ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica Empty
MesajSubiect: Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica   Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica EmptyDum 02 Mar 2008, 23:06

Airbus a reusit sa testeze cu succes un sistem nou de alimentare cu energie pentru sistemele aeronoavelor. Pentru prima data in aviatia civila aceasta sursa inovativa de energie a alimentat sistemul secundar hidraulic si sistemele electrice ale aeronavei pe care s-au facut testele.

Aceasta sursa ecologica de energice este compusa din celule electrice care genereaza aproximativ 20kW de curent electric si are ca reziduu de functionare ... APA, astfel fiind 100% fara emisii poluante.

Testul face parte dintr-o suita de planuri gandite de Airbus pentru o industrie aviatica ecologica si a fost realizat impreuna cu Michelin pe un avion de teste A320 proprietatea DLR - Centrul Aerospatial German.

Cu toate ca este doar un pas mic, aceasta este o initiativa demna de laude, deoarece sporeste atentia lumii intregi asupra ecologiei si stimuleaza viitoare dezvoltari in domeniu atat din partea airbus, cat (mai ales Very Happy) din partea competitiei.

Sursa: Airbus

----

Sper sa nu ma judecati prea aspru pentru importanta cu care am tratat subiectul.. e prima stire serioasa pe care o scriu... normal le tin pt mine, dar acuma ca suntem mai multi ma gandeaam ca merita impartit.. ce ziceti? merita sa mai scriu?

ma gandeam ca e posibil sa atragem atentia asupra comunitatii noastre prin stiri locale si internationale pe care tinerii de la "stirile adevarate de la ora 5" le rateaza in cautarea lu becali si a cine stie ce batranici violate de nepoti betivi. Very Happy

rispect
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica Empty
MesajSubiect: Re: Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica   Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica EmptyLun 03 Mar 2008, 08:57

Da merita! Smile Asta si mie mi se pare important. M-am saturat si eu de stiri tampite.
Daca nu ma insel tot cei de la Airbus au facut un zbor de test cu A380 cu combustibil mixt (60% normal si 40%combustibil ecologic - gaz lichefiat).Asta am vazuta intr-o zi la Stirile serii, evident a fost ultima stire dupa doua violuri, trei crime si alte porcarii. Crying or Very sad
Ma bucura faptul ca se gandesc serios la aspectul ecologic, Boeing parca se misca mai incet la capitolul asta.
Iar ca si gluma: un Airbus ecologic mi-as cumpara si eu ca sigur va avea taxa de prima inmatriculare mai mica! Laughing Razz
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica Empty
MesajSubiect: Re: Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica   Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica EmptyLun 03 Mar 2008, 15:02

Laudabila initiativa,e interesant sa scrii daca consideri ca aduci vesti din domeniu aviatiei,fiecare din noi cred ca vrea sa stie cat mai multe noutati.

Reziduu-APA ce tare e...adica se impusca 2 iepuri deodata:un combustibil ecologic odata si producerea apei pe cale artificiala.Dupa cum se preconizeaza ca apa va deveni din ce in ce mai rara si se punea problema ca apa nu se poate sintetiza industrial cheers
Sus In jos
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica Empty
MesajSubiect: Re: Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica   Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica EmptyLun 03 Mar 2008, 19:30

Un roman a facut motorul care merge pe baza de nimic :-?? Ce va mai mira? Very Happy

Si Easyjet are politica ecologica cu ale sale Airbusuri, prin diverse mescambe de consum.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica Empty
MesajSubiect: Re: Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica   Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica Empty

Sus In jos
 
Airbus - primii pasi spre aviatie comerciala ecologica
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Romavia devine a doua linie aeriana comerciala nationala
» Cum au zburat primii trei operatori low-cost in luna ianuarie
» Primul zbor Suhoi Superjet 100
» De la Otopeni spre... lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: