ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Primul gyro din Romania-m24 Orion

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 21:59

Propietar..sau..Mandrul propietar: Laszlo Kiss

Autogyrul a fost adus din Ungaria,in zbor pana in Romania,cumparat nou

Orion M24 este complet închis, două locuri, comenzi duble.Configuraţia interioară a cabinei reflectă politica societăţii şi opţiunile sale precise; utilizarea de materiale valoroase şi combinatii elegante sunt doar exemple de grijă meticuloasă în curs de dezvoltare pentru fiecare caracteristică.

Panoul negru de instrumente oferă un contrast dinamic de culoare. Aceasta creşte percepţia spaţiului interior.Orion M24 este echipat cu două compartimente de bagaje. Unul este plasat în interiorul cabinei de pilotaj.. "ascuns" sub perna scaunului din dreapta în timp ce celelalt, plasat in afara, se află la partea stanga a autogyrului.
Capacitatea rezervorului de combustibil este de 82 de litri, ceea ce corespunde la 4 ore de zbor, la o viteză de croazieră de aproximativ 120-150 km / h.
Motorul ales pentru acest model este Rotax 914 Turbo, 115hp.


Specificaţiile tehnice

MASĂ

Greutate gol: 290 kg
Maximă la decolare Greutate: 450 kg



Viteza maxima: 115 mph
La viteza de croazieră: 90 mph
Tavan Absolut: 4000m
Serviciu de tavan: 3500m
Take-off la distanţă: 70m
Distanţa de aterizare: 0 - 30m
Rate de urcare: 5 m / s
Capacitatea rezervorului: 82lt

Dimensiuni

Rotor diametru: 8230/8535 mm,
Elice diametru: 1700 mm
Latime: 1800 mm
Lungime: 4.330 mm
Înălţime: 2800 mm

Primul gyro din Romania-m24 Orion DSCF8151

Primul gyro din Romania-m24 Orion DSCF8161

Primul gyro din Romania-m24 Orion DSCF8162

FOTOGRAFII: ANGHEL VICTORAS


Ultima editare efectuata de catre flysebi in Mar 29 Sept 2009, 22:46, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 22:07

aproape ca as zice ca nu arata asa rau
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 22:20

Sebastian, ala nu e un autogir, dupa parerea mea. Eu stiam ca autogirul, asa cum l-a desenat Ciervo, era un fel de avion care in loc de aripi fixe avea aripi mobile (adica un rotor ca al elicopterului) libere, nu pe motor, iar propulsia era asigurata de o elice aflata in botul aparatului (ca la orice avion).
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Valy
Airport Level
Airport Level
Valy


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 49
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 22:40

Este superb! Felicitari proprietarului!
Este autogir toata ziua,elicea actionata de motor este propulsiva ,rotorul fiind liber avand doar comenzile de inclinatie si pas ca orice elicopter.
As vrea sa-l vad pe viu...
Vali
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 22:45

@mihaiatanasie...cum a zis vali Laughing
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 23:18

Daca ai zis elice propulsiva, am vazut-o. Eu cautam o elice in bot, pe cea din spate n-am vazut-o. Scuze!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator




Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMar 29 Sept 2009, 23:38

mihaiatanasie a scris:
Daca ai zis elice propulsiva, am vazut-o. Eu cautam o elice in bot, pe cea din spate n-am vazut-o. Scuze!

Te referi la acest fel de autogir : Cierva C.6

Si autogirele sunt la fel ca avioanele : cu elice tractiva sau propulsiva. Efectul e acelasi.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMier 30 Sept 2009, 08:57

Stiu efectul elicei, dar nu stiam ca e pusa in spate. Vedeam poza pe o parte a monitorului, iar pe alta vedeam si meciul, probabil ca vreun fotbalist neamt a acoperit elicea.
Din cate am citit eu despre Cierva ala, toate aparatele lui aveau elicea in bot.

Dar tot as avea un amendament: nu cred ca e primul autogir de la noi. Eu imi amintesc ca prin anii 70, cand citeam prin "Stiinta si tehnica" am aflat despre un astfel de aparat. Pacat ca atunci nu ma durea prea tare de asa ceva, si colectia de reviste s-a dus de mult ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion EmptyMier 30 Sept 2009, 11:12

Din cate stiu eu este primul...nu am mai vazut s zboare unul pe la noi..in afara de anul trecut la un miting la Clinceni..dar acela era adus de prezentare..nu se pune Laughing
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Continut sponsorizat





Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty
MesajSubiect: Re: Primul gyro din Romania-m24 Orion   Primul gyro din Romania-m24 Orion Empty

Sus In jos
 
Primul gyro din Romania-m24 Orion
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Li-2 in Romania
» Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"
» Manual de gyro?
» Mi-4
» IL-18

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: