ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!

In jos 
+5
valavia
Mengelaus
mihaiatanasie
eugen
Alex_tm
9 participanți
AutorMesaj
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMier 16 Ian 2013, 00:31

Salutare baieti…si fete!!


Am tot stat si m-am gandit… sa scriu…sa nu scriu aceste cuvinte!! As fi putut scrie oricand, dar m-am gandit ca este mai frumos sa scriu acum, la “implinirea” a 4 ani de ROMANIAN SPOTTERS!!

Totul a inceput acum mai bine de 4 ani de zile, in ziua de 30.12.2008, cand am dat peste un articol in ziarul BANATEANUL, despre….SPOTTING. In articol, un anume Vio Ludusan vorbea despre cum s-a “apucat” de spotting, si multe altele. Eu deja lucram in “domeniu”(sofer pe ruta TSR/ARW->BUD), dar nu aveam habar despre avioane, dar mai ales despre ce este aia SPOTTING!! Pentru asta vreau sa`i multumesc lui Capt_vio, care, datorita interviului dat pentru Banateanul, mi-a schimbat viata!! Very Happy Da…mi-a schimbat viata!! Very Happy

Pentru inceput, am urmarit forumul, ulterior mi-am facut cont, pentru ca aveam si eu niste poze facute la BUD, si am zis sa le arat “lumii” lol! .
Cam asta a fost intrarea mea in comunitatea RoSpotters!! Nu vreau sa va plictisesc cu aberatiile mele dar mai am de spus un singur lucru(cam lung ce`i drept Laughing )

Mai sus spuneam ca RoSpotters mi-a schimbat viata!! Da..asa este!! Datorita comunitatii, am ajuns sa cunosc in primul rand, niste oameni cu o pasiune “ciudata”(cum mi`au spus unii) care iubesc aviatia. Si cum poti sa arati ca iubesti aviatia? Prin FOTOGRAFIE…si prin mandria de a fi SPOTTER!! La inceput am fost niste oameni cu o pasiune comuna, dar cu timpul, am ajuns PRIETENI…si ce PRIETENI!!!

In al 2`lea rand, facand parte din RoSpotters, am ajuns sa cunosc niste oameni, care nici in cele mai frumoase vise ale mele nu speram sa le cunosc, dar mai ales sa stau de vorba cu ei, sa beau o cafea cu ei. Incepand de la Aeroclubul Romaniei, la RoAF, la Iacarii Acrobati, la Jurgis Kairys, la Zoltan Veres, Togo, Valer Novac si muuuulltiii multi altii pe care acum, nu mi aduc aminte. (scuzati`ma Razz )

Revenind la inceputurile mele intr`ale spottingului, vazand situatia din tara, de la Cluj si de la Bucuresti, unde spotterii erau acceptati, in gandul meu, imi doream si la mine “acasa” la TSR, sa fie ca la Bucuresti, ca la Cluj. Si atunci mi`am propus, sa incerc, sa schimb ceva la Timisoara, chiar daca la inceput nu credeam ca am sa fac ceva, mai ales ca nu aveam cunostinte in aviatie, si pana la urma…nu aveam treaba cu aviatia. Primul mail trimis, emotia raspunsului primit nu am sa le uit. Din pacate…primul raspuns al lor, a fost negativ. Pe moment am vrut sa renunt, dar nu am facut`o. Prezenta la gard, prezenta la Zilele Portilor Deschise ne`au facut cat de cat cunoscuti..si mai ales VAZUTI!! 

Intr`un final, am avut ENORMA bucurie…sa fiu sunat de cineva din presa, sa fiu chemat la aeroport, pentru ca..SPOTTINGUL A DEVENIT “LEGAL” LA TIMISOARA! A fost cea mai mare bucurie din viata mea. Ceea ce mi`am propus, am reusit, pentru mine..si pentru VOI..RoSpotters!! articol
Pentru mine, primul avion pozat, primul miting, primul MiG, prima poza din interiorul TSR, prima strangere de mana, cu voi…SPOTTERII, o sa ramana adanc infipta in sufletul meu!! 

MULTUMESC VIO..

MULTUMESC ROMANIAN SPOTTERS!!!



Botyan Alexandru
15.01.2013
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMier 16 Ian 2013, 08:50

Multumim, Alex!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMier 16 Ian 2013, 17:46

Stiti ceva? Alex are mare dreptate!
Citind randurile lui parca ma recunosteam. Ca si el, prin apartenenta la forumul de fata am facut cunostinta cu atatia oameni "nebuni", si sunt multumit de asta. Prin fotografii, expuse sau privite aici, prin discutii, prin intalniri, cred ca toti am invatat cate ceva de la ceilalti si trebuie sa ne fim recunoscatori reciproc pentru asta. Ca ne certam, ca ne injuram ... e normal intr-un grup atat de mare, dar ca forumul exista si ne aduce, virtual sau real, impreuna, e un lucru mare.
La multi ani!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMier 16 Ian 2013, 21:20

Bine spus Alex si Mihai. Fara forum și fără voi am fi fost mai săraci și mai goi acum. Sa ne vedem cu bine peste încă 4 ani.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMier 16 Ian 2013, 22:44

Thumbs up Alex si La Multi Ani! Smile
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMier 16 Ian 2013, 23:31

La multi ani Alex si merci pt ca mi-ai amintit sa aniversez (facui recent 3 ani aici alaturi de voi toti, ani foarte frumosi.) !


Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyVin 18 Ian 2013, 02:59

Multumesc mult Alex. Nu am facut nimic important, decat sa impart aviatia cu cei care o vad ca si mine. Sunt si eu pe acest forum de mai bine de 5 ani. Cred ca sunt membru Nr. 21 la vechime, deci am fost printre primii care am vazut imediat ca spotting-ul si mai ales spotting-ul din Romania m-a interesat foarte mult. Tin minte ca ma uitam prin 2003 pe Airliners.net si erau foarte putine poze din Romania. Acum avem mii, datorita voua.

Bogdan Pop, Nic si altii au muncit foarte mult sa transforme RoSpotters nu doar intr-o comunitate virtuala, dar o comunitate cu prieteni si legaturi stranse. Prin RoSpotters am ajus si eu sa va cunosc pe multi din voi, ca si Ratus, Virusu (ma rog, au fost si cateva betii si dormit pe canapea la el in Alba), pe Bogdy din Buc, Valavia, etc.

Pe RoSpotters l-am intalnit pe Dani care recent a emigrat in Canada (chiar in Winnipeg) si am devenit buni prieteni. Am cladit cu totii o comunitate romana a iubitorilor de aviatie nu doar in Romania dar din intreaga lume. RoSpotters, PhotoAvia, etc sunt extrem de respectate in Romania. Nimeni nu cred ca mai rade de noi acum.

Tot ce pot spune e ca de aici inainte incerc sa fiu cat de activ posibil si sa aduc lucruri pozitive. Am invatat o gramada de la voi si sper ca voi sa fi invatat ceva de la mine. Imi pare rau ca nu ne putem vedea mai des, dar avantajul ca sunt aici in Canada e ca pot sa va prezint o alta parte a aviatiei mondiale.

KEEP UP THE GOOD WORK BOYS!!!

Vio
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyVin 18 Ian 2013, 11:35

Multumim Alex !
La multi ani !!! TUTUROR spotterilor !!!! si ....multumesc mai ales .. rendeer -lui...unicului Za Dylan !!!!! Stie el de ce !!!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyVin 18 Ian 2013, 15:00

La multi ani dragilor si sa speram ca apatia care a cuprins spotterimea din Romania se datoreaza doar sezonului in care ne aflam, nu si altor motive! Wink

@Fularu: Da, d-le rendeer , imi asum raspunderea pentru "aducerea" pe forum a unora care numai nu intelegeau acum cativa ani, ce gasim noi asa interesant in pozatul avioanelor.... scratch Laughing
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! EmptyMar 19 Feb 2013, 22:32

Va multumesc frumos pentru feedback...inseamna mult pentru mine!! Smile

Sa ne vedem sanatosi...si voiosi!! Smile

ALecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Continut sponsorizat





4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty
MesajSubiect: Re: 4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!   4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE! Empty

Sus In jos
 
4 ani de Romanian Spotters - cateva CUVINTE!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Foloseste cineva aici Facebook?
» LA MULTI ANI Romanian Spotters!!!!
» Cum suna www.romanian-spotters.com ?
» Emblema Romanian Spotters
» Imaginea Romanian Spotters

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: