ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyLun 14 Apr 2008, 20:23

Salutare, dragi colegi

Duminica 20 aprilie a.c. comemoram 19 ani de la trecerea in nefiinta a lui Doru Davidovici. Nu cred ca mai e nevoie sa spun cine-a fost el... Vreau doar sa lansez invitatia ca in acea zi sa ne intalnim la el la mormant, la Ghencea Militar, sa aprindem o lumanare si sa ne aducem aminte de el, asa cum l-am cunoscut fiecare, unii personal, altii doar prin intermediul altora, al cartilor lui si/sau al pozelor. Las la mica intelegere ora la care ne vom intalni. Eu si alti amici de-ai mei vom fi sigur acolo, fara sa tinem cont de eventuale conditii meteo adverse. Am postat din timp pt ca sa va aranjati programul de asa natura incat sa puteti veni. Ar fi si o oportunitate in plus pt a ne cunoaste.
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyMar 15 Apr 2008, 00:19

Salut Ronin,

apreciez initiativa

cu atat mai mult cu cat am Doru Davidovici chiar stia sa scrie despre zbor si mi-a bagat si mai tare in sange microbul dupa ce i-am citit cartile Very Happy.

dar din pacate toate discutiile pe tema Doru Davidovici cat si laudele si prezenta lui excesiva pe site-urile de aviatie romanesti ( unul in special, se stie care) m-au cam suprasaturat.

Pe langa asta cred ca omul si-ar fi dorit sa ne placa zborul si sa-l gustam ca el in fiecare detaliu, nu sa-i plangem la groapa si sa-l ridicam in slavi pana la exagerare.

si asa e de admirat ca are sustinatori si ca a reusit sa atinga atata lume in asa fel.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyMar 15 Apr 2008, 20:00

Salut RATus,

Sincer sa fiu, sunt dezamagit de raspunsul tau, cu toate ca ma bucur ca-mi apreciezi initiativa...
Eu nu cunosc pe nimeni "suprasaturat" de scrierile sau persoana lui... Consider ca, judecand dupa cine a fost el ca pilot si ca scriitor, este prea putin mediatizat. Din cate stiu eu opera lui inca n-a fost reeditata in conditii grafice moderne. Mai mult, stii in cate exemplare a aparut lucrarea lui de debut, "Caii de la Voronet"? In 60 de exemplare! Am toate cartile lui, in afara de asta. N-am reusit s-o citesc pan-acum, cu toate ca tare mult as vrea. Ma intreb daca tu ai reusit.
Ma mai intreb, deasemenea, daca ai cunoscut/cunosti pe cineva care a trait in preajma lui Doru, daca a fost contemporan cu el, daca a zburat cu el? Eu cunosc. Ce vreau sa spun este ca Doru avea un mod unic de a atinge oamenii, in special pe cei carora le punea mansa in mana. Un astfel de om este greu de uitat, poate chiar imposibil... Ca sa-l intelegi mai bine - daca vrei asta si nu esti "mult prea suprasaturat" ( Razz ) de imaginea lui - iti recomand cartea "Semne de cer senin", a comandorului Dumitru Berbunschi, un pilot pe care Doru l-a format, si care era unul dintre cei mai buni piloti de LanceR din tara in momentul retragerii sale cauzate de o boala grea... Poate vorbele lui te vor face sa-l percepi in alt mod pe cel despre care s-a spus ca un astfel de pilot se naste la 100 de ani.
Si crede-ma, eu nu ma duc la groapa lui sa-l plang, ci sa fac un gest pe care cred ca si tu il faci pt cei pe care-i pretuiesti foarte mult...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Vizitator
Vizitator




Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyMar 15 Apr 2008, 20:48

Sunt de acord cu RoNIN cu faptul ca D.D. nu este deloc mediatizat si poate din cauza asta, nu s-au reeditat volumele sale (60 de exemplare ?!? nu-i de mirare ca nici eu n-am dat de cartea asta). Ma intreb daca am putea noi, cei care gustam cartile lui, sa stimulam cumva chestia asta? Cred ca s-ar gasi destui cumparatori....
Pe de alta parte, nu cred ca e potrivita o comparatie a lui Davidovici cu Saint-Exupery, asa cum s-a facut pe Aviatia.ro. Sigur ca sunt acele asemanari: amandoi au scris despre zbor, amandoi au murit la mansa avionului de vanatoare, dar asemanarile se opresc aici. Cartile lui Davidovici nu au au profunzimea cartilor lui Saint-EX, stilul de scris e cu totul altul, iar in timp ce cartile lui D.D sunt o poveste frumoasa de aerodrom, Saint-Exupery e mai mult filosofie, iar avionul nu e vazut ca un scop, ci ca un simplu instrument al cunoasterii. study In plus de asta, nu cred ca Davidovici ar fi vrut sa fie comparat cu Saint-Exupery. Sunt doua persoane cu totul diferite si cu totul deosebite.

D.D. ramane un mare OM.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyMar 15 Apr 2008, 21:04

Asa-i DZR, DD si Saint-Ex au in comun doar pasiunea pt zbor si faptul ca au scris. Amandoi sunt unici in felul lor.
Cat despre reeditarea operei lui Doru, am auzit ceva, dar din pacate cine s-a incumetat a "capotat", adica s-a impotmolit regretabil si inca nu se intrevede nicio sansa de materializare a proiectului.... Am sa ma mai interesez, poate totusi...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyJoi 17 Apr 2008, 10:12

ne intalnim acolo, Ronin!
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyJoi 17 Apr 2008, 11:26

De D.D. s-a vorbit mult pe unele forumuri gen aviatia.ro, probabil acolo s-ar fi ajuns la o saturare de care zicea RATus, si probabil prea putin prin canalele de comunicare in masa. Intradevar nu poate nimeni nega activitatea lui, calitatile de scriitor, de aviator de exceptie pe care l-a avut tara noastra, dar, poate si parerea mea e ca in unele medii s-a vorbit cam mult de el, in mediile de specialitate, iar pentru marele public nepasionat de fenomenul aviatiei e cam necunoscut.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyJoi 17 Apr 2008, 12:25

trebuie sa recunosc ca intr-adevar nu am citit tot ce a scris DD, dar nici nu simt o nevoie prea mare sa fac asta, adica am destul de multe carti de-ale lui dar am citit 3. Planul era sa urmeze si restul dar am cam ramas fara timp liber Sad.

Am fost impresionat de putinul cat am citit si cum am zis si mai sus mi s-a prins si mai tare pasiunea pentru zbor si pentru asta ii multumesc scriitorului. Dar este o limita, si anume, DD este in mare parte descriptiv si de aceea nu chiar toata lumea l-a bagat i nsaema ca si scriitor. Pilotii si pasionatii de aviatie abia asteapta sa guste inca o scena povestita din cabina dar altii cauta ceva mai mult si probabil aici a fost si problema care sta in spatele tirajelor mici etc. Este oarecum exclusivist.. ceea ce imi convine personal Very Happy

Si cand izceam de suprasaturare ma refeream la exeprienta mea:

Acu 6-7 ani cand am ajuns si eu pe internet am inceput sa caut informatii de aviatie si am fost foarte bucuros ca am gasit aviatia.ro (printre altele) care sa-mi ofere informatii de care am nevoie. Dar spre dezamagirea mea, in spatele numelui prietenos si a promisiunilor de "acoperire a aviatiei romanesti" nu am gasit decat bucatele de laude la adresa lui DD, TAralunga, ceva fragemnte de proceduri, meteo etc... toate aruncate printre zeci de bannere. Chiar si asa am ramas sa aflu mai multe din putinul ce mi se oferea, dar constant ma impiedicam de amestecul amator de informatii poze si lipsa unei priviri generale, prietenoase care sa arate pasiune.

Mai exact parea ca site-ul a fost inceput cu gandul de a acoperi aviatia romana si autorii, la popularea site-ului cu continut, au fost la un moment dat disperati sa-l umple neaparat cu ceva.
De aici vine impresia de saturare... o situatie similara cu experienta mea ar fi sa cauti info / poze despre spatiul cosmic, sa te bucuri ca ai gasit sit-eul nasa dar sa fie plin de poze cu pioneiri , reclame si fragmente neinteresante din prcedurile lor...

Nu vreau nicidecum sa zic ca nu-l apreciez pe DD sau pe autorii sit-eului aviatia.ro, vreau sa zic doar ca ar trebui separate cele doua lucruri pentru a lasa loc coerentei, si poate ar fi bine sa fie refacut site-ul acela de la 0, are potential.

Am deviat de la subiect, dar oarecum se leaga. Sper ca nu mi-am pus in cap comunitatea de pasionati de aviatie conservatori, dar cineva trebuia sa zica si asta... adica sunt sigur ca nu-s singurul care crede asta.. sau sunt? Smile
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyJoi 17 Apr 2008, 13:12

RATus a scris:
Sper ca nu mi-am pus in cap comunitatea de pasionati de aviatie conservatori, dar cineva trebuia sa zica si asta... adica sunt sigur ca nu-s singurul care crede asta.. sau sunt? Smile

Eu habar nu aveam cine e DD, doar am mai vazut cate ceva pe aviatia.ro...
Nu am pretentia evident ca stiu prea multe despre aviatie in general. Doar unele sub-domenii mi se par interesante, legate mai mult aviatia comerciala. Asa ca nu ma entuziasmeaza nicidecum subiectul.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyVin 18 Apr 2008, 17:46

Pt D13-th_electric:

Perfect! Intalnirea este la ora 12:00 la intrarea in cimitir. Pt mai multe detalii, te rog scrie-mi la adresa RoNIN_731@yahoo.com.

Pt RATus:

In niciun caz nu pot fi incadrat la categoria "pasionati de aviatie conservatori"... Doru este un reper important pt toti iubitorii de aviatie, si in special pt cei interesati de aviatia militara.

App.: sa nu vorbesc cu pacat, dar am observat ca multi de pe acest forum sunt mai interesati de aviatia civila decat cea militara. Probabil si pt ca sunt mai usor de fotografiat avioanele civile decat cele militare... Adica mai accesibile. Dar sunt surprins ca nu este nicio sectiune destinata avionelor militare! Este ceva cu elicoptere. Dar doar atat! Ma rog, acum ca sunt si eu pe-aici, situatia se va schimba, cred eu... Laughing In fine, in curand am sa organizez o sedinta de spotting militar, asa ca sa faceti bine sa va pregatiti costumele de camuflaj vegetal! Wink
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyVin 18 Apr 2008, 19:56

pai suntem la inceput inca Smile dar daca ai cu avioane militare fa un topic "avioane militare" la sectiunea aeronave in romania, chiar ar fi super,

eu personal as dori mult sa vad si ceva poze cu miguri la ele acasa.. si da, din pacate e mai greu sa le pozam, chiar sapt trecuta am fost la campia turzii la "ziua portilor deschise" si nici macar la aia nu ne-a lasat sa intram ca de fapt era cu lista Sad, frustrant. Deci numa la mitinguri mai pozam.

Oricum, daca ai ceva , puneeeeeeeeeeeeee Very Happy. Si nu am vrut sa te fac pe tine conservator, de asemenea nu am vrut sa sune a atac personal si daca e nevoie imi cer scuze pentru ca nu am intentionat sa supar pe nimeni.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptySam 19 Apr 2008, 13:59

No offense taken, RATus! Am sa-ti urmez sfatul. Cu toate ca n-am mai fost de ceva vreme pe un A/D militar, am destule poze pe care cred ca v-ar face placere sa le vedeti. Smile Oricum, ramane sa discutam modul de organizare pt a merge sa prindem si ceva "cai de foc".
Cat despre Campia Turzii, nici eu n-am reusit sa ajung pe-acolo... Dar pregateste camuflajul ca vara asta e musai sa sparg gheata! Wink
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie EmptyLun 21 Apr 2008, 10:27

S! Ronin!
Imi pare rau ca nu ne-am intalnit de data aceasta, dar am fost mai devreme decat voi, pe la 11.35 am plecat, am lasat florile si lumanarile.

Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Img0299zp3
Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Img0298xl6
Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Img0300bh8
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty
MesajSubiect: Re: Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie   Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie Empty

Sus In jos
 
Intalnire comemorare Doru Davidovici - 20 aprilie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 6 Iulie 2010, 65 de ani de la nasterea Omului, Pilotului, Scriitorului Doru Davidovici
» 20.04.2010 - Intalnire la mormantul lui Doru
» Comemorare Doru Davidovici
» 20.04.2009 Comemorare Doru Davidovici - Piloţii nu mor niciodată
» Reeditare cărţi Doru DAVIDOVICI - "Integrala DD - Caii de la Voroneţ"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: