ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor (20.05.2009)

In jos 
AutorMesaj
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor (20.05.2009) Empty
MesajSubiect: Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor (20.05.2009)   Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor (20.05.2009) EmptyJoi 21 Mai 2009, 09:59

Titlu: „Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor” (20.05.2009)
Sursa: http://www.roaf.ro/ro/presa/displayCOM.php?cod=18
Autor: ***
Data: 20.05.2009

Citat :
Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor” (20.05.2009)

Şeful Statului Major al Forţelor Aeriene, general-maior dr. Ion-Aurel STANCIU, a răspuns cu deosebită plăcere solicitării primite din partea conducerii Şcolii Generale nr. 146, „I.G. Duca”. Cererea adresată prin intermediul doamnei Doina Antoaneta UŢĂ, directoarea şcolii, exprima dorinţa unui grup de elevi de a vizita o unitate de aviaţie.
Sâmbătă, 16 mai 2009, şeful Statului Major al Forţelor Aeriene, general-maior dr. Ion-Aurel STANCIU i-a întâmpinat pe cei 35 de elevi însoţiţi de învăţătoarele lor, Ana Maria TUDOR şi Angela CERBU, oferindu-le ocazia de a se apropia de aeronavele militare din înzestrarea Bazei 90 Transport Aerian – Otopeni. Curiozitatea şi inocenţa specifice vârstei, oglindite în ochii mari şi exclamaţiile şoptite, au transformat rapid timiditatea în temeritate, cadrele militare prezente fiind practic asaltate de tirul întrebărilor mitraliate în toată gama ce-cum-de ce-urilor. La iniţiativa organizatorilor, întregul grup s-a deplasat apoi la Muzeul Aviaţiei, unde au avut prilejul să privească „maşinile zburătoare” din perspectivă istorică şi să observe, pe viu, ce înseamnă „evoluţia”.
Atât copiii, cât şi cadrele didactice care i-au însoţit au fost impresionaţi de exponatele văzute şi explicaţiile primite, dar şi de „disciplina şi organizarea foarte bună a militarilor care sunt un model de urmat în viaţă”.
Deşi, la prima vedere, o zi petrecută în siajul unui grup de copii puşi în faţa unor „jucării mari” ar părea extenuantă, satisfacţia produsă de pădurea de mânuţe ridicate ca răspuns la întrebarea „Câţi dintre voi vor acum să devină aviatori?” este reală şi profundă. La fel de profundă ca mulţumirea născută din convingerea că vor fi destui cei care să-ţi ducă mai departe munca şi visul. Şi, de când e lumea şi pământul, se ştie că visele din copilărie te urmăresc toată viaţa.
Aşa că aprecierea că viitorul Forţelor Aeriene este pe mâini bune, exprimată la sfârşitul întâlnirii de către domnul general-maior dr. Ion-Aurel STANCIU, este îndreptăţită.
Poze de la eveniment:
http://www.roaf.ro/ro/presa/imagini/2009/vizita_scoala/photo_gallery.php
Sus In jos
 
Avion...cu motor...,ia-mă şi pe mine în zbor (20.05.2009)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un sarpe a aparut în cabina unui pilot de avion, în plin zbor
» Aterizare de urgenta a unui avion Airbus, dupa ce un motor a luat foc
» Un avion Qantas, nevoit să revină la Bangkok după defectarea unui motor în timpul zborului
» Un avion a pierdut o usa in zbor
» Un avion american F16 a disparut in Italia, in timpul unui zbor de antrenament

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: