ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 VOR Postavarul

In jos 
+13
YR-DNY
eugen
aegean
arianne
zapacitu
lancer_two_one
ovidiu51
Griff
Edi
coropijnita
neagu_laurentiu
propellerdream
adic
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyDum 28 Dec 2008, 03:03

Teoretic pozitia trebuia determinata si prin linii de pozitie fata de alte radiofaruri din apropiere, cea ce nu s-a facut. Presupun ca rutina a dus la omiterea unor proceduri standard.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 01 Ian 2009, 22:34

S-a nimerit sa trec si eu pe acolo. BRV VOR (se pare ca l-au renovat, sau cel putin vopsit - arata mai bine decat ce-am vazut din pozele lui adic):

VOR Postavarul - Pagina 2 Dsc1253ss2

VOR Postavarul - Pagina 2 Dsc1283lp6
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyVin 02 Ian 2009, 12:05

ovidiu51 a scris:

PS In acea perioada numai sudul tarii era acoperit Radar, sectoarele Bacau si Cluj dirijau nonradar

Ovidiu,explica-mi si mie te rog cum vine asta ca eu nu am auzit de asa ceva pana acum si mi se pare un fel de sport extrem.Multumesc in avans.
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyVin 02 Ian 2009, 14:09

aegean a scris:
ovidiu51 a scris:

PS In acea perioada numai sudul tarii era acoperit Radar, sectoarele Bacau si Cluj dirijau nonradar

Ovidiu,explica-mi si mie te rog cum vine asta ca eu nu am auzit de asa ceva pana acum si mi se pare un fel de sport extrem.Multumesc in avans.

Pai, incerc eu o explicatie, ca am auzit de la cei de la Arad. Aveau strip-urile cu minutul de intrare in sector si estimarea minutului de iesire, nivel, ruta etc. In cap aveau o imagine a situatiei "de facto" in functie de datele ce le primeau de la piloti si din cate am vazut, parca la Arad mai era un ecran radar-primar, pe care se mai uitau. Practic, esalonarea se facea la 5 (parca?!) mintue, dupa timpii estimati, se circula numai pe rute si erau nivele de zbor mai "aerisite" (de ex. 290, 330, 370 erau pentru vest-est, iar 310, 350, 390 pentru est-vest). Daca gresesc, astept completari.
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyVin 02 Ian 2009, 15:01

Eu cred ca cel mai important era esalonarea verticala coordonata de ACC, restul era rezolvat de piloti...
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: non radar   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyVin 02 Ian 2009, 15:13

aegean a scris:
ovidiu51 a scris:

PS In acea perioada numai sudul tarii era acoperit Radar, sectoarele Bacau si Cluj dirijau nonradar

Ovidiu,explica-mi si mie te rog cum vine asta ca eu nu am auzit de asa ceva pana acum si mi se pare un fel de sport extrem.Multumesc in avans.
In anii `70 exista un singur radar de ruta la Bucuresti, marca Thomson si acoperea cam tot sudul. Zona cea mai critica era intre Deva si Tg Jiu unde existau zone de conflict(rute convergente), iar calitatea semnalului radar era deficitara, la fel si comunicatiile radio. In restul tarii, centrele de la Arad, Bacau si Cluj aplicau dirijarea non radar, pe baza de estima, din radiofar in radiofar. Pilotul in zborul pe ruta, dupa ce survola un punct de radionavigatie estima urmatorul (NDB sau VOR/DME). Esalonarea minima era de 10 min intre avioanele cu aceiasi viteza zburand pe aceiasi ruta, sens si nivel de zbor. In prezent esalonarea minima radar este de 10 NM. Dupa raportul de pozitie controlorul putea determina pozitia si de aici putea lua decizia de urcare/ cobaorare cand era cazul. Totul era "vizualizat tridimensional" in mintea controlorului care le dirija si nota datele pe benzi de evidenta progresiva . Nivele de zbor incepeau de la 040 pana la 490. Bineinteles ca dirijarea non radar era mai greoaie, totul depindea de raportul de pozitie dat de pilot, iar daca acesta gresea era dificil de stabilit situatia reala . O metoda era sa ii ceri pilotului linii de pozitie de la doua radiofaruri limitrofe, de multe ori pilotii nu agreau situatia si cautau rezolvarea pe cont propriu.
Cand situatia permitea si totul era clar se aprobau si rute directe, mai ales pentru aeronavele cu INS la bord, mumai ca de multe ori trebuia si acordul armatei care nu vedea cu ochi buni aceste facilitati
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 00:29

Multumesc mult pentru raspunsuri;m-am edificat acum (desi trebuie sa recunosc ca eu am crezut ca au existat radare inca de la inceput).
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 01:06

neagu_laurentiu a scris:
Eu cred ca cel mai important era esalonarea verticala coordonata de ACC, restul era rezolvat de piloti...
Se aplica acest sistem undeva? poate doar pe AWACS.
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level
lancer_two_one


Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 06:09

zapacitu a scris:
Asta sa fie?
http://deva.mconet.biz/index.php?action=fullnews&id=220425&category=230&category_name=deva

Affirmative.

Sorin
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level
lancer_two_one


Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 06:34

ovidiu51 a scris:
lancer_two_one a scris:

Din cit stiu, cu An-eul Tarom ratacit a fost vorba de "furatura ARK-ului". Nu neaparat frecventa a fost setata gresit ci statia de bord s-a acordat pe o alta statie pe aceeasi freventa pentru ca la acel moment semnalul de acolo i-a placut mai mult Smile . Nu este singurul caz in Ro cind asa ceva s-a intimplat ( e drept, celalalt caz nu a fost de la Tarom).
Nu cred ca a survolat Ucraina. Au fost interceptati pe mare de un MiG-23 decolat din celula de la MK. Daca imi aduc bine aminte, se pare ca pilotul interceptor a primit drept premiu din partea Tarom o calatorie gratuita.
A fost un alt exmeplu de erori in lant (nu sariti sa blamati pilotul) care s-au incheiat cu bine.
Sorin
Sorin, subiectul este prea interesant ca sa nu continuam polemica, chiar daca e cu albastru Laughing .
In ziua incidentului am zburat cu BMC la Bacau. Dupa Mizil a trebuit sa viram dreapta pe cap Galati din cauza unui front compact de CB. Pot sa spun ca atunci am avut parte de cel mai palpitant zbor printre cumulonimbi, un roller coaster printre nori, a fost o senzatie nemaipomenita. La un sfert de ora dupa noi a decolat YR-BMA, cursa de Baia Mare, pilotat de Nastase, ca si noi a dat de frontul de CB si de la Strejnic a virat penrtu ocolire spre est. Dupa depasirea frontului teoretic trebuia sa ia cap de BRV sau TGM, dar dintr-o cauza oarecare (hai sa nu-i spunem eroare) au luat cap de BC (Bacau). La vericala radiofarului BC(Bacau!!) comandantul raporteaza "trecem TGM, aprobati coborarea" Controlorul de la Cluj ii aproba coborarea la nivel 80. Din acest moment incepe epopeea lui BMA. Avionul incepe coborarea si din acest moment pierde total controlul navigatiei. Radiocompasul incepe sa oscileze haotic si Nastase spune: "ARK-ul se invarte ca un ventilator" Abia aici putem vorbi de "furatura ARK-ului" de care vorbesti. Dupa survolarea Bacaului pilotul a comutat frecventa ARK-ului pe urmatorul radiofar:BMR. Semnalul de acolo este foarte slab si de aceea acele o iau razna. Comandantul isi da seama de situatie, realizeaza ca s-au ratacit si cere urcarea la nivel 100 ca sa evite muntii. Din acest moment comunicatiile cu Clujul devin slabe pana la disparitie din cauza inaltimii mici si avand in vedera va avionul se deplasa prin Moldova cu cap de nord. Mecanicul si copilorul incearca sa determine pe comandant sa ia legatura cu turnul Suceava sau alt organ(banuiau ei ceva), dar Nastase refuza alternativa si vireaza la 180, inapoi. Pe la nord de Galati BMA traverseaza coltul sudic al sectorului Odessa, care suna la Bucuresti si intreaba daca nu are vreun avion deviat de la ruta din motive meteo. Bucurestiul intrase deja in alerta, dar ei cautau avionul in Ardeal, nicidecum in est. Restul e istorie, interceptarea de MiG-urile 23 care se aflau in zbor de antrenament si aterizarea. La aterizare comandantul declara avionul cu probleme la sistemul de navigatie si este sigilat. A doua zi sosesc comisii de la Tarom si Autoritatea Aeronautica pt ancheta. Se efectueaza un zbor de incercare, si avionul este declarat perfect din toate punctele de vedere, inclusiv navigabilitate. Bietul Nastase a fost suspendat de la zbor, n-am mai auzit de el dupa incident.

PS In acea perioada numai sudul tarii era acoperit Radar, sectoarele Bacau si Cluj dirijau nonradar

Ovidiu,

Indiferent de culoare, eu n-am vazut asta ca pe o polemica; mai degraba ca o completare.

Ca orice incident/accident de aviatie a fost rezultatul mai multor contributii: eroare de navigatie, lipsa urmaririi de la sol, slab sau inexistent CRM (Cockpit Resource Management)...

"Navigatie". Garantia unei navigatii fara probleme este combinarea a cit mai multe metode de navigatie si verificarea lor reciproca. Desigur cind intre tine si sol se afla un plafon, este greu s-o mai faci "la vedere" sau "observata". Se poate insa face navigatie estimata pe baza vitezei, capului, timp, etc. Asa cum ai specificat, chiar radionavigatia permite determinarea pozitiei prin acordarea succesiva pe citeva statii cu o pozitie cunoscuta. Radiofarul emite de asemenea si "litera" care ajuta la identificarea pozitiva.

"Solul". in explicatia pe care ai dat-o intr-un mesaj ulterior, te referi la anii '70. Asta ar fi cu vreo 20 de ani inainte de evenimentul de care vorbim acum. Oricum, prin '84 am fost la ACC OTP, aveau acoperire peste toata Ro. In ziua aia zbura Borcea parca. Doar ei erau un "cerculet", toti ceilalti cu XPDR aveau toate datele afisate pe ecran; culoarele erau trasate, etc. imi aduc aminte ca m-am jucat putin cu roller-ball-ul unei console.(Pentru legatura asa cum ai spus in fiecare tura acolo era si un navigator militar).

In final multumesc pentru detaliile furnizate.

Sorin
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 09:59

Mai pun o intrebare legata de RNAV. E interesant pentru mine acest subiect mai ales la avioanele cu dotari "clasice" (nu cele cu FMS ori GPS) pentru a intelege mai bine munca depusa de un pilot inaintea anilor '90.

Sa zicem era disponibil la bord un echipament cu interfata urmatoare (mai mult sau mai putin):
VOR Postavarul - Pagina 2 RNAV-controls
VOR Postavarul - Pagina 2 2-88

Pentru a introduce/seta un waypoint inteleg ca se specifica distanta si relevmentul dorit fata de statia VOR dar unde am informatia de curs pentru fi pe traseu ? Pe indicatorul VOR clasic disponibil la bord ?

(eventual daca aveti imagini cu astfel de echipamente disponibile pe An-uri, IL-uri, BAC-uri ar fi intersant !)
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 10:11

neagu_laurentiu a scris:
E interesant pentru mine acest subiect mai ales la avioanele cu dotari "clasice" (nu cele cu FMS ori GPS) pentru a intelege mai bine munca depusa de un pilot inaintea anilor '90.

Dar de ce "inainte de `90"? La avioanele cu dotari "clasice" (nu cele cu FMS sau GPS) dupa `90 s-a muncit altfel?
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 10:21

Griff a scris:
Dar de ce "inainte de `90"?
Sunt pe cale de disparitie apoi vad mare un GPS lipit pe bord (in poze) Very Happy
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 12:56

Cursul iti apare pe HSI (horizontal situation indicator ) sau sinonim CDI (course direction indicator), asta la avioanle mari ca la cele mici se foloseste indicatorul VOR
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: ARK   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 13:31

neagu_laurentiu a scris:
Mai pun o intrebare legata de RNAV. E interesant pentru mine acest subiect mai ales la avioanele cu dotari "clasice" (nu cele cu FMS ori GPS) pentru a intelege mai bine munca depusa de un pilot inaintea anilor '90.
Pentru a introduce/seta un waypoint inteleg ca se specifica distanta si relevmentul dorit fata de statia VOR dar unde am informatia de curs pentru fi pe traseu ? Pe indicatorul VOR clasic disponibil la bord ?
(eventual daca aveti imagini cu astfel de echipamente disponibile pe An-uri, IL-uri, BAC-uri ar fi intersant !)
La bordul acestor aeronave exista cel mai important indicator: Radiocompasul (rusii il denumeau ARK), cu ajutorul acestuia aveau indicatia de cap. Prin comutarea lui pe frecventa altor radiofaruri se putea afla si pozitia pe ruta, daca in acel loc nu aveau semnale de la VOR/DME, mult mai precise. Exista si un indicator VOR la bord, nu mai retin daca la toate aeronavele in cauza. (Am sa caut si imagini de cabina mai detailate momentan sunt in deplasare).
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 16:18

YR-DNY a scris:
Cursul iti apare pe HSI (horizontal situation indicator ) sau sinonim CDI (course direction indicator), asta la avioanle mari ca la cele mici se foloseste indicatorul VOR

ce intelegi prin indicator VOR?
CDI este course deviation indicator
si cum apare cursul pe HSI?
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 16:58

Mda, nu m-am exprimat clar deloc... iar la CDI am gresit, sorry.
un VOR display simplu:

VOR Postavarul - Pagina 2 Vor

Si cam asa vezi cursul pe HSI:

VOR Postavarul - Pagina 2 Hsiss7
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 08 Ian 2009, 18:07

YR-DNY a scris:

VOR Postavarul - Pagina 2 Vor

pai asta e CDI-ul
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 26 Feb 2009, 16:14

VOR Satu Mare,perpendicular pe pista de aterizre 19,dupa care incepe ILS-ul:

VOR Postavarul - Pagina 2 P2070026

....poza asta chiar nu am stiut unde sa o pun,este un radar de la unitatea de radiolocatie de la Sarauad langa Tasnad....are legatura cu aviatia ?

VOR Postavarul - Pagina 2 P2030010

......o piesa de muzeu cred... Very Happy
Sus In jos
demorra
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 196
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 19/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyMier 15 Apr 2009, 22:21

Momentan la Satu Mare nu exista ILS. Anul acesta se va instala unul daca toate lucrurile vor merge conform planului.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: P-14   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 16 Apr 2009, 09:01

allex a scris:
....poza asta chiar nu am stiut unde sa o pun,este un radar de la unitatea de radiolocatie de la Sarauad langa Tasnad....are legatura cu aviatia ?
VOR Postavarul - Pagina 2 P2030010
......o piesa de muzeu cred... Very Happy
Are, este cel mai tare radar din dotarea armatei, bate pana la 600 Km. Echipamentul se numeste P-14, are o antena de 33m latime si 22m inaltime. Este operational, in serviciul aviatiei militare.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 16 Apr 2009, 10:24

Da, P-14. Un radar vechi dar destul de eficace. Uite aici mai multe detalii
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 16 Apr 2009, 10:27

ovidiu51 a scris:
Are, este cel mai tare radar din dotarea armatei, bate pana la 600 Km. Echipamentul se numeste P-14, are o antena de 33m latime si 22m inaltime. Este operational, in serviciul aviatiei militare.

O, imi amintesc ca era si la Bacau unul. Il vedeam in fiecare zi de pe geam cand eram copil Smile Oare mai exista?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: P-14   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 16 Apr 2009, 11:07

propellerdream a scris:
ovidiu51 a scris:
Are, este cel mai tare radar din dotarea armatei, bate pana la 600 Km. Echipamentul se numeste P-14, are o antena de 33m latime si 22m inaltime. Este operational, in serviciul aviatiei militare.

O, imi amintesc ca era si la Bacau unul. Il vedeam in fiecare zi de pe geam cand eram copil Smile Oare mai exista?
Este in acelasi loc Laughing
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 EmptyJoi 16 Apr 2009, 15:53

Am aterizat vara trecuta, pe la sfarsitul lui august, cu un Cessna 172 la LRBC si nu-l vazusem. Probabil ca n-am fost eu suficient de atent. E drept ca dispecerul m-a ghidat sa parchez pe o pozitie care nu-mi oferea o vizibilitate prea buna in zona aia. Iar cand am decolat de la Bacau eram atent la rulaj, sa ma tin de axul cai de rulare si nu m-am uitat spre radar Smile Multumesc pentru poza Very Happy
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Continut sponsorizat





VOR Postavarul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: VOR Postavarul   VOR Postavarul - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
VOR Postavarul
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: