ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avion lovit de un stol de păsări

In jos 
+3
hayabusa
Ioan-Adrian Popa
flaviu
7 participanți
AutorMesaj
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyDum 29 Iun 2008, 18:02

Mai multe curse aeriene ale Blue Air vor avea întârzieri astăzi. Motivul - un avion care ar fi trebuit să efectueze cursa Bucureşti- Paris a fost lovit, la scurt timp de la decolare, de un stol de păsări.
Personalul Blue Air a decis întoarcerea aeronavei Boeing 737 din cursă şi aterizarea pe Aeroportul Aurel Vlaicu. Reprezentanţii Blue Air spun că cei 124 pasageri ai cursei Bucureşti - Paris vor decola în aproximativ 7 ore cu un alt avion, potrivit Realitatea.
În urma incidentului, mai multe aeronave vor avea întârzieri. Cursa Bucureşti- Bruselles va avea o întârziere de 3 ore, iar cursa Bucureşti - Valencia va ateriza cu o întârziere de aproximativ 6 ore. Este afectat şi zborul dinspre Paris către Bucuresti.

http://evz.ro/articole/detalii-articol/810132/Avion-care-pleca-spre-Paris-lovit-de-un-stol-de-pasari/
Sus In jos
Ioan-Adrian Popa
Airport Level
Airport Level
Ioan-Adrian Popa


Numarul mesajelor : 87
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 04/06/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyDum 29 Iun 2008, 18:21

Acum, ca incepator, vin si eu cu o intrebare: daca avionul a fost lovit de pasari, a patit ceva sau care a fost motivul pentru care s-a intors inapoi? Shocked
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyDum 29 Iun 2008, 18:44

Is periculoase pasarile deoarece pot fi aspirate in zbor de motorul avionului si creeaza probleme la motor putand chiar sa il blocheze
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyDum 29 Iun 2008, 20:22

neculaies a scris:
Acum, ca incepator, vin si eu cu o intrebare: daca avionul a fost lovit de pasari, a patit ceva sau care a fost motivul pentru care s-a intors inapoi? Shocked

Uite aici o poza poate iti dai seama de aploarea care o are un bird strike,

Avion lovit de un stol de păsări Boeing7772h6erstockholmlp3.th

si un video cu un 757 click
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyMar 01 Iul 2008, 07:30

O foto facuta pe LRSV anul trecut prin iunie. Sturzii aveau rendez-vous. Si culmea se-ndreptau spre pista! Noroc ca nu era nimic planificat atunci.

Avion lovit de un stol de păsări Flocus10
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyJoi 03 Iul 2008, 20:35

Pe Baneasa e posibil sa fie avioanele lovite de un "stol" de caini...ca am vazut zilele trecute vreo 12 caini ce se jughineau in pragul pistei.
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyJoi 03 Iul 2008, 20:45

Si eu imi aduc aminte ca in toate zilele de spotting pe care le`am avut pe Baneasa vedeam mereu pasari care zburau contra vantului si practic pluteau in acelasi loc minute bune. Bine`nteles ca locul in care pluteau era pragul pistei, la cativa metri deasupra locului in care se facea touchdown.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări EmptyVin 04 Iul 2008, 01:19

lasa frate ca eu era sa lovesc un stol de tarani cu planorul! Smile) nu am reusit sa ma intorc la deva dupa o incercare de zbor deva-alba iulia-deva, si am decis sa aterizez pe aerodromul de la sibot unde fac zbor cu ULM, si care e cam la jumatatea distantei... toate bune si frumoase, doar ca, nu era nimeni pe aerodrom, si cand eram pe panta, vad 4 indivizi care traversau pista, si cand vad ca vine ceva catre ei, ce sa faca mai bine? se opresc sa se convinga Smile) ! acum rad, dar atunci nu radeam... am bagat frana sa trec peste ei si sa aterizez mai lung, dar s-au dat la o parte in cele din urma... deci totul e posibil Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avion lovit de un stol de păsări Empty
MesajSubiect: Re: Avion lovit de un stol de păsări   Avion lovit de un stol de păsări Empty

Sus In jos
 
Avion lovit de un stol de păsări
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un avion F-16 s-a prăbuşit în urma coliziunii cu un stol de păsări
» ATR Tarom a lovit un porc mistret pe pista la Iasi
» Un avion Tarom lovit de o masina pe aeroportul din Barcelona
» Aterizare de urgenta la Arad
» Avion Tarom avariat uşor după ce a fost lovit de fulger la Istanbul. Pasagerii sunt in siguranţă

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: