ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair EmptyMier 28 Ian 2009, 20:47

Daca tot a deschis KRP rutele interne , de ce sa nu le folosim.

Asadar :

27 01 2009 KRP 2372 CLJ-TSR
Scheduled : 7,10 - 7,55 , Real : 7,08 - 7,40
Aeronava : Fokker F100 Carpatair YR-FKA
Pax : 17

Era inca noapte , si dupa o cursa nebuna sa nu intarziu , nu am indraznit sa fac altceva , cu camera telefonului mobil , decat aceasta poza :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag196ua2

Zborul a fost ok , atat doar ca si asa , la doar 17 pax , abia am apucat sa urcam , sa primim un sandwich si o cafea , ca , repede , repede a trebuit sa strangem tot , ca deja aterizam.

Nota : din cei 17 , am fost singurul care a iesit , restul au mers la "Connecting flights"

28 01 2009 KRP 2371 TSR-CLJ
Scheduled : 15,15 - 15,55 / Real : 15,35 - 16,15
Aeronava : SAAB2000 Moldavian , ER-SFA
Pax : 16

Am ajuns , de data asta , din timp la aeroport , am avut timp sa vad cateva amanunte :
- era ora sosirii zborurilor externe KRP si inafara de intarzieri nesemnificative (15-20 min) , au ajuns la timp.
- aerogara mi se pare mica si prost impartita . Desk-urile de check-in sunt ingramadite literalmente si ma gandesc doar cum o fi aratand o coada la un zbor WZZ cu vreo 150-160 de pasageri .
- toate feederele interne sunt "inghesuite" la portile 2,3 si 4 , in timp ce la portile 5-11 se "lafaiau" imbarcari doar spre MUC (LH) , IEV , KIV si ODS (KRP) si urma VIE (OS)
- feederele cam goale . Din ce am apucat sa vad : BCM + SCV cam 30 de pax (zbor comasat) , OMR vreo 15 , IAS vreo 25

Imbarcarea s-a facut de la Gate 3 , si am ajuns la un S20 "Moldavian" care urma sa ne duca spre Cluj
Vreme urata , ploaie , furnicile de la KRP pareau ca stiu ce fac si "alimentau" pe rand feederele .

Aeronava pregatita pentru SBZ :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag198js3

Oradea ne-o ia inainte :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag202ds6

Ne apropiem de aterizare la CLJ :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag206pz9

Polus Center , cu parcarea cam goala :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag207hc8cn6

Iulius Mall :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag212dg5gl5

Am aterizat si ne intalnim cu "surata SBI" care era "luata cu acte" de catre Malev pentru cursa de Budapesta :

[img=https://2img.net/r/ihimizer/img204/2871/imag214kv1.jpg]

"Impricinatul" ER-FZA care a ajuns la odihna :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag215em5

Unii vin , altii pleaca : Imbarcare Malev spre Budapesta :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag216ar3fg8

In final , in asteptare , cele doua "cargo" obisnuite : Farnair pentru TNT si YR-RAD pentru Posta Romana :

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Imag218ky2zy4

Cu scuzele de rigoare pentru calitatea data de o camera de telefon mobil (desi , cele de pe TSR , cu picuri de ploaie sunt chiar interesante


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Mier 28 Ian 2009, 22:17, editata de 4 ori (Motiv : resize poze la 800x600)
Sus In jos
geno
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : CLJ/LYS(pentru o vreme)
Data de inscriere : 27/01/2008

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair EmptyJoi 29 Ian 2009, 09:00

Frumos TR ! cand am folosit aceasta ruta(o singura data ) nu era inca deschisa pt intern, dar vad ca nu e mare inghesuiala.Poti sa ne spui cat a fost biletul??Inca o intrebare ar fi daca stiii ceva despre transport TSR-oras?Exista ceva acum inafara de taxi?pt ca la capitolul hotomani cred ca ii intrec banatenii de la TSR pe cei din Bucale.
Numai bine.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair EmptyJoi 29 Ian 2009, 09:26

@geno

Am cumparat biletul cu 2 sau 3 zile inainte online , pe site-ul lor si pretul a fost 664 RON.
Din ce am vazut nu exista autobuz sau altceva decat taxi. Poate ma insel eu , am facut a doua oara drumul asta in doua luni si nu am vazut autobuz.
Asadar solutia e taxi. Daca nu te intereseaza banii , in aerogara la "arrivals" exista un "taxi point" unde stau "baietii" si daca ii iei , au tarif de 3,39 RON / km inafara orasului , iar la intrarea in oras schimba pe tarif de 2,59 RON. Cu totul , pana in centru te ia cam 55-60 de RON.
Daca insa ai rabdare si astepti afara un taxi care vine din oras cu un pasager care se imbarca , ai sanse sa iei un taxi cu tarife "normale" de 1,9 / 1,7 RON si atunci un drum pana in centru e cam la jumatate , pe la 30 RON.

Da , load-ul e dezamagitor. la fel a fost la sf de noiembrie cand am facut prima data acest drum. Sa spunem ca e 'sezon mort" dar daca zbori cu 17 pax cu un F100 (in noiembrie am fost 12 cu acelasi Fokker) nu ai , chiar cu preturile KRP , sa acoperi macar costurile. dar or sti ei mai bine (sa nu mai intru in polemici ca si la topicurile Tarom ).

Cred ca am mai spus-o , pe mine m-a dezamagit organizarea si "impartirea" spatiilor de pe aeroportul no.3 din Romania. Fara patriotism local , cand se va termina terminalul de plecari la CLJ , Clujul va avea conditii de confort si spatiu de 10 ori mai bune.
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair EmptyJoi 29 Ian 2009, 12:22

In afara de taxiuri poti alege varianta RATT, autobuzul 26.
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair EmptyJoi 29 Ian 2009, 18:17

CalinCLJ a scris:
@geno
Cred ca am mai spus-o , pe mine m-a dezamagit organizarea si "impartirea" spatiilor de pe aeroportul no.3 din Romania. Fara patriotism local , cand se va termina terminalul de plecari la CLJ , Clujul va avea conditii de confort si spatiu de 10 ori mai bune.

Pai evident ca e impartit prost si mic daca in banat nu vin bani deloc dar pleaca gramada...noroc ca se mai chinuie cu fonduri proprii si cu proiecte gen terminalul intermodal care se va face si asta tot fuga...E pacat insa ca nu se investeste unde trebuie. La Cluj e bine ca sa facut pentru ca a crescut enorm traficul desi parerea mea este ca mai bine faceau ala nou si nu bagau banii aici sa il inghesuie iara in oras. La Sibiu insa s-au bagat si mai multi bani si arata affraid dar pacat ca bate vantu ....
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair EmptyJoi 29 Ian 2009, 18:32

In ritmul la care se construieste in RO. dupa mine sa fie gata un aeroprt nou ar dura intre 10-20 ani ! Incepand cu studiile de fezabilitate,studii de mediu,conditii meteo,apoi licitatii pe firme,vrei nu vrei apar contestatii,se rezolva apoi iar licitatii.....etc.etc,etc......apoi constructia propriuzisa...un mic calcul 10-20 ani pana la inaugurare ! PACAT...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair   Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair Empty

Sus In jos
 
Cluj - Timisoara si retur cu Carpatair
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cluj-Atena si retur
» Carpatair (V3 / KRP)
» Timisoara- Londra - Palma de Mallorca si RETUR
» Cluj-Antalya si retur 18.08-25.08 2009
» Saab 2000 al Carpatair avariat la Timisoara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: