ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Disponibilizari la ROMATSA

In jos 
+2
neagu_laurentiu
YR-DNY
6 participanți
AutorMesaj
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyLun 06 Apr 2009, 13:13

Titlu: Administraţia Română de Trafic Aerian dă afară 200 de angajaţi
Sursa: www.antena3.ro
Autor: ***
Data: 06 aprilie 2009 11:48

Citat :
Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA) va disponibiliza până la sfârşitul anului 200 de angajaţi, astfel încât numărul acestora va ajunge la 1.600 de salariaţi, a declarat, luni, directorul general al administraţiei, Bogdan Donciu, citat de Mediafax

"În prezent avem 1.800 de angajaţi, însă numărul lor se va reduce la 1.600 până la sfârşitul anului. Avem presiuni de la transportatori de a reduce tariful şi asta este o modalitate de a face acest lucru", a spus Donciu, la o reuniune privind managementul siguranţei în aviaţie.

Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Radu Berceanu, a recomandat conducerii ROMATSA să reducă în acest an cheltuielile.

"Anul acesta e criză şi trebuie să fie criză şi în ROMATSA. Putem avea mai mare atenţie în ceea ce priveşte cheltuielile. E bine să se aplice restricţii la cheltuieli şi deplasări", a declarat Berceanu.

Donciu a anunţat că ROMATSA a înregistrat anul trecut venituri de aproximativ 140 milioane euro.

Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyLun 06 Apr 2009, 22:54

Poate ne explica cineva din domeniu cum de sunt atatia angajati ?! Eu credeam ca 200 sunt de toti...

(daca numar aeroporturile, radioreleele si orice ce mai doriti peste care atasez cate 5 oameni de echipament tot nu ajung la peste 1500 de oameni dedicati muncii)
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyLun 06 Apr 2009, 23:11

neagu_laurentiu a scris:
Poate ne explica cineva din domeniu cum de sunt atatia angajati ?! Eu credeam ca 200 sunt de toti...

(daca numar aeroporturile, radioreleele si orice ce mai doriti peste care atasez cate 5 oameni de echipament tot nu ajung la peste 1500 de oameni dedicati muncii)

poate ne explici de ce sari rapid la a cauta un fel de scandal sau polemica?
hai sa ne gandim. controlori de turn, de approach si de ruta. si astia sunt doar controlorii. crezi ca sunt destui cate 3-4 pt fiecare aeroport sau centru de dirijare zonala? in conditiile in care se lucreaza 24 din 24. plus multe alte divzii administrative de care e nevoie pentru a conduce eficient si la parametrii maximi de siguranta o institutie cum ar fi Romatsa. cred ca ar trebui sa stai sa analizezi la rece problema si apoi sa sari asa...
parerea mea
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMar 07 Apr 2009, 00:13

Nu caut nici un scadal, pana la urma e treaba lor ca doar este regie autonoma autofinantata si nu primeste de la bugetul statului sume pentru realizarea obiectivului de activitate conform cu statutul lor.
Dar nu-mi iese nicicum nr. ala asa mare.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMar 07 Apr 2009, 00:24

neagu_laurentiu a scris:
Nu caut nici un scadal, pana la urma e treaba lor ca doar este regie autonoma autofinantata si nu primeste de la bugetul statului sume pentru realizarea obiectivului de activitate conform cu statutul lor.
Dar nu-mi iese nicicum nr. ala asa mare.

Laurentiu.... inafara de personalul care concura direct la siguranta traficului aerian ( controlori de trafic , serviciile de mentenanta , telecomunicatii si meteo ) la Romatsa mai sint angajati si tot ce inseamna personal de Administratie ( servicii de contabilitate , financiar , aprovizionare , auto , investitii , juritic si altele ) ...de acolo nr. de angajati care ii are Romatsa la ora actuala .
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMar 07 Apr 2009, 14:53

Eu am auzit o chestie asemanatoare acum 2 ani cand se vorbea de inchiderea CDZ Arad si mutarea la Bucuresti, nu stiu cat de plauzibila este, dar e posibil ca in orice domeniu de stat sa fie personal supradimensionat. Ce cred e ca oamenii de baza, cei enumerati de Voicu, sa ramana, deoarece fara ei nu cred ca ar functiona sistemul.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: personal   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMar 07 Apr 2009, 17:14

neagu_laurentiu a scris:
Nu caut nici un scadal, pana la urma e treaba lor ca doar este regie autonoma autofinantata si nu primeste de la bugetul statului sume pentru realizarea obiectivului de activitate conform cu statutul lor.
Dar nu-mi iese nicicum nr. ala asa mare.
Hai sa gasim si o alta explicatie, la presiuni venite de sus, administratia a fost obligata sa angajeze diferite specimene pe functii bine platite in birouri, muta hartii de colo colo, au in spate un general, un ministru, un secretar de stat etc. peste tot unde sunt bani se intampla fenomenu asta. Acum cativa ani m-am intalnit pe holurile amintitei institutii cu o fosta balerina a barnei angajata pe functia de expert. Cand am inttrebat-o de directorul operational, a dat din umeri Shocked, nu auzise de el, cu toate ca era la doua usi de biroul ei affraid. Cam 50% din administratie sunt clienti precum Geica, ala de-a scos aeroplanu afara din pista la Constantinopole
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMar 07 Apr 2009, 23:19

ovidiu51 a scris:
neagu_laurentiu a scris:
Nu caut nici un scadal, pana la urma e treaba lor ca doar este regie autonoma autofinantata si nu primeste de la bugetul statului sume pentru realizarea obiectivului de activitate conform cu statutul lor.
Dar nu-mi iese nicicum nr. ala asa mare.
Hai sa gasim si o alta explicatie, la presiuni venite de sus, administratia a fost obligata sa angajeze diferite specimene pe functii bine platite in birouri, muta hartii de colo colo, au in spate un general, un ministru, un secretar de stat etc. peste tot unde sunt bani se intampla fenomenu asta. Acum cativa ani m-am intalnit pe holurile amintitei institutii cu o fosta balerina a barnei angajata pe functia de expert. Cand am inttrebat-o de directorul operational, a dat din umeri Shocked, nu auzise de el, cu toate ca era la doua usi de biroul ei affraid. Cam 50% din administratie sunt clienti precum Geica, ala de-a scos aeroplanu afara din pista la Constantinopole

Eu am fost mai " finut " in explicatii , tu Ovidiu ai spus-o DIRECT !!
Si cita dreptate ai..... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMier 08 Apr 2009, 00:33

hai sa mai zic una, un coleg care trebuia sa plece intr-o deplasare la Eurocontrol constata ca documentele de calatorie nu sunt in regula, merge la persoana in cauza si ii reproseaza in termeni civilizati situatia. Persoana in cauza suna pe taticu din minister si a doua zi directorul general este mustrat si i se recomanda c oncedierea reclamantului.
PS_ Daca politicu nu si-ar baga nasu, alta ar fi situatia
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA EmptyMier 08 Apr 2009, 15:33

ovidiu51 a scris:
hai sa mai zic una, un coleg care trebuia sa plece intr-o deplasare la Eurocontrol constata ca documentele de calatorie nu sunt in regula, merge la persoana in cauza si ii reproseaza in termeni civilizati situatia. Persoana in cauza suna pe taticu din minister si a doua zi directorul general este mustrat si i se recomanda c oncedierea reclamantului.
PS_ Daca politicu nu si-ar baga nasu, alta ar fi situatia


Da , asta asa a fost...confirm 100 % .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Disponibilizari la ROMATSA Empty
MesajSubiect: Re: Disponibilizari la ROMATSA   Disponibilizari la ROMATSA Empty

Sus In jos
 
Disponibilizari la ROMATSA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Noi disponibilizari la Avioane Craiova
» Anul 2009 vine cu disponibilizări în industria de apărare
» Director nou la Romatsa
» Greva ROMATSA
» romatsa flight plan

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: