ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad

In jos 
+4
Lyvyoo
gaudi
eddyz
eugen
8 participanți
AutorMesaj
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyDum 05 Apr 2009, 21:29

Pilotul a supravietuit in urma prabusirii unui avion ultralight, tip CH 701, langa Siria, jud. Arad. Deocamdata nu stiu care este inmatricularea aparatului, doar ca i s-a fi oprit motorul in zbor si a efectuat o aterizare de urgenta. Aparatul a fost distrus in intregime, dar pilotul a scapat cu viata. S-a intamplat in jurul orei 20.00. Din "surse"...
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyDum 05 Apr 2009, 22:29

Din cate am auzit eu la radio zicea ca s-ar fi agatat in firele de curent.
Eu chiar atunci ma intorceam de la aeroportul Arad(am aterizat cu wizz). Cred ca stiu despre care aparat era vorba , dar nu mai tin minte inregistrarea .
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyDum 05 Apr 2009, 23:36

Citez din stirea Mediafax:

Citat :
Conform primarului localităţii Şiria, Valentin Bod, care se află la faţa locului, pilotul a încercat o aterizare forţată, după ce s-a oprit motorul, însă avionul s-a agăţat de firele de înaltă tensiune şi s-a prăbuşit pe calea ferată, la baza unui deal de la marginea localităţii, unde nu există case.

Mai mult aici
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyLun 06 Apr 2009, 13:09

Citat din evz.ro

"Din cauza firului de curent căzut pe calea ferată, trenul de pasageri Arad-Ineu a rămas blocat în câmp timp de două ore. Unii călători au plecat spre destinaţie, pe jos, în timp ce alţii au coborât din tren pentru a-şi face poze lângă avionul prăbuşit."


Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Edabb80028890753f930b06.th

Sursa: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/846326/Incident-aviatic-la-Arad/
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyLun 06 Apr 2009, 19:56

Daca n-ar fi fost atat de trist evenimentul (bine ca omul ala a scapat cu viata!), reportajul pe care protv l-a transmis de cateva ori azi ar fi fost amuzant: avionul a cazut pt ca s-a oprit unul dintre motoare (am citat comentariul din off), a lovit linia inalta de curent (asa a spus politistul) etc.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator




Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyLun 06 Apr 2009, 22:56

NU PUTEM SPUNE DE O PRABUSIRE!!! doamne fereste de asa ceva!

daca un avion se prabuseste e jale mare. cred ca a avut loc un incident pe fondul opririi motorului,pilotul incercand sa planeze, dar s-a agatat in firele de inalta tensiune.

POT SA AFIRM CA PILOTUL A FACUT TOT CE A PUTUT SA POATA ATERIZA IN SIGURANTA DAR NU A AVUT INALTIME.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyLun 06 Apr 2009, 23:55

bine ca s-a terminat cu bine. vorba aia, o aterizare buna e aia in care poti merge pe picioarele tale dupa ea.
stie cineva inmatricularea avionului? e cumva I-6020?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyMar 07 Apr 2009, 11:35

titus a scris:
NU PUTEM SPUNE DE O PRABUSIRE!!! doamne fereste de asa ceva!

daca un avion se prabuseste e jale mare. cred ca a avut loc un incident pe fondul opririi motorului,pilotul incercand sa planeze, dar s-a agatat in firele de inalta tensiune.

Nu trebuie sa intram aici in polemici lingvistice, dar terminologia de specialitate o sa clasificice evenimentul ca fiind un accident (aeronava distrusa etc) si chiar prabusire, chiar daca pilotul a scapat cu bine.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyMar 07 Apr 2009, 15:58

Bine ca a scapat cu viata.
Sus In jos
eli-arw
Flight Level 100
Flight Level 100
eli-arw


Numarul mesajelor : 164
Varsta : 45
Localizare : ARAD ARW LRAR
Data de inscriere : 03/05/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyMar 07 Apr 2009, 17:06

Cumnatul meu era in tren, mergea la Ineu. Si m-a sunat ca s-au oprit la Siria pentru ca e un avion cazut si fire peste liniile de tren. A ajuns acasa in jur de 12 noaptea.
Daca nu eram in Carrefour, mai ca dadeam o fuga pana la Siria.
Multumiri lui Dumnezeu ca nu a murit nimeni.
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Pilotul - singurul vinovat   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad EmptyMier 29 Apr 2009, 08:11

Primele rezultate ale anchetei arată că pilotul avionului este vinovat pentru accidentul de la Şiria.
Mai multe amanunte aici.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty
MesajSubiect: Re: Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad   Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad Empty

Sus In jos
 
Avion ultrausor prabusit la Siria, Arad
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un avion ultrauşor s-a PRĂBUŞIT în Ilfov
» 4 persoane au murit in Israel dupa prabusirea unui avion ultrausor
» USA: : Avion prabusit pe autostrada
» avion agrement prabusit
» Avion prabusit la Buffalo, NY - USA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: