ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avion sau Masina?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Avion sau Masina? Empty
MesajSubiect: Avion sau Masina?   Avion sau Masina? EmptyJoi 04 Iun 2009, 11:16

Vapor şi X-1, noile avioane terestre ale U.S. Air Force

Febra tuningului i-a cuprins şi pe cei de la U.S. Air Force. Însă nu s-au apucat de modificat avioane, (deşi am fi vrut să vedem aşa ceva) ci maşini.

Pentru a se ajunge la "prădătorii" din imaginile de mai jos, U.S. Air Force a solicitat ajutorul celor de la GAS (Galpin Auto Sports). Astfel, au luat naştere "Vapor" şi "X-1", un Dodge Challenger, respectiv Ford Mustang modificate radical.

La exterior, ambele maşini au câteva similarităţi: uşi ce se deschid vertical, inserţii de carbon şi jante unice.

O singură caracteristică defineşte cel mai bine Vapor-ul: vopseaua "radar-absorbing". Chiar şi aşa, nu aţi văzut/auzit nimic. Mai avem jante din fibră de carbon, priză de aer pentru capotă, senzori de proximitate, cameră ce se roteşte la 360 grade şi evacuare cu "stealth mode". Spre deosebire de X-1, Vapor a primit la interior două scaune, dar şi două volane... iar lista poate continua.

Reprezentând muşchii aviaţiei americane, X-1 este propulsat de un motor de 4.6 litri şi 500 cai putere. La interior, modelul ne aminteşte de avioanele de luptă, atât prin instrumentele de bord, cât şi prin scaunul ejectabil. Tot aici, avem şi pedale custom, volan motorizat, monitoare touchscreen şi nu numai.

Cele două avioane, pardon maşini, vor face parte din programul de recrutare Super Car Tour 2009.

Avion sau Masina? X-1_1024x768_04

Avion sau Masina? X-1_1024x768_05

Avion sau Masina? X-1_1024x768_12
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Vizitato
Vizitator




Avion sau Masina? Empty
MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Avion sau Masina? EmptyJoi 04 Iun 2009, 13:09

Lista dotarilor e impresionanta la fel si fotografiile. Doar ca pana la urma e tot masina doar daca nu cumva o sa zboare de pe drum.

Dupa parerea mea cu cat lucrurile mimeaza mai bine realitatea cu atata pilotul pardon soferul va uita cu ce viteza zboara pardon ruleaza si cand in curba la 90 de grade va trage de mansa pardon de volan si va vedea ca nu se ridica de la sol va fi deja prea tarziu.

Din pacate sunt destul de multi fanatici pasionati care sa uite unde se afla si ce fac in acel moment.

De aceea cred ca masinile sunt facute sa ruleze iar avioanele sa zboare.

Daca vrei sa zbori mergi cu avionul daca vrei sa faci pe grozavul inseamna ca nu esti grozav.
Sus In jos
D.Olaru
Airport Level
Airport Level
D.Olaru


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 31
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 21/11/2008

Avion sau Masina? Empty
MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Avion sau Masina? EmptyJoi 04 Iun 2009, 18:13

mai multe poze

Ford Mustang X-1 - Airforce Supercar
http://www.promotor.ro/hobby-tuning-auto/articol-ford-mustang-x-1-airforce-supercar-4482364

Dodge Challenger Vapor - Airforce Supercar
http://www.promotor.ro/hobby-tuning-auto/articol-dodge-challenger-vapor-airforce-supercar-4481010
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion sau Masina? Empty
MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Avion sau Masina? EmptyJoi 04 Iun 2009, 18:19

Sincer din cate imi aduc eu aminte este totusi un forum legat de spotting..... o fi ea zona Diverse dar eu zic ca si acele diverse trebuie sa aiba niscaiva legatura cu aviatia si nu cu culori sau casti de aviatie.....

Pana la noi dispozitii se blocheaza.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avion sau Masina? Empty
MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Avion sau Masina? Empty

Sus In jos
 
Avion sau Masina?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un avion Tarom lovit de o masina pe aeroportul din Barcelona
» Aeroportul Bucuresti (Aurel Vlaicu / Baneasa) - Martie 2009
» Zakynthos-Grecia cu masina.
» Rent a car
» Aeroportul Bucuresti (Aurel Vlaicu/Baneasa) - Iulie 2011

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: