ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei

In jos 
+13
eugen
D13-th_TakeOff
Capt_Vio
B32fly
Alex_tm
felix
Mengelaus
mihaiatanasie
gabi-737
VIC
pilotanda
YR-SND
RATus
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 18:35

Sursa: George Rotaru - Aeroclubul Romaniei

Dupa cum stiti, Aeroclubul Romaniei este una din institutiile care sprijina spotterii din Romania cel mai mult, pe langa asta toata lumea cunoaste respectul deosebit pe care membri sai l-au avut pentru Misu Tone.

Misu va ramane cu noi, datorita faptelor sale si datorita eforturilor camarazilor sai care incearca sa-l tina intre noi si acum.

Cel mai recent dintre aceste eforturi, este unul deosebit, care este transmis prin Rospotters direct de George Rotaru, Comandantul Aeroclubului Romaniei si coleg al lui Misu.

Un nou avion se va alatura foarte curand flotei Aeroclubului. Este vorba de un Extra 330 SC, intr-o schema speciala de vopsire, care ii este dedicat lui Misu.

Pentru cei care sunt curiosi, este unul din cele mai capabile avioane de acrobatie la ora actuala, cu el s-a castigat campionatul mondial de acrobatie anul asta, si este preferatul multor piloti acrobati din lume. Date tehnice sunt sigur ca puteti gasi si singuri, iar primele poze disponibile cu aparatul de puteti vedea mai jos:

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Extra310

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Extra311

raspunsuri tehnice estetice etc.. va rog puneti aici , nu in topicul pentru Misu.

Va multumesc, Sarbatori Fericite !


Ultima editare efectuata de catre RATus in Dum 20 Dec 2009, 19:14, editata de 1 ori
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 18:42

UAU Shocked Shocked Shocked Shocked
Sus In jos
pilotanda
Airport Level
Airport Level
pilotanda


Numarul mesajelor : 87
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 16/10/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 18:45

Frumos avion I love you I love you I love you
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 19:12

foarte fain avion Cool arata exceptional!
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 19:25

Arata foarte bine, il asteptam la mitingurile AR,va fi vedeta sigur. Sa aiba parte de noroc si muuulte acrobatii frumoase sa ne incante privirile cum au facut pana acum vechile Extre.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 20:18

Foarte frumos avion, si foarte bine ca Aeroclubul s-a innoit. Sunt nerabdator sa-l vad in zbor!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 20:31

De abia astept sa-l vad in aer. Stii cumva cine il va pilota?
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 21:39

Arata incredibil affraid Abia astept sa l pozez!
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 22:09

Supeerrr c/s affraid.Sa`l vedem in aer cat mai repede, sa ne incante, si sa ne aduca mereu aminte de Misu`. Cine il v`a pilota?

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 22:51

Sa fie intr-un ceas bun Very Happy
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyDum 20 Dec 2009, 23:01

Superb avionul, si extraordinar ca l-au dedicat lui Misu Tone. Ar fi frumos sa-i puna numele avionului "Misu", si cine il va pilota, va fi ocritit de cel care nu mai e printre noi.

Mersi de poze. Foarte faine Ratus
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyLun 21 Dec 2009, 12:35

Super paint-schema... cred ca deja trebuie trecut la "aeronave din romania"...
Am o rugaminte, care aveti datele tehnice, sa le puneti aici... am rascolit netul si nu am gasit...
eventual facut comparatie cu 300 L
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyLun 21 Dec 2009, 15:45

Adevaru-i ca arata... EXTRA!

Vad in planul secund, inca un rand de planuri albastre. O fi #2(YR-EXB)?
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyLun 21 Dec 2009, 15:59

D13-th_TakeOff a scris:
Super paint-schema... cred ca deja trebuie trecut la "aeronave din romania"...
Am o rugaminte, care aveti datele tehnice, sa le puneti aici... am rascolit netul si nu am gasit...
eventual facut comparatie cu 300 L

@Take (ca intre D13-eri)
Pare ca are alt motor - un Lycoming AEIO-580 - de 315HP in loc de cei 300HP ai Lycoming AEIO-540 de pe 300L
Apoi, 300L a fost conceput ca dubla pe cand 330SC-ul ca simpla.
330SC are anvergura mai mica, e putin mai scurt, si ceva mai usor decat 300L si ia mai multa benzina.
PLus, daca inteleg eu bine, la 330SC parghiile de la comenzi sunt din fibra de carbon si parafocul (firewall-ul) din titan.

Specs pentru:
Extra 300L: http://www.extraaircraft.com/media/EA300L.pdf
Extra 330SC: http://www.extraaircraft.com/media/EA330SC.pdf
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyLun 21 Dec 2009, 18:57

eugen a scris:


Vad in planul secund, inca un rand de planuri albastre. O fi #2(YR-EXB)?

Nu va fi # 2,e doar YR-EXA
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyMier 23 Dec 2009, 18:19

Frumos aparatul! Pun si eu aceeasi intrebare... oare cine-l va pilota? Si mai mult... cat a costat? oare celelalte Extra au fost reparate sau au cumparat un avion "naravas" si din vechea formatie va zbura doar EWA...
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyMier 23 Dec 2009, 20:20

nu inteleg ce rost are intrebarea "cine il va pilota?" pilotii din lotu national de acrobatie evident!! doar nu altcineva.Nu cred ca are vreo importanta cat a costat sincer....cat despre extrele 300L vor avea parte de un RK frumos si the end of storry,Romania va avea 6 extre ca si inainte.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyMier 23 Dec 2009, 21:30

In teorie e foarte simplu. Exista vreo persoana calificata in Romania pentru a pilota acel avion asa cum se cuvine? Altfel vom vedea aceleasi manevre efectuate pana acum si Doamne fereste de vreo eroare... e ca si cand ai scapa de sub control un Ferrari la 300km/h! Exista instructor pentru acel avion? NU vorbim de un avion de transport pana la urma... Si conteaza enorm cat a costat daca ne gandim la starea deplorabila a aparatelor din cadrul Aeroclubului. Sa nu uitam de licenta neacordata de Autoritate.
Sunt un mare fan al acrobatiei aeriene, m-as bucura sa stiu ca Hawks of Romania zboara, pentru ca, inainte de toate ne reprezinta ca tara, insa asa cum se spune: "safety first!"

@Ratus
Bogdan, sa pui EXCLUSIVITATE Rospotters la stire, neaparat. Esti primul care a prezentat avionul. Felicitari! Smile
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyMier 23 Dec 2009, 22:20

Claudiu, toti cei care zboara Extra 300L pot zbura si Extra 330. In ceea ce priveste starea aparatelor Extra 300L si licenta Aeroclubului e o discutie aparte si nu neaparat vesela...

Oricum, e minunat ca avem in Romania un astfel de avion pe care sa pota zbura pilotii acrobati!


Am si eu o intrebre, la RATus, deocamdata, daca are cumva informatia asta. Avionul este nou? Banuiala mea e ca nu este chiar nou nout. Nu ca asta ar avea vreo importanta. Era doar o curiozitate.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyJoi 24 Dec 2009, 09:39

Avionul e nou
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyJoi 24 Dec 2009, 12:10

Avionul e nou,

Schema de vopsire a fost realizata ca si schema veche de Mihai Andrei (mandtrei la noi pe forum)

Avionul va fi al aeroclubului, nu al unui pilot anume, deci intrebarea "cine il va pilota" are ca raspuns un grup de oameni.
Vor putea zbura pe avion cei calificati pe extra, din lotul national. In acest moment avem Laci Ferencz, Goger Attila, George Rotaru, Horia Mesesan, si altii care zboara deja pe extra la noi. Trecerea pe tipul nou bineinteles ca vine cu provocari, mai ales ca avionul este mai ager, dar in final e ca oricare alta trecere pe tip , deci nu e motiv de griji. Oricum, ramane de vazut cine-l va zburat exact, si ce va face cu el, doar o sa fim prezenti la mitinguri. Eu personal cred ca, daca se va face antrenament calumea, o sa vedem niste lucruri tari facute cu avionul asta.

Despre exclusivitate: intr-adevar noi am fost primii care am avut stirea, dar ne intereseaza ca stirea sa fie preluata de media si de asta nu am zis nimic + am lasat pozele fara watermark.

in alta ordine de idei.

SARBATORI FERICITE !
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyJoi 24 Dec 2009, 15:47

Prin bunavointa si acordul domnului Mihai Andrei,cel care a facut proiectul de vopsire pentru Extra 330SC,voi posta doua imagini cu schema de vopsire a avionului. Tin sa spun ca tot domnul Mihai Andrei a facut proiectele de vopsire la An-2 AR, Extra 300 L, Zlin 142 (albastru), Festival (albastru), GA-8, BAC 1-11 Jaro, IAR-827.
Domnule Mihai Andrei va felicit pentru aceste proiecte minunate Smile si va multumesc din nou.
O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei 47045806

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei 65930473
Sper sa va placa! Very Happy mie imi place la nebunie!!!
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyVin 25 Dec 2009, 13:22

Il asteptam la mitinguri Very Happy
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptyVin 25 Dec 2009, 13:58

Arata excelent, ca si celelalte avioane personalizate de dl Mihai Andrei. As vrea sa fac un pronostic si sa spun ca sigur acest avion va fi folosit pentru calificarea Romaniei la campionatele de acrobatie Smile
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei EmptySam 26 Dec 2009, 22:51

in vara, George Rotaru spunea ca doreste achizitionarea unui nou Extra cu banii luati pe asigurarea lui EWD. Sa fi dat asiguratorul banii sau au fost folositi bani din bugetul Aeroclubului? Nu de alta, dar daca au fost luati banii pe asigurare ar trebui sa avem un rezultat in cazul mortii lui Misu, nu? Stie cineva ceva? Eu abia de luni ma apuc sa dau telefoane
Sus In jos
Continut sponsorizat





O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei   O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei Empty

Sus In jos
 
O noua aeronava pentru Aeroclubul Romaniei
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeronava noua pentru guvernul israelian
» Nouă aeronavă prezidenţială pentru Traian Băsescu
» Boeing a lansat noua aeronava 747-8 Intercontinental
» CURS instructori ULM / Aeroclubul Romaniei
» Sedinta ULM - AEROCLUBUL ROMANIEI 2 sept 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: