ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ce exact este un "Insotitor de Bord"?

In jos 
+4
Virusu
andreius
YR-DNY
Capt_Vio
8 participanți
AutorMesaj
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 10:36

Ciao,

Doar cit ma uit la pagina de cariere pe Blue Air si este o pozite de "insotitor de bord" Ce exact e asta? Co-pilot?

Curs formare insotitori de bord acrediat de A.A.C.R..
-Posesor de brevet insotitor de bord emis de AACR sau alt stat membru JAA.
-Preferabil posesor licenta B 737
-Posesor de certificat medical clasa 2.
-CRM, cursuri de trecere pe tipul de avion.
-Cunostinte de limba engleza nivel avansat si o limba straina secundara de circulatie internationala


Mersi de explicatii
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 11:02

Din cate stiu eu insotitorul de bord este "flight attendant", adica stewardessa sau stewardess-ul daca e barbat. Razz Poate ma insel. Smile
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 11:18

si eu cred acelas lucru... nu par fi pilot ca nu cer medical class 1... dar CRM??> Crew Resources Management? In fine... cam confuza terminologia
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 12:19

Stewardess, steward, air host, cabin crew

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Flight_attendant
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 12:33

Now there's the answer! Smile
Io la angajare i-as cere numa cunostinte de limba straina! Embarassed Wink Razz
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 13:28

andreius a scris:
Stewardess, steward, air host, cabin crew

... and that's why I became a pilot... Now I just gotta get a job for a real airline Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 15:59

bei magarilor de aviatie ce sunteti voi si vreti sa luati gagicile la examene...
vreau sa va spun un banc, care daca e prea porcos, rog sters:

I: care e diferenta dintre doi betivani si doua C....ve?
R: usa de la cabina de pilotaj lol!
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 17:13

ce desparte mah!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 17:25

Eurofighter a scris:
ce desparte mah!

eu asa l-am invatat de la the one and only TOGO, deci... respect omu ca stie mai multe! mult mai multe afro Razz
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 19:20

Capt_Vio a scris:
andreius a scris:
Stewardess, steward, air host, cabin crew

... and that's why I became a pilot... Now I just gotta get a job for a real airline Very Happy

Persons in the illustrated image may look better than in reality Smile

Vio, numai la Tarom sa nu fie din punctul asta de vedere, pentru ca o sa-ti doresti probabil sa stai incuiat in cockpit.

La Blue Air in schimb, am vazut pe STR-BBU o frumusete cu nasul pe sus. N-a fost deloc nevoie de Flight Entertainment.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 20:20

Asa ar trebui sa arate o stewardesabune lol! nu ca mumiile de la Tarom
Ce exact este un "Insotitor de Bord"? 1880710
Pt mai multe va recomand sa vizitati calendaru Lavazza din anu 2006;)
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyMar 03 Iun 2008, 20:21

Haha. Fain bancul Virusu


andreius a scris:
Vio, numai la Tarom sa nu fie din punctul asta de vedere, pentru ca o sa-ti doresti probabil sa stai incuiat in cockpit.

La Blue Air in schimb, am vazut pe STR-BBU o frumusete cu nasul pe sus. N-a fost deloc nevoie de Flight Entertainment.

De obicei asa e la companiile mari / sau vechi / stat. Lume cu experienta de viata. Oricum nu am eu ce imparti cu ele in timpul zborului Wink... N-am de cind sa fac ce au facut pilotii aia de la Air France... Wink
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyVin 06 Iun 2008, 10:52

Si ce au facut pilotii de la AirFrance? Rolling Eyes Very Happy
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyVin 06 Iun 2008, 16:26

Vio,

Dar poti sa imparti timpul dupa zbor, cum a facut pilotul de la British Airways Very Happy

http://www.newsoftheworld.co.uk/2001_hero_pilot_romp.shtml

Ce rau sunt Twisted Evil
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyVin 06 Iun 2008, 16:58

Cayenne a scris:
Si ce au facut pilotii de la AirFrance? Rolling Eyes Very Happy

Au avut show "live" de la o stewardeza ca, in cabina, in timpul zborului... Este un video pe net, dar nu-l pun pe site aici, ca nu este decent... afro

Ti-l trimit prin private message lol!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyVin 06 Iun 2008, 17:05

RazVanAir a scris:
Vio,

Dar poti sa imparti timpul dupa zbor, cum a facut pilotul de la British Airways Very Happy

http://www.newsoftheworld.co.uk/2001_hero_pilot_romp.shtml

Ce rau sunt Twisted Evil

Hahaha! Si? Care-i baiu? Au fost prosti ca si-au facut poze, dar sincer sa-ti zic, nu vad nimic rau in ce-au facut. (Daca erau casatoriti, asta-i alta treba), dar totusi, pina la urma nu are nici o legatura "sula cu prefectura" Smile Ei sunt piloti (si piloti buni) cind sunt la munca si seara, n-au decit sa faca ce vor ei, atita timp cit nu merg beti sau obositi la servici a doua zi.

Am si eu un amic care e capitan, si cu toate ca are 40 de ani, toate fete sunt dupa el. E un fel de Denzel Washington, LOL, dar are nevasta si doua fetite mici, deci nu-l intereseaza pe el asta. Eu pe de alta parte... imi place sa ma distrez Very Happy king
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyVin 06 Iun 2008, 19:21

Capt_Vio a scris:
Cayenne a scris:
Si ce au facut pilotii de la AirFrance? Rolling Eyes Very Happy

Au avut show "live" de la o stewardeza ca, in cabina, in timpul zborului... Este un video pe net, dar nu-l pun pe site aici, ca nu este decent... afro

Ti-l trimit prin private message lol!
Am auzit si eu de el, dar nu l-am gasit. Poti sa-mi dai si mie un link?
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? EmptyVin 06 Iun 2008, 22:40

Capt_Vio a scris:
RazVanAir a scris:
Vio,

Dar poti sa imparti timpul dupa zbor, cum a facut pilotul de la British Airways Very Happy

http://www.newsoftheworld.co.uk/2001_hero_pilot_romp.shtml

Ce rau sunt Twisted Evil

Hahaha! Si? Care-i baiu? Au fost prosti ca si-au facut poze, dar sincer sa-ti zic, nu vad nimic rau in ce-au facut. (Daca erau casatoriti, asta-i alta treba), dar totusi, pina la urma nu are nici o legatura "sula cu prefectura" Smile Ei sunt piloti (si piloti buni) cind sunt la munca si seara, n-au decit sa faca ce vor ei, atita timp cit nu merg beti sau obositi la servici a doua zi.

Am si eu un amic care e capitan, si cu toate ca are 40 de ani, toate fete sunt dupa el. E un fel de Denzel Washington, LOL, dar are nevasta si doua fetite mici, deci nu-l intereseaza pe el asta. Eu pe de alta parte... imi place sa ma distrez Very Happy king


Eu n-am zis ca e ceva rau, e chiar normal. Eu am fost putin rau Very Happy . Sigur multi fac la fel dar cum ai spus si tu rau au facut ca s-au fotografiat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty
MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Ce exact este un "Insotitor de Bord"? Empty

Sus In jos
 
Ce exact este un "Insotitor de Bord"?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Asociaţia "Aripi Româneşti" cauta colaboratori pentru site
» Lockheed "Electra" si "Super-electra" in culori romanesti
» Reportaje
» Carpatair zboara cu tarife incepand de la 49 euro pe "destinatia zilei"
» ZIUA DISTINSILOR VIZITATORI la Exercitiul "DACIAN THUNDER 2009"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: