ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Am si eu o intrebare

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
B773-R
Airport Level
Airport Level
B773-R


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 47
Localizare : Bals
Data de inscriere : 10/05/2012

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 16:33

Va salut ! as avea si eu o curiozitate in legatura cu 1 zi de zbor pentru o anumita companie, cam ,care ar fi incasarile pentru 1 avion ? sa zicem ca poate efectua 2-3 curse tur retur la 24 h. Aici ma refer la o companie ca Germania care efectueaza curse charter pentru angajatii Ford Craiova. De vreo cateva ori am vazut ca isi permit sa tina aeronava cu care fac naveta si cate 2-3 zile "sechestrata" pe aeroprtul din Craiova. De pilda lunea cand vin nu m-ai pleaca aeronava inapoi pentru ca sta pana miercuri cand se "plictisesc" inginerii si pleaca dupa 2 zile inapoi, ba o chiama de miercuri cum a fost cazul saptamana asta cu un zbor efectuat la Beirut si de acolo au chiemato goala miercuri dupamiaza si a stat pana azi la ora 16 cand au plecat Fordisti acasa inapoi dupa programul normal Luni-Vineri.Cam cat costa asemenea mofturi compania Ford care isi permite sa tina 1 aeronava 2 zile la sol, cam cat credeti ca platesc companiei Germania pentru lucrul asta? , asa o estimare daca are cineva o idee, si nu m-ai vorbesc taxele de aeroport pentru stationare care se platesc la ora si per tona.
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 21:09

Stii vorba aia: pe banii tai poti sa mergi si cu dricul. Nici nu conteaza, sunt banii lor.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 21:24

@neagu_laurentiu - Ai inteles ce a vrut sa spuna?
Ca eu am incercat sa citesc ce a scris si dupa prima fraza am abandonat.
Fara majuscule, fara punctuatie, fara paragrafe este foarte greu de urmarit.

Pacat. Poate avea ceva interesant de zis.

Liviu
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 21:30

shouriken a scris:
Ai inteles ce a vrut sa spuna?
Am zis ca-i doar tastatura de vina !
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 21:35

neagu_laurentiu a scris:
Am zis ca-i doar tastatura de vina !
Da, asta trebuie sa fie si n-am inteles eu Embarassed

Liviu
Sus In jos
B773-R
Airport Level
Airport Level
B773-R


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 47
Localizare : Bals
Data de inscriere : 10/05/2012

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 23:20

shouriken a scris:
@neagu_laurentiu - Ai inteles ce a vrut sa spuna?
Ca eu am incercat sa citesc ce a scris si dupa prima fraza am abandonat.
Fara majuscule, fara punctuatie, fara paragrafe este foarte greu de urmarit.

Pacat. Poate avea ceva interesant de zis.

Liviu
Poate le-am incurcat si eu sau nu m-am exprimat pe intelesul tuturor, deci problema este in felul urmator: aveam o curiozitate in legatura cu o aeronava care sta 2-3 zile la sol ,cam ce bani ar incasa compania pentru zboruri charter de 2000 km cu o aeronava e tip 737 si pana la efectuarea zborului aeronava sa stea sa "doarma" vreo 48 de ore degeaba, cam ce bani se platesc pentru a tine aeronava unei companii la cheremul unora sau altora 2 zile degeaba fara activitate.Cum spuneam compania este Germania, poate cineva le stie preturile la bilete si se poate face un calcul la 100-140 pax. pentru curse in jurul a 2000 km.
Sus In jos
46Pilot
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 234
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2009

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptyVin 22 Iun 2012, 23:46

Exact ceea ce vrei tu sa afli s-a mai intrebat o data pe forum si sunt sigur ca vei gasi. Pe cei de la compania Germania nu ii intereseaza daca avionul lor zboara sau este tinut la sol pentru 2-3 zile. Ei isi incaseaza banii oricum. Nu stiu si cati bani ca nu am stat sa caut, dar poti gasi intr-un alt topic informatia dorita. Pentru curse charter, din cate stiu, nu conteaza atat de mult numarul pasagerilor, deoarece inchiriezi aeronava + echipaj, din punctul de vedere al companiei. Treaba asta este luata in calcul de agentia de voiaj, de exemplu, sau de Ford, in cazul nostru.
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptySam 23 Iun 2012, 00:42

B773-R a scris:
aeronava sa stea sa "doarma"
Ea produce bani in timpul asta. Si nu e prea fericita comparatia cat ar castiga in timpul acesta pe alte zboruri fiindca nu le are. Daca le avea si erau mai profitabile fii sigur ca pe ele le executa. Vrei sa compari doi manageri dar nu are rost, decat de dragul statisticii.
Sus In jos
B773-R
Airport Level
Airport Level
B773-R


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 47
Localizare : Bals
Data de inscriere : 10/05/2012

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptySam 23 Iun 2012, 00:49

46Pilot a scris:
Exact ceea ce vrei tu sa afli s-a mai intrebat o data pe forum si sunt sigur ca vei gasi. Pe cei de la compania Germania nu ii intereseaza daca avionul lor zboara sau este tinut la sol pentru 2-3 zile. Ei isi incaseaza banii oricum. Nu stiu si cati bani ca nu am stat sa caut, dar poti gasi intr-un alt topic informatia dorita. Pentru curse charter, din cate stiu, nu conteaza atat de mult numarul pasagerilor, deoarece inchiriezi aeronava + echipaj, din punctul de vedere al companiei. Treaba asta este luata in calcul de agentia de voiaj, de exemplu, sau de Ford, in cazul nostru.
Asta stiam si eu ca nu ii intereseaza pe cei de la Germania daca avionul zboara sau nu, ei banii ii ia oricum , dar banuiesc ca si calculele la bani se fac tot in functie de cat ar putea produce acea aeronava in acel timp pentru ei la cate zboruri poate efectua, altfel nu ar sti nici ei ce bani sa ceara pentru timpul de inchiriere.Apropo de raspuns ai zis ca il pot gasi cumva pe aici in alt topic ai idee cum se intituleaza?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare EmptySam 23 Iun 2012, 09:26

B773-R a scris:
Va salut ! as avea si eu o curiozitate in legatura cu 1 zi de zbor pentru o anumita companie, cam ,care ar fi incasarile pentru 1 avion ? sa zicem ca poate efectua 2-3 curse tur retur la 24 h. Aici ma refer la o companie ca Germania care efectueaza curse charter pentru angajatii Ford Craiova. De vreo cateva ori am vazut ca isi permit sa tina aeronava cu care fac naveta si cate 2-3 zile "sechestrata" pe aeroprtul din Craiova. De pilda lunea cand vin nu m-ai pleaca aeronava inapoi pentru ca sta pana miercuri cand se "plictisesc" inginerii si pleaca dupa 2 zile inapoi, ba o chiama de miercuri cum a fost cazul saptamana asta cu un zbor efectuat la Beirut si de acolo au chiemato goala miercuri dupamiaza si a stat pana azi la ora 16 cand au plecat Fordisti acasa inapoi dupa programul normal Luni-Vineri.Cam cat costa asemenea mofturi compania Ford care isi permite sa tina 1 aeronava 2 zile la sol, cam cat credeti ca platesc companiei Germania pentru lucrul asta? , asa o estimare daca are cineva o idee, si nu m-ai vorbesc taxele de aeroport pentru stationare care se platesc la ora si per tona.

Cu respect, stimate coleg, schimba tastatura sau ia-o la intrebari pe profesoara de limba romana care te-a invatat.
A mai fost aici, pe forum, un craiovean cu o ortografie foarte ciudata, nu as indrazni sa cred ca in Oltenia limba romana are alte standarde.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





Am si eu o intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Am si eu o intrebare   Am si eu o intrebare Empty

Sus In jos
 
Am si eu o intrebare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ryanair (FR / RYR)
» Calendar 2010 - Prezentare
» CLJ-OTP-JFK-ATL
» AEROPORTUL ARAD - STIRI - DISCUTII
» Baia Mare - Aeroclubul "Maramureş”

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: