ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident,Moscova,noe.1957

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptyVin 11 Dec 2009, 23:59

In noiembrie 1957,la Vnukovo ( ? )s-a prabusit un IL 14,avand la bord o delegatzie PCR care se deplasa la Moscova,pentru a participa la sarbatorirea zilei de 7 noe.A murit G.Preoteasa (vezi casa de cultura a studentzilor ) fost ministru de externe al RPR si parca pilotzii.Din cate stiu ,pilotzii erau rusi.
Cine are date despre acest accident,al cui era avionul ?
A fost ceatza ?
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptySam 12 Dec 2009, 00:34

Au scris colegii mei despre acest accident, in LIBERTATEA
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptySam 12 Dec 2009, 01:11

Multzumesc Claudiu,dar articolul contzine generalitatzi si speculatzii pe care le stiam.In plus contzine si inexactitatzi cum este aceea ca G.Preoteasa ar fi fost ministru de externe,el fiind ,de fapt secretar al CC al PMR (fusese min.de externe ) si altele.
Al cui era aparatul ? Care a fost concluzia comisiei de ancheta,etc
Oricum,itzi multzumesc mult.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptySam 12 Dec 2009, 01:24

Din pacate e tot ce stiu... articolul a fost scris de doi colegi de-ai mei. Abia luni ajung la serviciu sa-i intreb cum s-au documentat si daca au si alte detalii. In nici un caz nu cred in teoria conspiratiei... Cred ca a fost vorba de o eroare ceva
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptySam 12 Dec 2009, 01:36

Nici eu.Se zvonea ca pilotzii s-ar fi alimentat bine cu coniac.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: YR-PCC   Accident,Moscova,noe.1957 EmptyDum 13 Dec 2009, 01:23

Echipajul era sovietic, avionul IL-14, YR-PCC era printre primele aduse in Romania. Singurul pasager mort a fost G Preoteasa, ministrul propagandei pe vremea lui Dej. Preoteasa era in picioare in momentul prabusirii, ceilalti pasageri aveau centurile puse si au supravetuit impactului. Avionul venea de la Kiev unde au asteptat ore bune un metar favorabil. Cand vizibilitatea a mai crescut la destinatie, au decolat si pilotii au incercat o aterizare pe Moscova-Vnukovo in conditii de ceata, resultatul fiind contactul cu o liziera de copaci care a mai atenuat impactul. Grigore al nostru si cei doi piloti si-au pierdut viata, restu au scapat teferi. Detaliile au aparut in cartea "Moartea lui Grigore Preoteasa". Ceausescu a fost printre supravetuitorii catastrofei si asta nu i-a redus apetitul pentru zbor. Frecvent elicopterele prezidentiale aterizau la "Poenitza" (resedinta din Primaverii) pentru al duce pe carmaci la aeroport sau in alte vizite de lucru. Interesant ca numele lui Preoteasa, comunist de marca, a ramas si astazi la mare pretuire, casa de cultura a studentilor din Bucuresti ii poarta cu stoicism numele.
Avand in vedere natura zborului este aproape sigur ca avionul era al Armatei
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptyDum 13 Dec 2009, 10:02

Sunt placut surprins ca Ceausescu a avut curajul sa zboare dupa catastrofa aceea, totusi nu fusese usor daca au murit 3 oameni.

Nu cred ca avionul avand initiala civila sa fie militar ba mai mult sa fie pilotat de militari rusi. Avioanele militare au un regim special si trebuie sa fie recunoscute si vizual ca atare in spatiul aerian.

In mod normal in tarile care se respecta zborurile cu oficialitati de acest nivel inclusiv cu presedintele sunt efectuate de avioane militare nu civile. Aici gasiti mai multe despre AVIOANELE PREZIDENTIALE. Oare doar la noi sa fie altfel ?

Cred ca o clarificare din partea domnului Antoniu devine necesara.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 EmptyDum 13 Dec 2009, 12:31

Multzumesc Ovidiu, asta este ce ma interesa !
Pilotzii erau in mod CERT sovietici,asupra acestui fapt nu exista controverse.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: PCC   Accident,Moscova,noe.1957 EmptyLun 14 Dec 2009, 11:36

Octavian a scris:
Sunt placut surprins ca Ceausescu a avut curajul sa zboare dupa catastrofa aceea, totusi nu fusese usor daca au murit 3 oameni.

Nu cred ca avionul avand initiala civila sa fie militar ba mai mult sa fie pilotat de militari rusi. Avioanele militare au un regim special si trebuie sa fie recunoscute si vizual ca atare in spatiul aerian.

In mod normal in tarile care se respecta zborurile cu oficialitati de acest nivel inclusiv cu presedintele sunt efectuate de avioane militare nu civile. Aici gasiti mai multe despre AVIOANELE PREZIDENTIALE. Oare doar la noi sa fie altfel ?
Cred ca o clarificare din partea domnului Antoniu devine necesara.
Nu crezi dar asta a fost realitatea, toate avioanele de transport ale armatei aveau in Romania comunista inmatriculare civila
exemple: YR-IMM. YR-IMZ, YR-ILZ, YR-BRE, YR-ABB, YR-ABD, toata seria An-26 cu exceptia lui 508, etc, avioane apartinand armatei inmatriculate civil Chiar linku tau la Romania iti demonstreaza acest fapt.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accident,Moscova,noe.1957 Empty
MesajSubiect: Re: Accident,Moscova,noe.1957   Accident,Moscova,noe.1957 Empty

Sus In jos
 
Accident,Moscova,noe.1957
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic la Moscova! Doi morti si 40 de persoane ranite
» Aleea Cosmonautilor - Moscova
» Tupolev 204 RedWings prabusit la Moscova - Video
» Atentat cu bomba pe un aeroport din Moscova - cel putin 10 morti
» Centenarul aviatiei ruse 11-12 august 2012, Moscova, poze

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: