ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aparatura din dotare

In jos 
+34
Richelieu
Cayenne
sorinrusi
gogul
petrudimoff
gabi-737
shouriken
felix
Griff
Voicu
Alex_tm
DouglasMD11
flysebi
Vlad
Tryby
EasyNote
Aviatia-Romaneasca
Balki
Mengelaus
vishzu
cct-ovi
delu
valavia
mckingtom
codrutz
YR-DNY
flaviu
Boeing777-300
crokodilu
CDA
mack
RoNIN_731
Capt_Vio
hayabusa
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 08 Mai 2012, 11:01

Dat fiind ca am intrat in aviatie si mi s-a luat de fotografiatul aeronavelor aflate la inaltime, am optat pentru ceva fin, cu timp nelimitat de expunere si detalii pretentioase. Oricum, il pot transforma oricand intr-un DSLR cu telescop ori "tun".

Am un Olympus E-P1 (PEN) - mi-l doream de vreo 2 ani incoace si din primul salar' am dat buzna la F64 si l-am adoptat.

Aparatura din dotare - Pagina 3 Imag1810

Aparatura din dotare - Pagina 3 Imag1811

Aparatura din dotare - Pagina 3 Imag1812

Ma satisface pe deplin, momentan am urechile prinse in functiile sale. Stiu ca nu este optim pentru spottingul de rutina, ori "un altfel de spotting", dar nu ma consider fotograf si ma orientez mai mult catre alte subiecte (evident tot din aviatie). Imi place sa cred ca sunt un curios inconstient ce fotografiaza la risc. O sa incep sa postez cat de curand poze din timpul serviciului, de pe aeroporturi ori aeronavele Blue Air.
Daca prindem o ieseala la spotting poate ma lamuriti putin cu unele functii si setari. cat
Sus In jos
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 08 Mai 2012, 16:47

Te lamurim maine. Pregateste berea! Very Happy

Felicitari pentru achizitie! Faina jucarie! Cica face poze reusite doar din stratosfera. Laughing
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
sorinrusi
Airport Level
Airport Level
sorinrusi


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 08 Mai 2012, 23:13

Felicitari pentru achizitie! Face fotografii bune din cockpit?Smile

Pana la pozarea avioanelor, am iesit la vanatoare de Luna:)!

Aparatura din dotare - Pagina 3 Luna_51

Sper sa-mi iasa la fel de bine si fotografiile cu aeronave!
Sus In jos
http://airlinestravel.ro
sorinrusi
Airport Level
Airport Level
sorinrusi


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 08 Mai 2012, 23:14

Griff a scris:
Poti incerca pe modul Av cu f8.0

Am impresia ca nu pot mai mult de f5.6
Sus In jos
http://airlinestravel.ro
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 09 Mai 2012, 00:05

Merge si cu f8. Ca valoare poate nu merge mai putin de f5.6

Iar luna iese mai interesanta cand e partial luminata.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
sorinrusi
Airport Level
Airport Level
sorinrusi


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 09 Mai 2012, 09:24

Multumesc de sfaturi:)...O sa vanez luna si cand va fi mai putin luminata:) sau voi incerca sa o pun intr-un alt cadru:).
Sus In jos
http://airlinestravel.ro
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyLun 14 Mai 2012, 00:14

Salutare,
As vrea sa merg la Schiphol intr-una din zilele care urmeaza, insa nu sunt convins ca pot scoate ceva ok cu ceea ce folosesc acum: Nikon Coolpix P7000.
Pareri?

Merci!
Sus In jos
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 15 Mai 2012, 17:04

stedan a scris:
Salutare,
As vrea sa merg la Schiphol intr-una din zilele care urmeaza, insa nu sunt convins ca pot scoate ceva ok cu ceea ce folosesc acum: Nikon Coolpix P7000.
Pareri?

Merci!

Nicio idee, nimic, nimic?
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 15 Mai 2012, 18:47

Pai ai alta varianta in afara sa incerci cu ce ai?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 15 Mai 2012, 19:03

crokodilu a scris:
Pai ai alta varianta in afara sa incerci cu ce ai?

Nu, bine'nteles, dar as vrea sa stiu daca merita sa incerc.
Multumesc,
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 15 Mai 2012, 19:11

Din punctul meu de vedere merita si doar sa stai la gard si sa privesti.
Pe de alta parte dece n-ai incredere in aparat? Poti seta expunere automat (sau manual ca sa nu o ia in balarii), declansare burst, diafragma mai inchisa si sa nu ai soarele in cadru. Focusul ar trebui sa fie ok, oricum ai DOF mare deci poti lasa focus manual daca are.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMar 15 Mai 2012, 19:15

crokodilu a scris:
Din punctul meu de vedere merita si doar sa stai la gard si sa privesti.
Pe de alta parte dece n-ai incredere in aparat? Poti seta expunere automat (sau manual ca sa nu o ia in balarii), declansare burst, diafragma mai inchisa si sa nu ai soarele in cadru. Focusul ar trebui sa fie ok, oricum ai DOF mare deci poti lasa focus manual daca are.

Multumesc. Astfel de raspunsuri asteptam Smile
Cat despre privit, am fost de foarte multe ori atat in afara cat si in interiorul aeroportului, dar n-am incercat niciodata sa surprind in fotografii activitatea de acolo.
Sus In jos
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyDum 27 Mai 2012, 19:56

Multumesc pentru incurajari, am mers la penorama, pozele la sol au iesit acceptabil insa din pacate camera nu m-a ajutat sa prind ceva aterizari clare. Pe moment pareau ok, dar cand le-am descarcat m-am bucurat ca nu am pozat tot timpul, ci am mai si cascat gura. Macar am ramas cu ceva.
In schimb am o nelamurire: acolo la panorama era un grup de vreo 7-8 batrani destul de agitati, care priveau avioanele (in zbor), notau ceva pe caiete, iar unul dintre ei avea un dispozitiv prin care transmitea informatiile. Destul de refractari la intrebarile mele Smile Aveti idee cu ce se ocupau?
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyDum 27 Mai 2012, 20:29

@stedan: Ceea ce facem noi se numeste aviation photography... "batranii" de care zici tu faceau aircraft/airplane spotting.
Acceseaza link-ul urmator http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_spotting
Sus In jos
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyDum 27 Mai 2012, 21:42

Raduq a scris:
@stedan: Ceea ce facem noi se numeste aviation photography... "batranii" de care zici tu faceau aircraft/airplane spotting.
Acceseaza link-ul urmator http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_spotting

Merci pentru explicatii. Ceea ce am uitat sa precizez este ca niciunul dintre ei nu facea poze si nici nu am observat sa fi avut camere foto. Practic priveau prin binocluri, observau ceva, mergeau rapid si notau in carnete dupa care se regrupau la spotting. Asa cum spuneam, unul dintre ei transmitea informatii la un dispozitiv micut.
Ideea de spotting am inteles-o de la bun inceput, insa nu pricep de ce e necesar sa umple caiete cu insemnari care probabil in urmatoarele 24 de ore vor fi deja depasite. Sa fie doar din pasiune? Si daca este asa, ma poti indruma catre o pagina a acestui forum unde este explicat fenomenul?

Multumesc,
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyLun 28 Mai 2012, 11:47

Pai n-ai citit linkul pe care ti l-a dat Raduq, sau nu l-ai citit cu atentie. Spotterii observau inmatricularile pe care le notau in caiete, impreuna cu tipul de avion, data si ora la care l-au vazut(spotted) si eventual cu unele observatii( livery special, aterizare lunga, orice altceva sare in evidenta). Dispozitivul de care vorbesti este o statie de receptie nu de transimie, prin care asculta convorbirile dintre turn/aproach si cockpit crew.
Sus In jos
stedan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/03/2012

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyLun 28 Mai 2012, 12:12

Mengelaus a scris:
Pai n-ai citit linkul pe care ti l-a dat Raduq, sau nu l-ai citit cu atentie. Spotterii observau inmatricularile pe care le notau in caiete, impreuna cu tipul de avion, data si ora la care l-au vazut(spotted) si eventual cu unele observatii( livery special, aterizare lunga, orice altceva sare in evidenta). Dispozitivul de care vorbesti este o statie de receptie nu de transimie, prin care asculta convorbirile dintre turn/aproach si cockpit crew.

Am citit si nu vreau sa las impresia ca trollez, dar totusi individul apropia dispozitivul de zona fetei si vorbea Smile Initial m-am gandit ca trebuie sa aiba si casti ca sa asculte datele transmise intre pilot si turn, da' analizand poza pe care i-am facut-o, raman la prima parere si anume ca doar transmitea.
Referitor la notitele celorlalti, am citit articolul, dar nu eram lamurit care e scopul. De asemenea, as fi vrut sa citesc si articole sau impresii scrise de spotteri romani, insa nu am gasit pe acest forum.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyLun 28 Mai 2012, 14:51

Atunci cine stie Smile Poate ii povestea nevestei care era acasa Laughing Zic si eu, habar n-am Smile
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 13:40

Ma gandesc sa vand aparatul si obiectivele. Nu mai am timp de spotting. Cat sa cer pe un
nikon d300s, un 18-105mm si un 70-300mm?

Sunt toate f putin folosite.

Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 14:20

Din ce vad pe forumul nikonisti.ro:
- D300s:
- 70000 cadre - incepe cu 2500lei, a ajuns la 2000
- 19000 cadre + acumulator suplimentar + CF 4GB + SD 8GB + grip = 2400lei, dat la 2200
- 16500 cadre, garantie pana in iulie 2015 + grip si 2 acumulatori noi originali + declansator pe fir = 2999lei

- 18-105: ~700-800 lei

- 70-300: care din ele? Cel cu VR ~1200-1300lei.


Ultima editare efectuata de catre shouriken in Mier 04 Dec 2013, 14:48, editata de 1 ori
Sus In jos
Andrei
Flight Level 100
Flight Level 100
Andrei


Numarul mesajelor : 175
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/12/2009

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 14:30

29999 lei? Sigur atat? Smile Cred ca s-a strecurat un 9 in plus Smile
Sus In jos
http://prinlume.com
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 14:40

Multumesc de rapsunsuri.

Da, sunt cu VR obiectivele. Am si un card SD de 8GB si un filtru Hoya de 67mm, merge pe ambele obiective.
Cum verific cate cadre sunt facute cu camera?
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 14:49

Andrei a scris:
29999 lei? Sigur atat? :)Cred ca s-a strecurat un 9 in plus Smile
Corectat. Merci Sad
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 14:59

Boeing777-300 a scris:
Cum verific cate cadre sunt facute cu camera?
http://shuttercounter.com/

Filtrul e cu polarizare? Daca da, l-as cumpara, dar nu stiu cum sa ajung in Macondo. scratch 
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 EmptyMier 04 Dec 2013, 15:27

Fltrul e Hoya UV HMC. Nu cred ca are polarizare, vad ca 110 lei pe f64.ro. Se poate trimite din Macondo, insa nu se merita sa ma apuc sa trimit pe bucati. Filtrul, cardul si geanta, o sa fie cadou cumparatorului. Sa fie oferta atractiva.

Pun camera la 2600 de lei
18-105mm la 800 de lei
70-300mm la 1300 de lei
Ar veni totul la 4700 de lei. E bine asa? M-am folosit de informatiile date de shouriken caruia ii multumesc. De mentionat, ca toate sunt f putin folosite.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aparatura din dotare   Aparatura din dotare - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Aparatura din dotare
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Planoare
» Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: