ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 De Havilland Dragon

In jos 
+8
ovidiu51
claudiup
Virusu
Dylan
claudiu_ne2000
Mengelaus
lucian21
Antoniu
12 participanți
AutorMesaj
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 79
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 08:08

De Havilland Dragon, un avion frumos din perioada romantica a aviatiei civile, construit in mai multe variante derivate din acelasi proiect. Proiectul, putin cam intarziat pentru deceniul 30 cand monoplanele de transport s-au dezvoltat vertiginos, dar si-au facut treaba cu prisosinta.

De Havilland DH-89 Dragon Rapide.
In anul 1936 Subsecretariatul de Stat al Aerului (SSA) a achizitionat 4 avioane, unul YR-DMC pentru Ministerul Apararii si trei, YR-DRA, DRI si DRO, pentru dotarea companiei LARES ce ii era subordonata, La scurt timp YR-DMC a fost trecut la LARES. Avioanele DH-89 au executat curse interne si internationale, iar in perioada razboiului au fost intrebuintate pentru transportul ranitilor, cateva fiind transformate in acest sens.

De Havilland Dragon 20031380

De Havilland Dragon 10381200

De Havilland Dragon 81013140


De Havilland DH-90 Dragon Fly.
In anul 1937 extinderea retelei de transport a LARES a dus la necesitatea maririi parcului de avioane. In acest sens din fonduri proprii LARES a achizitionat in anul 1937 trei avioane de transport pasageri de tipul DD-90 Dragon Fly, imatriculate YR-FLO, FLU si FLY.

De Havilland Dragon 38685027

De Havilland Dragon 75566334
Sus In jos
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200
lucian21


Numarul mesajelor : 296
Varsta : 51
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 17:47

Va multumim domnule Antoniu pentru informatiile pe care ni le puneti la dispozitie. Multa sanatate si putere de munca!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 18:26

Intr-adevar, multumim ca impartasiti pozele astea cu noi. E un avion foarte frumos Dragonul


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Mier 09 Dec 2009, 19:42, editata de 1 ori
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 79
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 18:54

Dragilor, daca v-am starnit interesul si apreciati ceeace fac este bine, in acest caz voi continua.
Multumesc pentru Aprecieri!
Recunoasteti ca au farmecul lor si incanta ochiul, asta este de apreciat.
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 19:01

Eu unul, domnule Antoniu, chiar va rog sa continuati cu expunerile avioanelor romanesti...daca se poate in ordine alfabetica, nu m-as supara Razz Razz Razz

Stima
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 19:56

Antoniu a scris:
Dragilor, daca v-am starnit interesul si apreciati ceeace fac este bine, in acest caz voi continua.
Multumesc pentru Aprecieri!
Recunoasteti ca au farmecul lor si incanta ochiul, asta este de apreciat.
Cum sa nu continuati ?!? Uitati-va la numarul de vizualizari! Intotdeauna pe site-urile de profil, fotografiile vechi s-au "vandut" foarte bine...deci asteptam!
Si eu, la "Suceava-Fotografii istorice" mai am de aratat o gramada de imagini faine din vremurile bune, ceea ce ma impiedica este doar timpul pentru a le posta si de a avea ceva explicatii langa ele. Nu ma refer la explicatiile tehnice ci la cele care sa "refaca" atmosfera acelor timpuri uitate de multi...sau mai rau...a acelor timpuri de care multi, foarte multi din bransa, habar nu au!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 20:27

hehe! dragonul a fost una dintre primele machete facute de mine acum ceva ani, o macheta din carton decupat si lipit de mine, dupa niste planuri din top gun daca nu ma insel Smile
multumim mister antoniu!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 21:06

Frumoase poze , domnule Antoniu ! DH Dragon Rapide e unul din cele mai elegante avioane din lume si m-am bucurat mult de fiecare fotografie a acestor aparate de zbor purtand inmatriculare romaneasca.

Totusi am o rugaminte (poate off topic) : va rog sa ne expuneti legatura intre LARES-TARS-TAROM intrucat eu presupun ca de fapt cei 55 de ani de pe coada BGG-ului sunt de fapt mai multi.

Si inca ceva : de ce a fost schimbata initiala Romaniei din CV in YR in anii `30 ?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 21:14

octav, daca e sa o iei de la inceput, o iei din 1920 cand zbura Compania de Navigatie Aeriana Franco-Romana, mama LAERS si Air France... dar e long story
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 21:18

Antoniu a scris:
Dragilor, daca v-am starnit interesul si apreciati ceeace fac este bine, in acest caz voi continua.
Multumesc pentru Aprecieri!
Recunoasteti ca au farmecul lor si incanta ochiul, asta este de apreciat.

Ma faceti sa rad! Credeam ca v-ati dat seama ca toata lumea de pe forum va iubeste si va pretuieste!
Aveti cele mai tari, privite si savurate postari! Multumim frumos si asteptam in continuare fragmente din perioada romantica a aviatiei romanesti

PS Observati fotografia a 3-a... o dedicatie din trecut pentru colegul Dylan!


Ultima editare efectuata de catre claudiup in Mier 09 Dec 2009, 22:40, editata de 1 ori
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: retro   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 21:43

Octavian a scris:
Totusi am o rugaminte (poate off topic) : va rog sa ne expuneti legatura intre LARES-TARS-TAROM intrucat eu presupun ca de fapt cei 55 de ani de pe coada BGG-ului sunt de fapt mai multi.
Vezi ca lui YR-BGG i-a fost rusine sa-si etaleze inmatricularea retro, pacat de conceot
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Aeronave in Romania :: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyMier 09 Dec 2009, 21:49

Intr-adevar un avion foarte elegant.Superbe fotografiile cu el.Multumim d-le Antoniu.
Sus In jos
tm89sky
Airport Level
Airport Level
tm89sky


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 56
Localizare : Romania
Data de inscriere : 20/04/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Aeronave in Romania   De Havilland Dragon EmptyJoi 10 Dec 2009, 09:15

Antoniu a scris:
De Havilland Dragon, un avion frumos din perioada romantica a aviatiei civile, construit in mai multe variante derivate din acelasi proiect. Proiectul, putin cam intarziat pentru deceniul 30 cand monoplanele de transport s-au dezvoltat vertiginos, dar si-au facut treaba cu prisosinta.

De Havilland DH-89 Dragon Rapide.
In anul 1936 Subsecretariatul de Stat al Aerului (SSA) a achizitionat 4 avioane, unul YR-DMC pentru Ministerul Apararii si trei, YR-DRA, DRI si DRO, pentru dotarea companiei LARES ce ii era subordonata, La scurt timp YR-DMC a fost trecut la LARES. Avioanele DH-89 au executat curse interne si internationale, iar in perioada razboiului au fost intrebuintate pentru transportul ranitilor, cateva fiind transformate in acest sens.
De Havilland DH-90 Dragon Fly.
In anul 1937 extinderea retelei de transport a LARES a dus la necesitatea maririi parcului de avioane. In acest sens din fonduri proprii LARES a achizitionat in anul 1937 trei avioane de transport pasageri de tipul DD-90 Dragon Fly, imatriculate YR-FLO, FLU si FLY.


http://www.dehavilland.ukf.net/p063.htm
http://www.dehavilland.ukf.net/p075.htm
http://www.goldenyears.ukf.net/reg_YR-.htm
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyJoi 10 Dec 2009, 10:51

virusu a scris:
octav, daca e sa o iei de la inceput, o iei din 1920 cand zbura Compania de Navigatie Aeriana Franco-Romana, mama LAERS si Air France... dar e long story

CFRNA = La Compagnie Franco-Roumaine de Navigation Aerienne, daca nu te superi (Vezi "Les relations franco-roumaines dans le domaine de l'aeronautique", Muzeul Aviatiei, 2009, trad in limba franceza Mihai-Athanasie Petrescu si Aurelia Petrescu.
Macar asa sa-mi promovez si eu activitatea.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyJoi 10 Dec 2009, 14:38

mihaiatanasie a scris:
virusu a scris:
octav, daca e sa o iei de la inceput, o iei din 1920 cand zbura Compania de Navigatie Aeriana Franco-Romana, mama LAERS si Air France... dar e long story

CFRNA = La Compagnie Franco-Roumaine de Navigation Aerienne, daca nu te superi (Vezi "Les relations franco-roumaines dans le domaine de l'aeronautique", Muzeul Aviatiei, 2009, trad in limba franceza Mihai-Athanasie Petrescu si Aurelia Petrescu.
Macar asa sa-mi promovez si eu activitatea.

pai vreau sa o vad, cu autograf Razz

P.S. am scris in viteza, cu gandul la Mermoz care era mai mai sa ajunga la CFRNA
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyJoi 10 Dec 2009, 17:37

pai vreau sa o vad, cu autograf Razz

[/quote]

Sincer, si eu ... Am iscat o discutie la data lansarii, mai mult nu mai zic.

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/stiri-din-aviatie-f4/mav-colaborarea-romano-franceza-o-tradiie-care-continua-t2871.htm
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Bazu   De Havilland Dragon EmptyJoi 10 Dec 2009, 22:02

Auzisem ca Bazu Cantacuzino a zburat pe Dragon Rapide, pe cand era pilot la LARES
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 79
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re   De Havilland Dragon EmptyVin 11 Dec 2009, 13:36

Ovidiu, Bazu a fost o mare exceptie in Aeronautica Romana, iar afirmatia trebuie sa sune astfel:
"Auzisem ca Bazu Cantacuzino a zburat si pe Dragon Rapide"
Este adevarat ca a zburat pe toate tipurile de avioane ce au apartinut LARES, si inca ceva, nu a existat brevet ce s-a acordat personalului navigant (militar sau civil) pe care Bazu sa nu-l detina pe merit.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon EmptyVin 11 Dec 2009, 23:27

Minunata Libelula !

Stimate domnule Antoniu,poate ceva despre MR 2 ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





De Havilland Dragon Empty
MesajSubiect: Re: De Havilland Dragon   De Havilland Dragon Empty

Sus In jos
 
De Havilland Dragon
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Female Pilots Trained For New J-10 Vigorous Dragon Fighter Jet In China

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: