ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista

In jos 
+11
Dylan
bobocell
coropijnita
CDA
Mengelaus
Edi
Griff
CalinCLJ
Thomas
ovidiu51
silver
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMar 17 Mar 2009, 15:17

fulcrum a scris:
Daca observati la capatul pistei de taxi sint doua utilaje ce vor fi folosite la refacerea pistei........azi vor sosi inca doua asemenea scule. Semn ca se misca lucrurile!
PS. Multzam Gabi ca m-ai prins si in poza:)))))

Salut,

Utilajele acelea...si problema cu refacerea pistei, acum ca Blue A a concesionat arpt... pe 29martie blue air vine cu 2 zboruri in plus - bergamo si bologna cu decolari dimineata, cand sunt si carpat si tarom; cand mai au timp de carpit, macar, pista? plus largirea spatiului check in si trecerea lui in zona publica, inainte de filtrul SRI... nu vad cand mai au timp sa anunte celelalte companii si sa faca lucrarile; ar trebui sa fie speedy.. ceva mai tare ca neamtii, utopic. Stie cineva ceva de o estimare pentru lucrarile astea?
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: re   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 13:06

fulcrum a scris:
Pentru toti cei interesati: De miine se va inchide aeroportul pentru refacerea pistei, lucrari ce vor fi facute in termenul de 30 de zile......toate cursele ce se operau pe LRBC vor fi dirijate pe Iasi sau Baneasa.
D e pe 19 iulie incep lucrarile propriu-zise la noul terminal, in intervalul a 30 de luni. Mentionez ca in acel interval aeroportul NU VA FI INCHIS!

Scuze pentru punctuatia oribila. Am intrebat cand se inchide in ideea ca poate cineva are informatii in plus fata de ce auzisem la nivel de zvon.
"Silver... stai linistit, companiile ce opereaza pe LRBC stiu de toate demersuirle, si vor anunta si ele cind va fi cazul....
Nu trebuie sa o iei asa in tragic ci sa gindesti la rece."
Eram sigura ca blueair nu si va bate capul cu fineturi, au anuntat cu o zi inainte. Companiile celelalte si agentiile de turism au aflat azi ca maine e ultima decolare de la Bacau; nu mi se pare normal asa ceva. Deocamdata am inteles ca zborurile se reiau pe 13apr. Sa speram ca vor putea respecta termenul; repet, Fulcrum: nu voiam sa fac o tragedie cu mesajul ala, am banuit ca vor anunta in ultimul moment, multi pasageri sunt suparati ca nu au fost anuntati mai din timp. Ultima oara cand s-a inchis pista s-a anuntat cu peste o saptamana in avans.
Asta e. O zi buna tuturor.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: notam   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 14:17

fulcrum a scris:
Pentru toti cei interesati: De miine se va inchide aeroportul pentru refacerea pistei, lucrari ce vor fi facute in termenul de 30 de zile......toate cursele ce se operau pe LRBC vor fi dirijate pe Iasi sau Baneasa.
D e pe 19 iulie incep lucrarile propriu-zise la noul terminal, in intervalul a 30 de luni. Mentionez ca in acel interval aeroportul NU VA FI INCHIS!
oficial, pana la ora asta nu s-a anuntat nimic! Shocked
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 16:25

fulcrum a scris:
La ce te referi oficial? S-au anuntat companiile, s-a publicat comunicat in presa...plus ca a inceput lucrul la pista din cite se vede

Companiile nu au fost anuntate asupra datelor exacte intre care va fi inchis aeroportul pana astazi, unii au aflat azi dimineata cand pasagerii deja sunau pentru ca auzisera la radio sau tv stirea. Se lucreaza deja la rerutarea pasagerilor. Info from inside. Repet... data trecuta s-a anuntat din timp, unii pasageri au platit aici in romania bilete electronice pentru rude din strainatate, macar 3 days notice era de asteptat. Acum .. . se stia ca vor fi lucrari la pista dar nici un alt detaliu referitor la perioada.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 17:38

Fulcrum ... nu pot sa cred ca au fost anuntate companiile aeriene acum o luna sa zicem, ca în data de 19.04 se închide BCM.

Nu are nici o logica ... nu s-ar explica de ce înca azi dimineata în sistemele de rezervari la RO si V3 înca se puteau face rezervari pentru perioada respectiva din BCM.

Spre deosebire de închiderea CLJ în 2-5.05 acolo de 2 luni nu mai sunt listate zborurile RO, V3, LH etc. în sistemele de rezervari pentru datele respective.

Dupa parerea mea, este absolut inacceptabil asa ceva.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 18:06

Pai zi si tu acuma ... ti se pare normal sa anunti clientii cu doua zile înainte???

Poate eu gândesc prea ... "nemteste" Wink dar eu în locul ROT/KRP/JOR as cere despagubiri de la administratia aeroportului fara doar si poate. Si nu vorbesc de despagubiri "morale" ci de cele realizate efectiv de companii prin rerutare, anulari de bilete, costuri auxiliare etc.
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: to fulcrum ... calrificare... poate ultima   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 18:29

In 2007 aeroportul a fost inchis pe 27 noiembrie; notificare oficiala cu toate detaliile s-a dat companiilor pe 16 noiembrie. Si 3 zile ar fi fost ok ca sa si faca oamenii alte planuri. Nu sunt nervos, heh, vezi ca nici n-am pomenit macar de eventuale reclamatii ale companiilor de pe aeroport; n-am nici un interes. Chiar Blueair - care se ocupa de lucrari, si-a publicat tarziu tare programul nou si cursele anulate; am zis doar ca nu e normal sa ia decizia asa tarziu fata de momentul inchiderii pistei. Daca vor administra aeroportul atunci o buna colaborare cu celelalte companii care platesc taxe ar cere macar atat - comunicare in timp util a evenimentelor ce afecteaza pasagerii. Discutia asta se prelungeste inutil. Whats done is done. Sa vedem pista buna si zona check in larga de pe 13 incolo:D. Oricum, din cate am inteles, cel putin 2 companii vor asigura transportul pasagerilor catre/de la aeroporturile alese pentru rerutare. Si apoi e bine ca la momentul sarbatorilor de paste cand e trafic mare va fi gata totul. Io n-am zis ca i dracu` chiar asa de negru`... dar daca cfr ul face asa ceva nu se mira nimeni. Macar pe aeroport sa fie treburile ceva mai clare. A.. agentiile de turism sunt or ba informate dupa a ta parere, dar cand nu vad date pe situl aeroportului sau companiei aeriene, si ii suna pasagerii pentru ce vad la stiri apai ei la companiile aeriene suna. Daca acestea din urma nu sunt informate corect exact si in timp util nici agentiile nu sunt. Just my two cents.
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: poate e oboseala mea de vina   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 19:05

Seems like ya` r missing my point. DA- trebuie modernizat, sa citez un pasager .." aoleu, parca i un scuipat in mare aeroportul asta ", na, om venit din state dupa multi ani; dar n am contrazis deloc ce sustii tu si nu se plange nimeni ca nu faci pista in 3 ore ; all i said wassssss - trebuia anuntat un pic mai devreme; nu cu o luna, da nici cu o zi; nu generaliza, nu se plang toti romanii de rerutari; da-o incolo de treaba, toata iarna sunt probleme cu vremea si alte alea; unii se plang la nervi, pe moment si isi cer scuze dupa 5 minute; cine vede aeroportul de la Sibiu lauda faptul ca , vezi Doamne, se poate si la noi in Romania; insa pentru omul de rand un bilet costa ceva bani, ar vrea sa stie din timp modificarile; pentru compania aeriana contactarea tuturor pasagerilor implicati si rerutarea e procedura standard , perfectly doable, dar nu se face in 30 de minute; nu moare nimeni acuma din asta, asa e; repet ca nebunul aici aceeasi idee, e o chestie de etica sa anunte la timp si nu zice nimeni ca pista trebuia lasata asa limitata, or the entire airport for that matter. Sincer.. asa mult a durat chestia cu concesionarea ca multi intrebam imediat dupa semnarea actului care, cum, sau macar cam cand or sa fie noile evenimente. Io sper ca nu s naiv , dar am zis Amin ca s-a intamplat odata si sa vedem ca iese ceva bun. Polemica asta a plecat de la ce am zis eu pe tema anuntului public si problema relatiilor intre cei ce opereaza pe bacau, poti avea alta parere, it ` s all good. Daca suntem in dezacord si dupa mesajul asta, for the sake of everyone here, jur ca ti bag totu n private message! Wink , just kiddin`, nu mai dau reply. Si DA....sper sa vedem crowded lrbc pe stil nou curand !... in poze and otherwise adica.
Laterz.
PS
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: NOTAM   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 20:26

fulcrum a scris:
La ce te referi oficial? S-au anuntat companiile, s-a publicat comunicat in presa...plus ca a inceput lucrul la pista din cite se vede
fulcrum din cate vad esti purtatorul de cuvant al Bacaului, dar oficial inseamna o notificare scrisa data operatorilor de pe Bacau, s-a dat asa ceva? eu stiu ca nu s-a dat pana la momentul interventiei mele. In aviatie se mai obisnuieste sa se dea un mesaj de informare numit NOTAM, ai cunostinta de asa ceva?
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 20:27

Sa inchizi un aeroport de Pastele Catolic , cand se stie ca Romanul e la o aruncatura de bat , e la fel de inspirat cum a fost inchiderea CLJ anul trecut tot asa , de pastele catolic !

Si cum adica? decizia "ferma , concreta" cum spui tu , s-a luat in 17 ca se inchide in 19 ????? Come on !!! Asta e un record ! Mai bine nu ne spuneai asta !!!!
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 20:57

Sincer, nu inteleg care este pana la urma subiectul ultimelor posturi.

[inside news de la un AO]Am fost anuntati cu destul timp inainte de inchiderea Bacaului[/inside news de la un AO]

Fiecare AO actioneaza cum crede ca ii este mai bine.


AO = Aircraft Operator
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 21:19

Griff a scris:
Sincer, nu inteleg care este pana la urma subiectul ultimelor posturi.

[inside news de la un AO]Am fost anuntati cu destul timp inainte de inchiderea Bacaului[/inside news de la un AO]

Fiecare AO actioneaza cum crede ca ii este mai bine.


AO = Aircraft Operator

Nu-i asa , Griff , nu ai dreptate ! Dovada ca nu s-a anuntat din timp este ca in comunicatul JOR gasesti urmatoarea fraza halucinanta :

"Pasagerii care doresc sa plece din Bacau sau care au ca destinatie finala Bacau pot cumpara bilete de avion pentru zborurile Torino, Bologna, Roma, Milano cu plecare / sosire in Bucuresti, fiind transportati gratuit de catre Blue Air cu autocarele de la Bucuresti la Bacau si retur.
Aceasta facilitate este oferita pasagerilor care cumpara biletele incepand cu data de 17 martie 2009, pana pe 12 aprilie 2009. pentru calatorii efectuate intre 19 martie 2009-12 aprilie 2009."

Cei care au cumparat inainte de 17 martie ce fac?
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 21:31

Nu bag mana in foc , trebuie aflat raspunsul oficial de la blueair pentru cei cu biletele deja cumparate, dar am vorbit azi cu o pasagera blueair care avea deja cumparat bilet pentru ea si copil, a zis ca i s-a spus de la agentia blueair ca va merge la baneasa cu autocarul asigurat de ei .
Caline, n aveau cum sa prinda si paste catolic si ortodox, riscau sa la piarda pe amandoua ca trafic daca amanau lucrarea mai mult; pe cel catolic prind macar zborurile de intoarcere, romania- abroad; pe cel ortodox ies ok.
Griff... e treaba AO ca se descurca? Tu daca stai in chirie undeva si proprietarul iti spune in termeni vagi ca va sparge teava de apa calda curand ca e nevoie, dar tu vrei sa te speli in fiecare zi, nu vrei sa stii clar in ce zi fugi cu prospu la vecinu? No offense and excuse the lack of protocol.

Silverrrrrrr
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyMier 18 Mar 2009, 22:50

CalinCLJ a scris:
Griff a scris:
Sincer, nu inteleg care este pana la urma subiectul ultimelor posturi.

[inside news de la un AO]Am fost anuntati cu destul timp inainte de inchiderea Bacaului[/inside news de la un AO]

Fiecare AO actioneaza cum crede ca ii este mai bine.


AO = Aircraft Operator

Nu-i asa , Griff , nu ai dreptate ! Dovada ca nu s-a anuntat din timp este ca in comunicatul JOR gasesti urmatoarea fraza halucinanta :

"Pasagerii care doresc sa plece din Bacau sau care au ca destinatie finala Bacau pot cumpara bilete de avion pentru zborurile Torino, Bologna, Roma, Milano cu plecare / sosire in Bucuresti, fiind transportati gratuit de catre Blue Air cu autocarele de la Bucuresti la Bacau si retur.
Aceasta facilitate este oferita pasagerilor care cumpara biletele incepand cu data de 17 martie 2009, pana pe 12 aprilie 2009. pentru calatorii efectuate intre 19 martie 2009-12 aprilie 2009."

Cei care au cumparat inainte de 17 martie ce fac?

Tot din inside iti spun ca toti pax Blue Air de pe cursele cu pricina vor fi transportati in/din Bucuresti cu autocarul. Fiecare pax va primi gratuit 1 1/2 (adica 1 kil jumate) de apa minerala si sandwich.

Suprainterpretezi un text Wink

Citat :
Griff... e treaba AO ca se descurca? Tu daca stai in chirie undeva si proprietarul iti spune in termeni vagi ca va sparge teava de apa calda curand ca e nevoie, dar tu vrei sa te speli in fiecare zi, nu vrei sa stii clar in ce zi fugi cu prospu la vecinu? No offense and excuse the lack of protocol.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Din punctul meu de vedere comunicatul e clar ca lacrima: intre 19 martie si 12 aprilie aeroportul e inchis. Fiecare AO va face ce crede de cuviinta, adica anuleaza, reruteaza, transporta pax, etc.
Eu, in calitate de chirias, stiu ca in perioada aia ptr mine e post de apa si ma adaptez conform situatiei (anulez, rerutez, etc)
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 01:47

Only in Romania... and maybe Africa.

Scuze pentru postul cam laconic, dar nu m-am putut abţine la vederea acestui exemplu de neprofesionalism cras.


Edi
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 09:10

Edi a scris:
Only in Romania... and maybe Africa.

Scuze pentru postul cam laconic, dar nu m-am putut abţine la vederea acestui exemplu de neprofesionalism cras.


Edi

Chiar ca laconic. Vrei sa detaliezi?
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 10:01

Ok, peace Wink totusi nu cred ca s-a suparat cineva cu adevarat.

Si este corect, discutia asta nu trebuia dusa în acest topic neaparat, dar în sine cred ca îsi are locul în acest forum, poate la alta sectie "Stiri din aviatie" sau ma rog ...

Si ca încheiere ... : Din comunicatul Carpatair reiese frustrarea la care ma asteptam ...
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 13:37

Griff a scris:
Vrei sa detaliezi?
Încerc.

Griff a scris:
Sincer, nu inteleg care este pana la urma subiectul ultimelor posturi. Fiecare AO actioneaza cum crede ca ii este mai bine. [...] Din punctul meu de vedere comunicatul e clar ca lacrima: intre 19 martie si 12 aprilie aeroportul e inchis. Fiecare AO va face ce crede de cuviinta, adica anuleaza, reruteaza, transporta pax, etc.
Înţeleg subiectivitatea ta vis-a-vis de subiectul Blue Air, dar nu despre aste era vorba. Faptul că Blue Air a încheiat un contract de concesiune cu Aeroportul Bacău nu-i dă dreptul d-lui Iordache să se comporte ca pe moşia lui tac'su pe respectivul aeroport. Despre acest exemplu de neprofesionalism cras era vorba. Cu asemenea atitudini (care, culmea, primesc aprobare din partea unora) România va fi şi peste 25 de ani ceea ce este acum: o ţară bananieră.


Edi
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 15:07

Griff a scris:


Tot din inside iti spun ca toti pax Blue Air de pe cursele cu pricina vor fi transportati in/din Bucuresti cu autocarul. Fiecare pax va primi gratuit 1 1/2 (adica 1 kil jumate) de apa minerala si sandwich.


Nu inteleg ce vrei sa spui. Din punctul meu de vedere comunicatul e clar ca lacrima: intre 19 martie si 12 aprilie aeroportul e inchis. Fiecare AO va face ce crede de cuviinta, adica anuleaza, reruteaza, transporta pax, etc.
Eu, in calitate de chirias, stiu ca in perioada aia ptr mine e post de apa si ma adaptez conform situatiei (anulez, rerutez, etc)

Sincer , eu nu am vazut nicaieri nici un comunicat . Asa ca nu poate fi "clar ca lacrima" . Din extrasul tau vad ca e vorba doar de curse JOR , ori la BCM opereaza si KRP si ROT.

Despre ce imi spui tu din "inside" , e vorba ta contra comunicatului JOR de pe site , unde spun clar ca doar cei care cumpara DUPA 17 03 2009 beneficiaza de autocar. In fine , nu e treaba mea , nu o sa zbor in curand de acolo , dar vorba lui Edi : "ca pe mosia lui tac'su"
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 15:31

CalinCLJ a scris:
Griff a scris:


Tot din inside iti spun ca toti pax Blue Air de pe cursele cu pricina vor fi transportati in/din Bucuresti cu autocarul. Fiecare pax va primi gratuit 1 1/2 (adica 1 kil jumate) de apa minerala si sandwich.


Nu inteleg ce vrei sa spui. Din punctul meu de vedere comunicatul e clar ca lacrima: intre 19 martie si 12 aprilie aeroportul e inchis. Fiecare AO va face ce crede de cuviinta, adica anuleaza, reruteaza, transporta pax, etc.
Eu, in calitate de chirias, stiu ca in perioada aia ptr mine e post de apa si ma adaptez conform situatiei (anulez, rerutez, etc)

Sincer , eu nu am vazut nicaieri nici un comunicat . Asa ca nu poate fi "clar ca lacrima" . Din extrasul tau vad ca e vorba doar de curse JOR , ori la BCM opereaza si KRP si ROT.

Despre ce imi spui tu din "inside" , e vorba ta contra comunicatului JOR de pe site , unde spun clar ca doar cei care cumpara DUPA 17 03 2009 beneficiaza de autocar. In fine , nu e treaba mea , nu o sa zbor in curand de acolo , dar vorba lui Edi : "ca pe mosia lui tac'su"

Lucrez la JOR...de asta zic "inside news". Apropo, azi s-a facut primul transport de pax BCM-BBU si a decurs foarte bine. Avionul a decolat la timp, putea sa o faca mai devreme daca pista in serviciu nu era 25 si nu era un German Wings si un Jetran la decolare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 16:03

inadmisibil sa inchizi un aeroport si sa anunti doar cu o zi inainte acest lucru. asa ceva este acceptabil DOAR in situatii exceptionale care fac imposibil desfasurare in siguranta a activitatilor de pe resp. aeroport.

anul trecut cand CLJ a fost inchis pentru reparatii din cate tin minte a fost anuntat cu mai bine de o saptamana inainte si tot au fost probleme, mai ales Wizz Air fiind foarte nemultumita. anul acesta inchiderea CLJ a fost anuntata cu mai bine de o luna inainte. (daca gresesc, cine stie mai bine sa ma corecteze)
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 17:17

mihaid a scris:
inadmisibil sa inchizi un aeroport si sa anunti doar cu o zi inainte acest lucru. asa ceva este acceptabil DOAR in situatii exceptionale care fac imposibil desfasurare in siguranta a activitatilor de pe resp. aeroport.

anul trecut cand CLJ a fost inchis pentru reparatii din cate tin minte a fost anuntat cu mai bine de o saptamana inainte si tot au fost probleme, mai ales Wizz Air fiind foarte nemultumita. anul acesta inchiderea CLJ a fost anuntata cu mai bine de o luna inainte. (daca gresesc, cine stie mai bine sa ma corecteze)

Stati voi linistiti, ca nu sintem chiar asa de unici prin lume. Am avut de a face tot felul de situatii si mai si...mai ales pe la popoarele prietene si italiene sau spaniole. Va agitati degeaba cu chestiile inadmisibile intr-o tara membra UE in mileniul 3
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 17:42

@mihaid inchiderea aeroportului CLJ de anul trecut a fost anuntata cam cu o luna inainte.Anul asta cu mai mult de 2 luni.

E foarte bine ca se modernizeaza aeroportul din Bacau, dar faptul ca s-a anuntat cu o zi inainte de inchidere o consider o
lipsa de bun simt fata de operatorii de acolo. E ca si cum tu ai sta in chirie si ar veni proprietarul sa-ti spuna ca de maine timp de doua saptamani nu mai ai voie sa stai in casa lui.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 17:48

[quote="Griff"]
mihaid a scris:


Stati voi linistiti, ca nu sintem chiar asa de unici prin lume. Am avut de a face tot felul de situatii si mai si...mai ales pe la popoarele prietene si italiene sau spaniole. Va agitati degeaba cu chestiile inadmisibile intr-o tara membra UE in mileniul 3

Nu va uitati la ce fac spaniolii, italienii, francezii, grecii etc. pt. ca sunt delasatori, ineficienti si lucrul asta se vede si din BNPul lor sau din salariile medii pe economie din tarile respective.

Inchiderea unui aerioport trebuie anuntata dupa parerea mea cu 6 luni inainte. In felul asta nu isi va cumpara nimeni bilete in zilele respective.
Ce se intampla la Bacau e o bataie de joc. Tu vi in vacanta in Romania cu toata familia, iti iei un bilet la Bacau, probabil ca vi cu sotia insarcinata in luna a 7-a, cu un copil de 4 ani si cu unul de 2 ani, ai si 4 geamantane fiecare in greutate de 20 kg, si ai surpriza sa aterizezi la Bucuresti in loc de Bacau.
Pai sa nu faci o criza de nervi ?
Pe sotie o iau durerile nasterii, copii incep sa planga si intreaba cand ajungem la Bacau tata.
Nu e de ras. Oamenii care au luat aceasta decizie nu-si imagineaza cat de mult ii afecteaza lucrul asta pe pasageri.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista EmptyJoi 19 Mar 2009, 21:40

exactly my point!

faptul ca se modernizeaza aeroportul este exceptional, dar atitudinea conducerii este neprofesionista.

iar daca in romania se inghit unele chestii pe motiv ca se intampla si la alte popoare "italiene si spaniole", este foarte rau. dar din pacate cred ca niciodata nu am stiut sa ne alegem modelele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista   Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista Empty

Sus In jos
 
Aeroportul Bacau - inchis pentru lucrari la pista
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ministerul Transporturilor a cerut suplimentarea bugetului pentru lucrări la pista aeroportului..
» O aeronavă TAROM ieşita de pe pistă la Bacău
» AEROPORTUL SUCEAVA (STEFAN CEL MARE) - Lucrari de modernizare
» Aviz de mediu pentru noua pista de la LRCL
» Blue Air: Buget de 55 mil. euro pentru investitii in aeroporturile Baneasa si Bacau

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: