ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Constanta - aeronave in zbor

In jos 
+21
eugen
danutz
shouriken
127.0.0.1
arianne
metalactual
Mengelaus
mack
electric
horizob
YO4NAT
ovidiu51
Eurofighter
kill3r999
Edi
ela_crux
RATus
Cayenne
gabi-737
aegean
RwO
25 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 22 Mar 2008, 19:08

Primele mele poze de ruta, facute cam acum o ra, dupa ce s-au dus norii. Primele trei sunt facute cred pe UT85 , oricum avioanele mergeau spre vest, iar ultima nu stiu pe ce ruta e, dar e ceva eastbound sigur (poate UM747), ca mai mereu tot ce vad pe ea, merge spre est.

Constanta - aeronave in zbor 12008_10

Constanta - aeronave in zbor 22008_10

Constanta - aeronave in zbor 42008_10

Constanta - aeronave in zbor 32008_10

Pozele sunt facute doar cu zoom-ul optic de 10, un pic la repezeala, si pe semi-auto (inca nu cunsoc camera prea bine).
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 22 Mar 2008, 20:50

Pai daca era pe eastbound cred ca cel mai sigur era ori spre TALAM ori sore ADINA;pe aici trec cam toti spre Dubai,India si Pakistan.

Oricum mai asteptam poze ( poate ne prinzi si noua niste viraje misto de la DINRO sper MATEL Cool.Ar fi fain de tot.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 22 Mar 2008, 21:48

UT 85 cred ca e una din rutele cele mai circulate din Romania,e marcata cu rosu deci ar fi bidirectionala, asa e?
Cam la ce intervale trec avioane?
Din poze se observa bimotoare mari,cu colorit BA,si un 737 la final.
Teoretic e o zona buna de contrail spotting,deci ... asteptam si alte poze Very Happy
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 22 Mar 2008, 23:25

@ gabi
UT85 e bidirectional sigur. Ca si interval 10 max 15 minute. Dar asta doar in weekend-uri. In cursul saptamanii sunt foarte putine avioane.

P.S. tu spuneai ca folosesti o luneta home-made?

@aegean, viraje, da. am tot vazut dar n-am avut cu ce sa le fotografiez, pana acum. o sa fac tot posibilul
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 23 Mar 2008, 11:21

Luneta mea e de fapt un monoclu rusesc din 3 tronsoane facut de fabrica. Ceea ce s-ar putea numi home-made ar fi sistemul de atasare al obiectivului aparatului foto la ocularul lunetei.De fapt e un colier de tabla facut de mine Laughing

Daca ai ruta bidirectionala si se circula in ambele sensuri, ar fi interesant sa prinzi niste avioane care zboara unu spre celalalt.Aici unde stau ar fi teoretic una bi (UB499) dar nu am vazut decat zboruri V-E,99,9% din cazuri.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 23 Mar 2008, 14:19

Am si eu o intrebare! Ce culoar sau ruta de zbor trece pe deasupra Vaii Prahovei mai exact intre Sinaia si Predeal...
Practic ski-ul si aflat pe Valea Dorului pe partea opusa a muntelui Sinaia faceam plaja si pe cer simultan zburau cate 4-5 uneori chiar 6 avioane unul dupa altul, care din cand in cand se mai intersectau cu cate unul stingher...
Am un binocul Olympus 8-16x40 Zoom dps I si le urmaream pana dispareau dupa crestele Fagarasilor. (De mentionat ca si veneau dinspre Vest catre Est pe aceiasi ruta.) Cele mai multe companii aeriene vazute au fost Lufthansa cu A340-600, Emirates cu aceiasi aeronava si de cele mai multe ori cu Boeing 777. Am mai vazut un 747 cu partea frontala portocalie si restul gri, sau cel putin partea de sub fuselaj. Chiar sunt curios ce companie era, posibil sa fi fost cargo!


study
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 23 Mar 2008, 14:46

Portocaliu cu gri e posibil sa fie TNT, stiu ca au 2 744-uri cumparate recent.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 23 Mar 2008, 15:01

Cred ca pe deasupra Vaii Prahovei trec UL 851(ARGES-KARIL) si UL 619 (ADINA-DEGET sau BUDOP) ( ambele westbound);sunt intersectate cam pe directia nord-sud de UP 159 (bidirectionala)(SOMOV-BUKOV).

Oricum ideea e ca ai nostrii de obicei dau liber pe rute directe si de obicei nu se urmeaza ruta de pe harta intr-un mod strict.Cred ca am si eu niste poze in genul asta facute anul trecut la Moieciu.Cand le gasesc le pun.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 23 Mar 2008, 20:28

RWO, am decis sa redenumesc subiectul de la partea asta a forumului pentru ca lasa loc de confuzii cu privire la continut si e posibil sa posteze aici unii si alte poze de la constanta, aerport etc...
cand de fapt numai pt contrail e zona asta.

Nu dorim sa se lase cu suparare dupa schimbarile de genul asta, e spre binele forumului si a membrilor sa urmam anumite reguli.

Spor si la mai multe poze !
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 23 Mar 2008, 20:31

E ok, nici un fel de suparare:)
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyLun 24 Mar 2008, 22:51

Mersi Aegean ca m-ai luminat! Cat despre acel 747 posibil de la TNT...asa credeam si eu, dar nu eram sigur daca au avioane asa mari!
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyLun 24 Mar 2008, 23:07

RwO a scris:
Portocaliu cu gri e posibil sa fie TNT, stiu ca au 2 744-uri cumparate recent.

Da ai avut dreptate, am cautat mai amanuntit si am ajuns la concluzia ca ca era un 747 de la TNT, si cred ca era mai exact: Boeing 747-4HAF/ER/SCD
Din cate am gasit ar fi singurul de la ei!

http://www.airliners.net/photo/TNT/Boeing-747-4HAF-ER-SCD/1299869/L/?width=1200&height=812&sok=&photo_nr=&prev_id=&next_id=
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyMar 25 Mar 2008, 00:21

Nope, au chiar 3 747-uri. OO-THA, THB si THD ultimul delivered in februarie 2008, toate cumparate de noi. De fapt cu OO-THC sunt 4 doar ca asta e operat ptr Emirates Sky Cargo si e vopsit in livery-ul lor.
In alta ordine de idei ma oftic teribil ca n-am avut camera la mine astazi, am vazut un 4 engined, foarte clar, cred ca si cu un zoom optic de 3 il recunoasteam, dupa culoare parea ceva militar, cred ca Galaxy, oricum zbura eastbound pe UL851 spre ADINA.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 19:21

Ca de obicei sambata intre 17 si 18 e aglomeratie mare deasupra Constantei. Iata ce am prins.

Asta , dupa colorit cred ca e un A310 de la TNT . L-am prins pe UL601 spre DINRO.
Constanta - aeronave in zbor A2008_10

Urmeaza un 747 cred 200 dupa motoare pe UL851 spre ADINA. Nu stiu ce companie
Constanta - aeronave in zbor B2008_10

Tot un 747 pe aceasi ruta, nu stiu compania.
Constanta - aeronave in zbor C2008_10

Si ultimul, tot pe UL851 tot spre ADINA, un 777, nu stiu compania.
Constanta - aeronave in zbor D2008_10

De precizat ca ultimele trei au trecut cam la 3 minute unul dupa altul.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 21:12

TNT nu are A310, eventual era un A300 daca zici ca ar fi TNT,mie mi se par cam mari aripile pentru un A300/310, iar 777 e posibil sa fie un Saudi Arabian Airlines.
Interesant trafic aveti pe la voi, pe doua directii Very Happy
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 21:25

Da, am vrut sa zic A300, si intradevar sunt cam mari aripile, dar botul ala portocaliu, mie mi-se pare de TNT. Traficul e foarte interesant, sa zic cam 70% spre est (in principal ADINA si DINRO) si restul spre vest de la TALAM si REVDA.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 21:34

Dragute poze.Adevarul e ca voi cei din Constanta si din Oradea aveti parte de cel mai mare trafic ca pe aici is cele mai importante entry si exit point-uri din Romania.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 22:49

Adevarat! Shocked
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 23:00

Este adevarat partial, ca sa fim corecti, cei din Arad au traficul cel mai mare, mai mare decat Oradea si Cluj.
BUDOP, DEGET, si TEGRI is cele mai folosite puncte de intrare si iesire pe V. NARKA, BADOR si KARIL is mai lejere.
Sus In jos
ela_crux
Flight Level 100
Flight Level 100
ela_crux


Numarul mesajelor : 119
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 23:20

Nu cred ca e locul, dar voi cere totusi explicatii Smile Ce sunt ADINA si DINRO, TALAM si REVDA, NARKA, BADOR si KARIL, BUDOP, DEGET, si TEGRI? Multam!
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptySam 29 Mar 2008, 23:24

Intersectii. Asa se cheama, sunt locuri unde fie se intalnesc rute aeriene, sau sunt stabilite pentru a ajuta la navigatia aeriana.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 30 Mar 2008, 09:19

@ ela_crux: pe aci prin forum (nu mai stiu sigur la ce sectiune ,dar is convins ca o sa cauti tu Very Happy) ,vei gasi o harta
a rutelor ce traverseaza Romania (nu e ea extrem de elaborata dar iti da esentialul).
ADINA.TEGRI...si "prietenii lor" sunt puncte sau intersectii ale acestor rute (waypoints)pe care avioanele tebuie sa le "atinga" in zborul lor.Punctele de care ai intrebat tu sunt fie puncte de intrare, fie de iesire din Romania unde traficul e destul de intens (SE-NW).
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 30 Mar 2008, 16:21

Uite si un Blackhawk care da tarcoale de vreo 30 de minute , deasupra Constantei. Au venit americanii Twisted Evil


Constanta - aeronave in zbor 2008_010
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyDum 30 Mar 2008, 22:51

ela_crux a scris:
Nu cred ca e locul, dar voi cere totusi explicatii Smile Ce sunt ADINA si DINRO, TALAM si REVDA, NARKA, BADOR si KARIL, BUDOP, DEGET, si TEGRI? Multam!
Găseşti harta de radionavigaţie pentru spaţiul aerian superior al României (nu e chiar ultima variantă) pe site-ul AACR.


Edi

.
Sus In jos
kill3r999
Flight Level 100
Flight Level 100
kill3r999


Numarul mesajelor : 144
Varsta : 44
Localizare : Constanta - LRCK(CND), Romania
Data de inscriere : 28/03/2008

Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor EmptyLun 31 Mar 2008, 09:01

Bravo RwO si la mai mare! Poate iesim la un "hunting de oficiale" cu ocazia summit-ului (poate prindem un loc de spotting "generos" prin apropierea LRCK-ului), asa poate imi testez si eu camera, un FujiFilm S5700 (btw exact si aceeasi ca a lui RwO Shocked ) sa nu ma fac de ras ca nu pun nici o poza, astfel contribuind la bunastarea forum-ului Wink.
Sus In jos
http://simairline.net/
Continut sponsorizat





Constanta - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Constanta - aeronave in zbor   Constanta - aeronave in zbor Empty

Sus In jos
 
Constanta - aeronave in zbor
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeronave in zbor fotografiate din alte aeronave in zbor
» Craiova - aeronave in zbor
» Mãcin - Aeronave în zbor
» Dej - Aeronave in zbor
» Bacau - Aeronave in zbor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Contrail spotting / spotting de ruta-
Mergi direct la: