ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler

In jos 
+5
cainele_franctiror
Alex_tm
claudiup
byteworks
gaudi
9 participanți
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 09 Iun 2010, 11:15

La editura MeteorPress este in curs de aparitie traducerea volumului "Fortress Ploesti: The Campaign to Destroy Hitler's Oil" de Jay A. Stout

O scurta descriere de pe site-ul editurii:
Citat :

O relatare fascinanta a sustinutei campanii de bombardamente dintre 1 august 1943 si 19 august 1944 impotriva complexului de rafinarii petroliere de la Ploiesti, scrisa de un pilot de vanatoare din Marine Corps, veteran a 37 de misiuni de lupta aeriana.

Campania asidua – zguduitorul raid la joasa inaltime din 1943 si toate celelalte care i-au urmat – este o poveste cu implicatii vaste, printre cele mai importante din al Doilea Razboi Mondial si relatata pentru prima data de Jay Stout. In Fortareata Ploiesti, autorul prezinta intamplarile unor oameni obisnuiti din ambele tabere, prinsi in circumstante extraordinare. Studiul sau se bazeaza pe ani de cercetare si interviuri, condensati intr-o relatare unica si exceptionala, care aduce la viata experientele terifiante prin care au trecut echipajele de zbor, subliniind curajul lor incredibil si rezultatele militare ale infruntarii sangeroase, cu intregul efort plasat in contextul istoric cuvenit.

O carte remarcabila, pentru cititorul interesat de al Doilea Razboi Mondial sau de istoria aviatiei.
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 09 Iun 2010, 17:58

Va fi o lectura interesanta cu siguranta, cine o vede in librarii sa anunte!

Nu uitati si de un punct de vedere romanesc, oarecum romantat dar o lectura placuta, "Bine ati veni in infern!..." a lui Ioan Grigorescu.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 09 Iun 2010, 20:40

cred ca o gasiti la Bookfest
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 09 Iun 2010, 22:07

Vad ca acum este si in stoc si se poate comanda de la editura cu o reducere de 10%.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 16 Iun 2010, 17:14

Stie careva unde pot gasi cartea in Timisoara??

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 16 Iun 2010, 18:34

Eu am comandat-o pe site si am si primit-o!
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyMier 16 Iun 2010, 18:41

byteworks a scris:
Eu am comandat-o pe site si am si primit-o!

Si cat ai platit transportul?

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyJoi 17 Iun 2010, 09:08

"Taxa de expediere prin Posta Romana va fi suportata de editura."

cheers cheers cheers
Sus In jos
cainele_franctiror
Airport Level
Airport Level
cainele_franctiror


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/04/2010

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyJoi 17 Iun 2010, 16:47

am citit-o, este mult peste ce se scria in SUA in anii 70-80.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyJoi 17 Iun 2010, 16:57

cainele_franctiror a scris:
am citit-o

Am comandat-o si eu azi dimineata. Sper sa merite lectura.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyJoi 17 Iun 2010, 22:33

cainele_franctiror a scris:
am citit-o, este mult peste ce se scria in SUA in anii 70-80.

Compara si cu cartea pe care mi-ai dat-o si mie sa citesc.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyLun 12 Iul 2010, 13:27

Club VIP Europa FM şi Meteor Press vă oferă până pe 19 iulie şansa de a câştiga o carte remarcabilă pentru orice e pasional de Al Doilea Război Mondial sau de istoria aviaţiei.
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyLun 12 Iul 2010, 13:56

Am comandat-o si eu acum cateva min..... vorba lui Andrei , sper sa merite ! rendeer
Avem ce citi la gard !
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyLun 12 Iul 2010, 16:49

Eu citesc la ea de doua zile, sper s-o ispravesc maine. Mie, unul, cartea imi place. Incearcasa priveasca lucrurile din punctul de avedere american, dar si al aparatorilor Vaii Prahovei, prezinta momentele 1 august 43 si 10 iunie 44 exact asa cum le credem si noi, dezastre pentru americani (chiar daca nu merge pana la a le considera mari victorii romano-nemtesti), da si citate din memoriile lui Dobran si Vizanti, adica omul respecta si adversarul din acel moment; in ceea ce priveste pe combatantii americani, desigur, dand subiectivismul la o parte, am apreciat felul uman in care sunt prezentati aviatorii, cu bune si rele, curaj, teama si dezinterie.
Imi pare bine ca o citesc.
Ca sa raspund si lao interbare de mai sus, eu am comandat-o prin net la editura si am platit 22, 50 lei la posta.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler EmptyDum 18 Iul 2010, 16:13

Pe aceiasi tema,incercatzi sa gasitzi lucrarea "Into the guns of Ploesti " de Leroy W.Newby,la Motorbooks International Publishers &Wholesalers ,1991.USA.Leroy Newby a fost bombardier pe un B 24 care facea parte din 460 Bomb Group si a efectuat 5 misiuni asupra Ploiestiului. La elaborarea lucrarii a colaborat cu Ioan Grigorescu.Din cate stiu nu este inca tradusa,dar in original o gasitzi la Biblioteca Americana din Bucuresti.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty
MesajSubiect: Re: Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler   Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler Empty

Sus In jos
 
Jay A. Stout - Fortareata Ploiesti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Costul petrolului si consecinte
» Tarom (RO / ROT)
» Intalnire a reprezentantilor grupului de initiativa cu dl Neculai Ontanu, Primar Sector 2
» Clasarea ca monument istoric a terenului si imobilelor Muzeului Aviatiei!!!
» Ploiesti - aeronave in zbor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: