ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Oferta Germanwings

In jos 
+2
CDA
Nic
6 participanți
AutorMesaj
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyMier 03 Dec 2008, 13:54

Germanwings a lansat o oferta cu bilete de pana la 16 euro (cu tot cu taxe, dar fara bagaj).
Am verificat si biletele sunt pe toate cele 3 rute din Romania, in multe dati.

Am tot incercat sa gasesc un alt zbor pe care sa-l combin cu un zbor Germanwings, insa nu prea am gasit nimic cu adevarat convenabil.
Singurul care e mai bunicel, e asa:
-sambata: BBU-CGN 16 euro
-duminica: DTM-BBU 27 euro (cu Wizz Air)

Chestia e ca traseul asta l-am mai facut la primul zbor Germanwings in Romania, adica am plecat BBU-DTM si am venit CGN-BBU. Parca as incerca si altceva.

Daca aveti alte idei, va rog…
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyMier 03 Dec 2008, 18:05

Eu as face in felul urmator:
Mi-as cumpara un bilet dus-intors Bucuresti-Berlin.
Pret 19,98 +6 euro taxa de card. Total 25.98
Germanwings nu zboara in fiecare zi la Berlin ci doar Marti, Joi si Sambata asta insemnand ca trebuie sa dormi undeva 2 nopti. Dar la cat costa un hotel mai ieftin sau un hostel in Berlin eu zic ca merita sa dai 30 de euro pe cazare (2 nopti).
Pret total 25.98 euro avionul +30 euro cazarea = 55.98 euro

Eu zic ca e ieftin. Unde mai gasesti o excursie de 3 zile la pretul asta?

Hotelurile si hostelurile le-am gasit pe www.booking.com
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyMier 03 Dec 2008, 18:30

Prea complicat CDA, cu 2-3 zile... Plus ca Berlin nu ofera atat de multe incat sa stai atat.

La banii de cazare pe 2 nopti, se mai adauga si transportul in oras + cel de la / pana la aeroport, plus vizitare, plus mancare. Si atunci chiar te intinzi prea mult doar pentru Berlin.

Ca sa nu mai zic ca mai trebuie si zile de concediu, cel putin 2.

Buna ar fi combinatia Berlin-Praga-Viena, cu trenul, si SkyEurope de la Viena. Dar la fel, te intinzi prea mult, ca bani si zile...
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyMier 03 Dec 2008, 23:18

Din Berlin poti zbura cu Ryanair catre Dublin, Duseldorf, Londra, Milano (Bergamo), Frankfurt, Stockholm, Shannon si East Midlands.

Pana pe 9 decembrie Ryanair au oferta la 5 lire/segment pe anumite rute si date - zboruri pana in februarie.

De exemplu din Berlin ai putea pleca duminica cu Ryanair spre Milano Bergamo (25,92 euro) apoi sa te intorci in tara cu Wizzair-ul luni (20,99 euro).

Preturile sunt cu taxe incluse - mai putin cea de card.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyJoi 04 Dec 2008, 14:15

Nic a scris:
Prea complicat CDA, cu 2-3 zile... Plus ca Berlin nu ofera atat de multe incat sa stai atat.

Nu e chiar asa. Berlin are peste 170 de muzee si colectii dintre cele mai variate. Neaparat merita vizitat Deutsches Technikmuseum Berlin (DTMB). Din 2005 muzeul are si o sectiune: Aeronautic and Space Collection.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyMier 07 Ian 2009, 23:28

Incepand de astazi 7 ianuarie 2009 si pana pe 11 ianuarie 2009, Germanwings are in oferta si bilete la 19,99 euro (taxe incluse, fara bagaj de cala; se adauga doar taxa de administrare a platii - 8 euro) pe anumite zboruri/rute in perioada 20 ianuarie - 9 martie 2009.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyJoi 15 Ian 2009, 10:59

Pana pe 25 ianuarie Germanwings pune la dispozitie 1 milion de bilete cu preturi incepand de la 19.99euro (taxe incluse, fara bagaj de cala).
Perioada de zbor: 24 ianuarie-29 aprilie 2009.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyVin 08 Mai 2009, 22:12

Am vazut pe site ca GermanWings are zboruri si pe Bucurestu-Zurich. Caut sa rezerv 2 bilete dus intors pe aceasta ruta. Plecarea pe 24 mai si intoarcerea pe 27. Nu reusesc deloc...sa ma descurc pe site-ul lor.
Ma puteti lamuri>?
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptyVin 08 Mai 2009, 22:19

Asa mai sunt si alte destinatii, dar nu sunt directe.
Trebuie sa schimbi intr-unul din hub-urile lor, adica Koln, Stuttgart sau Berlin. Si preturile sunt cam maricele.
Mai bine ai zbura spre Milano si de-acolo iei trenul pana la Zurich, peisajele sunt superbe pe drum. Din pacate si trenul e foarte scump in Elvetia.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptySam 09 Mai 2009, 00:11

Mersi Nic, oricum am sa ma duc maine la cateva companii sa intreb exact!
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptySam 09 Mai 2009, 13:57

Cayenne a scris:
Am vazut pe site ca GermanWings are zboruri si pe Bucurestu-Zurich. Caut sa rezerv 2 bilete dus intors pe aceasta ruta. Plecarea pe 24 mai si intoarcerea pe 27. Nu reusesc deloc...sa ma descurc pe site-ul lor.
Ma puteti lamuri>?

Hei, ciao Cayenne,

In ceea ce priveste Germanwings, poti prinde bilet catre Zurich (cu escala la Koln) pentru data de 24 mai. Costul zborului este de 123 de euro. Pentru intoarcere insa nu exista zboruri pe 27 mai.

Alternativa propusa de Nic este interesanta. Pana la Milano poti zbura lowcost fara probleme. De la gara centrala din Milano (Milano Centrale) unde te lasa autobuzele care leaga aeroporturile milaneze de oras, exista trenuri directe pentru Zurich, durata calatoriei fiind de circa 3 ore si 40 de minute. Pretul unui bilet normal este de 59 de euro pe segment, deci 118 euro dus-intors Milano-Zurich. Exista totusi o posibilitate, si anume biletele la preturi promotionale. Evident acestea trebuie cumparate din timp, preturile lor fiind ori de 19 euro ori de 29 de euro.

Pentru data de 24 mai am gasit un bilet la 29 de euro plecare de la Milano la 11:10 si ajungere la Zurich la 14:50 (cred ca trebuie schimbi la Lugano).

Pentru data de 27 mai am gasit urmatoarele oferte pentru biletele de tren:
- plecare de la Zurich la 7:01 si sosire la Milano Centrale la 10:50 pret 29 de euro
- plecare de la Zurich la 9:01 si sosire la Milano Centrale la 12:50 pret 19 euro si sunt si bilete la 29 euro.
- plecare de la Zurich la 11:09 si sosire la Milano Centrale la 14:50 pret 19 euro si sunt si bilete la 29 euro.
- plecare de la Zurich la 13:09 si sosire la Milano Centrale la 16:50 pret 19 euro si sunt si bilete de 29 euro.
Pentru a verifica aceste orare poti folosi site-ul companiei feroviare italiene www.trenitalia.com. Daca nu te descurci da-mi un mesaj si iti dau mai multe informatii. Biletele le poti cumpara online si retrage la o casierie automata la gara din Milano (fiind calatorie internationala ei nu ofera posibilitatea de a calatori ticketless).

Ca sa iti origanizezi calatoria mai trebuie sa stii ca la Milano poti ateriza/pleca pe trei aeroporturi. Lowcost poti ajunge la Milano Malpensa cu Easyjet (www.easyjet.com), si la Bergamo cu BlueAir (www.blueair-web.com), MyAir (www.myair.com) si Wizzair (www.wizzair.com). Mai poti incerca si zborurile directe ale Alitalia/Tarom catre Milano Linate unde poti gasi oferte interesante. De la oricare dintre cele trei aeroporturi ai nevoie de circa o ora pentru a ajunge la gara. In cazul in care alegi o astfel de optiune da-mi de stire si iti dau si alternativele pentru transportul cu autobuzul de la aeroport la gara. Pretul transportului cu autobuzul este de circa 14 - 18 euro dus-intors (in functie de aeroportul pe care il alegi si de compania de transport).

Cam acestea sunt toate, pentru orice chestiune da-mi de stire.

Njoy!
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptySam 09 Mai 2009, 21:21

Varianta mai simpla si probabil mai ieftina ... pleaca de sâmbata cu Lufthansa via MUC: 189-€ cu toate taxele (inclusiv booking fee inclusa). Daca nu stii unde se rezerva asa ceva, întreaba Wink
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings EmptySam 09 Mai 2009, 23:06

Multumesc mult de ajutor...ramane sa vorbesc cu ai mei sa lamurim traseul!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Oferta Germanwings Empty
MesajSubiect: Re: Oferta Germanwings   Oferta Germanwings Empty

Sus In jos
 
Oferta Germanwings
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Oferta Myair
» BBU-STR-BBU cu Germanwings (4U)
» Oferta Aerosvit Ho Chi Min
» Tarom (RO / ROT)
» Oferta easyJet

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: