ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Londra - aeronave in zbor

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
ronyn95ebi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 42
Localizare : Londra
Data de inscriere : 04/09/2013

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyJoi 05 Sept 2013, 00:23

Salut, urmaresc cam de 3 ani acest forum dar e prima data cand postez ceva , voi m-ati facut sa stau cu ochii pe cer si nu imi pare rau, de cateva luni m-am mutat in Londra din Romania,cu gandul de a nu mai reveni ,doar in vacante dar asta e alta poveste . Spre norocul meu Londra este  un oras cu un spatiu aerian f plin , in zona in care stau eu, in nord este traseul spre aterizare pe Heatrow,  in principiu am posibilitatea sa ""prind" cam peste 60 % din avioane , ( am sa vb umpic mai normal si nu cu detalii tehnice, nu prea ma pricep..scz..) si toate care trec pe deasupra casei sunt la o altitudine intre 1400 m si 2100 m , "tantarii" cum le spun eu la A318-319-320, B737, etc...cele mici :)trec pe la 1900-2200 m , iar "the big one" A330 - 340 , B757 -767 -777 -787 pe la 1700-1900 m , A380 si B747 ...cam 1400-1600 m, B747 e si cel mai zgomotos dintre toate , stau in pat si i-am invatat zgomotul :)stiu cand trece si A380 are zgomot puternic , dar....parca e mai incet, am verificat cu telef zgomotul la 747 mi-a  aratat 76 Db, cand e liniste am 41 Db in curte, oricum in primele zile a fost umpic interesant ca auzeam aviaone la fiecare cateva minute si nu eram invatat , noaptea e liniste ,dupa 22.00, dar cu timpul..nu-ti mai dai seama , in Londra e o mare problema cu Heatrow,in curand nu va mai face fata si f multa lume e cam satula de zgomotul avioanelor care traverseaza orasul ca sa aterizeze  si sunt multe discutii pe aceasta problema . Dorinta primarului este de a construi un alt aeroport in estul Londrei, sunt mai multe variante printre care si construirea unei insule artificiale in estuarul tamisei , el vrea   cumpararea  terenului pe care este heatrow cu tot cu aerop de catre municipalitate si demolarea acestuia si construirea de cartiere rezidentiale in special sociale , ptr ca e o mare probl si cu locuintele aici.
Aparatul care il folosesc e un FujiFilm Finepix HS20EXR , 30X zoom optic, nu sunt fotograf profesionist , dar nici nu foloesc ap pe auto, ptr mine e perfect, momentan, mi-a placut ca are zoom mare si asta mi-am dorit in primul rand .

cam asa vad din curte , cu umpic de zoom
Londra - aeronave in zbor 7xa5

Saudit Airlines
Londra - aeronave in zbor 1d4b

All Nipon Airlines
Londra - aeronave in zbor 62b0

Cathay Pacific
Londra - aeronave in zbor Y5dv

Pakistan Airlines
Londra - aeronave in zbor Tj6n

Singapore Airlines
Londra - aeronave in zbor V6nu

British A B787
Londra - aeronave in zbor B8nx

British
Londra - aeronave in zbor Q2qx

British
Londra - aeronave in zbor Ow21

Londra - aeronave in zbor W29t

Police
Londra - aeronave in zbor Xwza

British
Londra - aeronave in zbor Lte7

British
Londra - aeronave in zbor C3dt

?
Londra - aeronave in zbor Laii

Air Canada
Londra - aeronave in zbor 59v4

British
Londra - aeronave in zbor 66y0

data viit voi da mai multe detalii ,am sa le notez de pe FlightRadar24, la fiecare av in parte , Smile...
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyJoi 05 Sept 2013, 10:08

Salut.

Bun venit printre noi. Se pare ca ai o pozitie privilegiata sa pozezi atatea avioane, si acolo chiar e trafic.

Cel pe care nu l-ai stiut e (cred) un Delta cu B764. Trebuie sa remarc premiera: B787 BAW pe care il vad prima data asa in zbor la distanta. Chiar contrail nu e ...

P.S. Ai grija la dimensiunea pozelor (cea cu PIA nu e ok, strica formatul paginii).
Sus In jos
ronyn95ebi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 42
Localizare : Londra
Data de inscriere : 04/09/2013

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyJoi 05 Sept 2013, 12:20

gabi-737 a scris:
Salut.

Bun venit printre noi. Se pare ca ai o pozitie privilegiata sa pozezi atatea avioane, si acolo chiar e trafic.

Cel pe care nu l-ai stiut e (cred) un Delta cu B764. Trebuie sa remarc premiera: B787 BAW pe care il vad prima data asa in zbor la distanta. Chiar contrail nu e ...

P.S. Ai grija la dimensiunea pozelor (cea cu PIA nu e ok, strica formatul paginii).
Ai spus ca nu e "contrail"....sa fac un topic separat sau pot sa postez in continuare aici? oricum voi incerca sa postez ce prind de la alte companii ptr ca marea majoritate a avioanelor care trec sunt British si Virgin

trec si multe BizJet-uri in special vinerea , presupun ca se pleaca sau se vine in wknd Smile , iar pe FlightRadar nu le vad si nu pot sa le anticipez cand ajung in zona mea, iar cand ajung sunt la o altitudine mica si trec f repede...
Sus In jos
ronyn95ebi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 42
Localizare : Londra
Data de inscriere : 04/09/2013

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyJoi 05 Sept 2013, 18:47

morning shooting ,  dim trec multe av de cursa lunga , in special la aterizare pana in 12 e f multa agitatie....dupa amiaza apar cele care decoleaza spre destinatii mai indepartate , pe timpul zilei majoritatea sunt cele mici, 319-320-737.-..etc..."tantarii "cum le zic eu ,multe ,mici si zgomotoase Very Happy Laughing . Am incercat sa fac pozele cat mai clar + mici modif, dar desi era senin  a fost ceata dim si atmosfera la inaltime era umpic neclara , in  prima poza  apare un musculos care ma chinui de 2 sapt sa-l prind :)A388 G-XLEA, BAW, FRA-LHR care a trecut pe deasupra casei.

A388 G-XLEA, BAW, FRA-LHR
Londra - aeronave in zbor 2s9d

B788 VT-ANN AIR INDIA DEL-LHR
Londra - aeronave in zbor Db6r

A333 C-GFAF AIR CANADA , YYC-LHR
Londra - aeronave in zbor 1n8i

A300B4 EP-IBC IRAN AIR ,IKA-LHR
Londra - aeronave in zbor Df8q

A333 VQ-BMX AEROFLOT SVO-LHR
Londra - aeronave in zbor W1b7

A388 A6-EDK EMIRATES DXB-LHR
Londra - aeronave in zbor Iu97

B744 G-BNLI BAW KWI-LHR  in timpul unui U-turn, datorita pozitiei mele si a traseului acestuia, pare f inclinat ,in urmat poza e acelasi av ,distanta aprox fata de mine cam 4 km la o alt de 2000 m,
Londra - aeronave in zbor Xbke

Londra - aeronave in zbor O3nx
Sus In jos
ronyn95ebi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 42
Localizare : Londra
Data de inscriere : 04/09/2013

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyMar 10 Sept 2013, 12:31

stiu ca e american Smile, am uitat sa iau detaliile de pe FR24
Londra - aeronave in zbor 8jga

A333 N276AY US AIRWAYS PHL-LHR
Londra - aeronave in zbor Akr6

B744 G-BNLR BAW LAX-LHR
Londra - aeronave in zbor 9srw

B788 VT-ANM AIR INDIA DEL-LHR
Londra - aeronave in zbor Et65

A333 TC-JNO TURKISH IST-LHR
Londra - aeronave in zbor Q3jr

A388 G-XLEA BAW FRA-LHR
Londra - aeronave in zbor Bfrm


Ultima editare efectuata de catre shouriken in Sam 04 Oct 2014, 08:20, editata de 2 ori (Motiv : Unit 2 mesaje consecutive)
Sus In jos
ronyn95ebi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 42
Localizare : Londra
Data de inscriere : 04/09/2013

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyDum 15 Sept 2013, 12:37

Cam asa se vad avioanele in centrul Londrei, un sppoter nu cred ca s-ar plictisi .... Smile

A346 VIRGIN
Londra - aeronave in zbor 09g7

Londra - aeronave in zbor Qkdu
Sus In jos
ronyn95ebi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 42
Localizare : Londra
Data de inscriere : 04/09/2013

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyMier 18 Sept 2013, 14:44

rog un administrator sa modifice poza care are rezolutia gresita  sau sa o stearga , o perioada a fost ok si topicul aparea la rezolutia buna la fel cand faceam si previzualizare inainte de a posta dar  vad ca s-a modificat . Cand incarc pe imageshack am ales sa le faca resize la 1024*768, posibil unele poze sa nu le transforme.

B744 G-VBIG VIRGIN SFO-LHR
Londra - aeronave in zbor W6tx

A332 OD-MEC MIDDLE EAST AIR BEY-LHR
Londra - aeronave in zbor 9uzf

A388 A6-EEE EMIRATES DXB-LHR
Londra - aeronave in zbor Rq9h

A388 9VSKJ SINGAPORE SIN-LHR
Londra - aeronave in zbor Apf0

B764 N844MH DELTA  DTW-LHR
Londra - aeronave in zbor Bcf9
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor EmptyMier 18 Sept 2013, 16:20

Efect frumos la ultima...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Londra - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Londra - aeronave in zbor   Londra - aeronave in zbor Empty

Sus In jos
 
Londra - aeronave in zbor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aeronave in zbor fotografiate din alte aeronave in zbor
» Halkidiki- aeronave in zbor
» Timişoara - aeronave în zbor
» Mãcin - Aeronave în zbor
» Dej - Aeronave in zbor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Contrail spotting / spotting de ruta-
Mergi direct la: