ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Photoavia.net

In jos 
+16
Voicu
Andrei
Flori
arianne
lrbc
Balki
Catalin80
Dylan
GAC
shouriken
liviu.dnistran
Tummelisa
allex
valavia
petrudimoff
flaviu
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 09:06

Salutari,
Cred ca asta e primul update mai "oficial" despre photoavia.

Am facut demersuri ieri sa mutam DNS-ul la un server platit de mine pana vom avea noul site gata.
Aseara s-au facut modificarile de DNS. Acum astept sa se propage modificarile si dupa asta voi pune acel landing page (nu il am inca, am inteles ca il voi primi azi).

Din pacate cele spuse de Vali sunt adevarate. Au fost niste neintelegeri intre cei care ne ajutau cu hostingul si firma de la care ei aveau serverul, in urma carora tot serverul lor s-a pierdut. Nu s-a putut recupera nimic nici macar pe partea lor unde aveau aplicatii in productie.

Nu are rost sa mai parlamentam de ce s-a intamplat, cum s-a intamplat sau cine e de vina... Nu cred ca e productiv.
Voi incerca sa iau un rol mai activ in ceea ce priveste comunicarea pentru a va tine la curent cu ce se intampla.
Cred ca voi face un topic nou legat de progresul website-ului 2.0 unde voi face update-uri si de unde voi putea urmari mai bine si mesajele voastre.

Am inceput lucrul la noul site, care va fi rescris de la 0 cu functionalitati mai multe, asa cum trebuia sa fie vechiul. Am facut progrese destul de bune in weekend pe partea de backend. Pe interfata nu am lucrat inca pentru ca vrem sa refacem designul si asta evident depinde de Bogdan. Daca voi avea un design pe care sa incep sa il implementez saptamana viitoare cred ca voi putea sa va arat cum arata noul site.

Pe post de incheiere, va rog sa aveti rabdare cu mine pentru ca voi lucra la site in timpul liber ramas dupa cele 8-9 ore de programare de la birou. Nu voi avea timp intotdeauna sa lucrez la el dupa-masa sau in weekend. Cred ca si pentru Bogdan a ramas un fel de proiect de facut in timpul liber.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 11:07

Liviu, jos palaria pentru munca voastra, inteleg ca o faceti in timpul liber, dar un proiect de o asa anvergura presupune o responsabilitate, macar cea de respect catre contributori. Sa nu te astepti ca multa lume sa isi mai urce pozele pe noul Photoavia dupa neseriozitatea de care ati dat dovada (nu stiu cine, Bogdan, firma cu serverul, e irelevant) si cu riscul de a pierde tot. Eu cel putin nu o voi face, raman la A.net.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 11:12

Eu sunt constient de asta dar voi face un ultim efort pentru a repune in picioare site-ul.
Daca incercarile mele de a fi responsbil (dupa incidentul de tura trecuta) au fost trecute cu vederea nu am avut nici o putere in a preveni chestia asta.
Nu pot decat sa va spun ca acum am control mai bun asupra a ce va fi noul site si cred ca voi putea preveni asemenea probleme...Inca nu am posibilitatea de a plati domeniul, dar voi ajunge si acolo Smile.
Legat de efortul depus pentru a reface din urma... Sunt constient ca multi vor renunta la a mai contribui, dar asta nu inseamna ca nu trebuie incercat... Stii cum e aia, "If you buid it, they will come".
Planul e destul de interesant si cred ca te vom atrage inapoi dupa ce punem lucrurile in miscare Smile.
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 11:55

Liviu, scrie si pe fataul cu buci asta si modifica si banerul rotativ de aici de pe forum! eventual spune si pe fly-ra, transparenta facemaimult decat orice, parerea mea normal!

Bafta si spor!
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 12:04

Pe fesbuc nu am acces.
Pe banner putem lasa asa. Astazi sper sa rezolv cu hostingul si o sa fie ceva pe photovia.net.
O sa vb cu cineva care are acolo acces sa scrie.
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 12:12

cat mai multa informatie, informatie biligva daca nu cumva ar merge trilingva dat fiind numarul spaniolilor!
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 15:34

Dragi colegi de forum,
Dupa cum unii stiti, am intampinat probleme tehnice iremediabile cu serverul Photoavia.Net. Din pacate website-ul vechi nu mai este functional dar lucram la o versiune noua si imbunatatita.

In curand vom face disponibil un blog unde veti putea afla toate noutatile despre starea site-ului. Vedem acest incident ca o oportunitate pentru un inceput nou unde vom aplica lectiile invatate pana acum.

Va multumim pentru sprijin si dedicare si va promitem ca ne vom intoarce in curand.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 16:52

Prostia si Domnia, se platesc.....din pacate un proiect frumos s-a pierdut pot sa spun din ,,incompetenta unora'',treaba clasica integrata perfect in peisajul autohton (la modul general) made in RO.
Pentru mine personal, (cu tot respectul pentru cei care vor sa reinvie acest proiect), PHA este unul Mort si voi ramane cu amintirea lui,neincrederea intr-un viitor proiect este o stare care ma face sa declar, ca pentru pozele mele voi gasi case mai bune.
A fost un proiect la care am contribuit considerabil (cred),pe care l-am promovat, in toti acesti ani ,iar acum constat ca toate au fost degeaba, clasic la romani......adica cineva si-a batut joc de munca mea,.....de a ta, ....si a ta doamna......

Multam,o zi faina,din west......
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMar 25 Mar 2014, 22:22

Ce sa mai spui in asemenea situatie, decat ca sa stai si sa te miri cum munca a peste 100 de fotografi contributori si a unor screeneri s-a dus ! si o data cu ea a plecat si din credibilitatea si imaginea spotting ului in Romania, pe care multi dintre noi am creat-o pe unde am fost la miting uri in strainatate si am reusit mai mult sau mai putin sa atragem pe site spotteri straini.

Au plecat 25.000 de fotografii valoroase dupa parerea mea si asta nu e foarte important, dar ce este mai grav este faptul ca si daca am reusi sa le urcam pe noul site, momentul nu se mai intoarce, multe ar parea banale azi care nu demult erau spectaculoase.

Radu are mare dreptate mai sus cand face referire la lipsa de seriozitate asociata unui proiect de asa anvergura. Sa nu existe un backup la asa ceva !  Rolling Eyes 

Multi dintre noi ne am straduit sa promovam dupa cum spune si Allex mai sus Photoavia ca si un site reprezentativ al romanilor si acum ...

Au existat in permanenta tensiuni si ambitii personale ale unora care au dus pana la urma la nimic.

Mult succes si nervi de otel celor care se vor implica sa reinvie ceva care acum nu mai exista.

Eu personal mi-am pierdut increderea intr-un proiect similar si nu voi participa la el.





Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyMier 26 Mar 2014, 06:40

De ce doamne, de ce?  Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 

Hai cu blogul Liviu! Eu dau vinul cu prima ocazie!
Si nu uita, orice pot face ma anunti!
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyLun 31 Mar 2014, 22:22

Dragi membri si fani,
Am lucrat foarte mult in ultima saptamana la noua versiune a siteului si am facut progrese remarcabile.
Am avansat mult pe partea de backend si ne apropiem de o versiune care sa permita testarea functionalitatilor principale.
Continuam lucrul pe partea de backend si lucram la crearea unui design vizual impresionant pentru a face noul site remarcabil si pentru a ridica standardul siteurilor de aviatie.
Suntem determinati sa aducem siteul inapoi cat de repede posibil pentru ca voi sa va bucurati de el si va multumim pentru rabdare.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 EmptyVin 23 Ian 2015, 19:00

http://photoavia.net/photo/view/781
http://photoavia.net/photo/view/783
http://photoavia.net/photo/view/784
Sus In jos
Continut sponsorizat





Photoavia.net - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Photoavia.net   Photoavia.net - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Photoavia.net
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» Embleme Photoavia.net
» Concurs Foto Photoavia!
» PhotoAVIA la Aeroportul International "Henri Coanda" Bucuresti
» Calendare RoSpotters/Photoavia/Transilvania Spotters 2013

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: