ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj

In jos 
+5
Mengelaus
YR-BGP
ovidiu51
YR-DNY
vasi
9 participanți
AutorMesaj
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptyVin 15 Mai 2009, 12:45

Clujul are cea mai modernă aerogară din ţară
http://www.adevarul.ro/
Autor: Vasile Racovitan
Data: 15.05.2009
Citat :
Investiţia se ridică la aproape 26 de milioane de euro, iar aerogara clujeană va putea face faţă unui flux de 1,5 milioane de pasageri pe an.
„Este cel mai modern aeroport din România şi a setat standarde pentru celelalte aerogări", a spus premierul Emil Boc, prezent la inaugurare.
Odată cu deschiderea terminalului, aeroportul clujean va putea prelua un flux de 1,5 milioane de pasageri anual, aproape dublu faţă de traficul estimat pentru 2009, care este de 800.000 de pasageri. Noul terminal este ridicat pe trei niveluri. La subsol se află un spaţiu de protecţie civilă, spaţii de depozitare a bagajelor, magazii şi spaţii tehnice.
La parter se află 24 de ghişee pentru check-in, şase porţi de îmbarcare, dar şi un salon VIP, spaţii comerciale, spaţii administrative sau un loc de joacă. Etajul este destinat în special birourilor companiilor aeriene care operează zboruri de pe aeroportul clujean, dar mai cuprinde spaţii comerciale, un restaurant şi o capelă.


Ultima editare efectuata de catre dylan in Dum 17 Mai 2009, 07:47, editata de 1 ori (Motiv : Modificat conform formatului de la "REGULI POSTARE STIRI")
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptyVin 15 Mai 2009, 12:55

Tocmai am intrat pe site-ul Aeroportului sa vad fotografiile oficiale de la eveniment si am observat ca terminalul cel nou are o terasa spre pista ce ar fi ideala pentru spotting!!!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: LRCL   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptyVin 15 Mai 2009, 20:47

Chiar e cel mai modern, sau e un superlativ gazetaresc?
Ce putem spune despre Otopeni, Timisoara, Sibiu, Constanta?
Sus In jos
YR-BGP
Airport Level
Airport Level
YR-BGP


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptyVin 15 Mai 2009, 20:52

Cred ca titlul din ziar se refera la "aerogara",desi imi este greu sa cred.Despre aeroport sa ne gandim doar la pista si discutia se termina Smile .
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptyVin 15 Mai 2009, 22:28

Pai poate se gandeau ca-i cel mai nou deschis de aia spuneau ca-i cel mai modern.Eu n-am fost inca in el asa ca nu-mi dau cu parerea.
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 00:15

Pare in interior mai mare decat Otopeni Plecari ... sau ma insel ? Dar am luat oamenii ca o referinta..
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 04:22

pe adevarul scrie "La parter se află 24 de ghişee pentru check-in, şase porţi de îmbarcare"...chiar sunt 6? ma gandesc ca sunt totusi mai multe...daca sunt 6 e cam putin...sunt totusi 24 de ghisee...E bine ca au finalizat si terminalul plecari. Mie sincer nu imi prea place designul...cel din sibiu e facut cu mai mult bun gust si arata mai estetic si s-au folosit materiale care "stralucesc" mai tare si il fac mai elegant...(imi place insa ca are mai multe etaje, ceea ce sibiu nu are din cate stiu). In orice caz, a fost nevoie de el rapid si conteaza pana la urma sa fie mai mult functional decat estetic...poate se transforma acea terasa in ceva mai deosebit Cool
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 08:55

afirmatia referitoare la cel mai modern aeroport ii apartine lui emil boc.
cum spunea cineva mai sus si cum, ulterior, am modificat in articol, aerogara e intr-adevar extrem de moderna. nu am fost recent la otopeni sau sibiu, dar am auzit doar lucruri bune de acolo. poate ne ajuta cineva si ne dam seama daca aerogara din cluj, cu noile terminale, e peste sau sub.
oricum, mie unul mi-a placut. arata deja european. si cand ma gandesc ca doar acum cateva zile priveam o fotografie cu vechea aerogara, de 10x10... Shocked
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
Vizitato
Vizitator




Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 09:01

Din pacate nu am avut posibilitatea sa o vad pe dinauntru din cauza lipsei de timp dar pe dinafara eu zic ca arata exceptional, o constructie interesanta lipsita de chici ( parerea mea) si ce ii cel mai interesant este faptul ca pe langa terminale s-au hotarat sa faca si parcari care sa sustina un posibil trafic mult mai incarcat din viitor .
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 16:20

Laudabil faptul ca s-a finalizat intr-o perioada de timp rezonabila. Din cate stiu, proiectul mai contine si un pasaj de legatura intre cele doua terminale. Fara indoiala Clujul are acum un aeroport cat se poate de decent, va avea si o pista de 3000 m, dar deja e un alt aeroport fata de ce a fost. Nu e mai mare decat Coanda, care are o capacitate de 4,5 mil. pasageri/an fata de 1,5 mil./an Clujul, dar nici nu exista ratiune de ce ar trebui sa fie. Probabil ca pana nu va atinge un trafic de 2 mil./an (adica traficul din Otopeni de prin 2002 - 2003) la Cluj nu se va mai pune problema extinderii.

Sigur, parerile despre cum arata sunt diferite, gusturile nu se discuta, dar totusi, estetica nu este o stiinta abstracta. Nu stiu cine a realizat proiectul, dar la banii care s-au cheltuit pentru cele doua terminale sunt convins ca se putea gasi o varianta mult mai buna, multe firme din toata lumea ar fi fost mai mult decat interesate sa vina cu idei. Faptul ca in Romania in ultimii 20 ani s-a construit foarte putin (utilitati publice) nu inseamna ca trebuie sa cadem in extaz atunci cand se mai face cate ceva. Nu este un kitch, dar este o cladire obisnuita, fara "sare si piper", iar aeroportul este, totusi, pentru orice oras unul dintre simboluri. Functional, sunt convins ca aeroportul din Cluj e cat se poate de pus la punct, dar arhitecturaa e banala (nu vreau sa supar pe nimeni, e o parere doar). Ma mira faptul ca pretentiile au fost asa modeste in Cluj.
In comparatie, aeroportul din Sibiu pare mult mai rafinat, atat interior cat si exterior (mai "european" cum e la moda acum sa se spuna in Romania despre orice, desi multe aeroporturi din Asia si America dau clasa celor europene).

Raman la parerea ca dpdv arhitectural, Otopeni ("vechiul" terminal), Baneasa (facand abstractie faptul ca este depasit functional), Constanta si Sibiu sunt singurele aeroporturi care "arata" ceva.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 16:39

Am o intrebare, fara rautate , pentru raduvisitor esti din Cluj? l-ai vazut asa cum trebuie sau doar din poze? Mi unu, personal, mi se pare interesant spre extrem de sters terminalul din Sibiu ( vazut din strada) si asta comparandul cu aeroporturile Europene prin care am trecut, dar astea sunt pareri personale si fiecare avem dreptul sa credem sau sa ne spunem punctul de vedere ......

Intreba cineva de pasarela care uneste cele doua terminale, exista dar inca nu este finalizata cum nu este finalizata inca nici parcarea.

P.S. Ma repet Very Happy dar mie imi place si imi place poate si pentru faptul ca l-am vazut cum creste incet, incet si cum incet incet mi-a blocat vederea asupra platformei ( asta nu a fost prea frumos din partea lor)

P.S.2 As vrea sa nu deviem de la subiect plecand la pseudo disputa mea cu raduvisitor ( adica modul in care ne dam fiecare cu parerea despre gusturile noastre )
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptySam 16 Mai 2009, 23:16

Nu vreau , vorba lui triple K sa deviem sau sa avem dispute sterile dar : la Cluj era nevoie de o aerogara mare si functionala . Arhitectura nu e banala , e cea a anilor 2010 . Am vazut aeroportul Cork(ORK) din Irlanda , - pentru ca trebuie sa comparam cu ceva similar , nu cu MUC , CDG sau FRA - si e exact acelasi stil (mai putin faptul ca acolo din 8 porti , 2 sunt pe airbridge) . Cork e al doilea oras al Irlandei si are un catchement apropiat de la Clujului.

Acuma nu vreau sa fiu malitios , dar cineva care a vazut Baneasa acum (pentru cei ce stiu , amintiti-va "holul" de la Arrivals facut cu niste termopane puse pe asfaltul trotuarului) si poate spune ca "arata ceva" , inseamna ca avem repere total diferite de gandire. O cladire la CND din epoca stalinista (fara suparare) , pentru mine "arata ceva" , dar nu vreau sa spun ce , sa nu jignesc. Despre SBZ , ca si Triple K l-am vazut doar din strada si din pozele site-ului oficial , este ok dar nu "rupe gura" . pacatul cel mare e ca e cam gol !

La Cluj s-a realizat in doi ani doua terminale care chiar sunt la standardele actuale , s-a gasit si o solutie financiara ingenioasa (credit-furnizor pe 7 ani) si pana la urma astea sunt in folosul pasagerilor . Mie mi se pare acuma ca mult , mult mai important e sa vedem daca se va realiza si pista aia noua , ca cu atatea miscari cu 737 si 320 , actuala pista , oricat va fi petecita an de an , nu va mai avea viata lunga !
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj EmptyDum 17 Mai 2009, 03:03

totusi cel din cork e mai mare...are 3 punti...mai multe benzi pt bagaje...e altfel stilat...cu alti bani...are 2 piste...e mult mai spatios, dar in orice caz...e binevenit noul terminal din cluj, la cat mai multi pasageri ! Wink poate vedem si pista prelungita...ca aia e cea mai importanta si cea mai varza..
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj   Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj Empty

Sus In jos
 
Cel mai modern aeroport din tara e la Cluj
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cluj: Unitatea Speciala de Aviatie isi muta birourile la aeroport
» Site Aeroport Cluj - nefunctional
» Aeroport de rezervă pentru Cluj
» Transport Cluj aeroport - gara
» Cluj - Peste 11% din bugetul judetului merge la Aeroport

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: