ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 connection flight

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




connection flight Empty
MesajSubiect: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 10:38

salut.

sunt nou pe acest forum si, desi nu cred ca impart pasiunea voastra pentru tot ceea ce inseamna pilotat avioane, cred ca e locul potrivit pentru explicatii.

s-ar putea sa va amuze intrebarea mea.

trebuie sa ajung marti la un job interview in Danemarca.

mi-am cumparat biletele, numai ca nu am direct flight.am mai zburat inainte, dar doar direct flight.

plecarea e din Budapesta, Ferihegy Airport.transferul se face la Munich Airport.timp pentru transfer : cam 3 ore.
destinatia finala e Billund.

retur de la Billund Airport.transferul are loc la Frankfurt.timp pentru transfer : 1 ora.
destinatia finala, evident, Budapesta.

vreau sa va intreb cum se procedeaza in asemenea cazuri.dupa ce aterizezi, este alta poarta pentru cei ce au connection flight?am cautat pe site-urile aeroporturilor unde am transferul, dar prea putine informatii am gasit.

ma gandesc ca voi ma putei ajuta cu informatii daca nu exacte, macar binevenite.

va multumesc anticipat.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 12:00

Welcome pe forum ! Chiar daca ionca nu esti atins de pasiune , ai timp sa devii Laughing

Legat de intrebarea ta , e important de stiut compania / companiile cu care zbori.Din aeroprturile de conexiune , eu ma gandesc ca mergi cu Lufthansa. In cazul asta nu ai de ce sa iti faci probleme , aeroporturile Munich si Frankfurt sunt extrem de "nemteste" marcate. Intrarea in terminal se face pt toti pasageriii la fel , apoi tu urmezi indicatoarele "Connecting flights". Atentie insa , la Frankfurt 1 ora intre zboruri e la limita , va trebui sa te misti repede.

Succes la job interview !!!

Acum observ ca esti din Bistrita ! In cayul asta , pacat ca nu ai stiut , aveai ybor direct Tg.Mures Billund cu Cimber Air . E ybor charter pentru turisti din Danemarca dar banuiesc ca gaseai si bilet de avion doar.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 45
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 13:28

Ciao Parabone,

Asa cum a spus si Calin, nu trebuie sa iti faci foarte multe probleme. La Budapesta, cand vei face check-in-ul (predarea bagajelor si inregistrarea pentru zbor) iti vor fi date doua carti de imbarcare (boarding pass), una pentru zborul Budapesta - Munchen si alta pentru Munchen - Billund. Pe fiecare dintre ele vei gasi indicat locul pe care-l ai in avion si poarta de imbarcare. Ajuns la Munchen tu trebuie sa ramai in zona de tranzit a aeroportului (urmarind indicatiile trebuie sa mergi catre Connecting flights sau Transit Area). Tu vei ajunge sa spunem la poarta B1 si celalalt zbor il ai de la B22, e de ajuns practic sa mergi de la B1 la B22. Bagajele tale vor fi automat transportate de la un avion la altul de catre cei de la aeroport, deci tu nu ai nicio problema. Acelasi lucru se va intampla si la Billund pentur intoarcerea catre Budapesta. Doua carti de imbarcare, una pentru Billund - Frankfurt si alta pentru Frankfurt - Budapesta. Singura chestiune este timpul scurt de conexiune la Frankfurt, insa trebuie doar sa fii atent si sa te misti ceva mai repede. In ambele situatii verifica monitoarele din terminal (in cazul in care exista schimbari de ultim moment al gate-ului de imbarcare).

Spor in toate cele!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 13:36

mersi mult pentru explicatii.

nu stiam ca Cimber Air mai opereeza din Romania.

la ei pe site nu am gasit nici un zbor din Tg.Mures sau oricare alt oras romanesc.

poti sa-mi dai un link?

mersi inca o data.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 14:36

parabone a scris:
mersi mult pentru explicatii.

nu stiam ca Cimber Air mai opereeza din Romania.

la ei pe site nu am gasit nici un zbor din Tg.Mures sau oricare alt oras romanesc.

poti sa-mi dai un link?

mersi inca o data.

Zborurile Cimber Air sunt in regim charter.
Biletele se pot cumpara de la Agentia de Turism care organizeaza charterele. www.schreibertours.dk
Pretul unui bilet TGM-BLL dus-intors cu toate taxele incluse e de 434 euro.


Eu daca eram in locul tau as fi zburat BUDapesta-Copenhaga cu Norwegian 100 euro(dus-intors) si as fi mers pana la Billund cu trenul 60 euro pt. o calatorie dus-intors). Calatoria cu trenul dureaza 2h:30 min. iar trenul circula cu 180 km. pe ora si pleaca direct din gara situata sub aeroportul din Copenhaga.

Multi danezi din zona Billund prefera sa zboare de la Copenhaga sau de la Hamburg pentru ca e mai ieftin si sunt o groaza de companii low cost. Se ajunge relativ usor de la Billund la CPH sau HAM cu trenul.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 14:57

nu stiam de optiunea Norwegian Airlines.

daca nu am cautat toate companiile aeriene, si pe astia i-am uitat.

oricum,consultantul HR de la spitalul unde ma duc la interviu(sunt asistent medical) a spus ca imi vor da refund pentru bilete.asa ca nu prea conteaza.

insa pe viitor, e o idee buna.

mersi inca o data.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 15:47

Oricum , bafta la interviu !

Daca tot suntem un forum de imagini , poate ne bucuri cu niste foto de pe drum , mai ales de la Billund , de unde nu prea avem asa ceva.

Succes !
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight EmptySam 27 Iun 2009, 17:10

bafta multa.
asteptam pozele. sper ca numai putine din aeroporturi, ceea ce ar insemna ca prinzi zborurile fara probleme.
bafta inca o data!
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
Continut sponsorizat





connection flight Empty
MesajSubiect: Re: connection flight   connection flight Empty

Sus In jos
 
connection flight
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Unde veti zbura in urmatoarea perioada
» 747-8F First Flight
» Blue Air (0B / JOR)
» solar-flight.com
» Modele de avioane civile - 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: