ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+109
radudanutz005
LeCCa
fly_emirates
DouglasMD11
davidteen14
DrakulaBV
Justme
GAC
schumi
Dumitru Fabian
bumbutza
propellerdream
liviu.dnistran
strainu
cct-ovi
codz
bogdan17
stefan alin
mckingtom
etravel
stendec
aero
b707nicolae
MrJack
ovivi
Balki
adic
kampfmaschine
tm89sky
YR-BGP
Stefan
Skylink
Miţă_KRP
Lery
raduvisitor
Andrej3000
shouriken
xpino
cipi_TM
alinushi
dc9northwest
k0b3
flightfear
kayala
Alex_tm
Cosmin_C
neagu_laurentiu
sharky
cristi_avb
Kamob 50
tataie2010
Celestin
gabyioio
geno
andreos18
horizob
vasi
Iulius
lrbc
nrares
claudiup
claus
airclicks
atr_42_500
eli-arw
ALMI
CalinCLJ
Quebec
lyonezul
gaudi
nicu1980
felix
vic_atc
flaviu
Mengelaus
eugen
mario antonio
Edi
arianne
chapel
Griff
eddyz
valavia
Lyvyoo
Spark
aegean
ovidiu51
RwO
llobregat
YR-DNY
Capt_Vio
andreius
Dylan
Eurofighter
metalactual
Thomas
Virusu
hayabusa
airbusA380
VIC
Voicu
flydragos
bobocell
B32fly
laurus
Cayenne
RATus
gabi-737
Nic
113 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 37, 38, 39
AutorMesaj
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 EmptyLun 11 Oct 2010, 01:59

zbor scoala probabil
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 EmptyLun 11 Oct 2010, 10:16

Titlu: Blue Air va continua sa opereze singura sau cu administratorul judiciar desemnat
Sursa: dailybusiness
Autor: ***
Data: 09.10.2010

Citat :
Compania Blue Air va continua sa opereze singura sau cu administratorul judiciar desemnat, iar luni va depune o cerere de suspendare a inceperii procedurii de insolventa, a declarat sambata Gheorghe Racaru, directorul de strategie si dezvoltare al grupului care detine operatorul aerian, citat de Mediafax.

"Din punctul meu de vedere, aceasta hotarare a fost luata ori in necunostinta de cauza, ori din motive pe care nu le cunosc. Avem copia dosarului de la tribunal in care sunt toate dovezile ca platile datoriilor au fost prezentate instantei", a spus Racaru, intr-o conferinta de presa.

Coordonatorul departamentului juridic al Blue Air, Luana Stanciu, a precizat ca firma pe care o reprezinta a facut vineri recurs impotriva sentintei judecatoresti, iar luni va depune la tribunal cererea de suspendare a procedurii de incepere a insolventei.

"Inca odata avem de-a face cu erori judiciare pe care le platim cu totii. Ieri s-a comis un act de injustitie strigator la cer. Exista toate dovezile la dosar ca ne-am achitat debitele. Nu este normal ca noi sa aflam din presa despre o sentinta a tribunalului", a adaugat Stanciu.

Ea a precizat ca Blue Air va face toate demersurile juridice impotriva acelora care i-au atacat imaginea.

Stanciu a explicat ca atunci cand a aflat din presa, in luna martie, ca exista o cerere de insolventa din partea Carpatair, Blue Air a achitat datoria de 30.000 euro dupa cateva zile. La fel s-a intamplat si in luna mai, cand firma Service Excellence Solutions a depus o cerere de insolventa pentru o datorie de 48.000 de euro, pe care operatorul aerian a platit-o tot in decurs de cateva zile.

"S-a mai vehiculat ieri in presa ca avem datorii catre Club Zexe si Tarom. Cu Club Zexe avem o intelegere amiabila si am platit ieri 85.000 lei, care reprezinta mai mult de o treime din datoria pe care o vom plati integral in cateva saptamani", a mai aratat Racaru, adaugand ca in cazul Tarom exista niste penalitati in urma unui contract care vor fi achitate la randul lor.

"In acest dosar de insolventa, judecatorul s-a pronuntat pe altceva decat ce a ramas in pronuntare. Foarte grav! Va trebui sa raspunda si purtatorul de cuvant al tribunalului, care a lansat in presa ca avem datorii de 200.000 de euro, cand de fapt, chiar daca am lua in calcul datoriile initiale catre cele doua companii, pe care le-am platit, suma era sub 80.000 euro", a spus Stanciu.

Ea a adaugat ca informatia privind intrarea in insolventa a Blue Air a aparut si disparut vineri de cateva ori pe calculatoarele din holul Tribunalului Muncipiului Bucuresti, urmand ca tot vineri, la ora 20:15, sa apara dosarul pe site-ul tribunalului.

Racaru a vorbit si despre restructurarea companiei, realizata in proportie de 75%, si de faptul ca in aceasta luna compania va inchiria doua-trei avioane.

Judecatorul Laura Radu, purtator de cuvant al Tribunalului Bucuresti, a declarat vineri ca instanta a admis miercuri intrarea in insolventa a Blue Air, la cererea Carpatair si Service Excellence Solutions.

Blue Air: Vom ramane pe piata chiar daca nu se doreste acest lucru (Articolul initial)

Directorul de strategie al Blue Air, Gheorghe Racaru, a declarat sambata intr-o conferinta de presa ca este surprins de hotararea Tribunalului Bucuresti de a dispune deschiderea procedurii de insolventa impotriva companiei, potrivit realitatea.net.

"Am fost sunt si vom fi in piata, chiar daca nu se doreste acest lucru. Suntem o campanie pentru Romania. Am avut de suferit incepand cu 2009, de cand a inceput criza, din cauza presiunii pe tarife. (...)Am fost surprinsi cand am aflat din presa ca am primit o decizie a Tribunalului Bucuresti, care a hotarat deschiderea procesului de insolventa din cauza unor datorii pe care le-am avut catre doua companii. Datoriile au fost platite la inceputul anului", a precizat Gheorghe Racaru.


Titlu: Blue Air, în cădere liberă. Românii se plâng de întârzieri şi curse anulate
Sursa: adevarul.ro
Autor: Noémi Varga
Data: 09.10.2010

Citat :
Din ce în ce mai mulţi pasageri s-au plâns de întârzierile şi chiar anulările curselor companiei aeriene Blue Air, din cauza cărora au avut de aşteptat mai multe ore prin aeroporturile europene. Acesta este cazul a peste o sută de români, care urmau să se întoarcă în ţară sâmbătă, cu o cursă a operatorului Blue Air, Valencia-Bucureşti. Pasagerii s-au plâns atât de decolarea întârziată, cât mai ales de lipsa de informare din partea reprezentanţilor Blue Air din oraşul spaniol.

„Nu ne-a spus nimeni nimic, ne-au lăsat să aşteptăm" - este principala nemulţumire a Marianei Prundar, unul dintre pasagerii Blue Air care au vrut să se întoarcă în ţară, cu zborul de sâmbătă după-masă, de la Valencia la Bucureşti. Românca, alături de copilul ei de numai trei luni şi de restul familiei, a ajuns acasă cu aproximativ trei ore întârziere, din cauza amânării cursei ce trebuia să plece în jurul orei locale 17.00 (18.00 ora României - n.r.).
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 EmptyLun 11 Oct 2010, 10:43

Foarte ciudat ca nu au fost informati de hotararea tribunalului mai ales ca ei erau totusi partea acuzata.
La felul in care au decurs lucrurile in ultima vreme acolo nu ar fi mare lucru sa fie ceva abureala de-a domnului Racaru.
Dupa ce au dat atatea avioane inapoi, acum doresc sa inchirieze "2-3 avioane"? Cine mai risca sa faca afaceri cu ei mai ales acum ca au "antecedente" de rau platnici.

Eu as sfatui lumea sa nu mai riste sa zboare cu ei pana nu se clarifica situatia si doar daca nu este alta posibilitate, pentru ca risca sa ramana cine stie pe unde (vezi cazul Viena).

Sa nu mai vorbesc de aberatiile alea cu un milion de bilete vandute... Poate erau bilete de alea vandute unde iti dadeau ei bani ca sa zbori cu el, si erau bani de dat nu de luat Razz ca la radio Erevan Razz.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 EmptyLun 11 Oct 2010, 10:49

Se zicea ca cele 2-3 avioane pe care le vor inchiria in curand ar putea fi 737-300 de la Tarom. Stie cineva ceva despre o asa posibilitate ?

-------

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/viewtopic.forum?t=5184
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 39 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 39 din 39Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 37, 38, 39
 Subiecte similare
-
» CUF - BCM cu Blue Air
» Blue Air 737 YR-BAF
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice
» Blue Air (0B / JOR)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: