ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avion prabusit la Buffalo, NY - USA

In jos 
+16
raduvisitor
laurus
Boeing777-300
RATus
Jidi
YR-SND
Capt_Vio
Virusu
craft737
CalinCLJ
RwO
Nic
metalactual
eugen
VIC
eli-arw
20 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
eli-arw
Flight Level 100
Flight Level 100
eli-arw


Numarul mesajelor : 164
Varsta : 45
Localizare : ARAD ARW LRAR
Data de inscriere : 03/05/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 07:50

Din pacate din nou un eveniment tragic, la New York, USA.
Acu dimineata am vazut la stiri , sursa mea este Realitatea TV. Avion mai mic, de 60 de locuri, nu stiu fabricatia. Ma duc la servici, urmeaza sa aflam mai multe.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:04

Avionul prabusit e un Dash 8 (Continental 3407)
49 de persoane au murit din pacate in accident.....
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:29

Stirea de pe CNN

CNN a scris:
(CNN) -- A Continental Airlines plane crashed in suburban Buffalo, New York, late Thursday with 44 passengers and four crew members aboard, according to authorities.


A Continental Airlines plane crashed into a house in suburban Buffalo, New York, late Thursday.

Flight 3407, operated by Colgan Air, was en route from Newark, New Jersey, when it went down in Clarence Center, said Bill Peat with New York State Emergency Management in Albany.

The plane crashed about 10:20 p.m., hitting a home and bursting into a fireball, according to New York State Trooper John Manthey.

CNN is reporting multiple fatalities and one confirmed death on the ground.

The crash took place about seven miles from Buffalo Niagara International Airport. Watch video from CNN affiliate WGRZ »

Area resident Keith Burtis said he was driving to the store about a mile from the crash site when he heard the plane go down. "It was a high-pitched sound," Burtis said. "It felt like a mini-earthquake."

Shortly after the crash, Burtis said he saw a steady stream of fire trucks rush by him as smoke billowed into the sky. Are you on the scene? Let us know at iReport

Continental Airlines confirmed that the Bombardier Dash 8 Q400 was operating between Newark Liberty International Airport and Buffalo.

The National Transportation Safety Board said early Friday that it was preparing a "go team" to head to Buffalo to investigate the crash. The aircraft has seating capacity of 74, officials said.

There was a light mix of snow and sleet at the time of the crash, officials said.

Officials said relatives of passengers aboard the flight should call 1-800-621-3263 for information.

At this time, officials said they are not concerned about a hazardous materials situation on the ground.

Link: http://www.cnn.com/2009/US/02/13/plane.crash.new.york/index.html
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:31

Sa fie de vina Vineri 13 ?

Ultima ora: Un avion s-a prabusit peste o casa in statul american New York. Toti pasagerii au murit
de Carla Dinu HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 7:22 Actualitate | Internaţional


avionul prabusit a luat foc
Foto: AP Un avion de linie, cu o capacitate de 50 de locuri, s-a prabusit, vineri dimineata, peste o casa, la cativa kilometri de aeroportul Buffalo, in nordul statului american New York, unde trebuia sa aterizeze.

La bord erau 48 de persoane si toate si-au pierdut viata, transmite CNN. In plus, a fost ucisa si o persoana de la sol. Inca doua persoane aflate la sol, cu rani minore, au fost duse la spital, mai transmite sursa citata.

Aparatul companiei Continential Airlines, detinut de o subsidiara a acesteia, Colgan Air, efectua o cursa dinspre Newark, New Jersey, catre Buffalo cand s-a prabusit, in jurul orei 03:10 GMT, ora 05:10 ora Romaniei, si a luat foc.

Echipajul a raportat probleme tehnice si se apropia de aeroportul din Buffalo, transmite CBS.

Pompierii incearca, la acesta ora, sa stinga avionul in flacari.

SURSA
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:44

Trist. Crying or Very sad
Am vazut si eu acum pe a.net si CNN.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:44

Din pacate de ce au fugit nu au reusit sa scape...... Oare nu sunt tot mai multe accidente de o vreme in coace? sau mi se pare mie din cauza mediatizarii excesive? sau criza isi face de cap si in Aviatie si loveste in intretinere? Dupa Antena3 cica erau si rafale puternice de vant in zona in momentul prabusirii.... al doilea avion care poarta culorile Continental ( mie asa mi s-a parut ca vad pe CNN) si se face praf in doar cateva luni..... Nasol oricum
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:46

nu cred ca sunt accidente excesive cat mediatizare excesiva,avionul este si va ramane cel mai sigur mijloc de transport existent,insa desigur accidentele nu vor disparea niciodata....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 08:51

Acesta este avionul : http://www.airfleets.net/ficheapp/plane-dh8-4200.htm Din ce am vazut pe A.net
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 09:04

Nu e vineri 13. Avionul s-a prabusit la 10h10 Local time. Avionul era nou, primul zbor aprilie 2008.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 10:22

Groaznic !
Era un Dash 8 aproape nou-nout ! Dar cand e sa fie......soarta nu alege !
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 10:37

I-am povestit si lui tata despre accident si ca fost inginer avionics & maintenance pe Dash 8, el mizeaza pe probleme la elice, cauzate de intretinere defectuoasa. Cica "blade-urile" (cum naiba le zice in romana, ca-mi scapa acum..) sunt foarte sensibile si daca nu sunt intretinute cum trebuie apar probleme grave si in anumite conditii se pot chiar fisura/rupe si avand in vedere conditiile meteo, n-ar fi exclus... vant, ninsoare, ger..

Oricum, pacat de accident, pacat de cele 49 de vieti pierdute, pacat de avion.

Iar parerea mea, e ca Bombardier a cam dat-o in bara cu acest 400 series... au avut cam multe probleme si chiar cu avioane noi noute. SAS-urile cu probleme la trenul de aterizare, erau noi, acest COA era nou... mie unul nu prea-mi place treaba asta.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 11:19

inregistrarea de pe liveatc http://snurl.com/bsx2j
Sad
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 13:07

Ce tragedie...... Sad Incredibil....

Eu zbor foarte des cu Dash 8-400Q cu Horizon Air... si sincer mi se pare destul de okay avionul.... nu am nimic rau de zis despre el, dar totusi, ce sa inamplat cu SAS.... cam naspa... In fine, deocamdata nu se stie de ce, deci sa nu dam vina pe Bombarider..
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 13:40

Punctul de vedere sau mai bine zis ce spun cei de la Continetal este aici : http://www.continental.com/web/en-US/content/news/flight3407.aspx
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 14:57

virusu a scris:
inregistrarea de pe liveatc http://snurl.com/bsx2j
Sad

Nu au anuntat nimic.. nici o problema.. Totul decurgea normal, clear ILS approach, have a good night... dupa care a disparut!

urat.... urat! Sad
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 16:55

Totusi o tragedie, destul de mare si totusi 49 de oameni morti este ceva. Acuma eu ieri nu am inregistrat ca mi sa parut ok am auzit aseara in finele orei 11 pe KJFK tower-ul anunta vant directia 152 cu rafale de pana la 32kts. Si asta era timp de cateva ore tot am auzit vant 25, 27 kts tot la KJFK
Sus In jos
Jidi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 01/12/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyVin 13 Feb 2009, 18:13

nu chiar 27kts, uite METAR-ul valabil atunci:

KBUF 130254Z 24015G22KT 3SM -SN BR FEW011 BKN021 OVC027 01/M01 A2979 RMK AO2 SLP097 P0001 60004 T00061006 51015=

15 KTS cu gusts la 22.

am incercat sa detaliez mai mult intr-un articol scris in graba, se pare ca erau conditii de acumulare a ghetii, lucru raportat de alte 2-3 curse, respectiv Delta si US Air. De asemenea, avionul a picat aproape vertical, dupa declaratia unui martor, vazindu-l cu o aripa intr-o parte. E posibil sa fi fost in stall sau spin cauzat de gheata. Sigur, doar supozitii pina acum ...


http://www.yankeeromeo.ro/stiri/flight3407_crash.html


La turboprop e si mai riscanta aparitia ghetii, ca se poate depunde si pe elici. Din cite stiu (e posibil sa ma insel), in known icing conditions la approach, se vine cu turatie ridicata a motoarelor in cazul propellors.

NTSB-ul va avea oricum ultimul cuvint in povestea asta.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyDum 15 Feb 2009, 00:29

articol interesant: (eng)

http://www.flightglobal.com/articles/2009/02/13/322574/ntsb-severe-pitch-and-roll-excursions-just-before-colgan.html
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyDum 15 Feb 2009, 00:54

tipul asta de avion imi este total necunoscut deci nu pot sa-mi dau cu parerea.
Accidentul este vast comentat pe pprune de unde o sa iau niste informatii si o sa le postez aici.

NTSB: Plane didn't dive, but landed flat on house

CLARENCE, N.Y. (AP) — An investigator says the plane that crashed on a house in New York state landed flat on it and was pointed away from the airport where it was supposed to land.

Steve Chealander (CHEE-lan-duhr) said Saturday that Continental Connection Flight 3407 did not dive into the house, as initially thought.

Chealander says the New Jersey-to-Buffalo flight was cleared to land on a runway pointing to the southwest. But the plane crashed with its nose pointed to the northeast...

Also:
The gear was up, the airplane was in a very slight left bank, and not steeply nose down, (vertical).

informatii complete aici
http://www.flightglobal.com/articles/2009/02/14/322580/colgan-3407-update-aircraft-appears-to-have-landed-in-flat.html
Sus In jos
Jidi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 01/12/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyDum 15 Feb 2009, 01:20

Faptul ca era cu trenul de aterizare scos si nimic nu s-a raportat catre approach cred ca oarecum sustin teoria formarii ghetii pe aripi, iar in momentul schimbarii configuratiei, respectiv FLAPS si Gear Down lucrurile au luat-o razna destul de rapid, atit de rapid incit n-au mai apucat nici sa declare emergency.

Ciudat mi se pare faptul ca a aterizat smooth pe casa, ar fi trebuit sa fie mult mai multe case avariate daca venea oarecum la unghi ... cel putin asa imi imaginez ca s-ar intimpla. But hey, who knows ...

Sint foarte curios, avind in vedere faptul ca s-au gasit si CVR si FDR, daca nu cumva sistemele de detectie a ghetii nu erau pe OFF in momentul coboririi.

Parerea mea personala, care este, domne' ...

LE: Acum am vazut linkul catre articol. Da, "severe icing" iar ei au dat drumul la boosts doar dupa flaps si gear. Sistemul de detectie la Dash8 este unul foarte sensibil, din ce am inteles, ar fi trebuit sa-i alerteze cu mult inaintea aparitiei "severe icing". De-ice-ul face fata cu brio deobicei, nu stiu daca si in cazul in care e activat foarte tirziu insa ... pitch-down la schimbarea configuratiei e semn clar de gheata, oare n-or fi facut fata de-icing system-ul?
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyDum 15 Feb 2009, 10:34

Incidentele aeronavelor Bombardier se tin lant: http://www.airliners.net/aviation-forums/general_aviation/read.main/4317255/
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyDum 15 Feb 2009, 12:14

nu a fost o perioada buna pentru dash-8-400 .. dupa ce abia a scapat de parerile proaste cu trenul de aterizare, odata cu problemele acestea noi, chiar daca nu se leaga intre ele, chiar daca nu formeaza un sablon,parerea lumii, in special a celor necunoscatori, va fi probabil ireversibil indreptata spre convingerea ca avionul este unul problematic.

Personal nu sunt de acord si chiar imi doream mult sa zbor cu dash-ul Malev dar n-a fost sa fie. Cred ca Producatorii avionului ar trebui sa faca lumina cat mai rapid asupra cauzelor accidentelor si sa arate lumii ca e doar o serie de intamplari cu ghinion, altfel avionul va disparea incet de pe piata.

Sper totusi sa apuc sa-l prind la cluj macar Very Happy
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Q400   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyLun 16 Feb 2009, 18:59

RATus a scris:
nu a fost o perioada buna pentru dash-8-400 .. dupa ce abia a scapat de parerile proaste cu trenul de aterizare, odata cu problemele acestea noi, chiar daca nu se leaga intre ele, chiar daca nu formeaza un sablon,parerea lumii, in special a celor necunoscatori, va fi probabil ireversibil indreptata spre convingerea ca avionul este unul problematic.

Personal nu sunt de acord si chiar imi doream mult sa zbor cu dash-ul Malev dar n-a fost sa fie. Cred ca Producatorii avionului ar trebui sa faca lumina cat mai rapid asupra cauzelor accidentelor si sa arate lumii ca e doar o serie de intamplari cu ghinion, altfel avionul va disparea incet de pe piata.

Sper totusi sa apuc sa-l prind la cluj macar Very Happy

E putin fortat a generaliza acum, desi exista o astfel de tendinta in special atunci cind se cauta prea repede un raspuns la un asemenea eveniment. E de preferat sa nu cadem in capcana mediatica dar neprofesionista (ca sa folosim cuvinte foarte la moda in Romania) a unor autointitulate "televiziuni de stiri" (Realitatea, Antena3) cu prezentatori isterici care in dimineata accidentului afirmau tot felul de bazaconii.
Clima, in special iarna, din zona Marilor Lacuri are anumite caracteristici specifice mai putin intilnite in Europa. Iar Buffalo desi situat la o latitudine mai sudica decit Bucurestiul, primeste iarna o cantitate de precipitatii de cel putin doua ori mai mare. La noi, de ex., cele mai multe precipitatii se inregistreaza in mai iunie dar tot la un nivel mai redus ca medie.
Daca ar fi sa ne luam dupa statistica, un avion mai periculos decit Dash 8 ar fi concurentul acestuia, ATR 42/72, care la o productie apropiata ca numar a avut mai multe incidente si accidente inclusiv probleme cauzate de depunerile de gheata.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Cica "blade-urile" (cum naiba le zice in romana, ca-mi scapa acum..)   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyMar 17 Feb 2009, 03:22

Pe langa ziaristi mai avem si noi falitii nostri. E clar: probleme cu blade-urile si ice
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA EmptyMar 17 Feb 2009, 19:15

Ce-s alea blade? Cumva palele elicei? Nu cred că au fost probleme la elice/elicii. O elice defectă dă vibraţii. Dă
"overtorque" sau "overspeed" la motor. N-au avut vibraţii. N-au avut "overspeed condition", NTSB au decodat cutia neagră.

Cît despre avioanele de la SAS acolo e altă mîncare de peşte: s-a descoperit că acele avioane implicate în accident au fost prost întreţinute de echipa lor tehnică. Trebuiau să implementeze un buletin de service pentru a îmbunătăţi funcţionarea trenului principal. Mecanicii lor nu l-au aplicat corect. Au fost găsite piese instalate incorect! Care în timp f.f. scurt au cedat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty
MesajSubiect: Re: Avion prabusit la Buffalo, NY - USA   Avion prabusit la Buffalo, NY - USA Empty

Sus In jos
 
Avion prabusit la Buffalo, NY - USA
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» avion agrement prabusit
» USA: : Avion prabusit pe autostrada
» Un avion românesc YAK-52 s-a prăbuşit în SUA
» Avion Cargo prabusit in Dubai
» Un avion ultrauşor s-a PRĂBUŞIT în Ilfov

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: