ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident aviatic Clinceni

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Jidi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 01/12/2008

Accident aviatic Clinceni Empty
MesajSubiect: Accident aviatic Clinceni   Accident aviatic Clinceni EmptySam 30 Mai 2009, 22:03

Salut,


A avut loc azi, la Clinceni, un accident cu un Zephyr 2000. Se pare ca motorul, un Rotax 912U, a tacut imediat dupa decolare, la mai putin de 50m, mult sub inaltimea de siguranta. Avionul a cazut chiar la capatul pistei 06, linga drumul de acces. Eu l-am vazut de sus, in decolare, dar n-am apucat sa-i vad numarul de inregistrare. Avionul era rupt in doua, distrus in totalitate. Din cite am auzit, pilotul a scapat fara rani, fara nimic. Slava Domnului.

Daca stie cineva mai multe detalii ....
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Accident aviatic Clinceni Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic Clinceni   Accident aviatic Clinceni EmptySam 30 Mai 2009, 23:18

Accident aviatic Clinceni Picture130


era cumva avionul asta?
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Jidi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 01/12/2008

Accident aviatic Clinceni Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic Clinceni   Accident aviatic Clinceni EmptyDum 31 Mai 2009, 02:17

Dupa cum am zis, nu am apucat sa vad ce numar de inregistrare avea. Stiu sigur ca era un Zephyr 2000. Era in dreapta pistei 06, rupt in doua. Eu am decolat cu YR-SES si l-am zarit cind eram deja pe la 200ft in urcare. Eram concentrat pe decolare si in a mentine avionul meu pe traiect la un vint lateral de 12-13 kt, asa ca am apucat doar sa arunc o privire jos. Sper sa aflu mai multe miine, daca ajung pe acolo. De aia am intrebat aici, poate stie cineva mai multe ...
Un coleg al meu a auzit in statie, chiar cind ateriza, anuntul pilotului ca motorul i-a cedat, dar n-a apucat sa vada faza. Dupa aterizare toata lumea se intreba ce s-a intimplat cu cel care a anuntat "ceva de motor", neauzindu-se prea bine pe statie mesajul. Cam asta e tot ce stiu ...
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Accident aviatic Clinceni Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic Clinceni   Accident aviatic Clinceni EmptyDum 31 Mai 2009, 19:39

naspa Crying or Very sad
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Continut sponsorizat





Accident aviatic Clinceni Empty
MesajSubiect: Re: Accident aviatic Clinceni   Accident aviatic Clinceni Empty

Sus In jos
 
Accident aviatic Clinceni
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic la Clinceni
» Accident aviatic in Pakistan
» Accident aviatic Indonesia
» Tupolev 154 prabusit in Iran
» Accident aviatic cu 2 Su-27 in Rusia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: