ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Luxemburg - Findel (LUX / ELLX)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 32
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Empty
MesajSubiect: Luxemburg - Findel (LUX / ELLX)   Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) EmptyMar 24 Feb 2009, 23:38

Deschid noul topic pentru aeroportul din Luxemburg cu mare parere de rau si cu niste poze mult sub asteptari si sub media forumului… Ce sa-i faci, dupa un inceput catastrofal cu ploaie deasa am incercat sa inchei onorabil insa soarele n-a vrut sa iasa din nor mai mult de cateva secunde, asa ca, in pofida tuturor mijloacelor utilizate pentru a diminua expunerea (ISO, compensatie), am obtinut multe miscate iar noise-ul e la el acasa. Asadar imi cer scuze insa sper ca am mai adus ceva noutati pe forum. Destula palavrageala, sa intre avioanele in scena Smile

ELLX are surprinzator de multe locuri de spotting pe ambele directii (06/24) si o pista extrem de lunga – 4 kilometri in cap, sau 13,123ft. Este unul dintre aeroporturile cu cel mai mare trefic cargo din Europa, de unde si lungimea pistei. Am inceput la pragul 06 pe un camp unde insa n-am avut parte de nicio decolare (activa fiind 24) asa ca am pozat ce s-a putut :

Batranul TF-ARL fost Air Atlanta Icelandic 747-200 zace la Luxemburg unde si-a pierdut si un reactor, in compania lui Tesis Air Cargo VP-BXC, un rus la fel de vechi tot 742. Tin sa mentionez ca ambele aeronave au fost active pana de curand, in 2007.
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2140rb4

Pe asta l-am scapat asa ca am fost nevoit sa il pozez din masina… LX-SCV Cargolux. Dovada vremii execrabile de care am avut parte la inceput.
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2142yt7

Aceiasi batrani din partea cealalta a aeroportului.
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2143ys0

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2146ln3

Un alt Cargolux 744 aterizeaza pe 24.
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2151pe1

Am ajuns la pragul 24, unde am gasit un loc perfect ridicat deasupra pistei si am prins cateva aterizari si decolari.

LX-LGR 737-700
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2157xs0

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2160na5

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2162ry8

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2163ov8

S-a inseninat putin, un moment formidabil, cerul plin de dare s-a aratat, asa ca m-am pus pe treaba

SN ?? Avro RJ85
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2164tf6

Air Berlin? 738
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2165um0

LOT E-170
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2167kg4

Luxair E-135 LX-LGI
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2170iw3

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2175bj3

LX-LGYankee la decolare
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2176rp4

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2177gr7

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2178sy8

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2184tb7

Red beacon… gotcha!
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2188kk0

LX-LGZulu si el la decolare; becoming boring
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2192pv7

Si un BAW pe care l-am vazut aterizand din masina pleaca catre Gatwick
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2207qz7

A lasat uragan in spate
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2226vs6

Frumusel pictat LX-LGQuebec 737-700 Luxair
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2227gd3

Inca un Embraer, LX-LGLima
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2233jo8

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2237ps4

Quebec decoleaza
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2241ub3

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Dsc2250fv4

Cam atat. Un aeroport demn de o tura de spotting strasnica, evident, pe vreme mai buna.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Empty
MesajSubiect: Re: Luxemburg - Findel (LUX / ELLX)   Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) EmptyMier 25 Feb 2009, 12:01

In ciuda vremii de afara, pozele sunt reusite, ce ma uimeste pe mine e ca tara aia cat judetul X din Romania are in flota atatea jumbouri Shocked
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Empty
MesajSubiect: Re: Luxemburg - Findel (LUX / ELLX)   Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) EmptyMier 25 Feb 2009, 16:10

gabi-737 a scris:
In ciuda vremii de afara, pozele sunt reusite, ce ma uimeste pe mine e ca tara aia cat judetul X din Romania are in flota atatea jumbouri Shocked

Am vazut doar jumbo cargo, si cred ca au multe avioane pentru ca fiscalitatea este mai lejera in Luxemburg
Sus In jos
Continut sponsorizat





Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Empty
MesajSubiect: Re: Luxemburg - Findel (LUX / ELLX)   Luxemburg - Findel (LUX / ELLX) Empty

Sus In jos
 
Luxemburg - Findel (LUX / ELLX)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hamburg Airport Days 2015 - Partea 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: Europa de Vest-
Mergi direct la: