ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident aviatic la Clinceni

In jos 
+52
D13-th_Mytzu
RATus
Lucian
V.I.D.
Virusu
arnold757
valavia
mcraffael
cipi_TM
RoNIN_731
scorpio
flysebi
Ioan-Adrian Popa
xpino
naiba
Messerschmitt
eugen
Griff
propellerdream
Jidi
mckingtom
YR-DNY
Voicu
Stefan
YR-SND
duron
GYN
bonsai
Boeing777-300
Tuchi
ALMI
aegean
alexandru
marius
Mengelaus
Alex_tm
allex
Vreauinaer
arianne
gabi-737
DrakulaBV
VIC
lucian21
puma330
horizob
Skywalker
Dylan
electric
claudiup
Balki
Flori
metalactual
56 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:41

Dumnezeu sa-l ierte!

Foarte trist....


Ultima editare efectuata de catre alexandru in Vin 05 Iun 2009, 21:43, editata de 1 ori
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:42

Este groaznic ceea ce s-a intamplat...Dumnezeu sa-l odihneasca!
Sus In jos
ALMI
Flight Level 200
Flight Level 200
ALMI


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 50
Localizare : Vancouver, Canada
Data de inscriere : 16/09/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: RE: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:43

Am citit in Libertatea si am crezut ca este o gluma proasta Crying or Very sad Mai bine nu mai citeam...D-zeu sa-l ierte...Sad
Sus In jos
Tuchi
Airport Level
Airport Level
Tuchi


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 65
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/01/2009

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:45

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:48

salut,

imi cer scuze ca primul post pe acest forum vine in cadrul unui subiect atat de delicat, dar vad ca s-a iscat o adevarata controversa - nimeni nu stie varsta exacta a lui Mihai Dobre...

Am vazut stiri in care aparea ca ar avea 23 sau 24 de ani, dar stiri in care avea 33 de ani...
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:50

in primul rand Dzeu sa-l ierte. din cate stiu eu avea 28 de ani. pacat...
Sus In jos
bonsai
Airport Level
Airport Level
bonsai


Numarul mesajelor : 64
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/06/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 21:52

E cumplit , Dumnezeu sa-l odihneasca .
Hai sa maergem maine cu flori si lumanari la Clinceni , daca ne lasa, daca nu nu stiu ...
Mi-e capul tandari.

Aurel
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 22:20

Un soc pentru toata lumea,necunoscute caile Domnului...
Odihneasca in pace Sad
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
duron
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 27/11/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 22:23

Nu imi gasesc cuvinte sa-mi exprim socul pricinuit de aflarea acestei vesti. Dumnezeu sa-L odihneasca in pace!
Este un obicei danez ca la un eveniment nefericit de genul asta, toti cunoscutii sa se adune si sa povesteasca despre persoana respectiva, ca un fel de memorial. Propunerea mea este ca in acest topic sau intr-un topic nou sa povesteasca fiecare despre el, despre cum si daca l-au cunoscut sau tot ce ne aducem aminte de el. Astept parerile voastre legate de propunerea mea. Daca vi se pare deplasata just ignore it.
Gandurile noastre pentru Mihai si familia lui, asa cum au fost si gandurile lui in nenumarate randuri pentru publicul ce l-a adorat!
Sus In jos
http://www.bydan.info
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 22:37

Este tragic ce s-a intamplat, eu chiar eram in arer executam niste viraje la Timisoara CIOCA, impreuna cu instructoru si pe freq TWR-ului din TM, cand am auzit ce nea spus TWR-ul instructoruli ia venit sa planga.
A fost duminica la Chisinau-Cris, acolo a fost ultima data cand l-am vazut.
Dumnezeu sal odihneasca in pace
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 22:44

Dumnezeu sa-l odihneasca. Nu stiu daca a observat cineva, poza calendarului facut de voi, pe luna iunie. Mi se face "pielea de gaina"...
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 22:45

duron a scris:
Nu imi gasesc cuvinte sa-mi exprim socul pricinuit de aflarea acestei vesti. Dumnezeu sa-L odihneasca in pace!
Este un obicei danez ca la un eveniment nefericit de genul asta, toti cunoscutii sa se adune si sa povesteasca despre persoana respectiva, ca un fel de memorial. Propunerea mea este ca in acest topic sau intr-un topic nou sa povesteasca fiecare despre el, despre cum si daca l-au cunoscut sau tot ce ne aducem aminte de el. Astept parerile voastre legate de propunerea mea. Daca vi se pare deplasata just ignore it.
Gandurile noastre pentru Mihai si familia lui, asa cum au fost si gandurile lui in nenumarate randuri pentru publicul ce l-a adorat!

Expozitia pe care o sa o facem va fi in memoria lui.... pale
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 22:55

TRAGEDIE.
Dumnezeu sa-l odihneasca.
L-am vazut ultima data saptamina trecuta la Szeged .
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 23:42

Nu trebuia sa se intample...
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 23:51

Nu pot sa cred! Abia am ajuns acas si am citit tot ce scrie mai sus, mi s-au muiat picioarele......

pale Sad No
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptyVin 05 Iun 2009, 23:57

Aviatorii nu mor niciodata ci trec la escadrila de dincolo de nori.
Sus In jos
mckingtom
Fotograf
mckingtom


Numarul mesajelor : 422
Varsta : 54
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 00:37

Acum am citit si eu pe net... Incredibil, nedrept!
Sa-i fie tarina usoara!

Syhaya a avut o propunere pe care o sustin: sa-i dedicam expozitia de foto acestui om!
Sus In jos
http://www.crisan.ro
Jidi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 01/12/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 01:30

Incredibila pierdere! Pentru toti ... de la cei ce l-au cunoscut pina la cei ce l-au vazut macar o data evoluind. Mie inca nu-mi vine sa cred ca e real ... inca sper sa-l vedem miine la miting!

Am fugit la Clinceni imediat cum am auzit ... a fost greu sa ajung acolo, intrarile erau inchise de politie. Noroc ca ne-am adus aminte de drumul cel nou facut la pragul pistei 06, pe care il tot vedeam la decolare si am reusit sa ajungem ... nu pot descrie atmosfera incarcata de la aerodrom. Bine macar ca presa n-a avut acces.

Dumneze sa-l odihneasca si sa-l pazeasca pe Dl. Tone, tatal lui Misu. Lacrimile pe care le-am vazut in ochii D-lui Tone azi spun totul. Aviatia romaneasca a mai pierdut un mare OM, un mare pilot. Si din pacate, de aceasta data, am pierdut un pilot la inceput de drum ... un pilot ce sigur ajungea primul in lume.

Am incercat acum, seara, sa scriu un mic articol despre teribilul accident la mine pe site, pe yankeeromeo.ro ... cautind ceva poze cu Misu au inceput sa-mi tremure miinile ... chiar nu-mi vine sa cred ce s-a intimplat. Ieri l-am vazut la Clinceni antrenindu-se ..
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 02:24

O pierdere incredibila si greu de suportat. Nu cred sa fie om legat de aviatie care sa nu fi varsat o lacrima, astazi, la aflarea vestii cumplite...

La aproape 24 de ani, Misu Tone a fost, probabil, cel mai iubit pilot sportiv acrobat din ultimii ani. Un baiat extraordinar, cel mai talentat dintre zburatorii de top din ultima vreme. Un pilot in care ne puneam cu totii sperantele pentru competitiile mondiale de prim rang. Misu evoluase in ultima vreme cat altii in zece ani. Atat tehnic cat si uman, psihic, emotional. Pentru ca nu e un joc sa zbori cu Extra 300L asa cum zbura Misu. Iti trebuie nervi tari. Iti trebuie tarie umana de exceptie. Iar Mihai a fost un baiat care a zburat cu o pasiune de care putini suntem in stare. Dar se pare ca refrenul infernal cu "only the good die young" se mai adevereste inca o data...

Astazi a fost o zi neagra pentru aviatia romaneasca. O zi in care lui Misu i s-a golit sacul cu noroc pe care fiecare pilot il ia cu el in avion la decolare. Iar sacul prea plin cu experienta nu i-a fost suficient ca sa-l ajute. A avut nefastul ghinion sa aiba parte de o defectiune tehnica oribila in timpul unei evolutii acrobatice dificile. Dupa toate probabilitatile - neconfirmate oficial de o expertiza dar validate de oameni cu experienta care au fost de fata la accident - lui Misu i s-a blocat palonierul cu pedala dreapta apasata. Nu a reusit cu nici un chip sa-l deblocheze, sa-i dea picior stanga si sa-l scoata din rotatia vriei. Dupa ce a anuntat prin radio problema colegii i-au sarit in ajutor cu indicatii... Dar secundele acelea infernale in care pierzi zeci de picioare instantaneu in rotirea vriei nu au fost suficiente. Cred ca Misu a incercat sa salveze si avionul, ca un om de toata isprava ce era. Si nu a mai apucat sa sara cu parasuta sa se salveze... A cazut ca o frunza toamna... Si cu el s-au frant si inimile noastre, cei care l-am cunoscut si l-am admirat.

Intotdeauna mi-a placut s-o spun si o voi face si acum: in avion Misu era un fel de Bazu Cantacuzino. Avea si el acelasi neastampar genial si o exemplara maiestrie de zburator de clasa care l-au facut celebru pe printul Cantacuzino. Desi foarte foarte tanar, Misu a fost un aviator adevarat... In cativa ani s-ar fi luat la tranta, cu siguranta, cu Jurgis Kayris si Veres Zoltan. Dar timpul n-a mai avut rabdare cu el.

Clinceniul nu va mai fi la fel, de-acum inainte, fara Mihai Dobre Tone. Si o ne fie cumplit de dor de Misu la mitingurile care vor urma de-acum inainte si nu numai. Un model de succes pentru aspirantii la zbor pleaca prea repede dintre noi.

Condoleante familiei si tuturor celor care l-au iubit.

RIP
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 08:11

O zi neagra.
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 08:51

Aceasta este ultima poza a lui Mihai, facuta de colegul Voicu, la mitingul de la Szeged.

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Dsc4846ax

DORMI IN PACE, MIHAI DOBRE TONE!



restul e tacere...
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 10:01

Incredibil ce se intampla...

Odihneasca-se in pace!

Ironia face ca poze de luna asta din calendar sa fie cu Hawks Of Romania...
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 10:22

A aparut si un film in memoria lui...

https://www.youtube.com/watch?v=V_dToNOAqfs
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
naiba
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 13/01/2008

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 10:37

L-am admirat pt. prima data cum 2 ani, la Cluj. Era extraordinar, impreuna cu intreaga echipa.
Pierderea lui e o tragedie.
Fie-i tarana usoara.
Sus In jos
xpino
Fotograf
xpino


Numarul mesajelor : 227
Varsta : 59
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2009

Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Accident aviatic la ClinceniAccident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 EmptySam 06 Iun 2009, 11:00

Dumnezeu sa-L odihneasca si sa-i intareasca familia.
Prima data l-am vazut si admirat la Tg. Mures si am ramas impresionat.
Dealtfel primele mele fotografii care au intrat pe a.net si jp au fost cu el in evolutie la Tg.Mures.
Parca intotdeauna cei mai buni sunt luati prea repede de la noi.

Multumim pentru clipele de incantare pe care le-a produs!
RIP
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic la Clinceni   Accident aviatic la Clinceni - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Accident aviatic la Clinceni
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic Indonesia
» Tupolev 154 prabusit in Iran
» Accident aviatic cu 2 Su-27 in Rusia
» Accident aviatic în Franţa
» Accident aviatic în Sudan

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: