ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia

In jos 
+4
RwO
mario antonio
atr_42_500
metalactual
8 participanți
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyMier 13 Mai 2009, 20:14

Salve !

A sosit timpul pentru un nou TR. Voi utiliza varianta prescurtata, timpul nu permite.
Cu permisiunea voastra, voi posta acest TR in doua parti.

Segmentul BBU - BGY:

Ce pot spune despre BBU, acelasi loc trist...dar bine ca exista.

Companie: WizzAir
Nr. Aeronava: HA-LPM
Plecare: la timp
Sosire: la timp
Load factor: ~85%
Luna: martie 2009

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Img87671024x768800x600

Nu stiu cum spanac fac in ultima vreme, dar nimeresc ori pe aripa ori pe motor ori...intre ele.

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Img87871024x768800x600

Printre nori, foarte frumos.

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Img88151024x768800x600

Muntii Alpi - foarte, foarte frumos.

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Img88541024x768800x600

Ce mi s-a parut interesant la acest zbor, pe langa imaginile foarte frumoase surprinse - vreme buna, a fost faptul ca sefa FA era o asiatica ( altoita totusi ), o puteti vedea in poze.

Concluzie: un zbor placut, fara intarzieri - foarte important pentru noi, eram legati de un anume tren in aceasi zi.
Nu am consumat nimic la bord, serviciu obisnuit Wizz. Nota buna din partea mea pentru acest zbor.

Pentru doritori, postez toate pozele de pe segmentul BBU-BRG:
Apasa aici -126 poze BBU-BRG !!

Poze de pe BGY gasiti la sectiunea "aeroporturi din strainatate", unde am postat si eu cateva imagini - 36 la numar.

Ce am vazut prin Lombardia ? Noi am vazut putine: Como, Bellagio, Brunate si Milano.

Como

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia P10604551024x768800x600

Apasa aici - 44 poze din Como

Bellagio

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Img95141024x768800x600

Apasa aici - 68 poze din Bellagio

Brunate

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Img95401024x768800x600

Apasa aici - 19 poze din Brunate

Pozele cu/din avion sunt facute cu Canon A530, restul cu FZ-18.

Continuarea: cat de curand posibil....
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyVin 22 Mai 2009, 09:13

Frumos!
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyJoi 11 Iun 2009, 21:22

atr_42_500 a scris:
Frumos!

Thx !!
O zona in care doresc sa revin pentru mai multe zile, este mai mult decat frumoasa.

Continuare:

In Lombardia am mai vizitat, pe langa locurile deja postate, orasul Milano.

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 21882284

Milano - 216 fotos

Dupa ce am terminat de vazut ce ne-am propus in Lombardia, am luat trenul spre Toscana. Am incercat sa gasesc un zbor ieftin intre Milano si Florenta dar nu am gasit, asa incat am apelat la tren. Cei 300 km i-am facut in 2h15m, cu Frecciarossa - un fel de tren rapid al lor...ma rog. Puteam sa apelez la ceva mai ieftin, un Intercity, dar facea 3h30m.

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 77547942

Am vizitat Florenta timp de 2 zile full - un oras fermecator. Daca sunteti pasionati de Renastere, nu cred sa existe un loc mai bun in toata Europa decat Florenta: Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Dante, Machiavelli, Benvenuto Cellini, Lorenzo de' Medici, Botticelli, Brunelleschi, etc. Absolut demential !!

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 58972316

Am prins si doua zburatoare, dar cam departe:

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 42711754

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 27744093

Florenta - 255 fotos

A urmat Pisa - cu al ei Camp al Miracolelor si nu numai.

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 88818399

Cred ca este un aeroport militar langa Pisa, am vazut mai multe avioane de transport, dupa decolare. Aveti idee ??

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 71933515

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 98355690

Pisa - 219 fotos

Am vizitat si Lucca - o bijuterie, nu-l ratati daca ajungeti in zona !!

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 97887059

Lucca - 112 fotos

Siena - nu in ultimul rand, un oras incredibil, din nou: de neratat !!

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 73335331

Siena - 151 fotos

La intoarcere, am luat Frecciarossa pana la Milano si de acolo bus-ul pana la aeroportul de langa Bergamo.
Evident, mai departe WizzAir-ul.

Companie: WizzAir
Zbor in: martie 2009
Nr. aeronava: acelasi HA-LPM
Load factor: ~90%
Plecare: ~40 min. intarziere
Sosire: ~ 15 min. intarziere


Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 77253171

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 12451706]

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 21513223

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 52769717

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia 44969927

Toate pozele pentru segmentul BGY-BBU sunt aici:

WizzAir BGY - BBU - 51 fotos

In final:
pot spune ca am fost multumit, din nou, de prestatia WizzAir. Fara sa exceleze la ceva, fara sa tin cont de intarzierea de la intoarcere - nu stiu daca le este imputabila -, fara sa tin cont de "conditia" multor pasageri, WizzAir ne aduce rute bune si pana acum am fost multumit pe cele 4 zboruri catre Italia.

Este clar: daca nu ar exista romanii plecati la munca, nu am avea nici macar aceste rute. Asa incat trec cu vederea, gusturile "maneliste" ale multor calatori, migrati de pe autocare pe avioane. Pacat ca au redus greutatea bagajului de cala, de la 20 kg la 15 kg - un subiect si asa sensibil pentru multi.

Va urez o vara placuta, plina de calatorii cat mai interesante, pe care sa le vedem si noi....aici, evident !!
Bafta la spotting !!


Ultima editare efectuata de catre dylan in Vin 19 Iun 2009, 09:15, editata de 1 ori (Motiv : resize foto la 800x600)
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyVin 12 Iun 2009, 20:36

Hei, ciao metal,

Nice TR for starters Smile

Pisa era un aeroport militar si pe acesta s-a dezvoltat si aeroportul civil, insa in continuare aeroportul este folosit si de militari. La doi pasi de aeroport este si o baza a armatei americane.

Anyway! Ma bucur ca ti-a placut, mai ales Toscana, odata vazuta nu o mai poti uita Smile.

Cheers!
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyLun 15 Iun 2009, 14:20

Aeroportul Pisa se cheama San Giusto-Galileo Galilei si e foarte aparoape de oras, de la gara pana la aeroport faci 10 minute pe jos. Stiu ca sunt 2 piste, paralele, una fiind folosita doar de armata. Aeronautica Militare are acolo 46ªBrigata Aerea Silvio Angelucci, care are 2 escadrile de Hercules si una de Spartan. De asemenea mai sunt ceva elicoptere de la 26°gruppo squadroni AvEs Giove, ceva elicoptere de la Carabinieri si de la Guardia di Finanza. Eu personal am mai vazut si ceva MB-339 de antrenament, similare cu cele folosite de Frece Tricolori.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200
lucian21


Numarul mesajelor : 296
Varsta : 50
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyJoi 25 Iun 2009, 22:36

felicitari, fotografiile sunt superbe si inca odata felicitari pentru faptul ca ai avut bunavointa sa imparti cu noi bucuriile traite in aceasta calatorie!
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyJoi 03 Sept 2009, 16:38

Super TRul. Unul din favoritele mele. Vara asta am urmat unele recomandari si am vizitat Siena, Florenta si Pisa. Analizez posibilitatea de a merge in nord la iarna.
@metalactual Intre Como si Bellagio ai mers cu autobuzul? E pret special? Am vazut ca distanta e destul de mare.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyJoi 03 Sept 2009, 16:44

[quote="metalactual"]Salve !

Nu stiu cum spanac fac in ultima vreme, dar nimeresc ori pe aripa ori pe motor ori...intre ele.

Auzisen ca Ryanair vor sa dea bilete in picioare, dar se pare ca Wizz e si mai tare daca da bilete pe aripa si pe motor lol!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyVin 04 Sept 2009, 01:25

@mihaiatanasie: eu astept locurile de la winglet-uri, ma gandesc ca poate m-or plati ei pe mine Very Happy

@metalactual: faine poze! Intr-o luna jumate am sa imi fatzai si eu statuia pe acolo afro
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyVin 04 Sept 2009, 20:36

@C_man: iti doresc calatorie placuta si astept un contraTR !!

@mihaiatanasie: pe motor, pe aripa, pe genunchiul unei FA...orinde o fi, sa ajung intreg...Doamne ajuta !!
Hmm...la o gandire mai profunda...daca este pe genunchiul unei FA, sigur nu ajung intreg...nu are nicio legatura cu Opera di Dio...

@Iulius: ma bucur mult daca am putut sa-ti fiu de folos, macar un pic, la planul excursiei tale.
Pana la urma asta este si scopul, sa ne mai inspiram unii de la altii - recunosc ca am notat si eu cateva idei bune de pe acest forum. Sper sa le pun in aplicare candva.

Cat despre bus-ul care face legatura intre Como si Bellagio, poti citi ce am postat in alta parte - am pus si 4 poze - Apasa aici ! Se poate ajunge si cu vaporul, dar iarna e mai greu. Noi nu am avut timp, ne incomodau orele, am avut un program f. strans. Data viitoare nu mai ratez. Calatoria cu bus-ul este dementiala !! O sa vezi - nu exagerez.

@lucian21: multumesc pentru felicitari !
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia EmptyVin 04 Sept 2009, 20:39

Mersi de link, e exact ce ma interesa: locul de plecare, pretul si durata calatoriei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty
MesajSubiect: Re: Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia   Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia Empty

Sus In jos
 
Lombardia + Toscana cu WizzAir ( BBU-BGY / BGY-BBU ) + TrenItalia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Toscana si Emilia-Romagna iarna
» TSR - FCO, FCO - TSR cu Wizzair
» CLJ-DTM si DTM-CLJ cu Wizzair
» CLJ - FCO; FCO - CLJ cu Wizzair
» CLJ-FCO, FCO-CLJ cu Wizzair

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: