ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bae 146 iesit de pe pista la LROP

In jos 
+6
Edi
aegean
airbusA380
Virusu
hayabusa
Spark
10 participanți
AutorMesaj
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMar 22 Apr 2008, 19:04

Stire de ultima ora. Un BAe al romavia inchiriat de Carpatair a iesit de pe pista din cauza vremii. Nu sunt morti/raniti.


Edit: Pista (la stiri zicea 1) e 08R/26L

Edit 2: Tocmai am auzit o alitalia pe feed care aterizeaza pe 26L... ziaristii astia nu pot sa explice nimic.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Incident pe Otopeni   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMar 22 Apr 2008, 19:11

Acum e pe toate posturile de stiri:

Citat :
Incident aviatic pe Aeroportul Henri Coandă din Capitală. Un avion a fost scos de pe pistă, după ce a ratat aterizarea. Cei 66 de pasageri au fost debarcaţi în siguranţă, împreună cu membrii echipajului. Nimeni nu a fost rănit. Aeronava efectua o cursă internă Timişoara – Bucureşti, cu o escală la Craiova. Avionul de tip BAE - 146 aparţine Romavia şi efectua un zbor pentru Carpatair. Potrivit şefului Aviaţiei Civile, Radu Cătălin, la baza acestui incident au stat condiţiile meteo erau nefavorabile.

Sorin Stoicescu, expert în probleme aviatice, a explicat pentru Antena 3 că în condiţiile meteorologice date este foarte posibil ca un astfel de eveniment să se producă. „Pericolul acvaplanării, cumulat cu vântul de forfecare la aterizare putea să determine aşa ceva”. Conform procedurii, pasagerii au fost conduşi în aerogară, pista a fost închisă, iar aeronava va fi supusă unor verificări tehnice.

Directorul aeroportului din Craiova, Mircea Dumitru, a declarat pentru Antena 3 că avionul a fost închiriat de Carpatair pentru efectuarea acestei curse. „Avionul a făcut cursa pe care o face în fiecare după-amiază”, a precizat acesta, declarând că s-a recurs la soluţia închirierii din cauza numărului mare de pasageri.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Bae 146 iesit de pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMar 22 Apr 2008, 19:13

Tocmai am vazut la stiri ca un bae-146 al romavia ce facea o cursa pt carpatair a iesit de pe pista la lrop...
din fericire pagube nu sunt si nici victime
cauza cea mai probabila, acvaplanare combinata se pare cu niste curenti de forfecare....
nasooool
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMar 22 Apr 2008, 20:42

A auzit cineva ceva pe feed?
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMar 22 Apr 2008, 21:13

Din nefericire feed-ul se "opreste" la turn...dupa ce approach-ul ii da contact otp twr on 120.8...gata nu se mai aude.
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMier 23 Apr 2008, 19:16

aegean a scris:
contact otp twr on 120.8
TWR Otopeni: 120.9 MHz, 121.85 MHz.


Edi

.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMier 23 Apr 2008, 19:55

@ edy: am folosit cifrele alea pt ca sa duc propozitia la capat ,nu neaparat pt ca ar fi fost reale.
Wink
Sus In jos
ela_crux
Flight Level 100
Flight Level 100
ela_crux


Numarul mesajelor : 119
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMier 23 Apr 2008, 20:14

Ok. Si revenind la idee, iaca ceva filmulete la Realitatea:

http://realitatea.net/180506_Un-avion-a-iesit-de-pe-pista-pe-Aeroportul-Henri-Coanda---VEZI-IMAGINI-.html#

Sub articol se gasesc link-uri catre filmulete.

Iar cineva comenteaza:

"ILS-ul a fost utilizat corect de echipaj. Numai ca rolul lui se termina la citeva sute de m inaintea pragului cind inaltimea e cam 30-50 m fata de sol. Din acel moment e nevoie de contact vizual cu pista. Care daca e umeda nu se distinge in decor si e nevoie de balizaj. Pe care nu l-a aprins nimeni. Etapa ulterioara apropierii finale, redresarea si filajul tine doar de pilot si este influentata de plafon, vizibilitate si de componenta laterala ( peste baremele avionului in cazul acesta ) a vintului. Procedura de frinarea avionului dupa contact se incheie atunci cind viteza ajunge la cea a unui om grabit, moment cind se escamoteaza flapsul, reversoarele si frinele aerodinamice. Este imposibil sa virezi direct de pe pista inundata cu apa, pe calea de rulare, din inertie la o viteza de peste 100 km/h cit avea avionul cind a iesit din pista."

Mi se pare extrem de grav daca nu a fost aprins balizajul.

Reactiile pasagerilor mi se par exagerate... Iar cineva declara "a deraiat avionul" ceea ce ma amuza teribil pirat

Intrebarea mea este: de ce au facut escala la Craiova? Stie cineva ceva mai multe?
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMier 23 Apr 2008, 20:21

Cind se foloseste un ILS, exista ce numesc pilotii "Decision Height" Asta poate fi de exemplu la 200 ft deasupra pistei. Daca contactul visual cu pista nu sa facut, atunci pilotul comandant va da ordinul de "go around", si nu vor ateriza. O alta chestie care se ia in considerare este "Runway Friction Index", care este calculat pe baza condiitilor meteo, si piloti stiu de cita lungime de pista au nevoie sa aterizeze avind in vedere alte date (greutatea avionului, vintul, etc etc)


Nu stiu exact METAR report de vreme la acel moment si nici alte date, deci sa incerc sa-mi dau cu parerea, cum fac toti e cam timpuriu. Sa lasam profesionistii sa termine ancheta, apoi o sa putem comenta.

Un lucru clar... sansa e foarte mare sa fie blamat echipajul din cabina. De obicei "conditii meteo nefavorabile" nu sunt o scuza. Din acel motiv esti pilot, si inveti meteorologie, sa sti cind si cind nu poti sa faci o chestie.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyMier 23 Apr 2008, 21:39

ela_crux a scris:

Mi se pare extrem de grav daca nu a fost aprins balizajul.
Intrebarea mea este: de ce au facut escala la Craiova? Stie cineva ceva mai multe?
Balizajul se aprinde in conditii de noapte, vizibilitate redusa, sau la cererea pilotului.
Escala de la Craiova este dictata de ratiuni comerciale (pasageri care coboara la Craiova). De regula cursa Timisoara-Constanta face escala la Craiova.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyJoi 24 Apr 2008, 09:56

Vio eu sunt de acord cu ceea ce spui tu referitor la DH si conditiile meteo.Dar sa stii ca in METR-ul de atunci pt pista conditiile de franare erau bune (8829//95)-cel putin asa zic ei.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP EmptyJoi 24 Apr 2008, 23:41

l-as fi pozat si vara asta pe BEB Sad .. sper sa mai zboare si altadata...

Bae 146 iesit de pe pista la LROP 21110
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty
MesajSubiect: Re: Bae 146 iesit de pe pista la LROP   Bae 146 iesit de pe pista la LROP Empty

Sus In jos
 
Bae 146 iesit de pe pista la LROP
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» YR-ATS iesit de pe pista la LIRF
» ERJ 145 iesit de pe pista la Istanbul
» Continental 737 a iesit de pe pista la Denver
» Avion iesit de pe pista la Oradea
» Airbus 310 iesit de pe pista in Sudan

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: