ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
crisvsv
Flight Level 200
Flight Level 200
crisvsv


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/12/2007

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyMier 23 Sept 2009, 13:43

Am avut marea surpriza de a fotografia avionul meu preferat, MIG29, am fost la acest aeroport cu prilejul Campionatului Est-European de motociclism, la care am participat. Intr-una din seri, au bagat zbor frumusetile astea, eram fosrte fericita si am facu poze cu emotii, ca teoretic nu aveam voie sa fac poze, ma gandeam ca ma ia vreun sniper sarb Very Happy.

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0479bc

SOKO G-4 Super Galeb
Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0488ca

MIG29
Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0508gb

Asta am crezut ca e Jaguar strain prima data, si de fapt era un avion sarbesc, Soko J-22 Orao
Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0509i

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0518

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0529q

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0535

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0540

Formatia de 3 Galeb-uri decoland
Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0542i

Un avion ciudat, nici nu stiam ca exista Dornier Do-28D-2 Skyservant
Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Img0565i
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyMier 23 Sept 2009, 16:13

....felicitari ,poze cu avioane rare,in zbor si care nu peste mult vor fi istorie..... Very Happy
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyMier 23 Sept 2009, 21:57

cristina, YOU ROCK BABE!!!!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyMier 23 Sept 2009, 22:40

superb! bravos mai ales pentru formatia de galeburi Smile

btw, sa sti ca, ORAO e semi sarbesc si semi romanesc, fiind fabricat impreuna cu sarbii sub denumirea de IAR-93 la noi in tara Smile diferenta e ca la ei mai zboara si la noi nu
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: J22 ORAo   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyJoi 24 Sept 2009, 01:37

O mica corectie virusu: J22 a fost proiectat in colaborare cu sarbi, deoarece ei aveau la vremea respectiva acces la motorul Spey englezesc si niscavai avionica. Iugoslavia nefiind asa drastic afectata de embargoul tehnologic impus de vest catre est. In rest productia sa derulat independent la romania la uzinele de la Craiova, chiar daca prototipul a fost facut la fosta URA Bacau si la sarbi la.... scratch scratch Mostar parca, insa aici nu imi mai aduc aminte 100%.
Pe motorul Spey romanii au pus sublerul si ulterior au facut motorul pentru IAR 99. Si ca sa inchei, acelasi motor, "tovarasul" a dorit sa echipeze un avion supersonic...insa dadea ( vorba aia) cam cu rest.

@crisvsv: mi-ai facut inima sa tresalte la vederea celor doi vchi aparatori ai cerului romanesc. MIG&ORAO RULEZZZZZZZZZZ bounce bounce bounce cheers cheers cheers
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyJoi 24 Sept 2009, 02:14

talonone a scris:
O mica corectie virusu: J22 a fost proiectat in colaborare cu sarbi, deoarece ei aveau la vremea respectiva acces la motorul Spey englezesc si niscavai avionica. Iugoslavia nefiind asa drastic afectata de embargoul tehnologic impus de vest catre est. In rest productia sa derulat independent la romania la uzinele de la Craiova, chiar daca prototipul a fost facut la fosta URA Bacau si la sarbi la.... scratch scratch Mostar parca, insa aici nu imi mai aduc aminte 100%.
Pe motorul Spey romanii au pus sublerul si ulterior au facut motorul pentru IAR 99. Si ca sa inchei, acelasi motor, "tovarasul" a dorit sa echipeze un avion supersonic...insa dadea ( vorba aia) cam cu rest.

crede-ma ca am studiat si eu istoria lui '93, dar voiam sa zic un lucru simplu, nu sa ma apuc sa o insir aici ca nu era ideea topicului. e ok ce ai zis mai sus, si o sa iau ca pe o completare nu corectie Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyJoi 24 Sept 2009, 02:45

cheers cyclops cheers
Sus In jos
Flanker
Airport Level
Airport Level
Flanker


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 13/08/2008

Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) EmptyVin 25 Sept 2009, 22:30

Frumos,J22'ul maiorului Miodrag Ristit.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty
MesajSubiect: Re: Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)   Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT) Empty

Sus In jos
 
Belgrade - Batajnica (BJY / LYBT)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Batajnica 2012
» Autobuz din Belgrade la Timisoara
» Batajnica 2012 - Poze
» Incident: Austrian F100 at Belgrade on Jan 19th 2010, smoking engine [en]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: Europa de Est-
Mergi direct la: