ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii

In jos 
+7
valavia
Nic
Quebec
Red13
llobregat
CDA
airbusA380
11 participanți
AutorMesaj
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 19:55

Titlu: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii!
Sursa: http://stirileprotv.ro/stiri/social/una-dintre-pistele-aeroportului-otopeni-a-fost-inchisa-pentru-reparatii.html
Autor: ***
Data: 03.03.2009

Continut:

Citat :
Urmeaza o perioada foarte aglomerata pentru aeroportul Otopeni. Una dintre piste a fost inchisa pentru lucrari. Oficialii spun ca se accelereaza astfel programul de reparatii si investitii.

200 de aterizari si de decolari pe o singura pista. In fiecare zi! Aceasta este provocarea echipei de la Aeroportul Otopeni pentru urmatoarele patru luni.

Desi lucrarile la pista doi incep intr-un moment cand zborurile sunt la un nivel minim, miza este sa fie finalizata pana in iulie.

Vara este sezon de varf pe aeroport, iar o avarie la singura pista ramasa in functiune poate da peste cap toate zborurile.

In afara de pista, vor incepe lucrarile la extinderea portilor de imbarcare la care se adauga inca noua burdufuri, se mareste parcarea si se inmultesc ghiseele de check-in.

Momentul ales pare bun, mai ales ca din cauza crizei financiare traficul de pasageri a scazut cu 40% deocamdata.

Peste sase milioane de oameni trec acum anual prin Otopeni, iar previziunile anunta triplarea acestora in urmatorii zece ani.

Investitiile care se deruleaza in acest moment pe Aeroportul Otopeni trebuie accelerate pentru a prelua un trafic mai mare de pasageri si a ajunge la standardele Schengen pana in 2010.

In acest moment, cel mai mare aeroport international din Romania este depasit in termeni de capacitate deja de doi ani.



Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 19:59

Nu mai inteleg nimic. Eu stiam ca una dintre piste a fost inchisa pt. reparatii de mult timp.
-scaderea traficului cu -40%? Nu cred.
-OTP 6 milioane? Are doar 5 milioane.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 20:09

CDA a scris:
Nu mai inteleg nimic. Eu stiam ca una dintre piste a fost inchisa pt. reparatii de mult timp.
-scaderea traficului cu -40%? Nu cred.
-OTP 6 milioane? Are doar 5 milioane.

Scaderea traficului de 40% cred ca facea referire la traficul pe primele 2 luni ale anului...dar totusi e prea mult...

Ce inseamna "burdufuri" in termen aeronautic romanesc? Cumva se refera la "finger / pasarela"?
Poate se gaseste cineva amabil sa imi explice ce reprezinta burduful... Wink
In ansamblu mi se pare o idee foarte buna ca au inceput lucrarile de extindere mai devreme de 2011 cum anuntasera anul trecut, e putin penos pentru A. Henry Coanda sa fie mic, iar faptul ca refac pistele e extraordinar, la ultima vizita aratau deplorabil... Pana si pista de la Aeroportul Baneasa arata foarte bine! Iar la trafic sunt de accord abia a trecut de 5.000.000...


Ultima editare efectuata de catre Cross_Check_Complete in Mar 03 Mar 2009, 20:12, editata de 1 ori
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 20:11

Jetway e traducerea din cate stiu eu
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 20:22

Cross_Check_Complete a scris:
Ce inseamna "burdufuri" in termen aeronautic romanesc? Cumva se refera la "finger / pasarela"?
Poate se gaseste cineva amabil sa imi explice ce reprezinta burduful... Wink

Dupa cum stiu eu, termenul burduf este folosit in constructii, si sunt garniturile de tamponare/etansare din cauciuc de la portile halelor industriale. Poate ca la asa ceva s-a referit in articol. Desi eu cred ca nu prea s-a documentat bine autorul...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 20:26

llobregat a scris:
Jetway e traducerea din cate stiu eu

Cred ca termenul utilizat tine mai mult de tara, spre exemplu aici termenul aeronautic folosit este cel de finger. Oricum merci de lamurire llobregat (tare nick name-ul tau, inspirat dupa rau nu?).
Red13 sunt de accord cu tine, sigur nu a facut-o, daca se referea la ce credem imagineaza-ti cum ar suna anuntul "Accesul la aeronava sa va face via burduf...". Eu sincer nu am auzit termenul acesta in nici un aeroport in Romania...de aia imi si suna rar , dar cum mentiona ca il vor dota cu alte "9 burdufuri"...


Ultima editare efectuata de catre Cross_Check_Complete in Mar 03 Mar 2009, 21:30, editata de 3 ori
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 20:32

El de la rau vine, dar din numele aeroportului l-am luat:)). Mi-a placut cum suna si asa a ramas:D
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 20:38

Burduf:

Pasarela prin care se face imbarcarea

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Hanoijetwayd.th

La metrou e "garnitura" care leaga 2 vagoane... Laughing
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 21:16

sunt curios unde mai baga inca 9 burdufuri in terminalul existent, eu nu prea vad unde. acum sunt doar 5
Sus In jos
http://www.greencats.ro
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 22:34

Baieti, mai lasati burdufurile, pasarelele si alte chestii...

Pana la urma care pista o sa ramana operationala, 08R/26L sau 08L/26R ?

Acum 2-3 week-end-uri, cand am fost la OTP, nu s-a mai aterizat pe 08R pana pe la ora 14:30, ca se faceau ceva reparatii. Saptamana trecuta, stiu ca multe curse (daca nu toate) au aterizat/decolat de pe 08L.

Daca e asa, intrevad mari probleme cu spotting-ul, intrucat zona de acces catre 08L e mult mai "salbatica", trebuind sa o iei efectiv pe camp ca sa ajungi sa faci poze. Alta problema ar fi ca e si Metro, unde e gard si sunt si paznici. Iar daca te indepartezi de Metro, avioanele sunt cam sus, prinzi numai burti intunecate...
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 22:48

nu vreau sa dau cu batul in balta dar sambata cand am fost la OTP, pista inchisa era 08L/26R. Ar fi bine sa ramana aia cea in reparatii ca sa avem si noi locuri decente de spotting :p
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 22:52

metro e intre piste, nu este sub 08L. daca se va inchide 08R va fi o problema pentru spotteri. singurul loc de unde se pot face poze la 08L este din dn1 imediat dupa ce cobori podul. ar mai fi si optiunea din camp la nord de 08L, stiu ca se poate si de acolo numai ca am avea soarele in fata de fiecare data si nu prea ar iesi bine pozele. cred totusi ca pista inchisa va fi 08L. nici macar nu e folosita toata in momentul de fata, doar vreo 2500m parca. am sa incerc sa ma interesez
Sus In jos
http://www.greencats.ro
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 22:55

Ar fii cam greu sa se inchida 08R deoarece e singura cu ILS CATIII. Vecina are decat CATII
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 22:58

Sigur, si eu zic ca se inchide 08L. De asta vara numai ATR-uri Fokkeruri si EMB-uri aterizeaza pe 08L, fiind scurtata. Pe GEarth este inchisa, cu X mare la prag. Oricum, cred ca se gasesc locuri destul de usor si la 08L, ori in camp, ori in parcarea METRO, insa avioanele vor fi mai sus fiindca pragul e mai indepartat de DN1 (cele 2 piste sunt decalate).
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMar 03 Mar 2009, 23:00

in articol scrie ca a fost inchisa deja pista pentru reparatii. acum se aterizeaza pe 26L, ascult feed-ul. spor la pozat baieti.
Sus In jos
http://www.greencats.ro
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMier 04 Mar 2009, 08:26

Confirm cu un extras din ultimul NOTAM LROP:

" RWY 08L/26R CLSD FROM: 02 MAR 2009 05:00 TO: 02 MAY 2009 05:00 EST "
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMier 04 Mar 2009, 09:25

"Burduf" se foloseste in limbajul aviatic/aeroportuar (cum vreti sa ii ziceti) din Romania.

Se va constui o prelungire a tronsonului actual cu flingere care va avea 8 jetways suplimentare.

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Otopeni1

08L a fost in reparatii o gramada de vreme, a fost redeschisa anul trecut in toamna. La care vor mai lucra acum nu stiu, dar am auzit ca se va face inca o bereta de iesire rapida la 08R, lucru absolut normal.

Iata un alt articol:
http://www.zf.ro/business-construct/extindere-investitii-de-450-mil-euro-pentru-aeroportul-henri-coanda-3664280/
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMier 04 Mar 2009, 13:47

Oricum nu era foarte folosita 08L/26R. Iar provocarea de care se spune in articol, atatea miscari pe o singura pista, sa ne uitam de exemplu la EDDS Stuttgart Airport, care are tot o singura pista si trafic dublu (10 milioane in 2008). Deci nu e chiar asa o problema Surprised
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMier 04 Mar 2009, 14:33

EDDS e mic copil pe langa EGSS care a avut in 2007 aproape 24 milioane de pasageri si tot o singura pista (05-23)
Sus In jos
http://www.greencats.ro
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyMier 04 Mar 2009, 19:27

Gatwick le bate pe toate cu 35 milioane. E cel mai aglomerat airport cu o singura pista
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyJoi 05 Mar 2009, 18:38

EGKK??? Shocked
http://en.wikipedia.org/wiki/Gatwick
Or fi ele dependente una de alta (in sensul ca daca aterizezi pe 26L si cineva decoleaza de pe 26R trebuie sa astepti pentru a putea traversa pista) dar tot doua sunt..
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii EmptyJoi 05 Mar 2009, 20:48

Citam "It is the world's busiest single-runway international airport." pentru ca niciodata nu functioneaza amandoua, una dintre ele intra in actiune decat in cazul exceptional in care cea principala intra in renovare.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Continut sponsorizat





Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty
MesajSubiect: Re: Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii   Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii Empty

Sus In jos
 
Una dintre pistele Aeroportului Otopeni a fost inchisa pentru reparatii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Una din pistele de la Otopeni, folosită pentru aeronavele cu suporteri spanioli
» IATA: Ce a fost mai rau pentru transportatorii aerieni a trecut
» IAR Brasov: posibile reparatii capitale pentru Puma libaneze
» AEROPORTUL SUCEAVA (STEFAN CEL MARE) - STIRI - DISCUTII
» Noi preţuri pentru parcarea Aeroportului Timişoara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: