ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Personalitati remarcabile in aviatie

In jos 
+31
FlaviusM
dan guina
mariusrex72
lucian21
eugen
claudiu_ne2000
46Pilot
mandrei
YR-BGP
b707nicolae
Madone
RwO
Radu_is
C_man
D13-th_TakeOff
x-inna
Boeing777-300
claudiup
mihaiatanasie
propellerdream
YR-SND
Vreauinaer
YR-DNY
Mengelaus
Eurofighter
Virusu
Dylan
hayabusa
VIC
Capt_Vio
bobocell
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyLun 04 Mai 2009, 11:24

Cred ca D-nei Dragescu ia fost o mare placere intalnirea.
Nu am mai vorbit cu ea de vreo 2 ani si ma bucur ca e tot atat de primitoare cum o stiu.
Am dat tel ei unei domisoare pilot din franta care spera sa devina pilot militar si e fascinata de povestea ei.
Este cateodata putin nedumerita cum de atata lume e interesata de ea,dupa peste 50 de ani de uitare.

Tot eu...
Am citit articolul din Libertatea.
Cum...
A-ti venit ne anuntati?????
Pur si simplu sunat la use????? alien alien alien
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyLun 04 Mai 2009, 19:41

Da. Am preferat sa ajungem asa ca sa nu intampinam vreun refuz. Comandantul Paul Sandachi o sunase si i-a spus doamnei Dragescu ca vom veni, fara sa-i dea prea multe detalii... ora exacta, cine va fi, etc.
I-a facut placere intr-adevar, insa am ramas cu o umbra de tristete atunci cand am lasat-o singura... mai ales dupa ce ne-a povestit cum diverse rude sau cunoscuti i-au sustras tot felul de obiecte dobandite de-a lungul carierei
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyLun 04 Mai 2009, 20:36

Hmmm.
Refuz?
Nu cred ca poate fi vorba de asa ceva.
Am vizitat-o de 4 sau 5 ori.
Prima data am fost cu Ion Dobran,care in timp ce lepadau amintiri din razboi ,a inceput sa planga.
Restul am fost singur.
O data am stat la use ptr ca eram cu fiul meu,care avea 2 1/2 atunci si nu vroiam sa ii devasteze casa.
MD a insistat sa intram,dar am refuzat politicos.
E o persoana exterm de prietenoasa si deschisa.
Daca a primit si un exemplar al ziarulu ,a fost o initiativa minunata.
Sus In jos
x-inna
Airport Level
Airport Level
x-inna


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 26
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 21/09/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyLun 21 Sept 2009, 22:30

mie imi place Svetlana Kapanina. bravo Corinei Dinu si Aurei Ausat Very Happy. Surprised.sper si eu sa ajung ca una dintre ele...:)eu am 12 ani si ma pasioneaza aviatia... Sunt noua pe aici si in acelasi timp incepatoare...
Sus In jos
https://facebook.com/Liotcik
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyLun 21 Sept 2009, 22:58

virusu a scris:
haya!!! svetlana e iubirea mea de ani de zile! o am acasa pe perete! pacat ca e maritata si are doi copii ca o furam de mult cu o dubla de SU-29 Razz

Stai la coada Razz
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyJoi 24 Sept 2009, 10:53

Apropo de femeile pilot... Am citit pe nu mai stiu de site despre o femeie-pilot care a aterizat cu un MD11 (parca scratch ) in niste conditii meteo de nu dadeai nici catelul afara din casa (ploaie, vant, etc). Dupa ce a reusit (sub privirile tuturor pilotilor aflati la acel moment la bordurile aparatelor) cu greu sa il puna jos s-a auzit o voce pe statii: "Yeah, ok, but can she park it?" lol!
Sus In jos
Radu_is
Fotograf
Radu_is


Numarul mesajelor : 389
Varsta : 37
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/09/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptySam 26 Sept 2009, 00:33

Aeronava pe care o pilotezi nu te intreaba daca esti femeie sau barbat, asa ca fii bun(a) in ceea ce faci si vei fi un bun pilot!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Femei remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMar 27 Oct 2009, 20:35

Beverly Lynn Burns prima femeie comandant de Boeing 747. Interesant.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 12:54

Bun topicu. Imi permit sa continui eu cu Hanna Reitsch, pilot de teste in WW2. Un filmulet deosebit de interesant in 3 parti aici
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 14:16

Interesant. Si Amy Johnson dupa care a fost numit si un MD-11 al KLM-ului.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 19:29

O sa ma acuzati ca sunt patriotard. Dar cum sa nu incepi cu numele faimoase din istoria aviatiei romane?
Irina Burnaia:

http://www.agonia.ro/index.php/article/218425/Aviatoarea_Irina_Burnaia

Smaranda Braescu:

http://www.agonia.ro/index.php/article/217616/Smaranda_Braescu
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 20:17

Bravo Mihai! Frumos scris! Indata e gata cartea... bounce
Sus In jos
Radu_is
Fotograf
Radu_is


Numarul mesajelor : 389
Varsta : 37
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/09/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 21:36

Continui lista cu o alta femeie remarcabila pentru aviatie, si anume prima femeie pilot Elise Deroche. Sheila Scott a fost prima femeie care a zburat peste Polul Nord. Pentru cine nu stie, Hanna Reitsch (amintita mai sus) a fost prima planorista care a obtinut insigna C de argint (pe 16 mai 1934), prima femeie pilot de elicopter si prima femeie care a pilotat avioane cu reactie (Messerschmitt ME-163 si bomba zburatoare V-1 - remarcabil!!!). Nu trebuie uitata nici Amelia Earhart, figura proeminenta a performantelor feminine in aviatie. Ca sa inchei pe un ton vesel o mentionez si pe prima aviatoare care a trecut pe sub un pod cu avionul Very Happy Maryse Bastie.


Ultima editare efectuata de catre Radu_is in Mier 28 Oct 2009, 22:02, editata de 3 ori
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 21:47

Baieti! Grija mare cu citatele si cu pozele pe care le luati din alte parti!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 21:51

dylan a scris:
Bravo Mihai! Frumos scris! Indata e gata cartea... bounce

Cartea e aparuta in 2003!
http://www.aviatori.ro/carti_details.php?id=25
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 28 Oct 2009, 21:56

Eu am spus-o la nimereala! Nu stiam! O vreau si eu! Discutam pe PM.
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyJoi 29 Oct 2009, 09:55

mihaiatanasie a scris:
O sa ma acuzati ca sunt patriotard. Dar cum sa nu incepi cu numele faimoase din istoria aviatiei romane?
Irina Burnaia:

http://www.agonia.ro/index.php/article/218425/Aviatoarea_Irina_Burnaia

Smaranda Braescu:

http://www.agonia.ro/index.php/article/217616/Smaranda_Braescu
Excelente articolele, am invatat lucruri noi!
Daca aparatele de zbor ar avea constiinta, atunci sunt sigur ca YR-ASD ar fi mandru ca poarta numele Smarandei Braescu!
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyVin 30 Oct 2009, 19:25

un topic care-mi aduce aminte in fiecare secunda de visul meu...nu foarte indepartat el de realitate, de altfel! Basketball
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyVin 06 Noi 2009, 17:08

Nu imi dau seama cum am putut uita-o pe doamna Ruxanda Agache!
Toata lumea o cunoaste, o vedem la orice manifestare legata de aviatie (mitinguri, aniversari, comemorari, sedinte ale asociatiilor si fundatiilor aviatice), este o inimoasa si o apreciata aviatoare.
Atasez niste poze de la festivitatea de la Muzeul Militar National, 15 decembrie 2007, cand Sanda Agache si-a sarbatorit aniversarea celor 80 de ani.

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Poza5v

Cu domnul general Constantin Croitoru, la acea data Seful Statului Major al Fortelor Aeriene.

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 P1150721

Cu domnul Nicolae Contu, pe atunci presedintele Asociatiei Aviatorilor Brasoveni.

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 P1150738b

Cu doamna Eleonora Arbanas, presedintele Fundatiei "Erou Capitan Aviator Alexandru Serbanescu"

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Poza8v
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyVin 06 Noi 2009, 23:45

mihaiatanasie a scris:

Irina Burnaia:

http://www.agonia.ro/index.php/article/218425/Aviatoarea_Irina_Burnaia

Minunat articol.. M-a facut sa ma intreb un lucru: YR-INA.. Mai exista? Ce s-a intamplat cu el? La performantele astea, isi merita un loc foarte important intr-un muzeu.. Il are?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMar 10 Noi 2009, 19:09

O alta femeie remarcabila este frantuzoaica Marie-Pierre Delaveau, singura femeie pilot de incercare de la Airbus, dintr-un colectiv de 50 de piloti.Madame Delaveau are 50 de ani si pana acum a acumulat 11800 de ore de zbor, pe toate tipurile e Airbus. Pana acum e singura femeie ce a pilotat un A380. Mai interesant e ca inainte de a se infecta cu microbul zborului a studiat muzica la Conservator.

Srticoloul complet se gaseste in din numarul 10/2009 al revistei Aero International www.aerointernational.de

Si pentru cei interesati (sau interesate) de femei in aviatie, a aparut cartea "The 100 greatest Women in Aviation". Are 216 pagini si e editata de Aerocomm Ltd., Essex.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMar 10 Noi 2009, 22:20

b707nicolae a scris:
mihaiatanasie a scris:

Irina Burnaia:

http://www.agonia.ro/index.php/article/218425/Aviatoarea_Irina_Burnaia

Minunat articol.. M-a facut sa ma intreb un lucru: YR-INA.. Mai exista? Ce s-a intamplat cu el? La performantele astea, isi merita un loc foarte important intr-un muzeu.. Il are?

Ala a fost un avion al anilor 30. Nu cred ca mai exista ceva de atunci ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
YR-BGP
Airport Level
Airport Level
YR-BGP


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 47
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMar 10 Noi 2009, 23:06

Apropo de femei remarcabile in aviatie,am putea sa-l rugam pe Griff sa ne puna macar o poza cu prima femeie comandant pe Boeing 737 din Romania Smile
Sus In jos
mandrei
Airport Level
Airport Level
mandrei


Numarul mesajelor : 48
Varsta : 75
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/11/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyMier 11 Noi 2009, 21:13

Mai este si cartea lui Daniel Focsa "Escadrila Alba" - O istorie subiectiva - 2008.
Nu stiu daca mai are carti, dar incercati pe e-mail
focsadaniel@yahoo.fr
poate mai are.

Am scris si eu cateva articole cu Amazoanele de la Aeroclubul Romaniei, in Top Gun.

"fetele noastre", aviatoarele,... cer senin si aterizari fericite.
In 2009 am zburat cu balonul in Franta, pilot comandant o fetita de 20 de ani, iar in America am zburat cu intructoare de 25 de ani. Am primit calificativul "excelent", dupa aterizarile cu Piper Cherokee 6,... rasfat curat.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: DAN STOIAN   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 EmptyVin 13 Noi 2009, 18:53

Domnul general de flotila aeriana (r) DAN STOIAN, veteran de razboi, un om pe care multi dintre noi il cunoastem si pe care il respectam si il iubim toti, implineste azi 90 de ani. Sa-i uram LA MULTI ANI, iar maine dimineata, la emisiunea "Semne" pe TVR 1 sa il vedem intr-un interviu .
LA MULTI ANI, DOMNULE GENERAL!

Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Veteran3


Pentru cine nu stie, domnul general Dan Stoian a luptat in WW2 in calitate de pilot pe avionul Ju-88, in cadru grupului 8 Bombardament greu in picaj, cu gradul de locotenent. Dupa razboi a fost scos din armata (a luptat si pe frontul de est) si si-a construit o noua cariera, ca profesor in invatamantul superior.
Dupa Revolutie a devenit si istoric de aviatie. A scos doua carti memorabile: PUMNUL TARII si IN ZBOR SPRE CETATILE NISTRENE. A fost ani in sir colaborator al revistei ORIZONT AERONAUTIC.
Eu sunt mandru sa spun ca il cunosc de cativa ani si ma considera prietenul domniei sale. In aceasta calitate am indraznit sa il invit demai multe ori la Rosiorii de Vede, unde a fost vedeta unor manifestari istorice si culturale (simpozioane, Zile nationale, ba chiar si lansari de carte, pentru ca si-a lansat a doua sa carte in sala de marmura a Casei de cultura (acolo unde, pana azi, a fost FOTOAVIA).
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Personalitati remarcabile in aviatie
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Frecvente de aviatie
» Umor aviatic
» Un nou site de aviatie
» Palm Springs Air Museum - California, SUA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: