ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Rent a car

In jos 
+5
eddyz
free_flow77
andi28
flaviu
Capt_Vio
9 participanți
AutorMesaj
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Inchiriat masina in Cluj / Timisaora   Rent a car EmptyVin 27 Iun 2008, 21:37

Buna,

Vreau sa inchiriez o masina din 15 August - 30 August din Cluj sau Timisoara. Unde gasesc cel mai ieftin. M-am uitat la mariile companii dar preturiile in Romania sunt ABERANTE. 900 dolari / 2 saptamani... cind in ungaria e 400 (pentru un mini sau economy)


Mersi,

Vio
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyVin 27 Iun 2008, 21:50

vezi aici:

http://www.totalcar-rentacar.ro/index.php

sau

http://www.rodna-trans.ro/ (ii scoala de soferi dar are si rent-a-car)
Sus In jos
andi28
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 41
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 29/02/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyVin 27 Iun 2008, 22:46

incearca la
http://www.clujrentacar.com/

Au masini bune, si pe durate lungi, se negociaza. Eu am inchiriat de la ei acum 2 ani cu 35 eur/zi pentru 4 zile. Cred ca pe 20 saptamani poti sa iei la 25-30 eur/zi o masina buna.
Sus In jos
http://www.clujean.net
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptySam 28 Iun 2008, 00:11

In Timisoara la http://www.awrentacar.ro/ro/inchirieri.php un polo costa pe 15 zile 540 euro.

http://www.timisoararentacar.ro/car_Chevrolet_ro.html Chevrolet Kalos la 480 de euro 15-16 zile (acelasi pret pt amandoua variante)

http://www.autonom.ro/ro/rezervari aici un sandero;) e la 435 euro si astra pe la 480 pt 15 zile. Cred ca e cea mai ieftina varianta.
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Rent a car   Rent a car EmptySam 18 Apr 2009, 20:23

Salut. Peste o saptamna o sa merg in Palma de Mallorca si as vrea sa inchiriez o masina acolo pentru o saptamana. Probema e ca nu am card de credit. Stiti ceva companie care nu cere card de credit? Ar mai fi alte solutii?
Mersi
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptySam 18 Apr 2009, 20:55

eddyz a scris:
Salut. Peste o saptamna o sa merg in Palma de Mallorca si as vrea sa inchiriez o masina acolo pentru o saptamana. Probema e ca nu am card de credit. Stiti ceva companie care nu cere card de credit? Ar mai fi alte solutii?
Mersi

Salut!
Nu ai nevoie neaparat de card de credit, o poti face si cu cardul de debit. Card de debit ai? De asemenea vei putea face rezervarea si in aeroport odata ce ai ajuns,la birou respectivei agentii de Rent a Car, in general daca raman fara masini e inchis iar cheile se lasa in cutia special destinata pentru asta. Vacanta placuta!
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptySam 18 Apr 2009, 22:36

Mersi de raspuns. Card de debit am vreo 2.
Numai ca eu vreau sa cumpar de pe net, si nu vreau sa am alte surprize cand ajung.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptySam 18 Apr 2009, 22:58

eddyz a scris:
Mersi de raspuns. Card de debit am vreo 2.
Numai ca eu vreau sa cumpar de pe net, si nu vreau sa am alte surprize cand ajung.

Stai ca e ceva in povestea asta neclar. De pe net poti inchiria masina linistit cu cardul de debit, si fara surprize. Firmele de Rent a Car au ori un birou in incinta aeroportului, ori chiar in parcarea aeroportului unde ei au propria lor parcare pentru masini. Ce inchiriezi aia ti se da si la pretul ala, asta doar daca nu s-a intamplat ceva cu masina aia iar firma va rezolva problema. Acum sper ca ai un card de valuta in euro sau dolari americani, pentru ca cel in lei nu cred ca iti va servi. Daca nu ti-am raspuns la indoiala zi-mi la ce surprize te referi.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptySam 18 Apr 2009, 23:57

Eddyz poti face plata pe net cu un card de debit.Dar din cate stiu eu iti trebuie un card de credit de pe care iti vor lua garantia.La orice masina inchiriata se ia o garantie, care difera in functie de masina.Din cate stiu multi au avut probleme in strainatate ca au vrut sa dea un card de debit pentru garantie si nu a fost acceptat.Cel mai bine e sa trimiti si un mail la cei de la care vei inchiria masina sa vezi daca accepta.Numai bine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyDum 19 Apr 2009, 00:19

Mengelaus a scris:
Eddyz poti face plata pe net cu un card de debit.Dar din cate stiu eu iti trebuie un card de credit de pe care iti vor lua garantia.La orice masina inchiriata se ia o garantie, care difera in functie de masina.Din cate stiu multi au avut probleme in strainatate ca au vrut sa dea un card de debit pentru garantie si nu a fost acceptat.Cel mai bine e sa trimiti si un mail la cei de la care vei inchiria masina sa vezi daca accepta.Numai bine.

Numai la noi se poate prostia asta cu Cardurile..... Din pacate la noi unele banci continua sa emita carduri nationale sau carduri care au restrictii la plata pe internet. Firma X care face Rent-a-Car nu are de unde satie ca respectivul card este de Debit sau de Credit. Eu unu am facut plati pe internet la orice cu cardul de debit si nu am avut probleme.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyDum 19 Apr 2009, 00:34

@kkk stiu ca nu ai probleme la plata pe internet.Si eu cand cumpar ceva pe net tot cu card de debit platesc.Dar garantia la masina o ia de la tine atunci cand o ridici si nu pe net.In fine, cel mai bine e sa trimita un mail inainte Smile
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyDum 19 Apr 2009, 09:35

Mutumesc pentru raspunsuri. E exact cum spui tu Mengelaus. Stiu ca pot cumpara cu card de debit(am cumparat de o gramada de ori pana acum), dar eu ma refer la probema cu garantia. Stiu ca se cere ceva garantie si cum nu am card de credit, nu siu cum se rezolva. Cred ca o sa le trimit si eu un mail azi sau maine,
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyDum 19 Apr 2009, 10:56

Salut,
Eu am folosit card de credit de fiecare data. De exemplu cei de la Budget mi-au oprit o suma de 400 EUR, cu toate ca rezervarea era de 120 EUR. Spun mi-au oprit pentru ca banii sunt blocati pana la predarea masinii, nu sunt luati efectiv de pe card. Nu stiu daca asta se poate face si cu un card de debit.
Cei de la Hertz fac prepay, adica banii sunt luati la rezervare.
Cred ca cel mai simplu ar fi sa ai un card de credit, mai ales ca acum sunt usor de obtinut.
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyDum 19 Apr 2009, 14:17

De mult timp vream sa imi fac card de credit, dar am tot amanat din pacate, si eu o sa am nevoie de el peste o saptmana. Nu stiu daca se face asa repede un card de credit. Oricum o sa fug marti pana la banca si o sa incerc sa rezolv.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyDum 19 Apr 2009, 14:29

nu conteaza ce fel de card e. lor le trebuie o garantie. insa e o singura mare problema. trebuie sa fie MASTERCARD, VISA sau AMERICAN EXPRESS, deoarece au toate caracterele iesite in relief. in momentul cand ridici masina ei fac o copie a cardului. de fapt il preseaza pe un burete cu tus si pe urma pe hartia aia pe care o intocmaesc.la final ramane ca o stampila cu toate datele acestea imprimate.

eu am patit-o la Lisabona, la Hertz(maaaari hoti de altfel Laughing )
aveam card Maestro si Visa Electron si oamenii m-au refuzat politicos. noroc ca am avut la cine sa apelez si sa ma ajute cu un Matercard Very Happy
cand am ajuns in Romania, ca sa fiu precaut am depus cerere de eliberare a unui Mastercard pe acelasi cont pe care mai aveam si un Maestro. acum am doua carduri de debit pentru acelasi cont, Mastercardul fiind doar pentru situatii speciale
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyMier 22 Apr 2009, 13:38

@eddyz:acum vreo 2 saptamani ma gaseam in Madrid unde m-am intalnit cu niste amici.Unul dintre ei mi-a spus ca in afara de hotelul la care a stat,nimeni nu a vrut sa ii permita plata cu cardul(ce e drept aici era vorba de magazine nu de inchirieri de masini)-chestie care l-a amarat destul de tare.Nu pot sa iti spun din ce cauza si nici nu vreau sa iti bag tie fitile...dar ma gandeam ca daca e vorba tot de Spania...sa fii totusi pregatit si pentru eventualitatea asta mai putin fericita.Distractie placuta in Palma!
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car EmptyMar 05 Mai 2009, 16:16

Am rezolvat pana la urma cu masina. Am inchiriat din ceva orasel cu 28 euro pe zi cu Kalos , fara sa platesc garantie si fara card de credit.
A fost foarte ok.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Rent a car Empty
MesajSubiect: Re: Rent a car   Rent a car Empty

Sus In jos
 
Rent a car
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» [EN] Dutch to Rent Israeli UAVs for Afghanistan

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: