ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)

In jos 
+9
metalactual
Griff
RwO
Virusu
retro
Dylan
gabi-737
Capt_Vio
alexandru
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyVin 26 Sept 2008, 19:37

Salutare,

Incep cu ceva poze proaspete facute cu 2 zile in urma. Calitatea mediocara din cauza luminii slabe de dimineata. Vor urma si alte poze de la intoarcere pe 29. Inca nu m-am hotarat asupra locului as aprecia sugestii in legatura cu "best spotting seat on TU 154" Inca odata scuze pt calitate, pozele sunt salvate la repezeala din raw in jpeg pe laptop...



St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4610

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4710

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4711

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4712

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4713

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4810

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4811

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_4812


Ultima editare efectuata de catre alexandru in Vin 26 Sept 2008, 19:53, editata de 7 ori
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyVin 26 Sept 2008, 19:39

Wow ce cool e poza! Vreau si eu sa zbor cu un Tupolev 154... singura data cind am zburat a fost pe 10 Aprilie 1993 cind am plecat in Canada (Budapesta - Praga, cu CSA)... eram prea mic atunci sa pot aprecia..
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptySam 27 Sept 2008, 19:07

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_6510

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_6310

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_6511

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_6512
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptySam 27 Sept 2008, 19:44

Excelente...poze cu avioane exclusiv rusesti.
Superb e acel TU-154.(RA-85770)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyDum 28 Sept 2008, 22:58

Excelent arata zburatoarele astea rusesti, a doua ( parca ) poza cu motorul ii superba
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyLun 29 Sept 2008, 07:12

Stazi la ora 3:20 PM ne itoarcem pe ruta ST.Petersburg-Moscow-Munich. Voi face mai multe poze pentru ca se arata a fi vreme buna... Neaparat sa fac una si cu terminalul Pullkovo, e foarte interesant. Parca ne aflam in gara Basarab inainte de 89... Sa nu mai zic si de terminalul 2 Moscova...OH
Nu trebuie sa ratez nici cabina Tu 154. Cred ca avionul cu care am venit avea mai bine de 30 ani.Foarte murdar si "julit" pe interior. In plus toate zdronganeau de numa...
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyLun 29 Sept 2008, 07:22

Faine pozele! Hotarat lucru....locul de pe hubloul caruia ai facut prima fotografie nu e.....the best spotting seat. Ma refer la faptul ca nu prea vezi nimic intre plan si motor. cred ca la Tu154 locurile din fata sunt potrivite pentru fotografii asta daca nu intri in conflict cu echipajul....la ei nu e mare lucru sa-ti spuna ca fotografiatul este interzis...as avea multe de povestit pe tema asta...dar nu se potriveste aici.
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 19:15

Asa cum am promis revin cu poze de la intoarcere St.Petersburg-Moscow-Munich. Am avut ocazia sa fac ma multe poze vremea fiind favorabila.
Scuze pt calitate, sunt salvate jpeg la repezeala. Am cateva si pentru a.net dar imi va lua ceva timp sa le prelucrez.

Pulkovo terminal 1

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7110

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7111

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7112

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7113

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7114

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7115

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7116

Acest 737 a apartinut companiei irlandeze Aer Lingus si a fost vandut cu vreo 5 ani in urma celor de la Pulkovo. Mai am poze cu el si la Dublin.
St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7117

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7119

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7120

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7121

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7122

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7123

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7124

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7210

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7211

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7212

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7213

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7214

Coridorul spre departure gate....

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7215

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7216

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7217

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7218

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7219

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7221

Departure Gate
St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7222

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7223

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7224

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7225

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7226

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7227

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7228

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7229

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7230

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7231


Si acum ceva detalii Pt. Vio...


St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7232

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7310

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7311

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7312


Tot pe locul 25 A m-am hotarat. Daca nu venea un grup de japonezi eram numai vreo 20 in avion. In spate au ramas destul de multe locuri libere asa ca am reusit sa fac mai multe cadre.


St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7313

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7324

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7325

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7326

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7327

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7328

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7329

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7330

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7331

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7333

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7410

Aterizarea La Moscova

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7411

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7412

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7413

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7510

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7511

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7512

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7513

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7514

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7515



Arriving hall Terminal 2 Moscow. E clar ca nu a venit bagajul pe banda. Pana la urma am reusit sa ma inteleg prin semne cu personalul de acolo. A coborat pe usa din drapta jos ( subsol) si mi-a adus valiza... Am uitat sa va spun ca la plecare Moscow-st Petersburg am ramas fara bagaj. Cei de la claim au spus ca le-a fost peste mana sa il trimita de la un terminal la altul asa ca il pune cu urmatorul avion de pe celalat terminal. Seara a ajuns si bagajul nostru la hotel legat cu o ata macrame si sigilat cu plumb. Very Happy Nu am poza la indemana.

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7516


Mancarea pe Ruta Moscow-Munich ( alta mancare de peste ) Chiar de peste pentru ca am selectat colesterol free cand mi-am luat biletul online...
Rusilor nu le-a lipsit vodka si sucul de rosii.... Boody Marry Very Happy

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7517

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) _mg_7518

End


Ultima editare efectuata de catre alexandru in Mier 01 Oct 2008, 20:21, editata de 19 ori
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 19:20

Super misto pozele Alexandru. Tu-154 e unul dintre avioanele mele favorite. Arata incredibil. Ce-as vrea sa zbor si eu cu unul... Primul meu avion care am zburat cu el era un CSA Tu-154 de la Budapesta la Praga, in 1993, dar am fost prea mic sa stiu ce avion este... pacat.. acum incerc sa-mi caut un zbor doar ca sa pot zbura cu acest avion... Poate daca merg in Rusia si eu.
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 19:22

Capt_Vio a scris:
Super misto pozele Alexandru. Tu-154 e unul dintre avioanele mele favorite. Arata incredibil. Ce-as vrea sa zbor si eu cu unul... Primul meu avion care am zburat cu el era un CSA Tu-154 de la Budapesta la Praga, in 1993, dar am fost prea mic sa stiu ce avion este... pacat.. acum incerc sa-mi caut un zbor doar ca sa pot zbura cu acest avion... Poate daca merg in Rusia si eu.

Hehe . Stai sa pun si ceva detalii din cabina...Pacat ca nu am prins cadre si la plecare ( era un alt Tupolev ) mult ami murdar si rablagit....
zborul a fost destul de interesant, la aterizare ne-a dat ceva senzatii free fall. cred ca a avut ceva vant din spate, a fenit cu flapsuri full si motarele turate de am crezut ca explodeaza....
Sus In jos
retro
Flight Level 100
Flight Level 100
retro


Numarul mesajelor : 156
Varsta : 49
Localizare : CRAIOVA
Data de inscriere : 21/04/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 19:52

Foarte frumos Alexandru.Taramuri rosii... Shocked
Mai pune te rog.

Impresionant IL-86.Si Tu-134...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 20:36

foarte incredibil de extrem de minunat ce vad eu acolo! zici ca e paradisul Shocked
atatea avioane rusesti la un loc.... IL-86 si IL-96 unu langa altul... de vis!
foarte faine pozele! mai ales interiorul de TU-154!!!
a da, si ce dubios arata Cessna Caravan intre atatea avioane rusesti Laughing
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 23:18

Poze faine asa cum ne-ai obisnuit, felicitari.

Eu ma mir cum in mijlocul fostei URSS adica mama comunismului ai reusit sa pozezi "secretele" marii puteri rosii, cu detalii, in aeroport, afara, avion...

Totusi apreciez curajul de a zbura cu avioanele din fosta URSS...dupa cum sunt intretinute si rata mare de accidente.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMier 01 Oct 2008, 23:47

Frumos frumos, dar ce comunist arata........ parca mi-ar fii frica la cat de obosit arata
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyJoi 02 Oct 2008, 08:56

kkk a scris:
Frumos frumos, dar ce comunist arata........ parca mi-ar fii frica la cat de obosit arata

Imi pare rau ca nu am luat cadre cu celalalt TU la plecare, arata mult mai jalnic. Ex: plasticul de la geam era ciobit si dat cu pensula cu vopsea alba peste... Mori de ras.Cel de la intoarcere ( din poze ) arata destul de ok....
La debarcare sotia era sa cada de pe scara, aceasta fiind foarte mobila si stramba. Interesanta experienta, as mai merge odata
Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyJoi 02 Oct 2008, 09:23

alexandru a scris:
kkk a scris:
Frumos frumos, dar ce comunist arata........ parca mi-ar fii frica la cat de obosit arata

Imi pare rau ca nu am luat cadre cu celalalt TU la plecare, arata mult mai jalnic. Ex: plasticul de la geam era ciobit si dat cu pensula cu vopsea alba peste... Mori de ras.Cel de la intoarcere ( din poze ) arata destul de ok....
La debarcare sotia era sa cada de pe scara, aceasta fiind foarte mobila si stramba. Interesanta experienta, as mai merge odata
Laughing

Se pare ca iti cam plac sporturile extreme duse la extrem ....... affraid . Si totusi de picat pica 737 in Rusia si nu batranele si rablagitele TU....
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyDum 05 Oct 2008, 14:57

O experienta cel putin interesanta. Cu 154 m-as da si eu, e un avion celebru, si acum 2 zile a implinit 40 de ani de la primul zbor. Totusi parca Pulkovo n-arata chiar asa de rau, cel putin in comparatie cu "minunea" de Baneasa.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyDum 05 Oct 2008, 15:08

Misto TR. La vara vreau sa merg si eu in Mama Rusie la MAKS Moscova si o fuga pana in Sankt Petersburg sa vad si eu orasul.

M-a amuzat faptul ca pe panourile de anunturi orasele rusesti sint scrise in chirilice, iar cele europene in litere latine. Asa am citit prima data "Berlin" - "Verlin", lol.

BTW, Pulkovo e LED/ULLI nu ELLI tongue
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyMar 07 Oct 2008, 23:29

Se simte patina timpului, atat in aeroport cat si in avioane. Parca e din alta lume, chiar este.
Dar e frumos, mai ales orasul. Tare as vrea sa ajung si eu odata acolo...nu e de loc usor.
Thx !
Sus In jos
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyJoi 09 Oct 2008, 20:03

Ce aeroporturi si avioane jalnice... ce sa le ceri... atata stiu, atata fac. Fara limba engleza si banda de bagaje in aeroport? Neutral Incredibil.
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyVin 10 Oct 2008, 00:11

Spark a scris:
Ce aeroporturi si avioane jalnice... ce sa le ceri... atata stiu, atata fac. Fara limba engleza si banda de bagaje in aeroport? Neutral Incredibil.

era banda de bagaje dar nu mergea.....
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyVin 10 Oct 2008, 09:29

Aeroporturile poate sunt jalnice, dar la avioane trebuie sa te contrazic.Sunt niste minunatii avioanele rusesti.Acuma, ca sunt vechi si ponosite, n-ai ce face, patina timpului cum s-ar spune.Dar, dupa cum bine spunea cineva mai sus, in Rusia cand pica un avion , sigur nu e de productie locala Smile
Sus In jos
nrares
Flight Level 100
Flight Level 100
nrares


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca RO, Crema IT
Data de inscriere : 11/08/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptyVin 10 Oct 2008, 15:33

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accidents_and_incidents_involving_airliners_by_location

Russia

* Aeroflot Flight 411 crashes on take off from Sheremetyevo Airport (on July 6, 1982)
* Aeroflot Flight 593 crashed into a hillside in Siberia (on March 23, 1994)
* Siberia Airlines Flight 1047 crashed near Rostov on Don (August 24, 2004, terror)
* Volga-AviaExpress Flight 1303 crashed in Tula Oblast (August 24, 2004, terror)
* Armavia Flight 967 crashed during approach to Sochi airport (May 3, 2006)
* S7 Airlines Flight 778 crashes in Irkutsk (on July 9, 2006)
* A Russian Tupolev-154 passenger plane with 170 people on board crashes north of Donetsk, in eastern Ukraine (on August 22, 2006).
* Aeroflot Flight 821 crashes on approach to Perm Airport en route from Moscow (on September 14, 2008). All 88 people on board were killed.


Intradevar, intre ele sunt si Airbusuri iar in 2 cazuri a fost vorba de atacuri teroriste.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptySam 11 Oct 2008, 01:36

Spark a scris:
Ce aeroporturi si avioane jalnice... ce sa le ceri... atata stiu, atata fac. Fara limba engleza si banda de bagaje in aeroport? Neutral Incredibil.

Ce comentariu jalnic...
Pulkovo are 2 terminale, cel intern si cel international. Primul dintre ele n-a fost inca renovat. Al doilea arata bine. Si avioanele de ce sunt jalnice? Ca sunt rusesti? Crezi ca 737-urile de aceasi varsta arata mai bine sau ce?
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) EmptySam 11 Oct 2008, 01:55

Avioanele nu sunt jalnice pt ca sunt rusesti (chiar daca nu-s tocmai preferatele mele), ci pt modul in care sunt ingrijite. Vopsea alba la crapaturi? Tot felul de sparturi si butoanele de deasupra capului desprinse? Or fi ele vechi, dar in curand ajung la nivelul mersului cu rata. Transportul aerian e vestit datorita confortului pe care ti-l ofera. M-ar mira daca omul obisnuit ar alege aeroflot a doua oara dupa ce a vazut avioanele pe dinauntru. Plus ca cu TU am auzit ca e o adevarata aventura sa zbori (in sensul ca simti ca se rupe la cea mai mica turbulenta). Si pe dinafara aeroportul ala seamana cu o uzina.
Sus In jos
Continut sponsorizat





St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty
MesajSubiect: Re: St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)   St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI) Empty

Sus In jos
 
St. Petersburg - Pulkovo (LED / ULLI)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Praga St Petersburg cu Airbus 320-200 CSA \./
» St Petersburg - Praga cu Airbus 320-200 CSA \./
» Sankt Petersburg şi Tbilisi (via Kiev) cu Dniproavia, Aerosvit şi Windrose \./

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: Europa de Est-
Mergi direct la: