ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Primul simulator de 737 NG din Romania!!!

In jos 
+3
coropijnita
valavia
crizatu
7 participanți
AutorMesaj
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyDum 15 Mar 2009, 21:08

Accesibil publicului Very Happy

Cica se deschide la Brasov!!!!

http://www.fly737.ro

Mi-a spus mie o pasarica... ca momentan se face studiu de fezabilitate... si daca vor fi suficiente rezervari ferme atunci ZBURAAAAAM! Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyDum 15 Mar 2009, 22:26

Cam prohibitive preturile pt oamenii de rand, poate cu exceptia celor 30 min Carribean experience @ 50 euro....o data poate as da ca sa ma simt si eu pilot Very Happy
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyDum 15 Mar 2009, 23:51

In afara e mult, muuult mai scump! cel mai ieftin si mai aproape e la Viena, vezi www.fly737.com , dar sunt duble aproape preturile..
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 16 Mar 2009, 02:11

La prima aruncare de privire pe site mi s-a parut ca este de pomana la preturile alea, dupa aia am vazut ca nu este full motion.
Oare se poate folosi pt check-uri, licente etc.?

In manualul de AirLaw aprobat JAA pt cursul de ATPL sunt urmatoarele definitii:

Synthetic Flight Trainer Any one of the following three types if apparatus in which flight conditions are
simulated on the ground:

A Flight Simulator. Which provides an accurate representation of the flight deck of a particular aircraft
type to the extent that the mechanical, electrical, electronic etc aircraft control functions; the normal
environment of flight crew members, and the performance and flight characteristics of that type of
aircraft are realistically simulated;
A flight procedures trainer. Which provides a realistic flight deck environment, and which simulates
instrument responses, simple control functions of mechanical, electric, electronic etc aircraft systems, and
the performance and flight characteristics of aircraft of a particular class;
A basic instrument flight trainer. Which is equipped with appropriate instruments, and which simulates
the flight deck environment of an aircraft in flight in instrument flight conditions.

Dupa definitiile astea mie mi se pare ca s-ar putea incadra la Flight Simulator, numai daca nu cumva "realistically simulated" presupune sa se si miste...

Daca s-ar putea folosi si la training ar avea ceva musterii: Blue Air, Tarom... poate si altii, daca ar avea preturi mici
Sus In jos
http://www.n-am.ro
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 16 Mar 2009, 18:31

Sunt foarte curios ce va fi de el.
Site-ul pare sa fie inca in constructie. Prea multe informatii legate de dotari si de locatie nu sunt disponibile.
Parca vad ca este vorba de un PC cu un set de yoke, pedale, panel de la Saitek si in cel mai bun caz 3 TFTuri.
Nu ma astept deloc la ceva care sa semene cu un cockpit.

Acum 2 saptamani vorbeam cu cineva din BV care voia sa faca ceva de genu si sa il scoata la inchiriat. Persoana respectiva era in cautare de oferte de preturi pentru echipare completa a unui cockpit (simulator) de 737NG. Daca stia ca se pregateste asa ceva in BV sunt sigur ca imi zicea pana acum.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 16 Mar 2009, 20:15

ce te face sa crezi ca cineva da la inchiriat un yoke de saitek si 3 CRT-uri?
eu am auzit ca e 90% real.... doar ca nu e full-motion...
si poate ca nu stiati dar vine 50 de euro pe persoana pt ca la 100 de euro pe ora ai 2 locuri Captain & First Officer
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 16 Mar 2009, 20:24

aviator_2000 a scris:
ce te face sa crezi ca cineva da la inchiriat un yoke de saitek si 3 CRT-uri?
eu am auzit ca e 90% real.... doar ca nu e full-motion...
si poate ca nu stiati dar vine 50 de euro pe persoana pt ca la 100 de euro pe ora ai 2 locuri Captain & First Officer

aha... pai cum poate sa fie 90% real o chestie care nu misca? asa e 90% real si yokeul meu de acasa si monitorul de 21" nu? si daca stii ca 100euro e pt doi, inseamna ca ai detalii mai multe. nu ne dai si noua daca te rugam? eu unul sunt chiar curios de ce e acolo. mersi frumos
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyJoi 19 Mar 2009, 09:02

Va semana cu un cockpit, nu e vorba de yoke-uri saitek si TFT-uri Smile

Intr-adevar, nu va fi full motion.

Nu va putea fi folosit de Blue Air, Tarom, etc., una la mana pt ca nu are autorizatiile necesare si in plus exista un simulator la Baneasa la scoala de aviatie superioara la care probabil cei din domeniu au acces, nu prea-i vad venind la Brasov nici daca simulatorul respectiv ar trece de faza de autorizare in acest scop.
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
Vizitato
Vizitator




Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyJoi 19 Mar 2009, 12:01

crizatu a scris:
Va semana cu un cockpit, nu e vorba de yoke-uri saitek si TFT-uri Smile

Intr-adevar, nu va fi full motion.

Nu va putea fi folosit de Blue Air, Tarom, etc., una la mana pt ca nu are autorizatiile necesare si in plus exista un simulator la Baneasa la scoala de aviatie superioara la care probabil cei din domeniu au acces, nu prea-i vad venind la Brasov nici daca simulatorul respectiv ar trece de faza de autorizare in acest scop.

Daca l-ar autoriza ar avea clienti si nu putini...iar simulatorul de la SSAvC e un model vechi de Frasca 242(FNPT II) care e echipat "foarte minimalist" ca sa zic asa,testat personal...e cam expirat; dar in lipsa de altceva isi face treaba...dar daca ar aparea un sim mai sofisticat si mai ieftin , la SSAvC este 65€/h, deci la 50€ ar fi mai ieftin si de performanta nu are rost sa discutam ca nu se pot compara...ar avea clienti...parerea mea, iar despre distanta e foarte bine plasat Brasovul, sa nu uitam cat de congestionate erau drumurile in iarna de toti Bucurestenii care mergeau la ski . Laughing , pot face drumul si pentru sim, cei interesati (pilotii in cautare de training ieftin pentru IR,TR,MCC..etc) ar putea face multe cu un asa simulator...
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 30 Mar 2009, 12:56

Cica pe baza de criza au micsorat preturile, acum e 59 de euro / ora sau 100 euro / 2 ore.
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 30 Mar 2009, 18:33

Dar va fii gata??cand? Cool Si o intrebare daca am 16 ani am voie sa pilotez simulatorul? lol!
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! EmptyLun 30 Mar 2009, 19:36

Eu unu am de gand sa fac ceva zboruri Twisted Evil !!! Ultima oara cand am zburat pe un simulator, a fost in practica de la simultech, unde m-am invartit pe un mi-24 Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil si parte marfa a fost ca a fost moca Very Happy , doar o jumatate de ora dar moca Very Happy !!!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Continut sponsorizat





Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty
MesajSubiect: Re: Primul simulator de 737 NG din Romania!!!   Primul simulator de 737 NG din Romania!!! Empty

Sus In jos
 
Primul simulator de 737 NG din Romania!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Simulator de Diamond twinstar DA 42 in Romania
» Primul gyro din Romania-m24 Orion
» Simulator pt ATC - LROP tower
» Si-a facut simulator de zbor in casa
» Simulator Beechcraft DUKE - Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: