ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Planorism

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 18:17

Acu cativa ani am vazut un afis intr-ul liceu, cum ca la aeroclub tinerii cu varsta intre 26 si 22 de ani pot face cursuri gratuite de planorism sau parasutism la aeroclub. M-am interesat si eu din mai multe surse de atunci, dar nu am inteles mare lucru. Poate ma lamureste si pe mine cineva, chiar asi vrea sa ma apuc in viitorul apropiat de planorism...
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 18:22

Messerschmitt a scris:
Acu cativa ani am vazut un afis intr-ul liceu, cum ca la aeroclub tinerii cu varsta intre 26 si 22 de ani pot face cursuri gratuite de planorism sau parasutism la aeroclub. M-am interesat si eu din mai multe surse de atunci, dar nu am inteles mare lucru. Poate ma lamureste si pe mine cineva, chiar asi vrea sa ma apuc in viitorul apropiat de planorism...

pai te iei frumos si mergi la aeroclub si cauti pe nea Costica, care e comandant la voi la Satu Mare si el te poate lamuri cum e cu inscrierea.
inscrierile la aeroclub se fac de obicei in luna Ianuarie, si banuiesc ca vor aparea din nou afisele respective prin scoli
cred ca ti-am zis si live, cand ne-am vazut, din nefericire, zborul se face la Baia Mare, dar ce-s 50 de km cand pasiunea e mare? varsta e de la 15 ani pana la 22. deci anu asta degeaba mergi ca nu rezolvi mare lucru, intrucat nu poti breveta pana nu ai 15 impliniti. acum depinde, daca au loc si te baga la zbor.
multa bafta razvanele, si daca ai nevoie de info suplimentare stii unde ma gasesti Wink
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 18:32

virusule tin sa te corectez...tre sa ai 16 ani impliniti nu 15 Razz
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 18:34

VIC a scris:
virusule tin sa te corectez...tre sa ai 16 ani impliniti nu 15 Razz

viteza tinere, ai dreptate! nu poate zbura simpla pana la 15 ani. tre sa las vinu cald deoparte:P
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 18:34

te rog... Laughing
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 20:42

Multumesc mult prieteni, am sa incerc la anu` sa vorbesc la aeroclub, cand voi avea 15. Acuma, daca sunteti buni sa mai imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
-Nu inteleg de ce anume nu se pot face zboruri cu planorul aici la Satu Mare. Am auzit doua variante: nu e buna pista de iarba ( de fapt nici nu exista) si ca se construieste nustiu-ce ILS. Am mai auzit ca nu ar fi ce sa te tracteze, dar asta cade, am vazut in hangar un automosor, dar nu stiu daca functioneaza.
-In ce consta probele pentru brevetare? din cate mi-a spus mie nenea ala de la aeroclub, ar fi un examen medical si un examen ( proba scrisa) din teorie. Acuma, eu vreau sa stiu mai in mare , ca am ceva probleme de sanatate ( dar care cred ca se rezolva pana atunci) si nu vreau sa cad din cauza fizicului.

Multumesc inca o data!
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 20:59

examenul medical il faci doar la inceput,cand te inscrii urmand ca apoi sa incepi cursurile teoretice si la sfarsitul lor sa susti un examen din tot ceea ce ai invatat acolo
examenul de brevetare consta in altceva!! dupa ce iesi la simpla comanda si iti aduni numarul de zboruri minim pt brevet,susti un examen teoretic iar apoi unul practic...insa asta doar dupa ce ai iesit la simpla comanda!!!!

sa-mi zici daca ai inteles cv din ce am scris ca io nu prea am darul explicatiilor Rolling Eyes
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyDum 21 Dec 2008, 21:43

Totul e clar. Mersi!
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Planorism Empty
MesajSubiect: Planorism   Planorism EmptyMier 21 Ian 2009, 23:34

Salut. Sunt nou pe aici si as vrea sa va intreeb ceva deoarece sunt foarte pasionat de planorism.Ma pot inscrie de la 15 ani? Inca nu am ajuns la aeroclub dar din cate am vorbit in vara cu instructorii am inteles ca trebuie sa am 16 ani. Nici rabdare nu mai am inca un an, sper ca anu acesta sa incep. Daca pot ma duc direct la aeroclub la Sanpetru la scoala Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyMier 21 Ian 2009, 23:36

dragosh54321 a scris:
Salut. Sunt nou pe aici si as vrea sa va intreeb ceva deoarece sunt foarte pasionat de planorism.Ma pot inscrie de la 15 ani? Inca nu am ajuns la aeroclub dar din cate am vorbit in vara cu instructorii am inteles ca trebuie sa am 16 ani. Nici rabdare nu mai am inca un an, sper ca anu acesta sa incep. Daca pot ma duc direct la aeroclub la Sanpetru la scoala Very Happy

poti incerca, dar iti recomand sa ai rabdare inca un an. nu patesti nimic daca stai, plus ca nu poti breveta la 15 ani si e nasol. mai bine asteapta. lucrurile in aviatie se fac incetul cu incetul si cu rabdare si pasiune. sfatul si parerea mea dupa 7 ani de zbor Smile
Sus In jos
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 00:07

Deci la 15 ani nu pot breveta. Am inteles...dar instructorul Radu Vancea mi-a spus sa ma apuc de anul acesta deoarece eu am un avantaj... locuiesc langa aerodrom si in 2 ani este posibil ca aeroclubul acesta sa se vinda... desi dansul nu stie ca eu fac 16 ani la sfarsitul verii... Dar daca fac teoria anul acesta, anul viitor mai pot breveta sau trebuie sa imi reinoiesc cunostinetele urmate de examen?Very Happy
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 07:53

daca faci 16 ani la sfarsitul verii ai putea sa te inscrii....poti urma cursurile si poti zbura la 15 ani...dar nu poti iesi la simpla si nici breveta pana nu ai 16 ani...si oricum daca zici ca faci la sfarsitul verii eu zic sa mergi Wink brevetarea ii undeva prin toamna si de iesit la simpla...asta tine de tine Razz
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 08:28

VIC a scris:
daca faci 16 ani la sfarsitul verii ai putea sa te inscrii....poti urma cursurile si poti zbura la 15 ani...dar nu poti iesi la simpla si nici breveta pana nu ai 16 ani...si oricum daca zici ca faci la sfarsitul verii eu zic sa mergi Wink brevetarea ii undeva prin toamna si de iesit la simpla...asta tine de tine Razz

nu e obligatorie simpla si brevetarea in acelasi an in care a inceput... asta e un curent gresit pe care il vad de multe ori la cei de la formare. in loc sa se straduiasca sa invete sa zboare cat mai bine, se lasneaza intr-o competitie gen care e primu la simpla care nu stiu ce... si daca nu breveteaza in acelasi an multi se lasa...
dragosh, daca radu a zis ca e ok, go ahead si transmite-i salutari de la Adi de la Alba Smile
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 08:48

pai nu am zis ca e obligatorie simpla in primu an Razz tocmai asta am zis ca depinde de el....si in caz ca iese anul asta la simpla oricum brevetarea se tine undeva prin toamna...deci nu are nimica de pierdut
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 08:50

VIC a scris:
pai nu am zis ca e obligatorie simpla in primu an Razz tocmai asta am zis ca depinde de el....si in caz ca iese anul asta la simpla oricum brevetarea se tine undeva prin toamna...deci nu are nimica de pierdut

nici eu nu am zis, dar daca citeai atent si tot, incercam sa transmit mesajul ca nu alea sunt cele mai urgente chestii de facut in primul an, ci invatarea de a stapani aeronava in siguranta si cat mai frumos posibil...
Sus In jos
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 10:26

Multumesc mult baieti, acum am inteles. Sambata direct la aerodrom ma duc si cu ocazia asta Adi il salut pe Radu din parte ta. Eu acuma ma`s mai uita la niste poze de la mitingurile din tara dar am scoala:(... diseara voi mai adresa niste intrebari.Salutare:D
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyJoi 22 Ian 2009, 10:27

dragosh54321 a scris:
Multumesc mult baieti, acum am inteles. Sambata direct la aerodrom ma duc si cu ocazia asta Adi il salut pe Radu din parte ta. Eu acuma ma`s mai uita la niste poze de la mitingurile din tara dar am scoala:(... diseara voi mai adresa niste intrebari.Salutare:D
mersi mult, si te asteptam cu raspunsurile pregatite Smile
Sus In jos
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism EmptyLun 09 Feb 2009, 15:47

Hehe... am vorbit cu Domnu`Cojocaru, comandantul de la aeroclubul din Brasov si m-a inscris cu o conditie:D... ca pe 31 octombrie de ziua mea sa ma bage in "patul" de maracini:D... tot ce sa predat pana acuma a fost foarte usor pentru mine... eu le stiam din vara:D... adica ma invata Laura o sportiva la sfarsitul zborului componentele planorului IS28B2... acuma sper sa fac totul la examenu`de peste o luna si ceva...Very Happy. Salutari!... Sa auzim numai de bine;)Very Happy
Sus In jos
gogu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 13/02/2009

Planorism Empty
MesajSubiect: Online Contest   Planorism EmptyMar 11 Aug 2009, 16:26

Zboruri de distanta ale Aeroclubului Romaniei!

http://www.onlinecontest.org/olc-2.0/gliding/flightsOfClub.html?sp=2009&rt=olc&d-2348235-o=2&d-2348235-p=&cc=2167&c=C0&sc=&d-2348235-s=3&st=olc&paging=100000
Sus In jos
Continut sponsorizat





Planorism Empty
MesajSubiect: Re: Planorism   Planorism Empty

Sus In jos
 
Planorism
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Probleme medicale
» Site planorism
» Planorism si planoare
» Campionatul mondial de planorism
» Autocolante Insigna "C"-planorism

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: