ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă

In jos 
AutorMesaj
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Empty
MesajSubiect: România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă   România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă EmptyDum 11 Ian 2009, 18:40

România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă din Mexic

Sursa: Antena3
Autor: ***
Data: 07.01.2009

Citat :
Campionatul Mondial de parapantă care va avea loc în Mexic în perioada 25 ianuarie - 3 februarie va putea fi urmărit de români cu interes, întrucât ţara noastră va avea trei sportivi participanţi. Adrian Toma, Ştefan Ceparu şi Istvan Şarig vor participa, astfel, la competiţia care va avea loc în localitatea mexicană Monaca, conform Mediafax.
România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Artid_1231334753
Ei vor avea parte de o luptă grea, având în vedere că vor fi 150 de concurenţi care vor lupta individual, scorul ţării fiind reprezentat de suma punctajelor concurenţilor.

"Participarea este o mare performanţă. Ar fi bine ca această calificare să aducă cât mai muţi practicanţi de parapantă în România, pentru că nu este un sport mai periculos decât altele. Din păcate, lumea află doar de accidente şi nu are datele reale despre acest sport. Am avut un an bun în 2008, iar rezultatele se văd. Ne-am apropiat de sportivi care practică de ani buni parapanta şi cu o dotare net superioară. Avem şi alţi sportivi de valoare în România, dar nu pot urca din cauza dotărilor şi a cheltuielilor. Sper că vom obţine rezultate bune, pentru a urca în punctaje cât mai mult posibil. Cred că diferenţa de temperatură va fi o altă experienţă. Din câte am reuşit să mă informez, noapte e frig acolo, între 0 şi plus 3 grade, însă ziua urcă la plus 25 sau chiar 30 de grade", a spus Adrian Toma.

Condiţiile în care se va face deplasarea sunt, din păcate, un bun indicator al lipsei de fonduri din acest sport. Deşi echipa are un antrenor coordonator, maestrul emerit Dan Cojocaru, acesta nu va putea merge în Mexic din motive financiare. Cei trei vor trebui să suporte din propriile buzunare cheltuielile pentru deplasare, masă, cazare şi taxa de participare, ajungându-se la o sumă totală de 2000 de euro de persoană. Din aceasta, un sfert reprezintă taxa de participare.

Antrenorul Dan Cojocaru a explicat situaţia: "Federaţia trebuia să acopere taxele de participare, însă este început de an şi nu are buget aprobat. E totuşi o mare performanţă că avem echipa naţională calificată la un astfel de concurs, la 16 ani de când se practică acest sport în România".

Foto: www.infotravelromania.ro

Antena3.ro
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Empty
MesajSubiect: Re: România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă   România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă EmptyLun 26 Ian 2009, 11:02

Buna tuturor!

Iata noi informatii in legatura cu cei 3 romani aflati in Mexic, la Campionatul Mondial de parapantă: Adrian Toma, Ştefan Ceparu şi Istvan Şarig.

Citat :


Autor: Adrian Toma
Data: 26.01.2009
Sursa: rofreefly @ yahoo groups

Salutare din Mexic la toata lumea!

Am ajuns de 6 zile in Mexic si tot de 6 zile zburam zilnic. Toate zilele seamana perfect aici. Adica zilnic senin, baza la peste 3000m, termica peste tot dar si foarte turbulent. Cred ca daca intr-o buna zi ne-am trezi si ar fi inorat am fi foarte
surprinsi. In fine, aici se zboara in draci si e aproape sigur ca din 12 zile de competitie, vom zbura 12 zile.

Ieri a fost festivitatea de deschidere. Mare fast si mult zgomot. Astia au imbracat tot orasul in sarbatoare pentru campionatul mondial. Ne-au dat steaguri, copii imbracati festiv care sa ne insoteasca si fiecarei echipe cate o
pancarda cu numele tarii, dupa care am defilat, in coloana,in tot orasul. Lumea facea urari, aruncau confetii si aplaudau.
Oameni veseli mexicanii astia, foarte veseli si foarte relaxati totodata....
La final show si artificii.

In fine, astazi am avut primul task, de 75km si cu toate ca a fost destul de dificil, se vede de departe nivelul pilotilor tinand cont ca au terminat proba mai mult de 100 piloti din 150.

Din echipa Romaniei, doar eu am fost mai noros si am ajuns la final, Stef a facut mai mult de jumatate de task iar Isti a fost cel ghinionist aterizant nu mult dupa decolare. Am terminat proba in 2 ore si 30 min iar ca si comparatie primul a ajuns la finish in 2ore si 2 min.
Am avut termice de 8m/s, plafon la 3300m si pe GPS am inregistrat o viteza maxima de 92km/ora cu speed full si vant de spate.

Cam asta e. Se zboara in draci pe aici....

Pentru cei ce vor sa ne urmareasca pot sa acceseze siteul
www.pwmex2009.com

Hai noroc

Adi Toma
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Empty
MesajSubiect: Salut din Mexic   România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă EmptyJoi 29 Ian 2009, 16:46

Citat :

Autor: Adrian Toma
Data: 29.01.2009
Sursa: rofreefly @ yahoo groups


Salut din Mexic

Asa cum probabil ati vazut si voi, pe aici am zburat zilnic iar probele au fost din ce in ce mai grele. In ultimele 3 zile am avut probe de 91, 94, si 84km iar dificultatea lor creste zilnic si sunt cu siguranta la nivelul unui Campionat Mondial.

Noi, cu toate ca avem mult optimism si incredere, nu putem sa nu observam marile diferentele dintre noi si echipe de top.

Cel mai pregnant handicap e faptul ca nu cunoastem zona. Zilnic invatam cate ceva insa nici o proba nu seamana cu alta, fiind foarte, foarte tehnice si avand portiuni cu "capcane" care sunt bine cunoscute de cei ce au mai zburat in zona. Alt dezavantaj e lipsa unui team leader care sa ne coordoneze in timpul zborului, sa ne pregateasca o strategie in functie de specificul taskului si care da indicatii pretioase de la sol in functie de cum evolueaza conditia meteo sau
curentii de aer ( curenti de vale, directii de vant, activitate termica..etc) in diverse portiuni ale taskului, in timpul zborului.
Spre exemplu astazi, Stef si Isti, au avut ocazia sa vorbeasca cu team leaderul echipei Italiei, care le-a explicat, pentru task-ul de astazi, unde trebuie sa urce pana la baza norului pentru o tranzitie sigura si unde se merge pe convergenta. In total vreo 3 termice pentru task de 84 km... Desigur strategia asta functiona perfect pentru aripile proto ale italienilor, nu pentru aripi cu finete 9.2-9.4 cum sunt ale noastre.

Tot astazi dupa 66km cand ma indreptam spre ultimul turn-point, am facut baza la peste 3400m pentru a-mi asigura tranzitia si cu toate ca nimic nu ar fi indicat vreo problema, la un moment dat am intrat intr-o zona cu descendenta foarte mare si inaintare foarte foarte slaba, din care nu am mai reusit sa scapat ( si odata cu mine inca vreo 10 piloti). Seara am vorbit cu un alti piloti despre incidentul asta si mi-au zis ca se stie foarte bine ca in zona respectiva, dupa
amiaza, se creaza descendenta puternica si ca trebuie ocolita. Acum stim si noi....
Totusi, astazi Stef a ales un alt traseu ajungand intr-un final sa incheie cu bine proba.
In fine, chiar daca nu reusim sa incheiem fiecare task sau nu zburam la fel de rapid ca cei din top, prin zborurile ce le facem aici ne autodepasim zilnic limitele insa ceea ce e cel mai important aceste zboruri ne dau satisfactie iar seara adormim multumiti.

Numa bine

Adi
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Empty
MesajSubiect: Re: România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă   România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă EmptyLun 09 Feb 2009, 14:45

Iata rezultatele finale de la Campionatul Mondial de parapantă, Mexic 2009:

Locul 113 TOMA Adrian aripa Gradient Avax XC2
Locul 136 ISTVAN Sarig aripa Gradient Avax SR 8
Locul 137 CEPARU Stefan aripa Gin Gliders Boomerang Sport

Felicitari baietilor nostri! (sursa: http://airsports.ro/index.php/Mexic2009-Final-Result.html)
Sus In jos
Continut sponsorizat





România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Empty
MesajSubiect: Re: România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă   România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă Empty

Sus In jos
 
România va avea trei reprezentanţi la Campionatul Mondial de parapantă
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Campionatul Naţional de Parapantă 2009
» Romania va avea avioane americane spion fara pilot
»  Campionatul National de Parapanta al Romaniei - 16-22.07.2011
» Timişoara va avea trei aeroporturi
» Campionatul mondial de acrobatie, Polonia 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: