ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine Empty
MesajSubiect: Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine   Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine EmptyJoi 06 Aug 2009, 15:40

Ok, cam asa arata o parte din muzeul cu pricina, partea care a iesit cat de cat in fotografii, era ploaie (sezonul musonic mai exact) si ca atare mare parte din pozele de afara au fost "furate" cand si cand -intre reprizele de ploaie densa; e posibil sa para putin anoste unele dintre ele pentru ca in general am pozat motoare Very Happy o veche pasiune, dar sunt si cateva poze cu avioane (din pacate sunt si eu in ele..sorry)

Sectiunea unui Turbomotor (similar cu Derwent, Nene, Klimov et.c - pe vremea respectiva se copia..ca si acum)
se vad tevile pentru aerul de racire al conului ajutajului de Laval
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 80356796

rotorul compresorului centrifugal (albastru) si camerele de ardere tubulare (rosii)
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 51827488

cutia de agregate (nu, nu contine si compresorul pentru aer conditionat Smile), desi cred ca un motor similar se gasea si pe Comet care probabil avea ceva similar..in sfarsit)
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 33891239

Un motor similar (extrem de similar :p) se gaseste si la noi in Muzeul RoAF, eventual prin Poli la catedra de termotehnica, unde este impropriu folosit drept cos de gunoi..Neutral (la poli nu la muzeu, slava Domnului)

Trecand acum la guvernatorul elicei unui Wright Cyclone, motor cu pistoane dispuse radial,
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 56767700
unul dintre respectivele pistoane
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 62836488
motorul propriu-zis (cam blurry din cauza ca poza cu blitz mi-a fost reflectata de geam..urasc geamurile..mai ales pt ca n-am filtru polarizor)
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 73786199

un saberjet F86 cred..daca nu sunt sigur ca afla cineva candva ce aveon o fi
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 36473974
un F5 Northrop- la care Andrei Titiriga a contribuit prin proiectarea unui radome mai performant la viteze supersonice (sa ne traiesti!)
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 94321986

primul avion prezidential filipinez:
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 18659872
ceva insemne militaresti aeronautice
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 66973090
APU-ul avionului experimental cu reactie al lor-pe care nu-l pot arata in poza deoarece a iesit horror (avionul nu poza )
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 29490030
detaliu cu lagarul sau
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 42134933
o rigla de calcul pentru aviator
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 32197500
The end:
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine 11343416
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine   Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine EmptyJoi 06 Aug 2009, 15:55

Foarte tare!!! observ ca nu mai sunt unicul amator de "Noise generator" cheers
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine   Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine EmptyJoi 06 Aug 2009, 16:08

Bv viji, foarte interesant prezentat, dintr-un punct de vederea in care numai Stanciu ar fi putut prezenta! Apropo de domnul decan, nu ai vazut si un motor tripluflux Laughing . (am uitat ala e inventie romaneasca lol! )

kkk a scris:
Foarte tare!!! observ ca nu mai sunt unicul amator de "Noise generator" cheers
Vali la spotting nu pozeaza avionul, ci motorul, ca sa Shocked " fure " !!!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine   Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine EmptyJoi 06 Aug 2009, 16:11

delu a scris:
Vali la spotting nu pozeaza avionul, ci motorul, ca sa Shocked " fure " !!!

true..true.. Very Happy is that a crime? :p

kkk a scris:
Foarte tare!!! observ ca nu mai sunt unicul amator de "Noise generator" cheers

din punctul asta de vedere, you'll never walk alone cum ar zice un ienglez Very Happy Long Live the Engine Smile


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Joi 06 Aug 2009, 17:30, editata de 1 ori (Motiv : Unit posturi consecutive.Citeste regulamentul te rog.)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine   Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine Empty

Sus In jos
 
Muzeul Fortelor Aeriene din Filipine
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Muzeul central al fortelor aeriene din Federatia Rusa - Monino
» Manifestări organizate de Muzeul Aviaţiei cu prilejul Zilei Forţelor Aeriene şi a Aviaţiei Române
» ŞEFUL STATULUI MAJOR AL FORŢELOR AERIENE ROMÂNE PARTICIPĂ LA REUNIUNEA INFORMALĂ A ŞEFILOR FORŢELOR
» Lista mitinguri / evenimente aviatice - Romania, 2010
» Academia Fortelor Aeriene - admitere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: