ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroport Craiova - Octombrie 2013

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Skywalker
Membru activ
Skywalker


Numarul mesajelor : 407
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

Aeroport Craiova - Octombrie 2013 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Craiova - Octombrie 2013   Aeroport Craiova - Octombrie 2013 EmptyDum 03 Noi 2013, 20:37

Toate cele 4 Dauphin-uri de la imparatie sunt SA365 N. Daca cautati poze pe externet, vedeti ca scrie pe coada sub inmatriculare si tipul elicopterului si nr de serie.

In Romania nu este si nu a fost niciodata un N2. Am avut inca 3 x N private ( din care mai e unul ), 2x N1 (din care mai e tot unul) si 2 buc AS365 N3, ambele inca pe aici. ( PS: S-a schimbat intre timp de la SA 365 la AS 365 ).

Dana a scris:
"Raspunsul corect" .......versiunea care a venit la Craiova este Eurocopter AS365 N2 Dauphin 2
Sunt mai multe variante ale acestui tip de elicopter de la N1 la N4 si AS365X.
Cel de la Craiova este un Eurocopter AS365 N2 Dauphin 2 o versiune modernizata cu un motor mai puternic Arriel 1C2 , cu o cutie de viteze imbunatatita, interiorul a fost finisat si capitonat , coada a fost alungita si fabricata in mare parte din materiale compozite. Autonomia de zbor a fost exisa la 830 km  iar viteza de croaziera la 270 km/h. Intrumentele de bord au fost modernizate .Livrarile la aceasta versiune au inceput in 1990. cand Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat a achizitionat cateva aparate aflate in prezent in administrarea MAI.
Si acum pe rand din restul....

N4 este denumirea "de fabrica" a lui EC155.
"AS365 N4 was announced at the 1997 Paris Airshow before being redesignated as the EC155 B"
Nu stiu unde ai vazut tu elicoptere cu cutie de viteze, astea au doar cutie de transmisie, care e un pic altceva. Ea se cheama in franceza Boîte de Transmission Principale (BTP) si in engleza Main Gear Box (MGB), dar e cutie de transmisie nu de viteze.
AS365 X este un Dauphin modificat pt viteze foarte mari, cunoscut ca DGV 200 (Dauphin Grand Vitesse). Nu il luati in calcul, a fost doar "un demo"....

Elicopterele in discutie au ajuns in Romania in 1986, ca daca ajungeau in 1990 era cam greu sa le vezi luandu-l pe Ceausescu la revolutie ( filmul e pe net ). Revolutia a fost un pic inainte de 1990, dar cred ca ai prins-o.

Iar de administrarea lor... MAI nu are nici o treaba. Sunt si mereu au fost ale SRI. Tot albastri, dar altii...
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Aeroport Craiova - Octombrie 2013 Empty
MesajSubiect: Restante CRA oct 2013   Aeroport Craiova - Octombrie 2013 EmptyMar 04 Feb 2014, 00:24

Am gasit accidental niste restante din 21 octombrie 2013 cand am iesit cu Catala la o tura de spotting. Din pacate deja apusese soarele, deci lumina slaba.

Aeroport Craiova - Octombrie 2013 202pby1j

Pe acest vultur, cum ati vazut deja pozele postate de Cata, s-au facut exercitii de stingere de incendiu
Aeroport Craiova - Octombrie 2013 605yzltk

Aeroport Craiova - Octombrie 2013 Vulturwtyu0

Smurd
Aeroport Craiova - Octombrie 2013 Smurdcrarbzyj

Deja e istorie
Aeroport Craiova - Octombrie 2013 Er-fzab6y0k

Premiera pt mine, cu sharklets
Aeroport Craiova - Octombrie 2013 Ha-lwt1v3zp4
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
 
Aeroport Craiova - Octombrie 2013
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aeroport Craiova - Octombrie 2014
» Aeroport Craiova - Ianuarie 2012
» Aeroport Craiova - Martie 2012
» Aeroport Craiova - Noiembrie 2014
» Aeroport Craiova - Decembrie 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Craiova (CRA / LRCV)-
Mergi direct la: