ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul Sibiu - August 2016

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptyJoi 25 Aug 2016, 19:08

Zilele trecute am “executat” prima data o vizită la Aeroportul Internaţional de la Sibiu, pe care, în foarte puţine imagini, vreau să o împărtăṣesc aici.
Am beneficiat, ṣi îi mulţumesc, de ghidarea prietenului nostru Fularu, ṣi am găsit obiectivul cu cea mai mare uṣurinţă. Am parcat Hyundaiul vis-à-vis de aeroport, la reprezentanţa BMW, în aṣa fel încât să nu plătesc parcarea (pentru că înaintea parcării ar fi trebuit să plătesc ṣi o amendă pentru încălcarea liniei continue) (de, după ce am asigurat maṣina am observat că la câţiva metri era un giratoriu, unde aṣ fi putut să întorc fără grijă), după care am vizitat, relaxaţi, locul. Neobiṣnuit cu aeroporturi atât de mici, am fost plăcut impresionat de acesta ṣi sper că viitorul concurent de la Braṣov să fie cel puţin la fel de cochet.

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%201

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%202

N-am avut nevoie să aṣteptăm prea mult, pentru că zborul W63772 dinspre Lutton, cu ETA 1935 hrs a venit mai aproape de ora lui oficială. Il urmărisem pe radar încă de la decolare, dar la un m oment dat, prins în traficul din centrul Sibiului, nu am mai putut să stau cu ochii pe telefon, aṣa că un dialog auzit întâmplător pe staţia unui cetăţean aeroportuar (« e Wizzul pe finală, bă, vorbim după aia »)m-a surprins. Ȋntr-adevăr, avionul se afla deasupra Avrigului, iar noi ne-am grabit spre terminal, ajungând aproape odată cu el.
Am avut timp să-l vedem cum se apropie ṣi scoate trenul,

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%203

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%207

după care l-am aṣteptat cu răbdare la gard. HA-LWU, prin ochiurile gardului din plasă de sârmă.

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%204

Sigur, formalităţile la Sibiu nu durează aṣa mult ca la CDG, am avut timp să vizitez terminalul ṣi ceea ce m-a impresionat în mod deosebit a fost micul panou dedicat istoriei aviaţiei române. Sigur că trebuie actualizat, Muzeul Aviaţiei e prezentat în zilele lui bune, până să fie lăsat de izbeliṣte de actuala conducere - ṣi poate e mai bine aṣa – dar e foarte important că există.

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%205

Aeroportul Sibiu - August 2016 Sibiu%206

Ȋn concluzie, deṣi nu am stat mult acolo, a fost o experienţă plăcută ṣi … acum ṣtiu unde e locul, aṣ putea ajunge ṣi mai uṣor acolo. Poate vreun miting aviatic ? N-am auzit să fi fost acolo aṣa ceva, dar … cine ṣtie.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
IonutBz
Flight Level 100
Flight Level 100
IonutBz


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 12/09/2015

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptyJoi 25 Aug 2016, 22:12

Si ati reusit dupa efectuarea formalitatilor de acces, sa intrati pe platforma aeroportului?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptyJoi 25 Aug 2016, 23:22

Nu, nu aveam motiv sa intru pe platforma (sigur, daca aveam un acces de spotter acolo, dar nu stiu care e procedura la Sibiu). Am asteptat o persoana care a calatorit cu zborul Wizz.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mariusoctavian1
Membru activ
mariusoctavian1


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptyVin 26 Aug 2016, 07:47

(pentru că înaintea parcării ar fi trebuit să plătesc ṣi o amendă pentru încălcarea liniei continue)

Si profesorii platesc cateodata.....si profesorii....platesc! Smile nu-i asa?

da carnet,carnet mai aveti?ca la linie continua....
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptyVin 26 Aug 2016, 09:02

mariusoctavian1 a scris:
(pentru că înaintea parcării ar fi trebuit să plătesc ṣi o amendă pentru încălcarea liniei continue)

Si profesorii platesc cateodata.....si profesorii....platesc! Smile nu-i asa?

da carnet,carnet mai aveti?ca la linie continua....

Platesc profesorii, de obicei si pentru altii. Am carnet, pentru ca profesorii mai si stiu, ca de aia sunt profesori.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
IonutBz
Flight Level 100
Flight Level 100
IonutBz


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 12/09/2015

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptyVin 26 Aug 2016, 12:06

Am inteles. Am crezut ca sunteti in concediu si v-ati intalnit cu un spotter din zona Sibiului si ati petrecut o dupa amiaza frumoasa, pe platforma aeroportului.
Va doresc multa sanatate si lumina buna la fotografiat.
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 EmptySam 27 Aug 2016, 00:57

mihaiatanasie a scris:
mariusoctavian1 a scris:
(pentru că înaintea parcării ar fi trebuit să plătesc ṣi o amendă pentru încălcarea liniei continue)

Si profesorii platesc cateodata.....si profesorii....platesc! Smile nu-i asa?

da carnet,carnet mai aveti?ca la linie continua....

Platesc profesorii, de obicei si pentru altii. Am carnet, pentru ca profesorii mai si stiu, ca de aia sunt profesori.

Daca veniti dinspre oras si vreti sa intrati in parcarea Aeroportului ....nu trebuie sa platiti nici o amenda....Smile, un vin cand ne vedem....eu il dau !!! Smile
DAR....avem colegi de forum care va pot ajuta si cu...parcarea...eu am dat solutia cea mai ...ieftina !
Multa sanatate !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Sibiu - August 2016   Aeroportul Sibiu - August 2016 Empty

Sus In jos
 
Aeroportul Sibiu - August 2016
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Sibiu - August 2009
» Aeroportul Sibiu - August 2011
» Aeroportul Sibiu - Februarie 2016
» Aeroportul Sibiu - Martie 2016
» Aeroportul Sibiu - Octombrie 2016

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Sibiu (SBZ / LRSB)-
Mergi direct la: