ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair

In jos 
+4
YR-SND
VIC
Capt_Vio
mariusgmg
8 participanți
AutorMesaj
mariusgmg
Airport Level
Airport Level
mariusgmg


Numarul mesajelor : 59
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/12/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 16:08

Salutari tuturor!
Sunt si eu un junior pe acest forum, dar va "urmaresc" de vreo jumatate de an.
Nu am nici o treaba profesionala cu aviatia, ci doar un cetatean care adora zborul.
In avion am fost doar pasager. Primul zbor a fost pe un avion de acrobatie, nu ma intrebati modelul, in anul 1987 la un miting aviatic. Am un verisor care a fost pilot la Tarom si mai participa si pe la mitinguri. Spun ca a fost pilot deoarece e iesit la pensie, intre noi fiind o diferenta de vreo 15 ani. Apoi in 1989 am facut doua plimbari Iasi-Bucuresti-Iasi cu AN-24 parca. De atunci a urmat o pauza mare.

Si acum ca sa fiu on-topic, abia anul trecut am avut o iesire cu avionul.
Am fost impreuna cu toata familia, eu, sotia si cele doua fiice, la Roma, in vizita la cumnati.
Biletele le-am achizitionat cu vreo 3 saptamani inainte si m-au costat 380 lei cu tot cu 2 bagaje de cala. Nu puteam rata aceasta ocazie. Chiar daca sunt iesean. M-a mai costat benzina inca vreo 250 lei, Iasi - Timisoara - Iasi. Masina am lasat-o la un prieten in Timisoara.
Plecarea din Iasi a fost pe data de 25 dec. '08. Am plecat cu masina din Iasi pe la 9 dimineata iar la 9 seara eram la prieten acasa. Am dormit la acest prieten iar dimineata ne-a dus el la aeroport.

Cateva poze din masina in zona Petru Voda, intre Tg. Neamt si Poiana Teiului:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0316petruvoda

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0325petruvoda

Un apus superb de soare:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0354amurg

Toate detalliile legate de check-in au decurs normal apoi am asteptat aproximativ o ora jumatate pana a venit Airbus-ul de la Roma. Imbarcarea a fost rapida. Nici nu ne-am asezat bine ca am si plecat.

In aeroport la Timisoara:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Dsc00288aeroporttimisoa

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Dsc00290aeroporttimisoa

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Dsc00291aeroporttimisoa

Cu ochii pe geam:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0363inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0366inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0367inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0369inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0370inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0373inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0378inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0380inavion

In apropierea FCO, se pregatea de aterizare:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0382inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0385inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0390inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0393inavion

Aeroportul Leonardo Da Vinci, Fiumicino, Rome:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0398aeroportromafium

Si zborul retur din data de 31 dec. '08:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0636aeroportoromafiu

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0642inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0644inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0655inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0668inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0671inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0696inavion

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0708inavion

Fiica mea cu ursul primit cadou la Roma. A fost frumos ca a pus ursul pe scaunul liber de langa ea si i-a pus si centura. de fiecare data cand trecea insotitorul de bord bufnea in ras. Smile
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0721inavionsimiursul

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0725inavion

In Timisoara, la apropiere:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0737inavion

Cam astea ar fi o parte din ele. Au fost foarte multe poze facute. Zborurile au fost foarte placute. Mi-a placut foarte mult Airbus-ul. Merge lin, zgomot mic. Mai ales ca eu fac comparatie cu AN-ul: bataia si scartaia din toate incheieturile, ziceai ca se dezmembreaza.

Acum si cateva filmulete:
Timisoara-Rome - Take Off from Timisoara


Timisoara-Rome - Landing at Fiumicino


Runway at Fiumicino


Rome-Timisoara - Take Off from Fiumicino


Rome-Timisoara - Landing at Timisoara


Ce m-a distrat tare: engleza insotitorilor de bord. Smile Se cunostea ca erau unguri. Si la dus si la intors aveau exact acelasi accent.

In afara de primele poze din aeroportul Timisoara care au fost facute cu telefonul meu, un Sony-Ericsson W660i, toate pozele, inclusiv filmarile, au fost facute cu un Canon PowerShot A470.

Iar ca final inca doua poze. Macheta si mousepad-ul cumparate din avion:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0745machetaairbusa32
si din Vatican:
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Img0559vatican


Ultima editare efectuata de catre mariusgmg in Joi 10 Dec 2009, 18:50, editata de 1 ori
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 16:18

Bine ai venit pe Forum. Frumoase poze. Asteptam in continuare cat mai multe trip reports.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 17:06

foarte frumos trip report Smile felicitari!! bun venit pe forum!
tare de tot ursuletul Very Happy
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 18:36

Bun venit pe forum Very Happy
Frumos TR Very Happy
Sus In jos
mariusgmg
Airport Level
Airport Level
mariusgmg


Numarul mesajelor : 59
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/12/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 18:45

Multumesc frumos!
Pai am deja luate bilete in ianurie tot la Wizzair, tot catre Roma dar de la Cluj.
Atunci ma voi duce doar cu tata. El e catolic iar pe 1 ianuarie e ziua lui de nastere si ii fac cadou o plimbare la Vatican.
Sper sa savureze zborul pentru ca a facut in tineretile lui planorism. Il facea pe ascuns sa nu stie maica-sa.
Dar s-a lasat atunci cand a aparut in ziarul local, al acelor timpuri, echipa de la aeroclubul Iasi, cu poze, iar maica-sa a vazut. A avut un scandal monstru Smile si s-a lasat.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 19:06

Welcome Marius, asteptam un TR si de la zborul acela. Smile

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 21:35

Foarte frumos, multumim. Mi-a placut mult de tot cum l-ai prins pe malaezian decoland exact in dreptul vostru. Pacat ca ai taiat filmul decolarii de la FCO exact cand intrati in nori, as fi fost curios sa vad ce culori se vad imediat dupa iesire.

Ursul parea foarte multumit si relaxat.

Interesant ca ai ales sa zbori de la Timisoara, nu ar fi fost mai comod de la Bacau cu BlueAir sau de la Bucuresti?
Sus In jos
mariusgmg
Airport Level
Airport Level
mariusgmg


Numarul mesajelor : 59
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/12/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyJoi 10 Dec 2009, 22:12

A fost vorba de pret. 380 lei - 4 persoane dus-intors +2 bagaje cala dus-intors. Smile
Asa aveam si de la Iasi prin Carpatair. Dar m-ar fi durut tare buzunarul.
Datorita distantei puteam sa am "probleme" la intors - Sa nu prin revelionul acasa. La 11.30 am plecat cu masina de la aeroport Timisoara iar la 23.20 am intrat in casa. Nu aveam cum sa stau mai mult la Roma ca trebuia sa fiu pe 1 ianuarie la serviciu.
Acum, ca v-am descoperit, va dati seama ca incerc sa nu mai ratez nimic. Daca stiam, asta vara am fost la Paris, cu masina, la alti cumnati. Acestia stau intr-o localitate aflata oarecum pe culoarul de aterizare al CDG. Am vazut niste avioane... la altitudine mica, dar poze ioc. Am vazut chiar si 380-ul. Imens.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyVin 11 Dec 2009, 12:04

Ce m-a distrat la filmuletul "Landing at Timisoara" fiica ta spunand la aplauzele de la aterizare: " Ca la spectacol!" Tare faza Smile . Frumos tripul, felicitari!
Sus In jos
mariusgmg
Airport Level
Airport Level
mariusgmg


Numarul mesajelor : 59
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/12/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyDum 13 Dec 2009, 16:21

Multumesc inca o data. Imi place ca sa exemplific bine tot ce postez. Mai am un forum unde activez constant, pe clubopel.com, si acolo mai am diferite tutoriele, TR-uri si cam stiu ce inseamna forum, conditii, etc si chiar am citit regulamentul acestui forum.
A mai fost o faza misto dupa imbarcarea in cursa FCO-TSR. Inainte de taxi pana la pista a vorbit unul din piloti. Prezentarea lor, multumirile ca am ales acea cursa, etc, a mai zis (intr-o engleza perfecta): Plecam de la Roma, temperatura este de +16 gr Celsius, iar acum o veste mai putin buna, mergem la Timisoara un sunt -8 gr Celsius. Smile
Sus In jos
Lery
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/11/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyDum 13 Dec 2009, 21:44

Frumos TR mariuse si bine ai venit. Superb la Roma am fost si eu acolo anu trecut insa cu masina.
Sus In jos
mariusgmg
Airport Level
Airport Level
mariusgmg


Numarul mesajelor : 59
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/12/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyMier 16 Dec 2009, 22:26

Inca o data multumiri.
La Roma ma voi duce la vara cu masina. Asta vara am fost cu masina la Paris. Am in plan sa ma duc la Paris cu avionul in perioada sarbatorilor de iarna de la anul.
Oricum, anul viitor il incep bine, plec in ianuarie la Roma, tot cu Wizzair-ul, dar de la Cluj:
21 ian CLJ - FCO - W6 785
25 ian FCO - CLJ - W6 786
Deja caut un loc unde sa las masina. Smile
Sus In jos
mariusgmg
Airport Level
Airport Level
mariusgmg


Numarul mesajelor : 59
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/12/2009

TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair EmptyMier 23 Iun 2010, 11:11

Sus In jos
Continut sponsorizat





TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty
MesajSubiect: Re: TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair   TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair Empty

Sus In jos
 
TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CLJ - FCO; FCO - CLJ cu Wizzair
» CLJ-FCO cu WizzAir
» TSR-FCO-TSR cu Wizzair
» CLJ-DTM si DTM-CLJ cu Wizzair
» BBU-CIA si retur cu Wizzair

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: