ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Constanta - aeronave in zbor

In jos 
+21
eugen
danutz
shouriken
127.0.0.1
arianne
metalactual
Mengelaus
mack
electric
horizob
YO4NAT
ovidiu51
Eurofighter
kill3r999
Edi
ela_crux
RATus
Cayenne
gabi-737
aegean
RwO
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyLun 31 Mar 2008, 22:20

Sunt rute de zbor ce intra in anumite sectoare (ca sa zic asa) si nu ma refer la sectoarele de control din Romania...prin care aeronavele intra si ies din tara!
(Am dreptate? Ca si eu sunt cam aerian.)
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 01 Apr 2008, 00:01

Cayenne a scris:
Sunt rute de zbor ce intra in anumite sectoare (ca sa zic asa) si nu ma refer la sectoarele de control din Romania...prin care aeronavele intra si ies din tara!
(Am dreptate? Ca si eu sunt cam aerian.)
ADINA, TEGRI, etc. nu sunt rute, sunt puncte sau intersecţii ce definesc rutele aeriene, inclusiv punctele de intrare / ieşire din ţară (vezi şi link-ul furnizat mai sus). Până la un moment dat, denumirile respective (formate din 5 litere) făceau referire la locaţia geografică a locului unde erau definite (LIPOV în apropiere de oraşul Lipova, jud. Arad, EFORI pentru Eforie, jud. Constanţa, ARIES pentru Arieşeni, jud. Cluj, etc.). Odată cu sporirea complexităţii structurii de rute (căi) aeriene nu s-a mai putut respecta criteriul menţionat mai sus, practic singurele condiţii fiind ca grupul de 5 litere să fie pronunţabil şi să nu existe duplicate.

Rutele aeriene sunt definite prin o literă a alfabetului (la nevoie, se poate adăuga o literă suplimentară, ca prefix) urmată de un număr cuprins între 1 şi 999, de exemplu UM747, UL140 (care, apropos, a înlociut UB499), L5, etc. De regulă, respectivele rute se continuă (de cele mai multe ori cu acelaşi indicativ) şi în afara României.

Dacă doriţi explicaţii mai amănunţite, vă stau la dispoziţie.


Edi

.
Sus In jos
ela_crux
Flight Level 100
Flight Level 100
ela_crux


Numarul mesajelor : 119
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 01 Apr 2008, 15:58

Multam pentru explicatii Smile
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 08 Apr 2008, 18:58

Postez ce am prins si eu astazi, nu se compara nici pe departe cu capturile de la Cluj, dar macar am facut progrese. Pot sa mai recunosc aeronavele si uneori companiile.

DC-10

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 22008_11

B747-400 Lufthansa pe UL851 spre ADINA

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 62008_10


Tot un 747 cred tot 400 (winglets-uri)
Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 52008_10

B777, da nu's foarte sigur pe UL851 spre ADINA

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 82008_10
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 08 Apr 2008, 19:47

exista vreo lista pe undeva care sa cuprinda punctele astea? (in afara de AIP Razz )
eu am gasit una, dar punctul ADINA nu este
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 08 Apr 2008, 20:22

Al 3-lea nu e un 747, ci un C-17 Globemaster III, se observa coada in T si urmele care se apropie imediat, la 747 urmele nu se intalnesc niciodata, daca persista arata cam ca linia de tren Very Happy .De fapt se vede diferenta in poza anterioara care e chiar 747.
S-ar putea ca aceleasi avioane care le vad eu la Oradea, RATus la Cluj sa le vezi si tu cu iesire pe la ADINA.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 08 Apr 2008, 20:26

Corect, mi-se parea mie ca are aripa sus, nu stiu de ce am zis ca e Jumbo. Asta venea dinspre Adina, paralel cu 744 de la Lufthansa, dar ceva mai sus (probabil FL340 sau 360)
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 08 Apr 2008, 20:49

Eurofighter a scris:
exista vreo lista pe undeva care sa cuprinda punctele astea? (in afara de AIP Razz )
Există, dar pe bani... să zicem la Jeppesen (nu fac reclamă).
Eurofighter a scris:
eu am gasit una, dar punctul ADINA nu este
Dacă te referi la cea de pe FallingRain.com, într-adevăr e şi veche şi incompletă. Listă n-am găsit nici eu, dar o hartă mai lizibilă da, şi anume... pe "Romanian Spotters" sunny la topicul Puncte de navigatie aeriana in Romania (waypoints).


Edi

.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 08 Apr 2008, 21:56

Pe ADINA caut-o cel mai spre est,deasupra marii.Sigur o gasesti.Dar ..atentie la prietena/nevasta, sa nu se prinda... Very Happy
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMier 09 Apr 2008, 02:20

merci de link!
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyDum 13 Apr 2008, 14:26

Azi a fost soare, in sfarsit dupa 4 zile cu nori.

UN 747 spre ADINA
Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 12008_13

777 aceasi ruta la vreo 5 minute.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 22008_13

777-le si un 747 destul de aproape

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 32008_13

Nu s-au lovit Very Happy

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 42008_12

747-le mai de aproape (nu stiu ce e, pare El-AL, da nu's sigur)

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 52008_11

Alt 777, cu GE90-uri rosii (ce companie???) tot spre ADINA

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 62008_12

Si un 747 spre CND, ca sa fie seria de Boeing-uri completa....

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 72008_11

Acelasi

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 82008_12
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyDum 13 Apr 2008, 14:50

cheers Wow, superbe Bogdane (RwO)! Usor, usor, you get the hang of that Fuji Surprised Si la mai multe
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyDum 13 Apr 2008, 15:00

Super faza cu cele doua care merg unu spre altul, de recunoscut e 747 cargo cu albastru care e Atlas Air,si zbura mai jos, si 777le rosu care e un AIC- Air India, fii pe faza...la vara e trafic dublu...deci baterii sa ai si cer fara nori Very Happy
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyDum 13 Apr 2008, 15:01

Mersi. Mai e mult pana departe Smile

Am mai prins un 777 de la
Emirates, pe UM747 spre TALAM....

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 1dscf010

in paralel cu 777-le asta cu motoare rosii , care mergea pe UL851 de la ADINA spre CND( Air India, cum spune Gabi)

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 2dscf010
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 12:51

RwO a scris:
Emirates, pe UM747 spre TALAM....
Emirates nu zboară prin TALAM. Eşti sigur că nu se îndrepta spre ADINA (nu trebuie neapărat să fi survolat CND)?


Edi

.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 13:58

Emirates-ul venea cam in acelasi timp cu 777-le de la Air India (nu s-au intalnit contrails-urile, dar urma. probabil la CND), iar AirIndia era eastbound , deci mai mult ca sigur ca pe UL851 de la ADINA. Emirates-ul era westbound, iar singura ruta paralela oarecum (cel putin in zona unde le vad eu) cu UL851 e UM747 spre TALAM (care e si Westbound). Nu cred ca mergea spre ADINA, fiindca asta ar fi insemnat ca AirIndia sa vina de la REVDA pe UL621(care se intalneste cu UL851 deasupra marii) sau UT997 (pe care eu n-o vad din pozitia unde am facut pozele)
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 14:08

Edi a scris:
RwO a scris:
Emirates, pe UM747 spre TALAM....
Emirates nu zboară prin TALAM. Eşti sigur că nu se îndrepta spre ADINA (nu trebuie neapărat să fi survolat CND)?
Edi .
Nu toate zborurile urmeaza ruta din harta (verticala CND), in majoritatea cazurilor de la punctul de intrare li se da direct catre punctul de iesire din tara.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 14:20

Deci de asta nu imi ieseau mie rutele Laughing
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 14:53

RwO a scris:
AirIndia era eastbound, [...] de la ADINA. [...]
Emirates-ul era westbound [...] spre TALAM
Ăăă... m-ai băgat uşor în ceaţă. Cred că ai vrut să spui invers, westbound în loc de eastbound şi reciproca.
Recapitulând, (se vede şi pe hartă) UL851 (ADINA) e rută bidirecţională (reprezentată cu roşu) şi UM747 (TALAM) e eastbound (reprezentată cu verde).
În fine, presupun că ce ai văzut (fotografiat) tu era cam aşa (scuzaţi "talentul" la desen) cu Air India pe UL851 spre CND şi Emirates în zbor direct spre ADINA, la nord (şi aproximativ paralel) faţă de Air India.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Consta10


Edi

.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 15:20

Da, asa e, am inversat eu rutele. Insa Emirates-ul era mai aproape de mine, ceea ce confirma spusele lui Ovidiu.
Cam asa erau, deci ai avut dreptate ca Emirates-ul nu zbura spre TALAM.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 1a10
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyMar 15 Apr 2008, 15:58

Ce discutii tehnice sunt pe aici Laughing Parca ati fi niste tipi de la FAA care ancheteaza un accident sau incident, as fi curios ce figura ar face cei de la Ratca, de la dirijare ruta daca ar vedea schemele si discutiile Wink

Adevarul e ca foarte multi piloti de linie zboara pe "direct" , pe scurtaturi si de multe ori se pot confunda rutele.
Aici in zona NARKA rutele is destul de bine respectate, fiind punct de intrare / iesire din tara, rar sunt abateri "grave.
Cel mai interesant e cand e o furtuna in cale si majoritatea avioanelor ocolesc.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptySam 19 Apr 2008, 20:40

Cer senin pe seara, si asta e ce am prins.

Un An-12 (l-am prins mai degraba dupa zgomot, ca zbura jos si n-avea contrail-uri)

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 An-1210

Si altele, cam neclare ( soare destul de puternic), dar se pot distinge un 777 si un 330, si probabil inca niscai Airbus-uri. Interesant e ca avionil din poza a doua venea spre mine, , probabil spre CND, dar nu pot sa imi dau seama de ruta. Restul erau spre/de la REVDA/DINRO

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 1dscf011

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 2dscf012

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 3dscf010

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 4dscf010


P.S. Si inca un A330, cred, de pe 17 aprilie, dinspre DINRO.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 1dscf012
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyLun 21 Apr 2008, 00:00

Si azi vreme excelenta, dar nu putin trafic. Am prins doar 2 ca lumea.

MD-11 de la Lufthansa Cargo de la REVDA

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Md1111

si un B747-400 tot Lufthansa spre DINRO

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 B744_d11

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 B744_d12
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyLun 05 Mai 2008, 18:43

Soare iar. Dupa multe vreme. Am avut noroic de trafic mult, in mai putin de o ora.

A330 cred de la My Travel Airways, cred, dinspre REVDA.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Adscf010

B737 de la Turkish? totdinspr REVDA

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Bdscf010

B747-400, nu stiu de la ce companie, spre DINRO

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Cdscf010

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Ddscf010

Airbus? (poate 319), iar nu stiu ce companie, in spatele 744-ului, si ceva mai jos.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Edscf010

Si ultimul , un avion la fel ca cel din prima poza, deci tot un 330 (cred) in aceasi schema de vopsire, pe aceasi ruta cam la 30 de minute.

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Fdscf010
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 EmptyLun 05 Mai 2008, 19:03

Foarte misto pozele!Chiar ai avut noroc sa prinzi asa trafic in timp putin.Saptamana trecuta eu am asteptat si o ora sa mai vina careva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Constanta - aeronave in zbor
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeronave in zbor fotografiate din alte aeronave in zbor
» Seattle - Aeronave in zbor
» Mãcin - Aeronave în zbor
» Dej - Aeronave in zbor
» Galaţi - aeronave in zbor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Contrail spotting / spotting de ruta-
Mergi direct la: