ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe

In jos 
+8
bobocell
craft737
nicu1980
ALMI
CalinCLJ
Mengelaus
CDA
electric
12 participanți
AutorMesaj
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 14:32

Titlu: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe
Sursa: Antena 3
Data: 26.03.2009
Autor: ***
Link: http://www.antena3.ro/economic/companii/tarom-ataca-segmentul-low-cost-50-de-euro-biletul-pe-toate-destinatiile-externe_67888.html
Preluat la: 27.03.2009
Preluat de: Asociatia "Aripi Romanesti"
Prelucrat de: Dragos DOBRE


Citat :
Compania TAROM, cel mai important operator aerian de pe piaţa locală, încearcă să majoreze traficul şi gradul de ocupare al aeronavelor prin introducerea unor bilete de 50 de euro dus-întors pe toate destinaţiile externe şi de 24 de euro dus pe cursele interne, tarife care concurează cu cele ale operatorilor low-cost.

"Am modificat politica de marketing a companiei pentru a atrage mai multi pasageri şi pentru a creşte gradul de ocupare, dat fiind faptul că a crescut capacitatea de operare a companiei în urma achiziţionării în leasing a trei avioane Boeing 737-800 Next Generation, cu o capacitate de maxim 186 de locuri de fiecare", a spus Madalin Tudor, purtătorul de cuvânt al companiei, citat de Ziarul Financiar

Oferta este valabilă până la finele anului şi este valabilă pentru rezervările cu cel puţin 30 de zile înainte de zbor. În acest preţ nu intră însă taxele de aeroport.

Spre exemplu, un blliet dus-întors Bucureşti-Roma ajunge la 145 de euro, cu toate taxele de aeroport.

Biletele sunt valabile doar la clasa economic şi ponderea locurilor disponibile pentru fiecare zbor depinde de tipul aeronavei şi destinaţie.

Anul trecut compania a mers în pierdere cu un minus la final de an de 20,6 milioane de euro şi o scădere a numărului de pasageri transportaţi în trimestrul patru.

TAROM a transportat anul trecut circa 1,9 milioane de pasageri, în creştere cu 9,8% faţă de anul anterior.

Antena3.ro
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 15:36

D13-th_electric a scris:


50 de euro dus-întors pe toate destinaţiile externe

O intrebare.
Cluj - Viena de ce costa 429 euro indiferent in ce luna caut (iunie, august, octombrie). Aceasta ruta nu este si ea o ruta externa?
Dl. Madalin Tudor spune ca biletele costa 50 euro pe toate destinatiile externe. Probabil ca a uitat ca Tarom zboara de la Cluj la Viena pentru ca pe aceasta ruta nu se gasesc bilete la 50 euro+ taxe.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 16:11

CDA, stiu ca am mai scris undeva.Cursa CLJ VIE este facuta in code share cu OS.In urma acestui contract cu ei( nu l-am vazut cu ochii mei) Tarom trebuie sa mentina preturile la acelasi nivel cu compania austriaca.Nu au voie sa ieftineasca biletele.Sincer habar n-am de ce Tarom continua colaborarea cu Os pe ruta asta si de ce continua sa fie de acord cu preturile astea, avand in vedere ca totusi transportatorul e Taromul si , teoretic, el ar trebui sa puna conditiile.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 16:36

Bun.
Daca e asa cum spui tu "Mengelaus" inseamna ca cei de la Tarom ar fi trebuit sa se exprime altfel.
Ar fi trebuit sa spuna ceva de genul:
"50 euro + taxe pe aproape toate rutele externe",
"50 euro + taxe pe rutele externe, cu exceptia rutelor: Cluj-Viena, etc.........."

Nu mi se pare normal sa spui pe toate rutele,daca nu ai bilete de 50 euro+ taxe pe toate rutele.

Poate ca exagerez eu, dar ma deranjeaza pretul ala de 429 euro pe ruta CLJ-VIE.


Ultima editare efectuata de catre CDA in Vin 27 Mar 2009, 20:09, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 20:05

CDA, nu iei in considerare un aspect foarte important.Ceea ce a transmis Antena 3 si ceea ce a aparut in ZF nu este reclama facuta de Tarom.Toti de la Tarom erau surprinsi cand au vazut stirile si nu stiau ce i-au apucat pe jurnalisti.Dupa cum bine stii daca ar fi fost reclama facuta de Tarom ar fi fost obligati sa puna pretul cu toate taxele, inclusiv taxa de serviciu.Poate ar fi fost mai bine asa.Nu ar mai fi sarit lumea cu gura pentru pretul de 50 de euro.



OFF TOPIC
Daca tot mi-ai subliniat nickul am rugamintea sa-l scrii si corect.Sau ai apelat la chestia aia psihologica: "domnul nu stiu cum te cheama" ?


LE: Pretul ala ma deranjeaza si pe mine.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 20:23

NU , Mengelaus , nu cred ca ai dreptate . Nu aveau ziaristii de unde sa stie de 50 de euro pret promotional (fara taxe) daca nu le spunea asta cineva de la Tarom . Iarta-ma , dar eu asa vad lucrurile.
Si apoi , eu oricum am o problema cu aceste taxe de aeroport. O sa iti dau un singur exemplu :

travellers flights taxes
1 adult(s) x (210.00 + 444.00) = 654.00 RON
sub total 654.00 RON
additional charges +42.72 RON

total for all travellers 696.72 RON


sursa : www.tarom.ro

Asta e la un CLJ-FRA-CLJ in luna august . Basic fare e 210 RON , adica acei 50 de euro (daca iei baza cursul de 4,2 RON / eur) . TAXELE insa de 105 euro sunt IREALE . Nu exista taxe la asemenea nivel decat daca acolo pui acciza de la kerosen , taxa de mediu a companiei Tarom , CASS , etc (glumesc putin). Uite asa , felul in care arata preturile Tarom seamana izbitor cu ale JOR , de unde vine Ms.Brutaru. Si este INCORECT . Taxele reale (in ceeea ce inseamna clasic aceste taxe) se invart undeva pe la 70-75 de euro , tinand cont de aeroporturile in discutie.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 20:34

Pai pretul se poate afla de la oricine are un sistem de rezervari Smile Dar ai dreptate, poate fi si reclama mascata.In fine, orice e posibil.
La discutia despre taxe nu ma bag ca n-am idee cum sunt calculate si ce e cu ele.
Sus In jos
ALMI
Flight Level 200
Flight Level 200
ALMI


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 50
Localizare : Vancouver, Canada
Data de inscriere : 16/09/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 22:03

Uite un exemplu de a arata clientului care sunt taxele si valoarea lor (de pe site-ul Air Canada; am reformatat informatia ca sa fie mesajul mai scurt)

Fare Summary
  • Pret bilet- Tango 259.00
  • Surcharges NAV 23.00

Taxes, Fees and Charges
  • Airport Improvement Fee 15.00
  • Air Travellers Security Charge (ATSC) 4.67
  • Goods and Services Tax 15.08

Total $316.75 CAD
Sus In jos
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100
nicu1980


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 44
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyVin 27 Mar 2009, 23:25

O intrebare.
Cluj - Viena de ce costa 429 euro indiferent in ce luna caut (iunie, august, octombrie). Aceasta ruta nu este si ea o ruta externa?
Dl. Madalin Tudor spune ca biletele costa 50 euro pe toate destinatiile externe. Probabil ca a uitat ca Tarom zboara de la Cluj la Viena pentru ca pe aceasta ruta nu se gasesc bilete la 50 euro+ taxe.[/quote]

In newsletter-ul primit luni de la ei scria:


Locuri limitate

Cluj- Viena - Cluj

* 294 EUR - toate taxele incluse - in cazul unei calatorii rezervate si platite pe site-ul www.tarom.ro sau
* 309 EUR - toate taxele incluse - in cazul in care rezervare si emiterea biletului se fac printr-o agentie TAROM

Sibiu - Viena - Sibiu

* 295 EUR - toate taxele incluse - in cazul unei calatorii rezervate si platite pe site-ul www.tarom.ro sau
* 310 EUR - toate taxele incluse - in cazul in care rezervarea si emiterea biletului se fac printr-o agentie TAROM.

Iasi - Viena - Iasi

* 287 EUR - toate taxele incluse - in cazul unei calatorii rezervate si platite pe site-ul www.tarom.ro sau
* 302 EUR - toate taxele incluse - in cazul in care rezervare si emiterea biletului se fac printr-o agentie TAROM

Conditii:

- oferta este valabila pe toate cursele directe (inclusiv pe cele realizate in parteneriat cu Austrian Airlines)
- schimbarea datelor de calatorie: permisa
- restituirea contravalorii biletului de calatorie: permisa in anumite conditii cu plata unei penalizari
- perioada minima de sedere : o sambata noaptea la destinatie sau 4 zile
- perioada maxima de sedere : 1 luna

Pentru informatii suplimentare legate de aceasta oferta, va rugam sa contactati orice agentie TAROM.
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMar 31 Mar 2009, 13:38

Marketing si atat!

Am o verisoara stabilita in Iordania.. Tarom e singura companie cu zbor direct Bucuresti - Amman, iar biletul costa in jur de 500 euro. In Romania vine o data la doi ani, pentru ca vine si cu fetita si sunt destul de mari costurile... cand am vazut oferta, chiar ma gandeam sa-i fac o bucurie.. sa-i dau mail si sa-i spun de oferta Tarom. Taxele de aeroport stiam ca sunt in jur de 100 euro.. deci cu 300 euro ar fi venit in tara si ea si fata.

Am intrat insa pe site-ul tarom, sa vad un pret... 423 euro biletul + 112 euro taxele.

Ar fi frumos totusi din partea Tarom sa dea informatii ceva mai exacte.. spre exemplu "50 euro pentru toate destinatiile, mai putin x, y, z.." ca nu s-ar supara nimeni!
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMar 31 Mar 2009, 16:09

craft737 a scris:
Marketing si atat!

Am o verisoara stabilita in Iordania.. Tarom e singura companie cu zbor direct Bucuresti - Amman, iar biletul costa in jur de 500 euro.
Am intrat insa pe site-ul tarom, sa vad un pret... 423 euro biletul + 112 euro taxele.

Depinde cand ai cautat.
In octombrie (9.10-15.10) gasesti bilete la 200 euro cu toate taxele.
La fel in luna august: (14 aug-22 august).

Tu probabil ca ai cautat in iunie sau iulie.
Au si ei promotiile acestea dar probabil ca nu in toate lunile si probabil ca nu in plin sezon. Oricum trebuie sa fii flexibil ca sa prinzi biletele ieftine.
Daca Tarom are bilete ieftine in luna Noiembrie, verisoara ta ar putea sa zboare in luna Noiembrie, nu neaparat vara.
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMar 31 Mar 2009, 20:34

De pe siteul www.tarom.ro:

http://www.tarom.ro/zboruri-si-rezervari/superspecials/oferta-tarom-50-eur-plus-taxe.html

,,Oferta TAROM: 50 EUR plus taxe

ATENŢIE ! LOCURI LIMITATE

Tariful de 50 EUR este net TAROM, la care se adaugă taxele: taxe aeroport, taxa de petrol şi tariful de emitere (în cazul în care emiterea biletului se face la o agenţie TAROM sau un agent de vanzari acreditat TAROM).
Exemplu: Bucureşti - Londra - Bucureşti

1. În cazul unei călătorii rezervate şi plătite pe tarom.ro:

Tarif: 50 EUR + 55.48 EUR (taxe aeroport) + 44 EUR (taxa petrol) = 149.48 EUR total.

2. În cazul în care rezervarea şi emiterea biletului se fac la o agenţie TAROM:

La tariful total de mai sus, 149.48 EUR, se adaugă tariful de serviciu 25 EUR, rezultând un total de 174.48 EUR.

3. În cazul în care rezervarea şi emiterea biletului se fac prin intermediul unui agent de vânzări acreditat TAROM, nivelul tarifului de serviciu poate varia.

Condiţii de aplicare :

- oferta este valabilă doar pe curse operate de TAROM
- schimbarea datelor de călătorie nu este permisă
- restituirea contravalorii biletului : nu este permisă
- rezervarea trebuie efectuată cu minim 30 zile înainte de data începerii călătoriei iar emiterea biletului în ziua efectuării rezervării (instant purchase)
- perioada minimă de şedere: o sâmbătă noaptea la destinaţie
- perioada maximă de şedere :1 lună

Atenţie ! pe anumite destinaţii oferta nu este valabilă la calatorie în perioada sărbătorilor de Paşte (08-22 aprilie 2009), perioada iunie - august 2009 şi nici după 17 decembrie 2009.

Pentru amănunte suplimentare legate de ofertă vă rugăm să contactaţi orice agentie TAROM.

Pentru a vă alege destinaţia dorită, vă rugăm accesaţi pagina Super Specials sau pagina de rezervări online.”
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMar 31 Mar 2009, 21:33

Eu am o nelamurire: daca imi poate explica cineva la ce se refera "taxa de petrol"? e ceva normal la companiile nationale? la low-cost nu am auzit de ea, e demult o taxa obisnuita de care nu stiam?
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMar 31 Mar 2009, 21:40

gabi-737 a scris:
Eu am o nelamurire: daca imi poate explica cineva la ce se refera "taxa de petrol"? e ceva normal la companiile nationale? la low-cost nu am auzit de ea, e demult o taxa obisnuita de care nu stiam?

E o taxa mai noua. Cand s-a scumpit petrolul companiile aeriene s-au inghesuit sa bage acel "fuel surcharce" dar cand s-a ieftinit petrolul au uitat sa scoata acea taxa.

Printre companiile care percep aceasta taxa se numara: Air Berlin, Austrian Airlines etc.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMar 31 Mar 2009, 21:48

gabi-737 a scris:
Eu am o nelamurire: daca imi poate explica cineva la ce se refera "taxa de petrol"? e ceva normal la companiile nationale? la low-cost nu am auzit de ea, e demult o taxa obisnuita de care nu stiam?

Gabi , e o manareala. Unii ii spun "fuel surcharge" , dar faceau asta cand era barilul 150 USD , nu acuma cand e 55.
Pe de alta parte nivelul taxelor reale difera de la aeroport la aeroport . Una sunt taxele la Frankfurt , altele la Salonic. Astea fiind spuse , totul e o poveste . Din cate stiu exista o directiva UE care cam interzice sa spui mare "de la 50 de euro" si mic , mult mai mic "care e de fapt 174 de euro"

Daca ei dau un exemplu OTP-LHR-OTP , eu am luat unul CLJ-MAD-CLJ (16/23 iulie 2009):

travellers flights taxes
1 adult(s) x (117.00 + 98.07) = 215.07 EUR

total for all travellers 215.07 EUR


Aici nu e asa de clar cum se spune : taxele sunt comasate la nivel de 98,07 , nu vad nicaieri sa apara taxa aia de 25 de euro , samd. Plus ca , pana acum daca selectai zbor cu plecare din Romania , sumele erau in RON , acuma vad ca sunt in euro.

Acuma sa fim clari : suma in sine (215 euro) pe segment dus intors CLJ MAD nu mi se pare mult , e doar vorba de felul in care sumele sunt explicate.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMier 01 Apr 2009, 11:11

Asta imi aduce aminte de scoala de soferi...80l de benzina platiti in lei...apoi instructorul folosea gaz la jumate pretul benzinei...La TAROM asta pare ca se practica la nivel inalt. Cel putin la diferenta mare al pretului petrolului din vara 2008 cel de acuma.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMier 01 Apr 2009, 13:15

Cu toate reducreile TAROMului, costa mai ieftin sa ajung cu Lufthansa in mai multe locuri din Europa decat direct cu ROT... Asta pt ca LH are zboruri in Euroopa de la 99 de Eur. Si cand anunta acest pret, sunt toate taxele inlcuse. Tocmai mi-am luat OTP/LHR si retur si a fost sub 200 EUR... Va dati sema ca pe mine nu ma deranjeaza ca nu sunt curse directe si ca am 4 zboruri in loc de doua : )
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyMier 01 Apr 2009, 18:34

CalinCLJ, daca am inteles bine, cand spuneai de taxa de 25 de euro te refereai la tariful ala de serviciu?Daca da, ala nu apare pe bilet ci va aparea pe factura sau pe chitanta.E o taxa separata luata pentru un bilet care pe extern este 25 de euro si pe intern de 5 euro.Si asta e fixa la ticketing Tarom.La agentii de turism poate sa fie mai mare sau mai mica.
Sus In jos
gabi_san
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 06/02/2009

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyJoi 02 Apr 2009, 11:10

http://www.capital.ro/articol/solutii-anti-criza-aplicate-de-tarom-118052.html

VIDEO. Ruxandra Brutaru vorbeste despre noua strategie Tarom.
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyJoi 02 Apr 2009, 18:47

Am sunat la agentia Tarom din Timisoara si la Call Centerul Tarom sa intreb de cursa Timisoara-Iasi si habar nu avea nimeni de nimic...au zis ca poate e de la alta companie si am zis ca sunt din delcaratiile de pe internet si am intrebat si de otp-zagreb, dubrovnik, venetia si au zis ca nu exista.... Question Question Question Question
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe EmptyJoi 02 Apr 2009, 19:25

Am testat astazi o cursa un dus intors CLJ-FRA in Mai Iunie si a rezultat 307 Euro 2x49 + Taxe ceea ce nu suna deloc rau dar asta ii din punctul meu de vedere Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty
MesajSubiect: Re: Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe   Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe Empty

Sus In jos
 
Tarom ataca segmentul low-cost: 50 de euro biletul pe toate destinatiile externe
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tarom (RO / ROT)
» Tarom, in cautarea pasagerilor pierduti - Bilete cu 9 euro pe 14 destinatii externe..
» Tarom va lansa în iunie şase curse externe noi şi alte patru zboruri interne
» Tarom zboara cu tarife pornind de la 34 euro pe cursele interne
» Tarom zboara cu tarife low-cost pe inca 8 destinatii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: