ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 RADOM 2015

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: RADOM 2015   RADOM 2015 EmptyVin 26 Iun 2015, 20:34

De mult voiam sa vad Varsovia si Polonia ,asa ca mi-am luat bilet la LOT si la Embraer 175 ,cu care voi zbura in premiera. Airshow-ul se anunta foarte animat si interesant pentru mine, mai ales ca la BIAS nu am putut veni. Dintre participanti : Team Iskry,Team Orlik,Frecce Tricolori,Patrula Aguila,Patrouille Suisse, Baltic Bees,Jordanian Falcons,etc si solo-uri ca:Eurofighter,Rafale,F-16,Gripen,L-159,MiG 21 Lancer,MiG 29,Su-22,etc... O participare cum mi-as dori si la noi, ca "pe vremuri" la ROIAS ! Am o rugaminte: daca a mai fost cineva la Radom in anii trecuti,poate sa-mi spuna cum se ajunge din Varsovia la Radom {preferabil tren}? In plus, orice detalii sau sfaturi privind tara,locatia sau evenimentul,le primesc cu multumiri anticipate... P.S. : M-as bucura sa mai aud ca mai merge cineva acolo...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: Re: RADOM 2015   RADOM 2015 EmptyVin 26 Iun 2015, 22:21

Drum bun (cu Embraer!) si asteptam marturii foto.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: Re: RADOM 2015   RADOM 2015 EmptyVin 26 Iun 2015, 22:56

Multumesc ! La fotografii nu ma hazardez cu al meu Lumix,sper doar sa fac niste instantanee cu atmosfera , logistica ,oamenii si peisajele de acolo ! Daca va iesi ceva sa merite pe acest site specializat,cu placere ! in rest ,imi doresc sa intru si in specificul si obiceiurile{ inclusiv culinare} ale acestui popor,ce in anumite aspecte ne seamana ,ca pozitie geostrategica,istorie,soarta,etc...
Sus In jos
Kamob 50
Fotograf
Kamob 50


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2009

RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: Re: RADOM 2015   RADOM 2015 EmptyDum 28 Iun 2015, 15:15

Cu un pic de noroc, ne vedem acolo, noi venim cu masina. afro
Sus In jos
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: Re: RADOM 2015   RADOM 2015 EmptyJoi 27 Aug 2015, 22:54

Veni, vidi si acum dixit : Am fost acolo doar duminica 23 august si incerc sa scriu acum doar cateva impresii,ceva poza mai tarziu . Radom e un oras gen Buzau cu un aeroport hibrid mai mult militar/scoala/aeroclub. Pista e una scurta dupa standardele militare ,iar ambientul secetos si prafos.Conditiile meteo au fost foarte bune ,nici soare ,nici vant ,plafon rezonabil. M-a impresionat marea multime de oameni [nu stiu ce a fost sambata] ,atmosfera de serbare campeneasca, mancare,gratare si bere peste masura, standuri specializate de aviatie foarte multe, suveniruri, aviatie expusa generos , bilet de intrare 40 de zloti [40 de lei] . Mitingul a inceput pe la ora 9 cu tot ce are Aeroclubul polonez,inclusiv un planor-jet ,care la forma semana cu cel disparut la noi. Mitingul propriuzis a inceput la ora 12 [tarziu] cu o trecere in valuri a tot ce are PoAF in dotare [si are !] Apoi a inceput show-ul : Am vazut un Eurofighter ce n-am vazut pana acum! Un Rafale frumos pictat dar ca evolutie sub Kecskemet 2012! MiG -29 slovak foarte frumos ! Un elicopter de atac turcesc impresionant prin agilitate si forta ! Patrula Aguila o asteptam pentru solo-ul cu luping invers pe care l-a facut si acum si pe care nu-l mai vad la nimeni ! Patrula Aspa cu elicoptere : sunt atat de haiosi si originali ,o placere ! F 16 belgian tare de tot ,Zeus grecesc tare doar ca nume si paint scheme ! Team Orlik polonez cu ale lor trainere m-au impresionat prin sunetul frumos al motoarelor , prin sincronizare ,prin senzatia de forta si de ce nu...mandrie nationala! A urmat MiG-ul nostru cu Gica Stancu : pot sa spun ca unul ce l-a vazut de mai multe ori pe Gica evoluind ,ca a fost o evolutie mai degraba "cuminte" si ceva mai sus ! O fi avut legatura cu Hunterul cazut in ajun la Shoreham ? Nu cred... Am asteptat Gripenul ,dar nu a venit ! Baltic Bees in nota lor,cu un bravo de la mine pentru niste particulari ce pot si rezista ! Jordanian Falcons exotici prin culoare si muzica de acompaniament ! Ei si acum of-ul meu : trebuia sa plec inapoi la Varsovia [tren la 18.00] si mai erau Frecce ,Patrouille Suisse, exercitiu polonez Su -22,f-16,MiG-29...etc Era ora 17.00 si nu mai incepeau... Si ce era mai trist ,atata lume pleca ,incat eram furios sa le zic : stiti ce pierdeti? Dar repet ,nu stiu de ce s-a prelungit atat ! Am placat si eu [aveam tren] ,dar i-am vazut pe italieni din mers,dintr-un unghi [capul pistei] din care nu credeam ca se poate trai si vedea o asemenea senzatie ! Pe elvetieni i-am vazut din gara cu multa ciuda ! Apoi am avut parte de niste treceri spectaculoase de Su -22,Mig-29 si F-16 polonezi intr-un exercitiu foarte "manios"! Apoi di mersul trenului am vazut o evolutie de MiG-29 solo care parca rasucea cutitul in rana si care m-a facut sa ma intreb :de ce asa tarziu s-a incheiat un miting cu asa prezenta generoasa ! Una peste alta,un nou loc vazut ,o noua emotie traita ,o noua poveste de spus nepotilor...
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: Re: RADOM 2015   RADOM 2015 EmptyVin 28 Aug 2015, 12:30

Radom e cat Buzaul cum e Iasi ca Washington. Radom are peste 200.000 de locuitori, este un oras foarte bine dezvoltat ca multe altele similare din Polonia. Am ramas surprins placut de Polonia si de felul in care s-a miscat si se misca tara.

Aeroportul este "casa" Bazei 42, dotata cu PZL 130 Orlik si din septembrie va deservi si zboruri civile.

Mitingul a fost unul dintre cele mai mari de anul acesta, unde au fost invitate 19 tari si au participat in static sau dinamic 260 de aeronave. Sambata au fost peste 80.000 de oameni.

Aviatia militara a inceput in jur de ora 11:45 dupa evolutiile "de incalzire" ale aeroclubului.
Mitingul nu a fost "prelungit", a avut un program foarte incarcat, a carei parte militara a tinut de la ora 11:45 pana la 19:30. Nu au fost foarte multe momente moarte, poate doar ceremonia de deschidere de sambata.

Parerea unui umil privitor la show, plecat in concediu pana prin Polonia Smile.
Sus In jos
Continut sponsorizat





RADOM 2015 Empty
MesajSubiect: Re: RADOM 2015   RADOM 2015 Empty

Sus In jos
 
RADOM 2015
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lista demonstratii aeriene 2015 (international)
» Bucovina AirShow 2015, Frătăuţi (ediţia a II-a) – 28.08.2015
» Red Bull Air Race 2015 - Budapesta (4 - 5 iulie 2015)
» Suceava AirShow 2015 (ediţia a IV-a), Suceava – 29.08.2015
» Radom AirShow (Polonia) 24-25 august 2013

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2015-
Mergi direct la: