ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Junkers 52 D-AQUI in Dresda

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
bavareze
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : los angeles
Data de inscriere : 18/08/2011

Junkers 52 D-AQUI in Dresda Empty
MesajSubiect: Junkers 52 D-AQUI in Dresda   Junkers 52 D-AQUI in Dresda EmptyLun 21 Oct 2013, 08:10

Ma aflam acum  vreo 3 saptamani prin Dresda, aud zgomot puternic de motor cu piston, ma uit in sus si vad un trimotor, scot aparatul de buzunar si fac 3 poze.  Cu bucurie am constatat acasa cand am marit pozele ca este un Junkers 52 care a lucrat in perioada interbelica la Deutsche Lufthansa.

Dupa vreo saptamana am avut sansa sa si intru intr-un Ju-52 la muzeul din Sinsheim, o sa postez niste poze in aria care trebuie.

ceau!

Junkers 52 D-AQUI in Dresda Eww2

Junkers 52 D-AQUI in Dresda M67i

Junkers 52 D-AQUI in Dresda Sfs0
Sus In jos
Skywalker
Membru activ
Skywalker


Numarul mesajelor : 407
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

Junkers 52 D-AQUI in Dresda Empty
MesajSubiect: Re: Junkers 52 D-AQUI in Dresda   Junkers 52 D-AQUI in Dresda EmptyLun 21 Oct 2013, 11:14

Apartine Lufthansa si il folosesc pt showuri, etc..A fost reconditionat in 1986. Nickname: Iron Annie.
E inclus si in flota Lufthansa din revistele lunare, mi-a atras atentia ca are altit.max de operare 600 m Smile.

Au si un concurs luna asta pe baza cunostintelor despre lufthansa iar premiul este un zbor cu acest JU-52.

Cu inmatricularea e tricky si nu prea mi-e clar cum pot face asta.... Are o alta inmatriculare in realitate (D-CDLH), dar pe fuselaj si aripi e vopsita cea cu care a fost lansat in 1936, si anume D-AQUI"...

Sus In jos
bavareze
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : los angeles
Data de inscriere : 18/08/2011

Junkers 52 D-AQUI in Dresda Empty
MesajSubiect: Re: Junkers 52 D-AQUI in Dresda   Junkers 52 D-AQUI in Dresda EmptyLun 11 Noi 2013, 10:39

Skywalker a scris:
Apartine Lufthansa si il folosesc pt showuri, etc..A fost reconditionat in 1986. Nickname: Iron Annie.
E inclus si in flota Lufthansa din revistele lunare, mi-a atras atentia ca are altit.max de operare 600 m Smile.

Au si un concurs luna asta pe baza cunostintelor despre lufthansa iar premiul este un zbor cu acest JU-52.

Cu inmatricularea e tricky si nu prea mi-e clar cum pot face asta.... Are o alta inmatriculare in realitate (D-CDLH), dar pe fuselaj si aripi e vopsita cea cu care a fost lansat in 1936, si anume D-AQUI"...

da, stiu ca e inmatriculare onorifica.  iata si cum arata la muzeu, inclusiv la interior.


Junkers 52 D-AQUI in Dresda Uej9



Junkers 52 D-AQUI in Dresda Doyq



Junkers 52 D-AQUI in Dresda Y366



Junkers 52 D-AQUI in Dresda R7hd



Junkers 52 D-AQUI in Dresda Et0x



Junkers 52 D-AQUI in Dresda P2y7



ceau!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Junkers 52 D-AQUI in Dresda Empty
MesajSubiect: Re: Junkers 52 D-AQUI in Dresda   Junkers 52 D-AQUI in Dresda Empty

Sus In jos
 
Junkers 52 D-AQUI in Dresda
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Junkers Ju-88D-1
» Modele avioane militare - 2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Contrail spotting / spotting de ruta-
Mergi direct la: