ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bratislava in ploaie

In jos 
+3
arianne
gabi-737
CDA
7 participanți
AutorMesaj
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyDum 28 Dec 2008, 15:45

Am fost la Viena in luna septembrie si m-am hotarat ca in primele 3 zile sa vizitez Viena si intr-o zi sa merg la Bratislava.
Am mers cu trenul de la Viena la Bratislava. Trenul circula din ora in ora, iar un bilet dus-intors costa 14 euro.
Durata calatoriei e de 1 ora.

M-am urcat in tren si am inceput sa fac poze.

Dunarea
Bratislava in ploaie 123046603757jw6
Bratislava in ploaie 02dd0
Bratislava in ploaie 03wv5
Bratislava in ploaie 04am0
Gara din Bratislava
Bratislava in ploaie 45es3
Palatul Prezidential
Bratislava in ploaie 90297318pt4
Bratislava in ploaie 31476294nk7
Bratislava in ploaie 30318850ca9
Bratislava in ploaie 65774649ru8
Bratislava in ploaie 97137553nr3
Bratislava in ploaie 10su8
Bratislava in ploaie 11sn8
Bratislava in ploaie 12vo8
Bratislava in ploaie 13bu1
Bratislava in ploaie 14su4
Bratislava in ploaie 15jh9
Bratislava in ploaie 16ir6
Bratislava in ploaie 17ls4
Bratislava in ploaie 18jq8
Bratislava in ploaie 19rg7
Bratislava in ploaie 20gx1
Bratislava in ploaie 21fx6
Bratislava in ploaie 22sl9
Bratislava in ploaie 23uj3
Bratislava in ploaie 24vf6
Bratislava in ploaie 25ze8
Bratislava in ploaie 26mk6
Bratislava in ploaie 27ys4
Bratislava in ploaie 28zr7
Bratislava in ploaie 27qa9
Bratislava in ploaie 29vx3
Bratislava in ploaie 30mc4
Bratislava in ploaie 31ji0
Bratislava in ploaie 32ei2
Bratislava in ploaie 33df7
Bratislava in ploaie 34ah3
Bratislava in ploaie 35rz4
Bratislava in ploaie 36zo7
Bratislava in ploaie 37ug9
Bratislava in ploaie 38bq5
Bratislava in ploaie 39gf8
Bratislava in ploaie 40qk0
Bratislava in ploaie 41xr6
Bratislava in ploaie 42zb3
Bratislava in ploaie 43gs3
Bratislava in ploaie 44nc6

Pozele le-am facut cu Nikon D40 (18-55mm) pe AUTO. Sper ca v-au placut.
Daca va plac o sa pun si pozele facute la Viena.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyDum 28 Dec 2008, 16:41

Chiar daca a plouat, imaginile sunt frumoase, orasul cu aerul medieval cu strazi inguste si pavate arata minunat, dar nu ai pozat niciun Sky Europe, Wizz???

Sa nu o iei ca pe un repros, si mie imi plac trenurile, tramvaiele, si in general vehiculele, dar fiind forum de foto aviatie dadea bine macar o deriva de avion Laughing
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyDum 28 Dec 2008, 16:46

Frumos, frumos, seamana mult cu Budapesta. Se pare ca merita din plin si un citytrip la Bratislava, desi Viena de la 60km e mult mai atragatoare.

Nu cumva se potrivea topicul asta mai bine la Trip Reports?
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyMar 30 Dec 2008, 16:40

Multumim pentru poze CDA.
Bratislava l-am vazut de cand cu zborurile SkyEurope, am fost de vreo 2-3 ori prin el. Oricum micut orasul, eu am facut centrul la pas. Arata mai bine acum de cand au renovat centrul orasului.

Daca ai timp, poate pui si pozele din Viena.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyMar 30 Dec 2008, 20:01

Am de gand sa merg la Bratislava in ianuarie si chiar daca nu e un trip report cu avioane, m-ai convins ca e un oras de vizitat.

Multumesc pentru poze.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyMar 30 Dec 2008, 20:37

Pentru ca am fost intrebat, de catre un alt coleg de forum, cum se ajunge de la Viena la Bratislava si vad ca exista ceva interes pentru aceasta destinatie, postez ce am scris mai demult, in alt forum. Sper sa nu se supere nimeni pt. un link catre alt forum....

...daca stai in viena si vrei sa vezi bratislava, se ia trenul din gara sudbahnhof ( sunt trenuri la fiecare ora - foarte dese ) si te lasa in bts - hlavna stanica ( gara centrala, adica pe limba lor ).
costa 14 eur/pers. dus-intors si este inclus si transportul local in bts ( tramvai, autobus, troleibus ) - mai se poate cu eurolines - 10 eur/pers dus-intors, dar daca mai iei si bilete pt. transport local in bts tot acolo ajungi si oricum nu te mai doare capul si nici mainile - nu prea rup engleza vanzatorii de bilete sau soferii de autobus in bts.
la intoarcere, trenul se ia tot din bts hl. st. ( aceeasi frecventa - unul pe ora aprox. ) si te lasa tot in gara sudbahnhof - viena.
bratislava ( bts ) este un oras f. frumos - partea veche si merita cu prisosinta o excursie de o zi.
gasesti in aeroportul bts, cand ajungi, pliante, harti si alte info - este bine sa le iei de acolo, oricum nu ai ce face pana pleaca shuttle-bus spre viena.
in gara sudbahnhof ti se da, sa ceri, orarul cu toate plecarile/sosirile inspre/dinspre bts.
este f. dragut - castelul bratislava + orasul vechi.
de la gara hl.st. faci fix 3 stati cu autobusul 93, dupa aceea pe jos pana la castel si tot pe jos in orasul vechi - f. pitoresc.

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=18134&st=342&p=1682070&#entry1682070

sau ceva poze, realizate vara, o alta lumina - cu vechiul meu Canon A530:

http://forum.softpedia.com/index.php?s=&showtopic=212920&view=findpost&p=3717036

Obs: pentru a vedea pozele trebuie sa fiti inregistrati, pentru text nu.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyMar 30 Dec 2008, 21:12

metalactual a scris:

...daca stai in viena si vrei sa vezi bratislava, se ia trenul din gara sudbahnhof ( sunt trenuri la fiecare ora - foarte dese ) si te lasa in bts - hlavna stanica ( gara centrala, adica pe limba lor ).
costa 14 eur/pers. dus-intors si este inclus si transportul local in bts ( tramvai, autobus, troleibus ) - mai se poate cu eurolines - 10 eur/pers dus-intors, dar daca mai iei si bilete pt. transport local in bts tot acolo ajungi si oricum nu te mai doare capul si nici mainile - nu prea rup engleza vanzatorii de bilete sau soferii de autobus in bts.
la intoarcere, trenul se ia tot din bts hl. st. ( aceeasi frecventa - unul pe ora aprox. ) si te lasa tot in gara sudbahnhof - viena.

Multumesc metalactual pentru informatii. Hotelul unde stau in Viena este langa Sudbahnhof, asa ca e mult mai usor sa ajung Smile
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyMier 31 Dec 2008, 01:29

Mai este o varianta de transport intre Viena si Bratislava mult mai atractiva din punct de vedere turistic, dar si cu un pret sensibil mai mare: cu vaporul pe Dunare.

Informatii, preturi si orar (nu sunt curse regulate tot timpul anului) pe TWIN CITY LINER.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie EmptyVin 02 Ian 2009, 16:04

gaudi a scris:
Mai este o varianta de transport intre Viena si Bratislava mult mai atractiva din punct de vedere turistic, dar si cu un pret sensibil mai mare: cu vaporul pe Dunare.

Adevarat, dar iarna nu stiu daca este recomandabil. Eu am fost tentat sa ma duc cu vaporul ( sunt nave rapide ) si sa ma intorc cu trenul, dar era vara. Atentie si la program, desi orele erau convenabile.
M-a infrant pretul, eram 3 persoane si un singur singur contribuabil: je No .
Orice mijloc alegi, merita one day trip la Bratislava.
Viena si Bratislava sunt cele mai apropiate capitale din Europa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bratislava in ploaie Empty
MesajSubiect: Re: Bratislava in ploaie   Bratislava in ploaie Empty

Sus In jos
 
Bratislava in ploaie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bratislava - M. R. Stefanik (BTS / LZIB)
» Accident DHL Cargo la Bratislava, Slovacia
» Aeroportul Cluj-Napoca - Aprilie 2010
» Sky Europe muta zborurile de pe Viena pe Bratislava
» AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: