar fi nevoie de poze.

Dacă aveți poze cu avioanele care nu sunt deja prezente și ați fi dispuși să le eliberați sub o licență așa cum e descrisă mai sus (eu vă recomand CC-by-sa-3.0/, dar puteți alege orice licență liberă), vă rog să urmați 2 pași simpli:
1. Scrieți aici cu ce imagine/imagini (la rezoluție cât mai mare) doriți să contribuiți și ce avion reprezintă (ca să completez lista)
2. Trimiteți un email la info-ro@wikipedia.org cu numele vostru și URL-ul pozelor, precum și cu licența aleasă. Aveți un exemplu aici. Este necesar pentru a putea dovedi că sunteți într-adevăr de acord să contribuiți cu pozele.

De încărcare mă voi ocupa eu (dacă preferați să o faceți voi e ok, menționați asta și puteți renunța la pasul 2).

TAROM (de completat)
Airbus 310-300
- YR-LCA - există

Airbus 318-100
- YR-ASA - există
- YR-ASB

Boeing 737-300
- YR-BGA
- YR-BGB - există
- YR-BGC - există
- YR-BGD
- YR-BGE - există

Boeing 737-700
- YR-BGF - există
- YR-BGG - exită
- YR-BGI

ATR 42-500
- YR-ATA
- YR-ATB
- YR-ATC
- YR-ATD
- YR-ATE
- YR-ATG

ATR 72-500
- YR-ATI - există

Carpatair
Fokker 100
- YR-FKA - există
- YR-FKB

Fokker 70

Saab 2000
- YR-SBA
- YR-SBB
- YR-SBC - există
- YR-SBD
- YR-SBE
- YR-SBF
- YR-SBG
- YR-SBH
- YR-SBI
- YR-SBJ
- YR-SBK
- YR-SBL
- YR-SBN

Romavia

BlueAir

Air Bucharest


(voi reveni cu completările în funcție cum va merge experimentul)
Sus In jos
 
Rugăminte poze pentru Wikipedia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» o rugaminte...
» TransilvAeroShow 2010 - Ghimbav, Brasov
» Rugaminte
» Rugaminte
» Blue Air (0B / JOR)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: